TEXELSE Provincies baas over Waddenfonds Laatste keer afzwemmen 'Collega's vonden het politiek niet handig' 5 COURANT TIME OUT Het Waddenfonds is officieel in handen van de provincies Noord- Holland, Friesland en Groningen gekomen. Zij hebben het fonds overgenomen van het ministerie van Infrastructuur en Milieu dat er vanaf wilde. De overdracht werd woensdag op een bijeenkomst over het Wadden gebied in Harlingen beklonken met een akkoord dat werd getekend door minister Schultz van Haegen van Infrastructuur en Milieu en gedepu teerden van de drie provincies. Namens Noord-Holland zette gede puteerde Joke Geldhof haar handte kening. De provincies kiezen voor een ande re opzet van het Waddenfonds. Ze willen in de toekomst liever geld geven aan langer lopende projecten dan éénmalige projecten zoals de afgelopen jaren vaak het geval was. De provincies stappen ook af van het systeem dat elk jaar in een bepaalde periode van het jaar aanvragen kun- ln een feestelijk versierd Molenk oog werd vrijdagmiddag, onder veel belangstelling van familie en vrienden afgezwommen voor de verschillende diploma's. Alle 73 deelnemers slaagden. Hoewel het tijdens het uitreiken van de B-diploma's begon te regenen, mocht dat de feestvreugde niet drukken. En tegen dat de C-zwem- mers het water in gingen, was het alweer opgeklaard. Vijf deelnemers aan de zwemles voor volwassenen kregen donderdag al hun diploma en eerder deze periode zwommen vijf kinderen apart af. De geslaagden zijn: A-diploma - Pieter Bonne, nen worden ingediend. Noord-Hol land, Groningen en Friesland willen een meerjarig investeringsprogram ma opstellen en bij de toekenning van subsidie afspraken voor meer dere jaren maken. Volgens de provin cies blijft het een doel met het geld uit het Waddenfonds duurzame ont wikkelingen op het gebied van natuur, energie, landschap en economie te bewerkstelligen. In het fonds zit nog zo'n €500 miljoen dat de komende 14 jaar aan het Waddengebied kan worden besteed. Organisaties die een aanvraag indienen, moeten net als voorheen ook bij andere partijen financiering voor hun plannen krijgen (co-financiering). De provincies ver wachten dat daardoor in totaal meer dan een miljard euro in het gebied zal worden geïnvesteerd. Voor dit jaar zit nog circa €33 miljoen in de pot. Wan neer er weer geld bij het Wadden fonds kan worden aangevraagd, is nog niet bekend. De provincies willen eerst een organisatie opzetten die de gang van zaken rond het fonds uit- Youri den Braven, Iris Grisnigt, Teun Hin, Sharon Hooi, Sophie de Jong, Comé Kalis, Alissa Lamers, Jaimy Mets, Tijmen Ran, Jo-Anne Ran, Jesse Segers, Wesley Smit, Levi Smit, Niels Stark, Daniëlle Timmer, Daan v/d Velden, Mathijs Vlaming, Sara Elsherif, Sietse Orij, Storm Kuij- pers, Nancy Ruiter, Branda Pohanko- va, Shamir Hooi, Maria de Wolf, Fedeline de Gier, Rojin Umur, Lok man Umur, Mario van Woensel, Daria Nietzwetzki, Jelle de Wolf en Joke Witte. B-diploma - Afra Mevius, Amanda Brouwer, Amy Kossen, Annabel Franssen, Bram van den Boomen, Chanel Poelmann, Coen van de Kerkhof, Colin Nichols, Daam voert. Ze zeggen aanvragers daar mee 'professioneel, onafhankelijk en met slagkracht gezamenlijk van dienst te willen zijn.' De zogeheten commissie-Hermans en de regio commissie die de afgelopen jaren de aanvragen beoordeelden voor de minster van Infrastructuur (en daar voor de minister van VROM) worden afgeschaft. In hun plek komt het Regiecollege Waddengebied die een zwaarwegende adviesrol krijgt. Wat de veranderingen voor gevolgen hebben voor Texel moet nog blijken. Het eiland was de afgelopen jaren succesvol met het gehonoreerd krij gen van aanvragen. Dan ging het onder meer om de nieuwbouw van het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild, herstel van tuunwallen en boeten, de realisatie van Utopia als natuurgebied, het herstel van de steunforten Redoute en Lunette en de nieuwe bassins van Ecomare. Het NIOZ en IMARES kregen eveneens geld voor meerdere grote onder zoeksprojecten. Oxener, Danian