1EXBJVGBSCA.nl Scholieren geboeid door Mythe van Texel Vis roken in Oudeschild voor nieuwbouw IJsclub TEXELSE 2 COURANT Plan: hun bazen vermoorden Gilles van Mil leest voor uit de Mythe van Texel. foto Genua Timmerman) Uitladder Koffiedik Medium Tülay, bekend van televisie, brengt donderdag 22 en vrijdag 23 september een bezoek aan Texel. Geïn teresseerden kunnen een afspraak maken. Tülay is een gewild medium, waarvoor op beurzen vaak wachttijden tot vier uur ont staan. Zij gebruikt de kracht van Turkse koffie om de zwakke plekken in het lichaam aan te wijzen en uitspraken te doen over de nabije toekomst. Tij dens het consult mogen ook vragen worden gesteld en onderwerpen worden aangedra gen. Een consult kost €25,-, aanmelden kan via tel. 712792. Een deel van de opbrengst wordt gebruikt voor het steunen van goede doelen op Turks- Cyprus. Koersbalclub De Koger koersbalclub hervat maandag 19 september de wekelijkse spelmiddagen. Nieu we leden zijn welkom. Voor inlichtingen: tel. 317953 of 317267. Ebeling in Worsteltent In De Worsteltent aan de Smits- weg in De Dennen is zondag een optreden te beluisteren van rhythm and biues gitarist Arthur Woudenberg brengt 'Übermensch Ebeling. Wars van onnodige opsmuk speelt deze jazztrouba- dour nog altijd met veel plezier en samen met bassist Ronald de Jong zal hij een poging doen het luisterend publiek opnieuw voor zich te winnen. Het optre den begint om 14.00 uur, de toegang is gratis. Vredesdiensten In het kader van de Vredeszon- dag houdt de Texelse Raad van Kerken zondag 18 september vredesdiensten in drie kerken. De diensten beginnen om 10.00 uur en worden muzikaal omlijst. De diensten worden gehouden in de RK-kerk in Den Burg, de Zee- manskerk in Oudeschild en in de kerk van De Waal. Voorgangers zijn Sierd Lamsma uit Den Helder in Den Burg, aalmoezenier George Martens in Oudeschild en Hans Marseille in De Waal. De muziek wordt in Den Burg verzorgd door het Texels Mannenkoor, in Oude schild door The Gospeltrain en in De Waal speelt een blazersgroep van DEK. Alle voorgangers volgen dezelfde liturgie. Het thema is 'Elk mens een veilig bestaan', waarbij uiteraard gedacht wordt aan het Midden-Oosten, maar ook aan terrorisme. De begeleidende lite ratuur stelt vragen. Geven we anderen de schuld van wat er ver- Groep zes, zeven en acht van De Bruinvisschool hadden dins dag de primeur. Ze waren de eerste van ruim 500 leerlingen van 11 Texelse basisscholen die in het Maritiem en Juttersmu- seum worden voorgelezen uit het boek Mythe van Texel. Het boek, samengesteld door Frans Hopman en Rob Maaswin kel, dat het eiland rond gaat in In Klif 12 in Den Hoorn brengt woensdag 21 september Hel- mert Woudenberg zijn solo voorstelling Übermensch. Woudenberg maakt al vele jaren solovoorstellingen, waarbij de the matiek rond de Tweede Wereld oorlog een belangrijke plaats inneemt. In Übermensch, zijn twaalfde solo, pakt hij het heetste hangijzer van de Tweede Wereld oorlog aan: de persoon van Adolf Hitler. Scènes uit het veelbewogen leven van deze omstreden leider, van zijn jeugd tot aan zijn dood. In Übermensch wordt geen oordeel geveld en niet veroordeeld. De persoon van Hitler wordt niet ver guisd of opgehemeld. Wouden berg wil Hitier tonen hoe hij wer kelijk was, en zijn handelen verklaren uit de woede en de pijn, waarvan hij was bezeten. Een lei der, die niet uit was op vrede, maar onvoorwaardelijk streefde naar oorlog. Die niet regeerde vanuit de rede, maar vanuit de emotie. Vanuit de onderbuikge- andert in onze wereld? Wensen we terug te gaan naar hoe ons land er vijftig jaar geleden uitzag? Of zoeken