Nieuwe Everstekoog begint vorm te krijgen TEXELSE 9 COURANT Zuivering komt voort uit Masterplan Water Studieplan groeit uit tot Wellness Texel VRIJDAG 16 SEPTEMBER 2011 Het toekomstige bassin voor de beluchting van het rioolwater in aanbouw. Het bassin wordt 42 meter breed en 6 meter hoog. Projectleider Marco Visser van het hoogheemraadschap bekijkt de plek waar het nieuwe bandfiltergebouw voor verwerking Het wordt opgebouwd uit betonnen delen Foto's Jemen ven Hettumt van het slib moet komen. Op de achtergrond het huidige bedieningsgebouw van de rioolwaterzuivering. Het ene bassin is 45 meter breed en het andere 42 meter. Ze zijn de blikvangers van de nieuwe rioolwaterzuivering (rwzi) die hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier sinds een paar maanden laat bouwen bij Everstekoog aan de Pontweg tussen Den Burg en De Koog. De nieuwe zuivering moet vanaf 2012 al het rioolwater van het eiland zuiveren, waardoor momen teel de capaciteit wordt verdub beld van gemiddeld 4552 kubieke meter naar 8024 kubieke meter water per dag. De rioolwaterzuive ringen van Oudeschild en 't Horn- tje zijn inmiddels gesloten, die van Oosterend en De Cocksdorp gaan dicht zodra de nieuwe zuivering in gebruik is genomen. De nieuwbouw, die plaatsvindt naast de huidige rwzi uit 1979, bestaat uit onder meer een ont vangstruimte voor de eerste behan deling van het rioolwater, een afge sloten bassin voor beluchting, een nabezinkbassin om slib te verwij deren en een gebouw voor de ver werking van het slib. Op het land tussen de zuivering en het fietspad langs Aurora komt een nieuw helo- fytenfilter om het water na te zuive ren, zodat het de kwaliteit van slootwater krijgt en aan het opper vlaktewater kan worden toege voegd. Volgens Marco Visser, projectleider van Hollands Noorderkwartier, wordt voor aan de weg een zoge heten harkroostergebouw neerge zet waar het rioolwater binnen komt. Daar vindt een eerste grove filtering plaats via een harkrooster en zandvangers om niet-opgeloste stoffen als papier, steentjes en stukken hout tegen te houden. Hierna wordt het afvalwater gemengd met slib uit de zuivering om bacteriën in te brengen. Daarna komt het water in het eerste grote bassin met een breedte van 42 meter en een hoogte van bijna 6 meter om belucht te worden. Daar door kunnen de ingebrachte bac teriën de afvalstoffen afbreken. Een volgende stap in het proces is doorgeleiding van het water naar het achterliggende bassin, de nabezinktank van 46 meter breed met eveneens een verschil van bij na zes meter tussen het hoogste en laagste punt. Dit bassin is plat ter en heeft in het midden een kegel waarin het residu (rioolslib) wordt opgevangen. Het slib bezinkt door de zwaartekracht. Aan de oppervlakte draait een drijfbalk over het water om zeepresten en oliën te verwijderen. Het gezuiverde water (effluent) gaat daarna door naar het helofytenfilter en het slib komt in een nieuw te bouwen bandfiltergebouw terecht. Visser: 'Daar wordt het ontwaterd totdat er een slurry met een per centage van 6 procent aan droge stof ontstaat. Dat wordt vervoerd naar Den Helder, waar het spul verder wordt ontwaterd tot 21 pro cent droge stof, zodat er een sub stantie ontstaat die te vergelijken is met klei. Dat gaat naar een slib- drooginstallatie in Beverwijk waar het verder wordt ontwaterd tot gra nulaatkorrels met een drogestofge halte van zo'n 90 procent. Deze korrels worden als brandstof gebruikt bij de cementindustrie in Nederland en elektriciteitscentra les in Duitsland.' Het residu meteen op Texel tot 21 procent ontwateren, is volgens Vis ser geen optie. 