Kreeft, Dorian Was senaar, Dorus Overmaat, Hendrik Boon, Jesse Visser, Jet Kikkert, Jor- den Boogaard, Jordy Wijsman, Kevin Huizinga, Lena Gerecht, Liv Werk man, Luc Reijnders, Marijke van der Duim, Marit Eelman, Nina Bakker, Noor Witte, Oscar Jager, Pien Eel man, Pien de Kuyper, Pom Dros, Puck van Gelder, Rikke Vet, Serahja van Beek, Sjoerd-Pieter Smidt, Thijs Visser, Tijme Goënga, Tim Brouwer, Tycho Zijm, Vita Schutte, Marien de Witte, Arwen van den Berg, Julian Poelmann, Ole-Pepijn van 't Noor- dende, Janna Kager, Hakim Umur, Lokman Umur en Esra Bakker. C- diploma - Aisha Papadopoulou, Marit Bonne, Sanne Huijsman, Jet Wesselman, Maartje Martina Theijs- sen en Rick de Smidt. Nieuwe regels evenementenvergunning Bij het verlenen van vergunning voor evenementen gaat de bur gemeester werken volgens een praktisch en eenvoudiger systeem. Een vergunning voor jaarlijks terug kerende evenementen hoeft niet meer telkens opnieuw te worden aangevraagd, het aanvragen kan ook digitaal en wat betreft het legesbedrag zal geen onderscheid meer worden gemaakt tussen commerciële en niet-commerciële evenementen. Verder zal voor veel (kleinere) evenementen helemaal geen vergunning meer nodig zijn. Die moeten alleen worden gemeld. Dit blijkt uit de Nota Evenementen- beleid. Daarin staat in welke geval len de burgemeester vergunning verleent, rekening houdend met zowel de belangen van de organi sator als van omwonenden. Evene menten mogen de kernwaarden van Texel niet aantasten. Belangrijk zijn de consequenties die een eve nement heeft voor de (verkeersveiligheid en de rust in de omgeving. Naast betrekkelijk onschuldige evenementen wordt onderscheid gemaakt tussen 'risi co-evenementen' en 'aandachts evenementen'. De gemeenteraad wil dat de kosten van de afhande ling van vergunningsaanvragen door de leges worden gedekt. De voorgestelde nieuwe regeling is een vorm van deregulering die veel werk bespaartwaardoor de nieu we legesbedragen ondanks de gelijkschakeling van commercieel en niet-commercieel acceptabel zullen zijn. 'Onderzoek management personeel besmet' 'Het onderzoek naar personeels management van de gemeente door de Rekenkamercommissie is besmet.' Dat zegt Aaf van der Kooi naar aanleiding van de bemoeienis van burgemeester Giskes, die ertoe leidde dat ze voor de duur van dit onderzoek op non actief is gesteld. Ze adviseert voor onderzoek naar het personeelsmanagement en de toepassing van procedures door b en w het Bureau Integriteit Neder landse Gemeenten (BING) in te schakelen. Dat staat in de uitge lekte brief die Van der Kooi aan de raad stuurde. Rikus Kieft (GL), in deze kwestie woordvoerder van de gemeenteraad: 'We gaan ervan uit dat de informatie die Aaf aan de raad heeft doorgespeeld ook bekend is bij de RKC en dat die, als die dat nodig vindt, gebruik van zal maken. Bedoeling is dat het onderzoek in november verschijnt. Als raad zullen we dan kijken of het adequaat is. En als we dingen mis sen, dan zullen we dat de RKC vragen. Over haar advies om het BING in te schakelen kan ik pas iets zeggen als het onderzoek op tafel ligt.' Van der Kooi zegt ervan geschrokken te zijn dat het college van b en w inzage heeft in de notu len van de RKC (die in dienst staat van de gemeenteraad om het col lege van b en w te controleren) en daarmee de mogelijkheid heeft te anticiperen om zaken die de RKC bespreekt. Aan de schorsing van Aaf van der Kooi ging een reeks gebeurtenis sen vooraf. Hieronder een chrono logisch overzicht, op grond van de lezing van Aaf van der Kooi. De gemeente doet namelijk geen inhoudelijke mededelingen omdat het over personen gaat. 6 juni: De RKC voert overleg over de zogeheten kasprocedure bij Gemeen tewerken en besluit geen onderzoek te doen omdat de zaak nog onder de rechter is. 8 juni: Aaf van der Kooi ontvangt privé een kwitantie die met deze rechtszaak in verband kan wor den gebracht en levert die af bij het voormalige hoofd Gemeentewerken. Daarbij stelde zich tevoren drie vra gen: '1. Als ik geen lid van de RKC was geweest, had ik dan het kasstuk welke ik heb ontvangen als privéper- soon ook doorgegeven? 