'Ambulancezorg krijgt karakter van loterij' Provinciaal reumaoverleg strijkt neer op het eiland Thijs Witte machinist op Belgische aardappelbeurs TEXELSE 5 COURANT Wat ik zeggen wou 124 jaar Beste medewerkers van de Texelse Courant, Van Harte met jullie 124-jarig bestaan... Proost. Ik hoop nog héél lang te genieten van jullie krant, en misschien wel in de toekomst als inwoner van Texel. Volgend jaar feest? Enno Decnop, Enkhuizen. Wat ik zeggen wou Dank 10 augustus. Met vrienden op weg naar huis. Harde regen sloeg op de autoruit, ineens een auto uit het niets. Een harde klap en daarna stilte... Een ongeluk op de kruising Kadijksweg/ Laagwaalderweg; nooit gedacht dat dit ons zou overkomen. Gelukkig waren er snel omstanders die ons hielpen. Dankbaar zijn wij voor de man die lange tijd het hoofd van één van ons stabiel heeft gehou den. Dit heeft erger letsel voorkomen. Langs deze weg willen we de hulp verleners van brandweer, politie en ambulancedienst bedanken. Voor de hulp die zeer snel op gang kwam, de deskundigheid waarmee ze handel den en voor de bemoedigende en troostende woorden die zij ons gaven. Bedankt allemaal! Drie van ons zijn nog herstellende van de verwondin gen die we opgelopen hebben. Vol ledig herstel gaat nog wel een aantal weken tot maanden duren, maar we zijn blij dat we het kunnen navertel len. Wij hebben geluk gehad: door gordelgebruik achterin, door de des kundige hulpverleners, maar zeker ook door de inzet van de tweede ambulance. De beslissing om de tweede ambulance op Texel af te schaffen, is voor ons dan ook ondenk baar. Wij hopen dat de Veiligheidsre gio toch nog een manier kan vinden om het hele jaar door een tweede ambulance beschikbaar te houden op Texel. Want wij moeten er niet aan denken dat als wij een paar weken later het ongeluk zouden hebben gehad er maar één ambulance beschikbaar zou zijn geweest... Hoe anders kan het dan aflopen? Cees en Netty Daalder, Oost; Wil en Toos van Son, Boxtel. Detailhandel gelegaliseerd Schildersbedrijf Graaf aan de Postweg bij De Cocksdorp zal als detailhandel worden bestemd. Het bedrijf wordt niet alleen als ambachtelijk bedrijf geëxploiteerd, maar daarnaast al vele jaren als win kel. De schaal waarop dat gebeurt, is strijdig met het bestemmingsplan. Mede in verband met uitbreidings plannen willen b en w het bedrijf in het nieuwe bestemmingsplan bui tengebied alsnog de juiste bestem ming geven: bedrijf met detailhandel. Vooruitlopend daarop zal een pro- jectafwijkingsprocedure worden gevoerd, zodat al voor het rechtsgel dig worden van het bestemmings plan het huidige gebruik wordt gele galiseerd en uitbreiding mogelijk wordt gemaakt, zij het binnen de bestaande perceelgrens. Wat ik zeggen wou SGW Texel In het verslag in de krant van dins dag, over de samengestelde wed strijd op het land van Buurman en Buurman, stond: 'Gerard Roeper werd om onreglementair gedrag uit de wedstrijd gehaald.' Dit berust op feitelijke onwaarheden. Doordat ik op diverse hindernissen in totaal vier weigeringen opliep, heb ik het par cours op eerste aanzeggen van een hindernisposter beëindigd en heb ik - zoals het reglement voorschrijft - het parcours daarna via de kortste weg verlaten en zodoende geen achteropkomende ruiters gehinderd. Jammer dat dit verkeerd in het ver slag is vermeld. Hierdoor is mijn naam op een rotmanier in diskrediet gebracht. Maar wie de bal kaatst voor een ander krijgt hem vanzelf terug. Verder wens ik iedereen heel veel plezier en succes met zijn/haar paardensport. Gerard Roeper, De Cocksdorp. Huisartsen op het eiland blijven ongelukkig met de plannen van de Veiligheidsregio om de twee de ambulance van het eiland te halen. De beoogde vervanging door een zogeheten rapid res- ponder stuit niet overval op weerstand, maar het wordt over het algemeen zeker niet als een verbetering beschouwd. Volgens huisarts Robbert van den Bent krijgt de ambulancezorg in de toekomst meer het karakter van een loterij als de tweede ambulan ce vertrekt. 