Explosie huisspitsmuizen Is Ecodorp op Texel mogelijk? TEXELSE 11 COURANT Genieten van zon en Texelse wijnen bij Kroon van Texel Blauwvinger deels in gelijk gesteld 'Zit je met je hoofd bij de kerst, is het zomers warm' VRIJDAG 7 OKTOBER 2011 Mets De Koog 'winkel van het jaar' Een warme nazomerzon en een wijntje uit eigen boomgaard. Dat vooruitzicht trok zaterdag vele liefhebbers naar de Rozen- dijk, waar Wijngaard De Kroon van Texel open dag hield. De open dag werd gehouden als opening van de Nationale Wijn- week. Bijna een derde van de ongeveer 180 commerciële wijn gaarden in het land waren openge steld voor publiek. De bezoekers van De Kroon van Texel werden rondgeleid over de wijngaard, waarbij ze informatie kregen over de geschiedenis van het bedrijf, de verschillende druivenrassen en wijnbouw in het algemeen. Uiter aard werden daarbij ook wijnen geproefd. De Texelse wijnen wer den onlangs nog door het Wijn- gaardeniersgilde onderscheiden. De lichte witte wijn, gemaakt van de Johaniterdruif, kreeg een zilve ren medaille, net als de rode Regent. De rosé werd onderschei den met brons. Tijdens de open dag ging het oogsten gewoon door, zij het op een lager pitje dan door de weeks. (Foto Pip Barnard) Tijdens de 'formuledag' van de organisatie, die zondag werd gehouden in het Spoorwegmuse um in Utrecht, werd DlO-drogis- terij Mets uit De Koog uitgeroe pen tot DIO-Drogisterij van het jaar. De winkel was genomineerd in de categorie 'local hero' een categorie waarin naast de klanten ook de loka le invulling van de DIO-formule een belangrijke rol speelt. Gonny Mets, eigenaresse van de drogisterij in De Koog, zegt ook veel gebruik te maken van lokale producten. 'We verkopen niet alleen handcrème van de Noord- kroon en Texelana, maar ook wad denproducten met ons eigen logo.' De verkiezing tot 'beste winkel' ging in drie fasen, waarbij de drogisterij door een afvaardiging van de organi satie werd bezocht. Daarbij werd gelet op netheid en uitstraling, maar vooral ook gekeken naar klantvrien delijkheid. 'Dat zit bij ons wel goed', zegt Mets, 'we kennen onze klanten en proberen steeds op hun behoefte in te spelen.' Dat geldt ook voor het personeel, dat al meerdere jaren aan de winkel verbonden is. Ter gelegen heid van het behalen van de prijs worden ook de klanten beloond. 'Er komt een speciale actie en er is een aardigheidje voor de vaste klanten', zegt Mets, die een trofee kreeg en een bedrijfsuitje om samen met het personeel een dagje op stap te gaan. DIO is een drogisterijketen met 170 winkels door heel Nederland. Kerstballen breien voor voedselbank De Witte Engel houdt een kerstbal- lenwedstrijd ten bate van de voed selbank. Deelnemers kunnen daar voor van half oktober tot en met zaterdag 19 november zelfgebreide kerstballen bij de winkel aan de Bin- nenburg in Den Burg afleveren. De ballen krijgen een plek in de winkel en worden later verkocht ten bate van de Stichting Broodnodig op Texel die de voedselbank beheert. In de winkel liggen boeken aan de hand waarvan belangstellenden ideeën voor kerstballen kunnen opdoen. Fotocursus ook voor Texelaars Om ook 'de overburen van Texel' de uur duren, en wordt gegeven door kans te bieden eraan mee te doen, Suzanne van Koolwijk. Het ontdek- heeft Triade uit Den Helder besloten ken van de mogelijkheden van de de populaire fotocursus ook op (eigen) camera en het verbeteren zaterdagmorgen te geven. Deze van de foto's is het voornaamste (basis)cursus telt acht lessen, die 2,5 doel. Aan de orde komen diafragma, sluitertijd, resoluties, witbalans, flit sen en al die andere, vaak moeilijke technieken en begrippen waar de hobbyfotograaf tegenaan