'Dat levert teveel geuroverlast op, met name op de boot. Met de slurry van 6 procent, die vervoerd kan worden in afge sloten tankwagens, heb je daar geen last van.' Het helofytenfilter is drie dagen lang gastheer van het effluent. Het water komt eerst in een voorbe- zinkvijver terecht, daarna in een sloot met moerasplanten en op het laatst in een nabezinkvijver voordat het als slootwater aan het opper vlaktewater kan worden toege voegd. De moerasplanten bestaan uit onder meer lisdodde, biezen en blauwe lis. Deze planten, die zuur stof opnemen uit de lucht, hebben bij de wortels zuurstofminnende bacteriën zitten die organische stoffen en de ecoliebacterie afbre ken. Als het water zich in het hark roostergebouw en de twee bassins bevindt, wordt ook al met bacteriën gewerkt om de ecoliebacterie af te breken. 'Dit leidt tot een volledig biologische zuivering, waar geen chemicaliën aan te pas komen.' De bouw wordt uitgevoerd door VBK Noord BV uit Hoorn. De aan nemer begon een paar maanden geleden met de werkzaamheden. Naar verwachting is de nieuwe zuivering medio 2012 klaar. Daarna begint de sloop van de huidige bassins en gebouwen en wordt op die plek een nieuw centraal kan toor met werf voor het hoogheem raadschap gebouwd. De mede werkers op het eiland zijn nu nog gehuisvest in Oudeschild. Het nieuwe helofytenfilter moet tegen het einde van het jaar klaar zijn. Het college van hoofdingelanden van Hollands Noorderkwartier stel- De nieuwe zuivering aan Everste koog komt voort het Masterplan Water dat circa tien jaar geleden werd opgesteld om diverse pro jecten op Texel op het gebied van water te combineren. Het plan ontstond de vier kleinere zuiveringen op 't Horntje en in Oudeschild, Oosterend en De Cocksdorp te sluiten en voortaan alles naar Everstekoog te leiden. Op die manier zou meer zoet water voor het eiland vastgehouden kun nen worden. De afgelopen jaren werden kilometers persleiding aan gelegd en nieuwe gemalen en aan jagers geplaatst om het rioolwater van de dorpen naar de Pontweg te pompen. Tegelijkertijd werden diverse huizen in het buitengebied de in 2010 een budget van €15 miljoen beschikbaar voor het pro ject. De bouwkosten van de nieu we zuivering zijn geraamd op €9 miljoen, de rest is voor begelei ding, advies en overheadkosten. alsnog op de riolering aangesloten en op diverse plekken werden zoge heten hemelwaterstelsels aange legd om regenwater en rioolwater te scheiden. Regenwater wordt met behulp van aparte leidingen recht streeks van dakgoten naar sloten geleid, zodat het niet meer in het riool terecht komt. In 2007 maakte een kavelruil, waarbij grond van Barend Albers, Kees Hin en Basti- aan Witte werd geruild, de aanleg van een nieuw helofytenfilter naast Everstekoog mogelijk. Buurman Erik Bakker stapte naar de Raad van State uit zorg over de hoeveel heid medicijnen die in het water zou achterblijven en de gevolgen daar van voor zijn koeien, maar dat bezwaar werd door de Raad van State ongegrond verklaard. Het nabezinkbassin v, gebouwd. In dit bass, water geschraapt. t 45 meter breed dat achter het beluchtingsbassin wordt Het huidige helofytenfilter aan de achterzijde van de rioolwaterzuivering. Het Beeld van de oude rioolwaterzuivering in 2009. Op grasveld tussen de bestaande 1 bezinkt het slib en worden zeepresten en oliën van het bestaat uit een voorbezinkvijver, sloten met moerasplanten en een nabezinkvijver. zuivering en de boomsingel wordt inmiddels de nieuwe zuivering gebouwd. Als het effluent daar doorheen is, wordt het aan het oppervlaktewater toegevoegd. Zilveren Maanprijs Projecten op