I 11 w TEXELSE 10 COURANT Oefening Onderdak Texel vuurproef crisisplan Foto's van Texelaars op Schiphol gezocht Texelse rammen stelen de show in Amsterdam Scheepswerf Visser wordt Damen Texel 'Dankzij de naam wereldwijd aanzien' mmmm fers, registratie van betrokkenen en het inwinnen en verstrekken van informatie aan familie, pers en andere personen en instanties. Om dit proces in goede banen te leiden waren onder meer 35 medewer kers van de gemeente bij de oefe- Leerlingen van OSG De Hogeberg volgen op hun gemak de verrichtingen van de brandweer tijdens de grootscheepse Oefening Onderdak Texel. Honderden hulpverleners en andere betrokkenen kwamen dinsdagmiddag in actie voor de grootscheepse Oefening Onder dak Texel. Hoofddoel was het draaiboek van het regionale cri sisplan te testen. Niet alles ver liep goed, maar de oefening leverde volgens coördinator Rampenbestrijding Arie Rinia 'veel goede leermomenten' op. Exact volgens het oefenscenario brak om 15.00 uur brand uit op OSG De Hogeberg. Vanaf dat moment volgden gebeurtenissen zich snel op. Docenten begeleid den leerlingen via de nooduitgan gen naar buiten en rook steeg op uit het gebouw. Een paar honderd leerlingen verzamelden zich buiten op de locatie die hiervoor is aange wezen, om vanaf die plek de gebeurtenissen verder af te wach ten. Er arriveerden brandweerau to's, ambulances, politiewagens en het SIGMA (Snel Inzetbare Groep ter Medische Assistentie)-team richtte in een tent een gewonden nest in. Leidingevenden van hulp diensten formeerden in samenwer king met Officier van Dienst Bevolkingszorg, Piet Bolier, het zogeheten COPI (Commando Plaatselijk Incident), het team dat de strategie van de actie bepaalt en de communicatie onderhoudt met de betreffende hulpdiensten. In het gemeentehuis trad het draai boek voor bevolkingszorg in wer king. Er moest op veel fronten actie wor den ondernomen. De brand moest worden bestreden en (Lotus)slachtoffers moesten uit het gebouw worden gehaald, verzorgd, opgevangen en geregistreerd. Leerlingen en docenten die buiten stonden te wachten moesten naar een opvanglocatie (Stayokay) wor den begeleid en geregistreerd. Het gebied moest worden afgezet en nieuwsgierigen moesten op afstand worden gehouden. Hoofddoel van de oefening was het testen van de werking van de opvanglocatie, een goed beeld te krijgen van de (aantallen) slachtof- ning betrokken. Over het verloop van de oefening liepen de meningen uiteen. Veel leerlingen die anders om 15.00 uur vrij zouden zijn, mopperden dat ze lang moesten wachten. Een enke ling met een al te 'grote mond' werd zelfs apart genomen door de politie. Maar brugklasser Roy Prins had er schik in. 'Leuk, zo'n ramp oefening.' Niet alle portofoons van de gemeente bleken te werken en 'in het veld' ontbrak het hier en daar zichtbaar aan communicatie en coördinatie. Leerlingen die in Stayokay waren geregistreerd kre gen een polsbandje, maar verwar ring was er over de vaag of ze Stayokay nu met of zonder dit polsbandje mochten verlaten. 'Lang niet alles liep goed', erkent de coördinator Rampenbestrijding, 'maar de oefendoelen zijn bereikt. Er zijn veel goede leermomenten uitgekomen, doelde hij onder meer op de werking van de opvangloca tie en de begeleiding daar naar toe, de registratie, de in- en externe communicatie, afstemming en andere aspecten van de hulpverle ning. De coördinatie van de oefe ning was in handen van de Veilig heidsregio, in samenwerking met de gemeente. Bedoeling is dat het draaiboek eens in de vier jaar wordt getest. Tekst en foto's Gerard Timmerman Leden van het SICMA-team en van OSG De Hogeberg ontfermen zich bij de school over een slachtoffer. Historische Vereniging Texel (HVT) is op zoek naar foto's van Texe laars op Schiphol. Vanaf ongeveer 1930 gingen de schoolreisjes