loopt. De cursus gaat zaterdag 29 oktober om 10.00 uur van start. Zie voor informatie en opgave de website van Triade. De exploitant van café de Blauw- voorschrift niet duidelijk aangaf bezwarencommissie laat weten dat vinger in De Koog heeft gelijk wat van de portier/beveiliger op gekregen van het college nadat drukke en op rustige avonden Diverse kattenbezitters maakten de afgelopen weken melding van het grote aantal huisspitsmuizen waarmee de katten aankwamen. Verbazing was er daarbij over het feit dat de muizen niet werden De huisspitsmuis in een nieuwko mer op het eiland. De soort wordt pas een jaar of vijf als vaste bewo ner gezien, nadat de eerste dieren - waarschijnlijk met ladingen stro - de oversteek over het Marsdiep had den gemaakt. De soort wordt als bedreiging voorde zeldzame Noord se woelmuis en de Texelse variant van de waterspitsmuis gezien. Vol gens Kees Canters, vrijwilliger bij de Zoogdiervereniging, trekt het voor komen van muizen op de Wadden eilanden al jarenlang de aandacht van biologen en andere geïnteres seerden. Daarbij doen zich vragen voor als wanneer de dieren op een eiland zijn aangekomen - of eventu eel weer verdwenen - en hoe nieuw komers zich gedragen ten opzichte van al gevestigde soorten. Richard Witte van Wageningen Uni versiteit en Research weet dat de soort al minimaal vijf jaar op het eiland voorkomt en aan het begin van de kolonisatie explosief in aan tal kan toenemen. Geen van de deskundigen is echter op de hoogte van een toegenomen aantal muizen. Witte kent maar weinig meldingen van dit jaar en volgens Canters staat de huisspitsmuis niet bekend als een plaagsoort en vertoont de popu latie geen echte pieken en dalen in aantallen, zoals die vroeger veel voorkwamen bij de veldmuis. 'Het huidige aantal meldingen kan ook een voortzetting zijn van de toena me gedurende nu 5 jaar', meent Witte, die bovendien stelt dat de muizen in deze tijd van het jaar hun jaarlijkse piekaantal hebben, in ver band met de voortplanting. Mocht er inderdaad sprake zijn van een toenemend aantal huisspits muizen, kan dat te maken hebben met de voedselvoorziening. 'Aange zien de huisspitsmuis een insecten eter is', meent Canters, 'zou er ver band kunnen bestaan met het tijdelijk rijkelijk voorkomen van een bepaald insect of ander klein krui pend gedierte, bijvoorbeeld regen wormen. Als we dan verder veron derstellen dat er mogelijk een verband bestaat tussen dit rijkelijk voorkomen en het natte, koude weer, hebben we wellicht een hypo these voor het nu veelvuldig voorko men van huisspitsmuizen - maar hypotheses moeten altijd nog bewe zen worden. Bovendien is nat en koud weer niet echt favoriet bij spitsmuizen die het moeten hebben van insecten die over het algemeen warm weer prefereren.' Dat het hier inderdaad om complexe materie gaat, blijkt uit de ietwat afwijkende mening van Witte: 'Het voorjaar was droog en slecht voor slakken, de favoriete prooi van de huisspits muis, maar sinds juli doen de slak ken het heel goed.' Die voorkeur voor insecten en slak ken is wel de reden dat de dieren wel worden gedood, maar niet opgevreten. Omdat spitsmuizen insecteneters zijn, raakt hun lijf doortrokken van (de smaak van) chitine, de stof waaruit het uitwen dig skelet van insecten is opge bouwd. Die smaak blijkt voor veel roofdieren niet aantrekkelijk. Zo eten ransuilen geen spitsmuizen en kerk uilen wel. Witte gaat zelfs zo ver dat hij de kerkuil als 'zo ongeveer de enige natuurlijk vijand' van de huis spitsmuis aanwijst, maar dat zullen veel kattenbezitters op het eiland niet met hem eens zijn. Om inzicht te krijgen in het voorko men van bepaalde soorten, heeft