we elkaar op en bou wen we aan een gezamenlijke toe komst? In de landelijke actie speelt een zogenaamd Ministerie van Vrede een rol. Tijdens de hele vredesweek zullen van de Texelse kerken de vredesvlaggen wappe ren. dertien mysterieuze reddingen, speelt deels tegen de achtergrond van de Rede van Texel. Juist die historische context waarin de acht verdwenen roeiredders als schim men ('skimme' op z'n Texels) hun reddingen verrichten, maakt het zo geschikt om de jeugd te inte resseren voor het Texelse verle den. Het was verteller Gilles van Mil die de aandacht van de scho lieren op geheel eigen wijze vast- voelens, die hij deelde met een heel volk. Het Duitse volk, dat hem wel moest volgen en dat hij gedurende tien jaar tot grote wel vaart bracht, maar vervolgens in twee jaar heeft meegetrokken in zijn ondergang. De voorstelling begint om 20.00 uur, de toegang bedraagt €18,00. Diner vooraf is mogelijk, reserve ren gewenst. High tea met wilde planten Bij yogacentrum De Hoge Berg aan de Schilderweg wordt dinsdag 27 september van 10.00 tot 14.00 uur een workshop 'Ayurvedische high tea met wilde planten' gegeven. Ayurvedisch therapeute Mariëlle Glorie en diëtiste/wildeplantenken- ner Carla Glorie maken gezonde snacks met wilde planten en ayurvedische kruiden. Deelname kost €69,-. hield. Na het inleidende verhaal praatte hij zijn gehoor bij over de 13-jarige scheepsjongen Jacob Haafner, die met zijn vader en scheepsarts, meevoer op een VOC-schip dat lang geleden vanaf de Rede van Texel naar Indonesië zeilde en waarover hij een dag boek bijhield. Aan de hand van de inhoud van zijn scheepskist liet de verteller allerlei belevenissen de revue passeren. Voor het scholenproject hadden de scholieren zich vooraf verdiept in het boek de Mythe van Texel. Ze wisten ook dat de verhalen in het boek niet waar gebeurd zijn, maar dat het inleidende verhaal wel op een ware gebeurtenis is gebaseerd. Door het lokale histo rische perspectief waarin alle ver halen zijn geschreven is het geschikt als scholenproject en dat is de reden dat het Texelfonds een financiële bijdrage leverde aan het boek. Het project werd tevens mogelijk gemaakt dankzij medewerking van het MJM, Waddenwind Texel Events en Texeltours. Het pro gramma wordt gratis aangeboden aan de scholen. Na afloop krijgen de scholen het boek De Mythe van Texel mee, evenals een leer zaam VOC-spel. Alzheimer Café In De Buureton aan de Beatrix- laan in Den Burg vindt dinsdag 27 september het eerste Alzhei mer Café van het nieuwe sei zoen plaats. Spreker is José Franssen, mantel- zorger voor haar dementerende moeder, andragoog en columnist. Daarnaast geeft zij regelmatig lezingen en workshops. Franssen vertelt over haar huidige project 'Landschap van herinneringen', werken met ouderen en mensen met dementie en hun levensverha len, voorlees- en schrijfactiviteiten. Voor deze groep zijn de herinnerin gen vaak makkelijker bereikbaar en deze methode kan goed worden toegepast in de hulpverlening. Het Alzheimer Café begint om 19.15 uur en wordt muzikaal omlijst door Marijke Lionarons en Jan Beijert. Een uitgebreid overzicht van activi teiten, workshops en excursies is te vinden in de Vakantiekrant, die over het hele eiland is te verkrijgen, en via www.texelagenda.nl. Vrijdag 16 september: 10.00 uur. Tot en met zondag wordt op het vliegveld de finale van de European Skydiving League gehou- 14.00 uur. In het Zeemanskerkje in Oudeschild wordt van 14.00 tot 17.00 uur een rommelmarkt gehou den. De vrouwenvereniging verkoopt handwerken. Voorstellingen Cinema Texel: 19.00 Cowboys Aliens; 19.15 Horrible Bosses; 21.45 Cowboys Aliens en 22.00 Conan 3D. Zaterdag 17 september: 12.00 uur. In de Heemskerckstraat in Oudeschild wordt van 12.00 tot 16.00 uur vis gerookt en mossels en kokkels gekookt. De opbrengst is voor IJsclub Oudeschild. 