'In negentig procent van de gevallen zul je geluk heb ben, maar in de andere tien pro cent de pech dat alleen de rapid responder op het eiland is en dat je langer zult moeten wachten op vervoer.' De rapid responder, bestuurd een ambulanceverpleeg- kundige in plaats van een ambu lancechauffeur beschikt net als de ambulance over medische appara tuur voor eerste hulp, maar heeft geen brancard aan boord om men sen te vervoeren. Van der Bent 'In een gunstig geval lig je thuis met bijvoorbeeld een gebroken heup onderaan de trap, maar in een ongunstig geval lig je met een gebroken heup buiten in De Dennen en moet je lang wach ten voor je alsnog met een ambu lance wordt weggebracht.' De huisartsen waarschuwden eerder dit jaar al voor het ontstaan van zorgschade wanneer de tweede ambulance zou verdwijnen. Volgens Ad Waverijn is elke veran dering ten opzichte van de huidige situatie (twee ambulances) een verslechtering. 'We snappen dat de veiligheidsregio moet bezuini gen, maar dan moeten ze naar Den Haag en daar gaan praten. We hebben hier te maken met een situatie die buitengewoon kwets baar is.' Jan Hoekstra noemt het spijtig wanneer de tweede ambu lance zou moeten verdwijnen. Volgens de veiligheidsregio kent de rapid responder het voordeel dat die 24 uur per dag op het eiland is. De huisartsen hopen dat de veilig heidsregio woord houdt met die toezegging. Van der Bent: "Vier jaar geleden kregen we de toezegging dat er altijd twee ambulances op het eiland zouden zijn, maar er zijn toch situaties ontstaan dat er op bepaalde tijden helemaal geen ambulances aanwezig zijn omdat de tweede, die 's morgens van de overkant moet komen, al elders wordt ingezet en de eerste van het eiland af is.' Waverijn noemt de rapid responder een goede tweede Auto opladen bij Garage Rentenaar Marjan Minnesma van Urgenda en wethouder Eric Hecules heb ben dinsdag bij garage Rente naar aan de Bernhardlaan in Den Burg een oplaadpaal voor electri- sche auto's in gebruik gesteld. Rentenaar is daarmee de eerste particuliere onderneming die een dergelijke service biedt. De eerste oplaadpaal op het eiland staat bij het gemeentehuis en werd door Minnesma en Wubbo Ockels onthuld tijdens de Texel Electric Day op 27 mei. Het streven is een net werk van twintig oplaadpalen ver spreid over het eiland. Rentenaar was een logische keus, omdat dit bedrijf al sinds twee jaar over een elektrische auto beschikt, die klan ten meekrijgen als vervangend ver voer wanneer de eigen auto in repa ratie is. Daarnaast wil ook Profile Tyrecenter, de organisatie waarbij Rentenaar is aangesloten, zich meer richten op elektrische auto's. Vorig jaar nam Rentenaar ook deel aan de Proeftuin Elektrisch Rijden. 'Omdat wij daadwerkelijk mee willen werken aan een duurzame toekomst en niet gaan zitten afwachten', aldus direc teur Ben Rentenaar. De oplaadpaal bij Rentenaar is - net als de paal bij het gemeentehuis - zowel geschikt voor auto's als voor scooters en fietsen. Opladen is kos teloos, net als het bijbehorend par keren. De bedoeling is de aanvul lende twintig palen volgend jaar november in één keer te plaatsen. Er moet alleen nog goed gekeken wor den naar geschikte locaties. Deze worden bekend gemaakt via www. urgenda.nl. Honderddertig Texelaars, circa één procent van de bevolking, is aangesloten bij de plaatselijke reumavereniging. Daarmee heeft de Texelse belangenorganisatie naar verhouding het hoogste aan tal leden. Niet zo gek dat het Regio-overleg Noord-Holland voor Reumapatiënten op Texel werd gehouden. 