van de hoogste klas sen van toen nog de lagere scholen op Texel vaak naar Schiphol. Maar niet alleen Texelse scholieren, ook plattelandsvrouwen, bakkers, vis sers, buurtverenigingen, zusterver enigingen, leden van het Gilde en veel meer clubjes en gezelschappen gingen een dagje naar Schiphol. Het was traditie dat ze daar vereeuwigd werden door een Schiphol-fotograaf, voor de Blauwe Texelaar, de Uiver of een ander roemrucht KLM-vliegtuig. Bijstaande foto ontvingen we van Martin en Lia Kikkert. Hij is omstreeks 1950 genomen, mogelijk ter gele genheid van een reisje van de doops gezinde jongerenkring? Helemaal rechts zit Jan Kikkert (zoon van Jacob Kikkert en Johanna Kikkert- Kikkert) met naast hem Corrie Looijestein (dochter van Hendrik Looijestein en Martha Looijestein- Cornelisse) Jan en Corrie trouwden op 6 oktober 1956, nu 55 jaar gele den. Herkent u misschien nog gezichten? De kans is groot dat iedere Texelaar minimaal één keer in zijn of haar leven daar vereeuwigd is. HVT is op zoek naar die foto's, in verband met de gezichten, de namen, de kleding, het tijdsbeeld. HVT wil die foto's scannen (men behoudt de foto) en wil de namen weten van de gefotografeerde mensen. Een foto waarop de eigenaar niemand her kent, is ook welkom. Met wat hulp is daar mogelijk toch achter te komen. Men kan bellen naar Simon Dros, tel. 313204, Hans Lasthuizen, tel. 317727, of een mailtje naar histori- sche-vereniging@texel.com. Irritatie over windmolen 'Dat ding begint ons in Oudeschild mateloos te irriteren', liet Cees Hoogerheide (D66) in de rondvraag van de commissievergadering woensdag weten weinig op te heb ben met de windmolen op de haven. Hij vroeg het college alle kosten en baten eens op een rijtje te zetten, duidelijk in de hoop dat de molen snel wordt weggehaald. Zonder nader op de vraag in gaan, gaf wethouder Eric Hercules toe ook niet erg enthousiast te zijn. 'Het resultaat valt tegen. Ik kan u wel zeggen dat als we 'm vervan gen het zeker niet hetzelfde type wordt. Want deze voldoet niet.' De scheepswerf in Oudeschild, waar in augustus de 89 meter lange en 12,5 meter brede coaster Mare uit Delfzijl werd gerenoveerd. (Foto arcNet Texelse Courant) Om zich als werkmaatschappij van Dames Shipyards Group Dat geldt ook voor Scheepswerf als bedrijfsleider door het leven Visser in Den Helder, die in 1993 ging, maar officieel nu yardmana- beter te kunnen profileren, gaat een werkmaatschappij van Damen ger is. Scheepswerf Visser - die vesti gingen in Den Helder en Oude schild heeft - verder onder de Urk. Het bedrijf werd gesticht door voor de vestiging in Oudeschild. werd. In 2007 werd Texdok overge- Maar buiten de naamgeving zal er nomen van scheepwerf Metz uit toch wel een en ander veranderen naam Damen Shipyards Den Hel der. Hans Boom, die het in 2001 ver kocht aan Metz. Damen Shipyards is een Neder lands bedrijf, dat wereldwijd actief personeel, leveranciers en klanten is, met dertig scheepswerven en hieraan gerela teerde bedrijven. Het hoofdkantoor staat in Gorin- chem, maar wer ven zijn gevestigd in onder meer Dubai en Sjang hai. Ook de werf in Galaz in Roemenië, waar de TESO-boot Dokter Wagemaker werd gebouwd, is eigendom van Damen. Veel werven in Nederland behielden hun eigen naam, zoals de Oranjewerf in Amsterdam en Maaskant Stellendam, maar zijn al jaren eigendom van Damen. Dankzij de naam Damen krijgen we wereldwijd nog meer aanzien en meer klanten, ook van buiten De nieuwste verandering heeft voor Nederland', verwacht Schouwstra. geen gevolgen. Damen Shipyards Den Helder heeft zeventig mede werkers, waarvan er veertien in Oudeschild werken. 'Officieel gaan we Damen Shipyards Den Helder vestiging Oudeschild heten. Maar in de praktijk zullen we wel Damen Texel genoemd worden', vertelt Joop Schouwstra, die tot voor kort De eerste resultaten zijn al zicht baar. Werd onlangs een Engelse standbyboat voor de booreilanden gerenoveerd, er volgen er binnen kort waarschijnlijk meer. 