TEXELSE^COURANT Waardig in Texels sterven hospice' Cf roen ^warL-Jexels in het harL, College: geen krediet voor maken plannen OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12611 DINSDAG 27 SEPTEMBER 2011 Sopraan Wieb- ke Göetjes soleert op het concert van het Texel Christelijk Mannenkoor met EDOZA uit Sneek. Wiskundeleraar Goossen Kars- senberg reisde naar Iran en bestudeerde de symmetrische patronen van mozaïeken. bungalowpark Vredelust dat dit jaar vijftig jaar bestaat. 'Hij wordt echt onze pastoor', wordt gezegd over Franklin Brigitha, de nieuwe pastoor van de RK paro chie Texel. OEFF, IK WIST NIET DAT ER OOK BULTRUGGEN IN DE WADDENZEE ZWOMMEN Gemeente vervangt kleine windmolen De gemeente gaat een nieuw soort windmolen gebruiken bij het experiment met een kleine windmolen dat een jaar geleden op de haven van Oudeschild begon. Recent ging de molen (een zoge heten DonQi) opnieuw kapot. De wieken overleefden de storm niet. Volgens een woordvoerder van de gemeente is het de bedoeling bin nen nu en drie maanden een ande re windmolen (van het type Skys- tream) op de haven te plaatsen. De bouwvergunning is daarvoor inmid dels verleend. De DonQi die in juli 2010 werd geplaatst, moest meermalen zijn meerdere erkennen in de omstan digheden op de haven. Een maand na plaatsing was de molen al tijde lijk weg omdat hij moeite had de wind te vangen. Ook moesten de paal waaraan was hij bevestigd en de verankering in de grond worden verzwaard. De geplaatste molen was een voor loper van 25 kleine windmolens die Lezing Jansen over dialect Gelein Jansen geeft maandag 3 oktober een lezing over dialect. Hij doet dat voor het steuntpunt van Pharos in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp. Aanvang 10.00 uur. Appels stapelen Om te raden hoeveel kilo appels er in een kist zitten, stapelen Marijn Smit, Iwan van IJsseldijk, Niels Witte en Marco Schaap bij fruit- kwekerij Molenbuurt de zakken met appels hoog op. De opdracht op jeugdwampex was onderdeel van de eerste jeugdwampex die vrijdag en zater dag in en rond De Waal werd gehouden. Meer hierover elders in deze krant. Een half jaar geleden presen teerde het Texelse bedrijfsleven een beleidsvisie (Richting voor Economie) voor de toekomst van de Texelse economie. Bur gemeesters en wethouders werd toen gevraagd een paar ideeën uit de visie om te zetten in con crete projectplannen, maar het college zegt daarvoor helemaal geen geld te hebben. Het college vraagt gemeenteraad €35.000,- beschikbaar te stellen, zodat ideeën voor het promoten en mogelijk maken van thuiswer ken op Texel en een toetsingkader voor Texelse kernwaarden alsnog in concrete plannen kunnen wor den uitgewerkt. Die zouden dan vóór de begrotingsraad in novem ber klaar moeten zijn, zoals de raad eerder al aan het college had gevraagd. De raad stemde in mei in met de beleidsvisie, maar keur de toen een bijgevoegde begroting af, waardoor het college nu een krediet zegt te moeten ontberen. Er is €30.000,- nodig voor een plan voor het toetsingskader en €5000,- om een plan voor het thuiswerken op te stellen. Het toetsingskader voor de kern waarden houdt in dat op papier een 'objectief stelsel van criteria' wordt beschreven, zodat dat men sen met plannen aan de hand van die criteria kunnen toetsen of hun plannen een aantasting of juist een versterking voor het eiland zijn. Wat het thuiswerken betreft, kwam uit Richting voor Economie naar voren dat Texel een prachtige plek is voor mensen die thuiswerken. Dat zou nieuwe mensen naar het eiland moeten trekken, wat vanuit het bedrijfsleven zeer wordt ver welkomd omdat het eiland aan het vergrijzen en ontgroenen is. Woensdag 5 oktober kruisen raad en college de degens