13.00 Bij het fruitbedrijf van Kees Keijser aan de Molenbuurt kunnen bezoekers van 13.30 tot 17.00 uur zelf (onder begeleiding) appels pluk ken. 13.00 uur. In de stal van Novalishoe- ve aan de Hoornderweg begint om 13.00 uur een optreden van Skotwal, Westfriese Country. De toegang is 14.00 uur. Bij Keukencentrum Texel aan de Bernhardlaan in Den Burg worden van 14.00 tot 16.00 uur (gra tis) kookdemonstraties gegeven. 20.00 uur. Tennisvereniging Deuce in Den Burg neemt op feestelijke wijze vier nieuwe banen in gebruik. Aan vang 20.00 uur. Voorstellingen Cinema Texel: 13.30 Cars 2 3D NL; 13.45 De Smurfen 2D NL; 16.00 Harry Potter 7.2 3D NL; 16.15 De Smurfen 3D NL; 19.00 Cowboys Aliens; 19.15 Horrible Bosses; 21.45 Cowboys Aliens en 22.00 Conan 3D. Zondag 18 september: 03.45 uur. Elke zaterdagnacht rijdt de borrelbus vanaf de Nikadel in De Koog naar Den Burg, De Waal, Oos terend en Oudeschild. Een kaartje kost €3,-. 06.30 uur. Op Waddenpark Avanti aan de Stuifweg in polder Het Noor den begint om 6.30 uur een vroege excursie naar het wad om de zon te zien opkomen. Na afloop ontbijt. Opgave: tel. 318353 10.00 uur. Bij evangelistenpaar Jan en Paula Brouwer (Keesomlaan 4A, Den Burg) begint om 10.00 uur een huissamenkomst. 14.00 uur. MAB-club Texel houdt de jaarlijkse aardbeienrit. Inschrijven vanaf 13.30 uur bij de firma Schoen maker aan het Wezenland in Den Burg, start 14.00 uur. 14.00 uur. Bij de Worsteltent aan de Smitsweg in de Dennen begint om 14.00 uur een optreden van Arthur Ebeling. De toegang is gratis. 19.00 uur. In eetcafé De Kroonprins in Oosterend begint om 19.00 uur de theatershow 'La Dietrich'. Entree, inclusief diner, kost €37,50 (reserve ren gewenst). Voorstellingen Cinema Texel: 12.00 Cars 2 3D NL; 12.30 De Smurfen 2D NL; 14.30 Harry Potter 7.2 3D; 15.00 De Smurfen 3D NL; 17.30 Cowboy's Aliens; 18.00 Horrible Bosses; 20.15 Cowboys Aliens en 20.30 Conan The Barbarian 3D. Maandag 19 september: 13.30 uur. In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn is van 13.30 tot 16.00 uur een rommel markt. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. Voorstellingen Cinema Texel: 20.00 Horrible Bosses en 20.30 een 'mys tery movie'. Dinsdag 20 september: 14.00 uur. Bij het Maartenhuis aan de Ruyslaan nabij De Koog wordt van 14.00 tot 16.30 uur markt gehou den. 20.15 uur. In de RK-kerk van De Cocksdorp begint om 20.15 uur een concert met gitaar en viool. De toe gang is vrij, er wordt een vrijwillige bijdrage gevraagd. Voorstellingen Cinema Texel: 20.00 Horrible Bosses en 20.15 Cowboy's Aliens. TESD In verband met de te verwachten drukte zet TESO in en rond het weekend een extra boot in. Zo wordt vrijdag (vandaag) en maandag van 9.30 tot 16.00 uur een halfuursdienst onderhouden. Zondag is dit het geval tussen 14.30 en 20.00 uur. Automo bilisten moeten vrijdag rekening hou den met wachttijden tot een half uur. Voor meer informatie: tel. 369600 of www.teso.nl. Op het pleintje voor de nieuw bouw van het Maritiem en Jut ters Museum in Oudeschild wordt zaterdag van 12.00 tot 16.00 uur vis gerookt en kokkels en mossels gekookt. De opbrengst komt ten goede aan IJsclub Oudeschild. Het idee ontstond bij de opening van Veronica, toen Willem Anton Schagen, Frans Couvert en Jan van der Star het plan bedachten om wat leuks te doen voor het dorp: vis roken en mossels en kok kels koken. Maar dan wel voor een goed doel. Dat was al snel gevon den in het nieuwe onderkomen van de ijsclub. Het oude gebouw is verrot en staat eigenlijk niet op de goede plek. Het nieuwe clubge bouw komt uit het zicht te staan, tussen dezelfde bomen die voor de gewenste beschutting zorgen. Een breed gedragen plan in het dorp, waarvoor bouwkundig tekenaar Peter Jan Kuip het ontwerp maakt en waaraan ook andere onderne mers belangeloos hun medewer king verlenen. Bedoeling is dat het gebouw medio 2012 wordt geopend. Er is wel een aardig bedrag nodig voor de bouw. 