'Op reuma rust een taboe', vertelt penningmeester Gerdus Walma van het regio-overleg. 'Veel patiënten, vooral degenen die niet meer kun nen werken, kunnen in een isolement terecht komen. Als regio-overleg en de reumaverenigingen die daarmee verbonden zijn, proberen we het taboe te doorbreken en patiënten te adviseren en begeleiden, zodat ze een optimale behandeling krijgen. Ook zijn we altijd op zoek naar nieu we ontwikkelingen. De laatste jaren is veel vooruitgang geboekt, maar dat is niet bij iedereen bekend. We bevorderen de (reïntegratie van reu mapatiënten.' Het overleg, dat dins dag plaatsvond in strandpaviljoen Paal 17, werd gecombineerd met een toer over Texel. Het bezoek diende om de onderlinge band tus sen de vrijwilligers te versterken en werd benut om afscheid te nemen van enkele bestuursleden die na jaren van trouwe dienst afzwaaiden. Er werden onder meer twee erepen ningen uitgereikt. Het overleg en de lokale verenigingen worden gerund door vrijwilligers, van wie velen ook lijden aan reuma. De bijeenkomst in Paal 17 werd ook bijgewoond door Texelaars Inge Jansen, die de dag ook organiseerde, en Tilly Dekker. Dat de Texelse reumavereniging naar verhouding zoveel leden telt, houdt volgens Jansen verband met de laagdrempeligheid van de vereni ging. Die bestaat vooral uit senioren, maar de wens leeft om ook voor jongere patiënten een contactorgaan in het leven te roepen. Voor informa tie of lidmaatschap kan men terecht bij penningmeester Martin Brands, tel. 31 04 59. De bijeenkomst op Texel werd mede mogelijk gemaakt door Texelse bedrijven, die de dag sponsorden. In Tournai in België is vorige week de manifestatie Potato Europe gehouden, een interna tionale beurs over aardappelen. Daarop worden onder meer demonstraties gegeven met aardappelrooiers. Eén van deze machines werd bestuurd door Thijs Witte van de firma Witte Julia. De Belgische firma Dewulf had Thijs Witte dit gevraagd. Witte Julia werkt al enige jaren met een Dewulf aardappelrooier en de firma Duin- ker van Nieuweschild heeft dit jaar een nieuwe Dewulf rooier aan dit Texelse akkerbouw- en veehouder- bedrijf geleverd. Het betreft een getrokken rooier met verstek. Ondanks het beroerde weer van de afgelopen tijd had Witte Julia alle aardappels al gerooid. En dus had Thijs Witte tijd om op de demon stratie de rol van machinist te ver vullen. Bovendien kwam het goed van pas dat hij een ervaren chauf feur is op dergelijke machines en ervaring heeft met rooien op zware klei onder moeilijke omstandighe den. Handtekeningen voor behoud Molenkoog Wethouder Huisman is zondag 18 september uitgenodigd om in zwembad Molenkoog ruim 1400 handtekeningen in ont vangst te nemen tegen sluiting van het zwembad. keus, wanneer de tweede wagen daadwerkelijk verdwijnt. Volgens Hoekstra heeft de rapid responder in ieder geval het voordeel dat die altijd op het eiland, al geeft hij de voorkeur aan twee ambulances. Van den Bent zet kanttekeningen bij een uitspraak van directeur ambulancezorg Martin Smeekes van de veiligheidsregio Noord-Hol land Noord dat bij afwezigheid van een ambulance de traumahelikop ter altijd in twintig minuten aanwe zig is. 'Ik werd een tijdje geleden opgeroepen voor iemand die onwel was geworden en toen duurde het vijftig minuten voordat de helikop ter er was.' Volgens Waverijn kan een traumahelikopter goed dienst doen bij grote ongevallen, maar is het een 'crime' voor mensen met een infarct of vrouwen die aan het bevallen zijn als ze daarop zijn aan gewezen. Van den Bent vraagt zich af in hoe verre in de kwestie nog rekening wordt gehouden met het feit dat Texel een eiland is. 