de Zoogdiervereniging de Zoogdierat las in het leven geroepen. Via www. zoogdieratlas.nl kunnen kattenbe zitters doorgeven met welke prooi hun kat thuiskomt. hij geklaagd had over onduide lijkheden in voorschriften die de gemeente hem had opgelegd. De gemeente legde de Blauwvin ger het voorschrift op dat tijdens de openingstijden een gecertifi ceerd portier/beveiliger bij de deur moet staan als gevolg van de pro blemen die zich bij het café heb ben voorgedaan. Die rol mag ver vuld worden door de exploitant zelf. Tijdens een controle van de politie bleek de exploitant echter niet bij de deur maar achter de bar te staan, waarna de gemeente hem een dwangsom oplegde. Tijdens een zitting van de commis sie Bezwaarschriften eind augus tus stelde de exploitant dat dat om half twee 's nachts gebeurde toen er nog circa vijftien mensen in de zaak waren. Daarvoor had hij wel de hele tijd bij de deur gestaan en achter de bar kon hij naar eigen zeggen via de camera ook zien of er nog nieuwe groepen zouden komen. Hij kaartte toen aan dat het wordt verwacht en wanneer er sprake is van een overtreding. Het college komt de exploitant daarin op advies van commissie Bezwaarschriften tegemoet. Vol gens burgemeester en wethouders moet een last 'zodanig duidelijk en concreet geformuleerd zijn dat de degene tot wie de last is gericht niet in het duister hoeft te tasten omtrent hetgeen gedaan of nage laten moet worden'. Tijdens de zitting was van ambtelijke zijde al aangegeven dat er enige ruimte in het voorschrift was gelaten, zodat degene die bij de deur staat wel even weg zou kunnen om bijvoor beeld wat te drinken te pakken. Het aangevallen voorschrift is inge trokken en de burgemeester heeft de Blauwvinger inmiddels een nieuw voorschrift opgelegd. Er moet nu voortaan wel een gecerti ficeerde portier/beveiliger aanwe zig zijn, maar die hoeft niet ver plicht bij de deur te staan. De dwangsom die was opgelegd aan de exploitant is ingetrokken. De de burgemeester terecht heeft gehandeld door de Blauwvinger, dat als klein café in principe geen portier hoeft te hebben, te ver plichten een portier te hebben. 'Alleen de formulering van het voorschrift kon de juridische toets niet doorstaan.' De exploitant maakte ook bezwaar tegen een dwangsom die hij kreeg omdat de deur na 23.00 uur nog open stond, maar dat is ongegrond verklaard. De Blauwvinger heeft als gevolg van geluidsoverlast de ver plichting (een zogeheten maat werkvoorschrift) dat de deur vanaf 23.00 uur dicht moet zijn, maar bij een controle van de politie bleek die na 23.00 uur open te staan. Volgens de exploitant had een gast die opengezet toen hij zelf even de zaak in was om een opstootje te sussen. Volgens het college is die verplichting voldoende duidelijk en was er sprake van een overtreding. Beide gevallen speelden vóórdat de burgemeester begin augustus de Blauwvinger een maand lang sloot in verband met het schenken van alcohol aan minderjarigen. gemeenschapszin en duur zaamheid om de mogelijkheid tot het stichten van een Eco dorp te onderzoeken? Dat is de vraag die centraal staat tijdens de informatiemiddag die zater dag 5 november wordt gehou den in Stayokay in Den Burg. Op verzoek van de redactie hield Evalien Smit een week lang een weblog bij. Over een nieuwe naam, een nieuw log en een nieuwe website. En over vrijwil ligers. Hieronder ene bloemle zing, het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant.nl Donderdag Mij is gevraagd het weblog bij te houden over het feit dat wij, bestuur en medewerkers van de Wereldwin kel Texel, hebben besloten om los te gaan van de landelijke organisa tie van wereldwinkels, omdat de