'De visrokerij en -kokerij ten bate van de ijsclub is een fantastisch initia tief', zegt Victor Maat van de ijs club. Er staan zaterdag acht a negen rookvaten, die worden bemand door vrijwilligers en waarvoor tong en de poon gratis beschikbaar wordt gesteld door de visserij. Wil lem Anton Schagen levert gratis de kokkels, zoals Jan van der Star dat doet met de mossels. De mossels en kokkels worden vers en ter plekke gekookt. Van der Star: 'We hopen dat het een gezellig evene ment wordt en dat het genoeg geld oplevert voor de ijsclub.' Er is een flinke voorraad vis en kokkels en mossels ingeslagen, maar wel geldt: zolang de voorraad strekt. Drie vrienden spelen de hoofdrol in Horrible bosses, een Amerikaanse komedie, die vanaf deze week in Cinema Texel draait. Ze hebben allemaal een leuke vriendin, een woning en een betaalde baan en zijn kortom redelijk gelukkig. Pro bleem is dat ze iedere dag met tegenzin naar hun werk gaan, omdat ze vreselijk worden behan deld door hun superieuren. Na een avondje stappen, besluiten ze hun bazen te vermoorden. In Cowboys Aliens wordt de tra ditionele western op een verras sende manier gecombineerd met sciencefiction. Daniel Craig speelt een eenzame cowboy, die in het ruige woestijnstadje Absolution aanvankelijk wordt buitengesloten. Maar wanneer het stadje wordt aangevallen door buitenaardse indringers, blijkt deze mysterieuze revolverheld de enige persoon die de dorpelingen kan leiden in een strijd tegen de gezamenlijke vij and. Ook nog een paar dagen te zien is Conan the Barbarian, die in 3D in Cinema Texel draait. Hoofdpersoon is Conan, de laatste van zijn volk. Hij zag zijn vader sterven en is vastbesloten hem te wreken door iedereen te doden die verantwoor delijk was voor de dood van zijn volk. Maar hij heeft één uiterst gevaarlijke vijand: de almachtige Khalar Sing. Maandag kunnen de bezoekers zich laten verrassen door een mys tery movie, een film die officieel nog niet uit is en waarvan de titel tot het laatste moment geheim blijft. Het volledige programma is te lezen in de agenda van deze krant en op www.texelagenda.nl. Bluesband Sorgen Frei op radio In het programma Het Uur van de Blues van Radio Texel is zondag 18 september de Texelse band Sor gen Frei te horen. Het betreft een live-optreden, dat vorige week heeft plaatsgevonden en met behulp van technici Gerrit Verhoe ven en Willem van Leersum is opgenomen. De afspraak werd enige tijd geleden gemaakt, toen bandlid Edwin Bakker als Gast van de Maand in het programma van Gelein Jansen op bezoek was. Een leuke geste voor de fans, want hoewel er wel plannen voor bestaan, heeft Sorgen Frei tot dus ver geen CD opgenomen. De band - naast Bakker bestaand uit Hans List, Jeroen Groot en Niek Welboren - heeft voor het radiopro gramma vijf nummers ingespeeld: Before you accuse me, Trouble more (de Engelse vertaling van het Duitse Sorgen Frei), Evil, Who's been talkin' en Smoke stack light ning. Tussendoor zijn interviews te horen. Het programma duurt van 15.00 tot 16.00 uur.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 2