2. Had ik dit kasstuk ontvangen als ik geen lid was geweest van de RKC? 3. Als ik een stuk had ontvangen welke negatief had uitgepakt voor het afdelings hoofd, had ik deze overhandigd aan de gemeente? Alle drie de vragen kan ik bevestigend beantwoorden.' 10 juni: Van der Kooi licht de andere leden van het RKC schriftelijk in over deze gebeurtenis. 'Mijn collegae von den dit politiek niet handig van mij, maar ik heb hen meegedeeld dat ik geen politicus ben en dit ook niet van mij verwacht mag worden. Unaniem werd toen besloten dat mijn functio neren als lid van de RKC-lid niet ter discussie staat. Er is unaniem uitge sproken dat aan mijn integriteit en professionaliteit niet wordt getwijfeld.' Er wordt ook geen strijdigheid met het onderzoek naar personeelsma nagement gezien. Van der Kooi: 'De RKC doet achteraf onderzoek naar de organisatie en haar procedures, dus niet naar personen. Ze zegt hier over: 'Ik was niet bevriend met Van Ree en ben geen partij.' 9 augustus: Burgemeester Giskes heeft hier ken nis van genomen en neemt contact op met Cees Hogervorst, voorzitter van de RKC. Ze heeft signalen opge vangen over een mogelijk verband tussen Van der Kooi en Peter van Ree en uit de zorg van het college dat het onderzoek van de RKC naar per soneelsmanagement zich mogelijk zou toespitsen op deze zaak. Van der Kooi: 'Het bestaat niet dat door afgif te van een officiële kassabon/factuur, die ik in de openbaarheid heb verkre gen, invloed heeft op het proces of de organisatie. Deze kassabon/fac tuur bestond al sinds 2009.' Na het gesprek van de burgemeester met de voorzitter van de RKC krijgt Van der Kooi alsnog het verzoek van de ove rige leden van de RKC voor de duur van het onderzoek naar personeels management van de gemeente terug te treden als lid van de RKC. Met als overweging dat 'in het belang van het onderzoek te allen tijde moet worden voorkomen dat door multi-interpreta- bele gebeurtenissen van de achter liggende periode de onafhankelijk heid en onpartijdigheid van de RKC ter discussie kan worden gesteld'. Maar aan haar professionaliteit en integriteit wordt nog steeds niet getwijfeld, zo wordt haar verzekerd. Als Van der Kooi weigert terug te tre den, richt de RKC een verzoek tot de gemeenteraad haar op grond van artikel 4 lid 1 van de Verordening gemeentelijke Rekenkamercommis sie voor de duur van het onderzoek naar personeelsmanagement te schorsen. 6 september: Fractievoor zitters van vier partijen komen, in aanwezigheid van de burgemeester, in beslotenheid bijeen om het relaas van Van der Kooi aan te horen. Maar ze krijgt niet de gelegenheid haar hele verhaal voor te lezen, waarna ze de brief naar de fracties verstuurd. 14 september: De gemeenteraad schorst Van der Kooi. 15 september De brief van Van der Kooi lekt uit naar de pers. De gemeente en RKC ver wijzen voor informatie naar het pers bericht dat vrijdag 16 september, rond 15.00 uur verschijnt. Dirk van Tatenhove heeft met zijn oudduitse herdershond Rainbow drie eerste prijzen behaald op de internationale hondenshow in Bor- gentreich (Duitsland). Na eerste prijzen in de Weser-Bergland-Sieger- show en de Jubilaums-Sieger-Schau, waar hij de aantekening 'uit muntend' verdiende, behaalde hij ook nog een eerste plaats in de 'Best of-show'. Brandweer en politie moesten zaterdagochtend in actie komen voor een vermeend explosief. Een voorbijganger had op het strand nabij paal 29 een voorwerp gezien dat op een explosief leek. Nader onder zoek leerde dat het om een gasfles ging die vermoedelijk leeg was. De fles lag al een tijdje in zee, want de mosselen groeiden erop. De poli tie voerde de gasfles af. (Foto rexeiphoto) Bij het Paracentrum op het vliegveld werd afgelopen weekend het Europees Kampioenschap formatiespringen gehouden. Op de grond bekeken deelenemers en toeschouwers eikaars verrichtingen op een groot scherm dat bovenop een kast stond. De