afdracht en dienstverlening niet meer in verhouding tot elkaar staan. Een gevolg van deze keuze is dat wij een andere naam en huisstijl hebben gekozen en met trots kan ik meedelen dat de naam van onze winkel 'Goeie Zaak' is geworden. Een naam met dubbele lading. Eer lijke handel is een goeie zaak en al onze vijftig medewerkers (vrijwilli gers) zijn bezig met een goeie zaak. Bij een nieuwe naam hoort een nieuw logo. Dat is nog niet zo een voudig. Het logo is bijna klaar, maar ik vind een paar dingetjes nog niet helemaal goed. Vandaag overleg met Joke de Boer (ook een vrijwilli ger van Goeie Zaak) over kerstpak ketten en het persbericht dat er naar de kranten gaat. Haar ook maar even advies gevraagd over het logo, daarna even goed door nemen hoe we het gaan aanpakken met de kerstpakketten. Fair trade en kerst is een mooie combinatie en dat willen we graag overbrengen naar de klanten. En, je zult het altijd zien, zit je met je hoofd bij de kerst, is het een zomers warme dag. Maar ja, de tijd gaat snel. Omdat we toch in kerststem ming waren, hebben Hans en ik maar besloten de kerststalletjes in de winkel te zetten en we verkoch ten er meteen eentje. Zo zie je maar weer, tempratuur zegt ook niks. Vrijdag Wat een geweldige nazomer (of herfst), ledereen geniet. Alleen voor de winkel is het te mooi. ledereen is lekker naar het strand of iets anders buiten aan het doen. Eén ding is zeker: je moet nu naar buiten als het kan. Maar soms moeten er ook din gen gebeuren, zoals samen met Rita de winkel klaar maken voor het najaar. Nog even bijpraten over het persbericht dat in de krant komt en een intake met een nieuwe vrijwilli ger Leuk hoor, we hebben er in korte tijd toch drie jonge mensen bij. Zaterdag Het logo is erg leuk, mooi en duide lijk geworden, ik ben er helemaal tevreden over. Hopelijk onze mede werkers ook. Naar aanleiding van het krantenartikel krijgen we veel reacties - gelukkig vooral posi tieve - over ons besluit om zelfstan dig verder te gaan. Het is toch altijd weer spannend hoe iedereen gaat reageren. Na het weekend weer verder met de borden buiten, de vlaggen, stic kertjes enz. Nu de ladder op en de goot van ons huis in de grondverf zetten voordat het weer omslaat, daarna op de fiets het eiland rond, lekker genieten van deze uitzonder lijke eerste oktober. Maandag De telefoon opnemen met de nieu we naam is nog wel vreemd, maar dat gaat ook wel wennen. Er wordt geregeld gebeld dus dat kunnen we lekker oefenen. Via Jacco Dros doorgekregen dat Carst Komdeur onze website wil ontwerpen, de website moet ook geheel bij onze nieuwe stijl passen, dus gauw con tact opnemen, want dat is natuurlijk een geweldig aanbod. Morgenmid dag gaan we het doorpraten, daar na met Jaap kijken of we de borden al van de gevel halen. We willen ze als het kan hergebruiken, hier en daar maar vragen of dat mogelijk Dinsdag Vandaag een afspraak met Carst Komdeur over de website, volgens mij gaat het wel leuk worden, maar eerst moeten er allerlei keuzes gemaakt worden. Wat willen wij allemaal op die site? Nou liefst alles, maar ja, een site moet je ook actueel houden en vernieuwen. Dat is nou net het probleem. We hebben niet iemand in ons bestand die de hele dag achter de computer zit. Hyves en Twitter is ook nog iets te hoog gegrepen. Misschien in de toekomst. Eerst de belangrijke dingen die we op de site duidelijk willen maken. Wie zijn wij, wat doen wij, wat kun nen wij voor de consument beteke nen? Wat ik een leuk hoofdstuk ga vinden, is het hoofdstuk vrijwilliger van de maand. Het is toch inte ressant te laten weten waarom iemand voor onze 'Goeie Zaak' heeft gekozen. Sommige vrijwilli gers zijn