over de gevraagde €35.000,-. de gemeente verspreid over het eiland wil plaatsen. Daarvoor werd in 2009 €90.000,- uit het Wadden fonds beschikbaar gesteld. De plaatsing op de haven moest eerst duidelijk maken of het zou lukken om minstens 1500 kilowattuur elektriciteit per jaar te genereren. Dat is ongeveer 40 procent van het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld gezin. Texel krijgt mogelijk een hospice waar ongeneeslijk zieke mensen waardig en bijna als thuis kun nen sterven. Een groep Texelaars heeft plannen ontwikkeld om een dergelijke voorziening te realiseren. Brigitte Hollands, één van de initia tiefnemers, liet dat vrijdag weten op een bijeenkomst over oud wor den op Texel. De plannen zijn in een beginnend stadium. Bedoeling is dat het hospice in een bestaand gebouw op het land van Pelgrim aan de westkant van Den Burg wordt gerealiseerd. De groep wil er twee kamers inrichten waar men sen, die in de laatste fase van hun leven zijn aangekomen, kunnen blijven tot ze sterven. Ook zijn er ruimten waar familieleden kunnen verblijven om een stervend familie lid bij te staan. Eigenaar Woontij is bereid het pand te verhuren. Volgens Hollands wordt de komen de tijd gewerkt aan de oprichting van een stichting, het samenstellen van een bouwteam, het zoeken naar de benodigde financiën en de werving van de vrijwilligers. Bedoe ling is dat het hospice een zogehe ten Bijna Thuis Huis wordt waar vrijwilligers de familieleden (vaak mantelzorgers) ondersteunen, zodat zij ontlast worden. Zij krijgen daarvoor een korte opleiding. De Omring is bereid de professionele zorg te leveren. De gedachte ach ter de voorziening is dat mensen in hun eigen omgeving kunnen ster ven in omstandigheden die zij zelf voor ogen hebben. Zij kunnen in een hospice ook hun eigen huis arts behouden. De groep heeft het initiatief opge zet, omdat Texel nog geen hospice had. Hollands, in het dagelijks leven directeur van de Stichting Welzijn Ouderen: 'In het zuiden van het land hebben we eerder te maken gehad met hospices en daar toen erg goede ervaringen mee opgedaan.' Het hospice is in eerste instantie bedoeld voor Texe- Winnaar Ronald Schröer brak het parcoursrecord, maar het grootste applaus tijdens de Texel Halve Marathon was voor de Kees de Jager die op zijn negentigste de 10.6 kilometer volbracht. Op de foto wordt de Texelse ereburger gefelici teerd door Emiie Roemer, fractievoorzitter van de SP in de Tweede Kamer, die zondag het officiële startsein gaf. Meer over de halve marathon en de opmerkelijke prestaties die werden geleverd elders in deze krant. laars. 'Maar ik kan me voorstellen dat oud-Texelaars en mensen die hier jaren op vakantie zijn geweest er ook gebruik van willen maken.' Bedoeling is dat de nieuwe voor ziening in de loop van 2012 in gebruik wordt genomen. SBB laat schelpen weghalen uit bos Staatsbosbeheer heeft de schel pen laten weghalen die Harry Wuis en Gerard Zoetelief namens de stichting Coeghe op een bos pad in de buurt van Opduin had den aangebracht. Zij hoogden eigenhandig tachtig meter pad op in het bos van De Koog, omdat Staatsbosbeheer in hun ogen te weinig deed aan de nattigheid. SBB was niet gechar meerd van de actie en heeft de schelpen laten weghalen. Volgens woordvoerder Erik van de Spek zouden de schelpen eerder tot een verslechtering dan een ver betering hebben geleid. Volgens Van der Spek was er geen reden het pad op te hogen, maar is de kraanmachinist wel gevraagd het pad meteen even bij te werken zodat het sneller opdroogt. SBB was er niet gelukkig mee dat zonder overleg werkzaamheden in het bos waren uitgevoerd. www.texelseautopagina.nl TEXELSE@COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1