'Aan de over kant kan een ambulance voorwaar denscheppend op een bepaalde plek gaan staan, zodat die voor twee verzorgingsgebieden tegelijk inzetbaar is, maar dat kan hier niet.' De wijze waarop de plannen, waarover op 14 oktober een defini tief besluit wordt genomen, hun opmars hebben gemaakt, verdient volgens hem geen schoonheids prijs. 'Er is een kraan opengezet en wij krijgen nu dweilen aangeboden met de mededeling dat het wel heel mooie dweilen zijn.' Bonaire brengt bezoek aan Texel Vertegenwoordigers van Bonaire hebben woensdag en donderdag een bezoek aan Texel gebracht. Ze waren op uitnodiging van het Nederlands Bureau voor Toerisme en de Texelse VW te gast om ont wikkelingen op gebied van duur zaamheid en toerisme te bekijken. Het was de bedoeling dat er ook vertegenwoordigers van Saba en Sint Eustatius bij zouden zijn, maar zij waren verhinderd door een storm bij hun eilanden. De drie zogeheten BES-eilanden zijn sinds vorig jaar 'bijzondere gemeenten' van Nederland sinds de opheffing van de Nederlandse Antillen als zelfstandig land binnen het Koninkrijk der Nederlanden. Ze vallen daardoor ook meer dan voorheen onder Nederlandse wet en regelgeving. Het bezoek van Bonaire sprak onder meer met ver tegenwoordigers van Duurzaam Texel en de gemeente om ervarin gen uit te wisselen. Volgens wethouder Eric Hercules, die het bezoek op het gemeente huis ontving, waren er al snel veel overeenkomsten. 'Zij kunnen van ons leren en wij van hen. Zij zijn eilanden in extremis waar je hele maal volledig op jezelf bent aange wezen als er wat is.' Bonaire had onder meer de directeur van een toerismebureau afgevaardigd als mede prominenten uit het bedrijfs leven. De gasten bezochten onder meer Paal 9, Paal 12, Ecomare en De Krim. Dit gebeurt aan het eind van de laatste dag dat het zwembad dit seizoen geopend is. Net als andere jaren wordt de laatste dag luister bijgezet met uiteenlopende activi teiten in en rond het bad. De laat ste baantjes van het seizoen kun nen getrokken worden tussen 12.00 en 13.00 uur. Daarna gaan er kano's van Zandbank te water, waarin gepeddeld kan worden en liggen er in het ondiepe bad boot jes voor een alternatieve ringsteek wedstrijd. Duikclub Texel geeft van 13.30 tot 15.00 uur les in duiken met zuurstofflessen. Vlak voor de honden traditiegetrouw de laatste duik in het bad nemen, krijgt de wethouder de handtekeningen overhandigd die dit jaar werden ingezameld. De ondertekenaars hopen dat het bad ook de komen de jaren open blijft. Yolanda Legierse-Daalder uit Den Burg is woensdagavond geïnstal leerd als nieuw raadslid voor de PvdA. Zij vervangt een paar maanden Milena Hilstra die met zwangerschapsverlof is. (Foto Jemen «n Hetmn Marjan Minnesma van Urgenda en wethouder Eric Hercules hebben dinsdag bij garage Rentenaar aan de Bernhardlaan in Den Burg een oplaadpaal voor electrische auto's in gebruik gesteld. Deze Dewulf RD2060 aardappelrooier, in actie tijdens internationale manifestatie Potato Europe, werd bestuurd door Thijs Witte van Julia De Texelse akkerbouwer heeft met zo'n zelfde rooier op Texel al zijn aardappelen gerooid Op zware grond, onder natte omstandigheden, waarmee de machine zijn kwaliteit heeft bewezen. Het regiooverleg Noord-Holland voor Reumapatiënten kwam bijeen ir het strandpaviljoen op paal 17. Een delegatie bewoners van Bonaire heeft woensdag en donderdag Texel bezocht. Ze maakten onder meer een wandeling met vertegen woordigers van Duurzaam Texel over het strand en door het duinge bied tUSSen paal 9 en paal 12. (Foto Jemen ven HaVum)

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5