al heel lang bij ons, echt een trouw clubje dat een boek kan schrijven over Fairtrade op Texel. Ecodorpen (ook werelddorpen genoemd) zijn woongemeenschap pen op basis van duurzaamheid, die energieneutraal en ecologisch willen zijn. De grootte varieert van anderhalve tot tien hectare, waar 25 tot 150 mensen wonen, de praktische uitvoering kan wisselen van (uiteindelijk) een compleet nieuw gebouwd dorp tot een leeg staand gebouw. Wereldwijd zijn er vele dorpen in opkomst, in Neder land zijn momenteel veertien initia tiefgroepen bezig de mogelijkhe den te onderzoeken. Texel, waar duurzame energie en waterverbruik hoog op de agenda staan, waar het rioolslib wordt gezuiverd met helofytenfilters, met een bloeiende Vrije School en waar initiatieven als het Maartenhuis en Novalishoeve al sinds jaar en dag floreren, lijkt een ideale plek om tot stichting van een Ecodorp te komen. Dat is althans de visie van Peter Kieft en Luciette van Hezik uit West-Fries land, die met de bijeenkomst in Stayokay de basis willen leggen voor een Texelse initiatiefgroep. Beiden hebben een lange geschie denis op het gebied van woonge meenschappen en hebben elkaar leren kennen via de Kleine Aarde. De ideeën van Jan Juffermans van de Kleine Aarde in Boxtel, die indertijd de 'global footstep' bedacht als ecologische maatstaf, vinden hun weerslag in de stichting Pro van Jan Schuiling, die de initi atieven voor de ontwikkeling van Ecodorpen ondersteunt. Schuiling zal zelf ook aanwezig zijn op de informatiemiddag in Stayokay en daar een lezing geven. Een van de basisprincipes van zijn idee is dat duurzame woonge meenschappen niet gesticht wor den, maar moeten ontstaan. Als er tijdens of na de informatiemiddag blijkt dat er op het eiland inderdaad voldoende belangstelling bestaat voor een Ecodorp, zal een serie onderlinge gesprekken moeten lei den naar praktische oplossingen. 'Pas als de groep zich een eenheid voelt, zal gesproken worden over zaken als locatie en financiële onderbouwing. Op beide vlakken zijn verschillende voorbeelden voorhanden. Het is niet de bedoe ling op Texel opnieuw het wiel uit te vinden', stellen de initiatiefnemers. De 'vredesgesprekken' die tot de vorming van een Ecodorp moeten leiden, verlopen volgens een vast patroon, waarbij ieders mening even zwaar telt. De bedoeling is dat de deelnemers uit verschillen de leeftijdsgroepen komen, oude ren zowel als jongeren. Dat verste vigt de structuur van de samenlevi ng en voorkomt dat het dorp aan ver grijzing ten onder gaat. De gesprek ken worden gedurende een periode van drie jaar gehouden, waarbij de deelnemers zich steeds voor een jaar aan de groep verbinden. Bezoekers van de informatiemid dag kunnen desgewenst onder lei ding van Schuiling kennis maken met het vredesgesprek. Ecodorp Texel zou tot een proef- en voorbeeld project kunnen groei en, waarbij de mogelijkheden op kleien schaal worden onderzocht vanuit voorlopige vergunningen. Naast proefwonen op het terrein - dat in het gesprekstraject nader omschreven moet worden - kan dit leiden tot de bouw van een 'dorps huis' een 'earthship', het centrale punt van ieder Ecodorp. Een 'earthship' ('aardehuis') is een zelf voorzienend gebouw, gemaakt van bouwmaterialen uit de omgeving. Op Texel zou daarbij gedacht kun nen worden aan leem, stro en riet. Het gebouw heeft een eigen - eco logische - waterzuivering en ener gievoorziening. De informatiemiddag in Stayokay duurt van 13.30 tot 17.00 uur. Opgeven kan via ecodorptexel@gmail.com of via tel. 06-40056323. Meer informatie over de stichting Pro is te vinden op www.pro-werelddorp.nl.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 11