prestaties, die waren gefilmd door meespringende cameramannen, werden geregeld met applaus beloond. iFoto Jemen ven Helium) Beeld van een groep in actie op het beeldscherm bij het Paracentrum. De para's dragen zwarte kleding en witte handschoenen, zodat goed te zien is dat zij elkaar tijdens het maken van een figuur in de lucht even vastpakken. Er deden teams mee uit Nederland, Groot-Brittan- nië, België, Griekenland, Italië en Tsjechië. Een verslag volgt in de krant van vrijdag. Leden van de 205 CabrioClub waren afgelopen weekend op Texel om het 25-jarig bestaan van de club te vieren. Zaterdagmiddag maakten rond de twintig Peugeots met open dak een tocht over het eiland waarbij onder meer de Groeneplaats in Den Burg werd aangedaan. Er zat één Texelaar tussen en dat was Alex van Opstal. De daken van de auto, die sinds 1995 niet meer wordt gemaakt, bleven dicht in ver band met de regen. (Foto Jemen ven Helium) DINSDAG 20 SEPTEMBER 2011 Wat ik zeggen wou Greenchoice In de Texelse Courant van dinsdag 13 september las ik een bericht dat mijn wenkbrauwen deed fronzen. Als afnemer van Greenchoice en aandeelhouder van Texel Energie vond ik het besluit jammer, maar vooral verbaasde mij de aange voerde reden. Het voorbeeld werd gegeven dat TexelEnergie de jaar rekening op eigen briefpapier wil zetten, iets dat bij Greenchoice niet zou kunnen. Greenchoice vind ik een sterke partij. Het bedrijf neemt milieu als basis, da's mooi. Maar daarnaast stelt het de gebruiker centraal, wat blijkt uit een unieke benadering van de klantenservice en een scherp tarief. Greenchoice toont aan dat ondernemen en milieu goed samengaan. Zelf vind ik dat ook efficiency hoog in het vaandel moet staan. Dat drukt de kosten. Als ik lees dat TexelEnergie een andere partner zoekt vanwege het briefpapier, dan vraag ik mij af, ook als aandeelhouder, waar ze mee bezig is. Zo haal je de inefficiency in huis. Laten we hopen dat er een wat ongelukkig voorbeeld is geko zen, en dat DGB een (nog) efficiën tere partij is dan Greenchoice. Dan zal ik meteen overwegen om naar hen over te stappen. Goed voor de concurrentie, voor de klant en voor het milieu. Joost van Os, Amsterdam. Doodshoofdvlinder op strand De Koog Ernst Loendersloot fotografeer de zondag de eerste doods hoofdvlinder van dit jaar, Het dier zat letterlijk op strandpaal 19. Doodshoofdvlinders (een grote nachtvlinder) zijn vrij zeldzaam in Nederland. Ze worden vaak in bij enkasten gevonden, aangetrokken door de geur van honing. Als het dier echter in de kast komt, steken de bijen hem dood. De imker vindt hem dan bij het schoonmaken van de kasten. Een waarneming op het strand is uiterst zeldzaam. Doodshoofdvlinders vliegen in de zomer vanuit Afrika en Zuidwest- Azië naar Europa. Daar leggen ze eieren op aardappelplanten, zwarte nachtschade of boksdoorn. De rupsen verpoppen in de nazomer, de vlinders overleven de winter meestal niet. Bijeenkomst reumapatiënten De Reuma Patiënten Vereniging brengt morgen (woensdag 21 september) een bezoek aan Den Burg. Er wordt om 14.15 uur verzameld bij de Zandkoog aan de Pontweg in Den Burg. Daarna volgt een bezoek aan de brandweerwaarbij onder meer een rondleiding door de kazerne wordt gemaakt. Deze is toegankelijk voor mensen in een rolstoel of met een rollator. Om 16.00 uur gaat de Reuma Patiën ten Vereniging naar de Texelhoeve voor een hapje en een drankje. Leden kunnen gratis mee, aan partners wordt een bijdrage gevraagd. Aanmelden is mogelijk via ma.tex@planet.nl of tel. 312613. Schildercursus Hilde van der Kamp begint donder dag 29 september met een nieuwe schildercursus. De cursus wordt gegeven in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg en bestaat uit zeven lessen. Deelname kost €85,- inclusief materiaal. Deelne mers krijgen onderricht in het ont staan van en het leren omgaan met kleur. De geschilderde voorstelling komt pas op de tweede plaats. Aanmelden kan via de SWOT. jongeren centrum

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5