het gebied van natuur-, milieu- of landschapsbe heer in Noord-Holland, kunnen tot 1 oktober worden voorgedra gen voor de Zilveren Maanprijs, die op 22 oktober voor de tiende en laatste keer wordt uitgereikt. De Zilveren Maanprijs is bedoeld om een geslaagd project of baan brekende activiteit op het gebied van natuur, milieu of landschap in Noord-Holland in het zonnetje te zetten. De prijs is in 2002 ingesteld naar een initiatief van de Milieufede ratie Noord-Holland, Landschap Noord-Holland en IVN Consulent schap Noord-Holland. Er is destijds besloten om de prijs voor een peri ode van tien jaar jaarlijks uit te rei ken; 2011 is dus het laatste jaar dat de prijs bestaat. Mensen kunnen zichzelf, een eigen groep, een per soon of een andere organisatie aan melden. Aanmeldingen dienen uiter lijk zaterdag 1 oktober binnen te zijn bij de Milieufederatie Noord-Hol land. Meer informatie op www.zil- verenmaanprijs.nl. Onder de naam Wellness Texel is Daphne van de Werken in De Koog een schoonheidssalon gestart. De 20-jarige heeft haar praktijk gevestigd in Hotel Alpha aan de Boodtlaan. De startende ondernemer wil haar bedrijf op termijn te laten uit groeien tot een bescheiden wellnessboerderij. Ze voltooide eerder dit jaar de opleiding Management voor Beauty en Wellness in Leeuwar den. Een driejarige studie waarbij ze werd getraind in een breed scala aan behandelingen, zoals gezicht- en lichaamsbehandelin gen, hoofdhuidmassage, hand en voetverzorging, Shiatsu (druk- puntenmassage), nagelstyling, aromatherapie en kleuranalyse. Behandelingen die ze nu toepast in haar schoonheidssalon. Het idee om met wellness aan de slag te gaan ontstond toen de familie haar moeder (Ada) een bezoek aan een wellnessboerderij in Noord-Holland cadeau had gedaan. Daphne: 'Wauw, dit is heel ontspannend, dit is nog niet op Texel', dacht ik toen. Dat was ruim drie jaar geleden de aanlei ding om aan haar studie te begin nen. Snel volgden haar eerste behandelingen hand- en voetver zorging in het Alpha Hotel.' Wel overwogen was de keus om management, verkoop en etale ren mee te nemen in haar studie. 'Want ik wilde een eigen salon. Al tijdens haar opleiding bedacht ze de naam Wellness Texel. 'Toen die er nog niet bleek te zijn, heb ik die op allerlei manieren vastge legd.' Gedegen was ook het ondernemersplan dat ze tijdens haar studie schreef, waarvoor ze als eindcijfer een 9,6 kreeg. Haar ambitie was haar docenten niet ontgaan. 'Ze zeiden dat ik onder nemender was dan andere leerlin gen.' Het ondernemersplan belandde niet in de la, maar was voor Daphne de leidraad voor de start van haar eigen salon. Bedrijfsruimte werd gevonden in een deel van het ouderlijk hotel. Die combinatie geeft de mogelijk heid voor klanten die op één dag meerdere behandelingen onder gaan, tussendoor een drankje te nuttigen. Daphne beschikt over een com plete productenlijn, waarover ze zegt dat het resultaat bewezen is. 'Je ziet het effect al aan het eind van de behandeling.' Speciale aandacht vestigt ze op de Hawaï- aanse massage Lomi Lomi, waar bij met de onderarmen wordt gemasseerd. 'Heel ontspannend en doordat je heel diep in de spie ren komt is er een helend effect.' Ze is ervan overtuigd dat er voor haar salon een plaats is wegge legd. 'Ik doe meerdere behande lingen, ik neem echt de tijd voor de klanten en de vraag naar well ness groeit snel. Tegenover alle stress willen mensen ontspan- Daphne van de Werken van Wellness Texel geeft Jolanda Leyen een ning, liefst ZO snel mogelijk.' gezichtsmassage. Foto GerarO Timmerman)

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9