'Ook hebben we al sleepboten uit Engeland en Schotland in dok gehad. Internationaal komen we beter in de markt.' Schouwstra benadrukt dat de werf - buiten de klussen voor de scheep vaart - ook klanten op Texel van dienst blijft met leveringen, con structies en allerhande lasklus- Vier Texelse ramlammeren en hun eigenaar, schapenhouder Jan-Wil lem Bakker van hoeve De Waddel, stalen woensdag de show in hart je Amsterdam. Bakker was gevraagd een presentatie over zijn vakgebied te houden in de chique modezaak Maison de Bon- neterie op het Rokin en deed dat met verve. De presentatie was onderdeel van The Campaign for Wool, die vorig jaar in Engeland van start ging en dit jaar voor eerst wereldwijd werd gehouden. Initiatiefnemer is de Engelse prins Charles, die zich hard maakt voor een betere toekomst voor de schapenhouders in Enge land en Wales. Het gebruik van syn thetische materialen in de modewe reld is sterk ten koste gegaan van wol en daarmee van de boeren, die steeds minder voor hun product krijgen. De prins vindt dat de mode wereld terug moet naar de oor sprong, waarin een belangrijke rol is weggelegd voor wol. The Campaign for Wool wordt geor ganiseerd door een groot aantal organisaties, vooral afkomstig uit de handel in wol en de modewereld. Zij benaderden Bakker, met de vraag of hij iets zou willen vertellen over de sector die verantwoordelijk is voor de productie van hun grondstoffen. 'Ik hoef niet zo nodig in de belang stelling te staan, maar ik heb beslo ten er toch op in te gaan. Als verte genwoordiger van de PR-commissie van de Texelse landbouw en van de LTO', vertelt de schapenhouder. Samen met eilandgenoot en hande laar Sjef Beers toog Bakker naar de hoofdstad, waar hij in zijn overall, trui en klompen behoorlijk opviel tussen alle modieus geklede medewerkers en bezoekers van de campagne. 'Maar ik ben er uitstekend ontvan gen en ik geloof ook dat mijn verhaal wel aansloeg. Het viel me op dat de meeste mensen uit de modewereld geen enkel idee hebben van wat er in onze sector allemaal gebeurt.' Bakker nam zijn gehoor mee naar buiten, waar vier ramlammeren - 'best in de wol' - voor de winkel stonden. 'Ik heb verteld over de dier vriendelijkheid van onze sector. Dat onze dieren bijna het hele jaar buiten staan, op één week na waarin ze moeten aflammen. Dat kan door hun vacht, die hen uitstekend beschermt tegen extreme hitte en kou. En door dat schapen veel buiten zijn, zijn ze weinig ziek. Een belangrijk feit, juist in een tijd waarin veel wordt gepraat over het welzijn van dieren die nooit meer buiten komen en waarvan ziektes worden bestreden met anti biotica. Dat het medicijngebruik in de schapenhouderij erg laag is, wist bijna niemand.' Slaagde Bakker erin zijn gehoor te verrassen, ook andersom lukte dat. 'Er waren studenten van een mode academie die paspoppen hadden aangekleed. Als je aan wol denkt, denk je vooral aan wollen truien, misschien alleen nog gedragen door een paar oude boertjes. Maar in die winkel zag je de meest modieuze pakken, allemaal gemaakt van wol.' Zijn presentatie bezorgde Bakker niet alleen veel lof en belangstelling, maar ook een parkeerbon. 'Ik had de organisatie verteld dat ik wel wil de komen, maar dat ik geen zin had om een parkeerplaats te zoeken. Voor je het weet ben je met een auto en aanhanger een halve dag bezig. Ze vonden het geen goed idee dat ik voor de winkel zou parkeren. Dat moest ik maar voor V&D doen, even verderop. De bon was voor hen. Nou, er zat inderdaad een prent ach ter mijn ruitenwisser. Van zeven tien tjes.' HfpsnniüLiiiTfr

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 10