TEXELSE^COURANT B I I m Cjroen ThwartsJïxels in het harL, 7 Postkantoor naar Jumbo Alternatieve plek laatste boeren in Waalenburg txwonen FE5TM. TEXEL .txl In sloot na voorrangsfout OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12614 VRIJDAG 7 OKTOBER 2011 De Kinderboe kenweek kende op basisschool De Akker in Oosterend don derdag een spectaculaire opening. Na vijftien jaar Schuijlhut Tro fee kwam een eind aan een even sportieve als smakelijke golftraditie. Zanger en gita rist John Primer leerde het vak van Muddy Waters. Hij is topact op Texel Blues op 14, 15 en 16 oktober. Het postkantoor in de Parkstraat in Den Burg gaat op 17 november sluiten. Supermarkt Jumbo aan de Vogelenzang opent dan een Woelmuis Hoogerheide Het is net als Wagemaker toch een wat vreemde naam voor een boot. En het is een klap in het gezicht van 83,7 procent van de Texelaars, die destijds, net als nu nog altijd, tegen elke denkbare verandering waren. Die hadden helemaal onge lijk. En dat moeten ze weten ook, vinden Harry en Peter. Elke keer dat ze de nieuwe boot zien, zal het worden ingepeperd. Dat zal ze leren, die suffe Texelaars. Het is in dit verband toch jammer dat de nieuwe boot niet nog weer een stuk groter wordt dan de vorige. Dat zou helemaal in de geest van Theo zijn. Ik vind dat we de nieuwe boot net zo lang moeten maken als de breedte van het Marsdiep. Dan kon hij blijven liggen, zei mij laatst een econoom. Wachttijden, vervui ling en stookkosten waren er niet meer. De drukte op Texel zou fors toenemen. Bootkaartjes werden overbodig. En daarmee zouden we de hele TESO opdoeken, hoera! Woelmuis postwinkel waar alle posttaken kunnen worden verricht. Sluiting van postkantoren gebeurt landelijk. Postkantoren BV, dat voor de helft eigendom is van ING en voor de andere helft van TNT, houdt op te bestaan en het contract met Joop Groen voor exploitatie van het postkantoor is opgezegd. Ook de pinautomaat verdwijnt, klanten kun nen voortaan terecht bij de ING bank verderop. Bij jumbo kunnen vanaf 17 november pakketten en aangetekende stukken worden gehaald en gebracht, postzegels gekocht of andere 'typische' post zaken worden afgehandeld. Ook de postbussen komen daar. Het sorte ren van de post gebeurt vooralsnog in het gebouw aan de Parkstraat. Wat er met het postkantoor en de ruimte van de Arkewinkel (die ook sluit) gaat gebeuren is nog niet bekend. Het pand, eigendom van een Amsterdamse belegger, staat te huur. Dr. Wagemaker in onderhoud TESO-schip Dokter Wagemaker wordt maandag 10 oktober om 14.00 uur aan de onderhoudskade bij 't Horntje afgemeerd voor werk zaamheden. Op het programma staat onder meer het vervangen Het ziet er naar uit dat voor de twee overgebleven boeren in Waalenburg een vervangende locatie is gevonden. Voor de fami lie Kuip van Kitstee aan de Nieuw- landerweg bestaan plannen voor een plek aan de Kogerweg nabij Den Burg, voor de familie Witte is een stuk grond aan de Veense- langweg in beeld. De verplaatsing vloeit voort uit de plannen om van Waalenburg een robuust natuurgebied te maken. De Dienst Landelijk Gebied (DLG) en de gemeente zijn al vier jaar bezig om alternatieve locaties te vinden voor de boeren die daar weg moe ten. Voor Kuip lijkt dat nu het geval aan de Kogerweg, nabij hoeve de Noordooster aan de Kogerweg. Vorige week werden buurtbewoners over deze plannen bijgepraat tij dens een informatiebijeenkomst waarbij de gemeente, DLG, de fami lie Kuip en de architect tekst en uitleg gaven. Wethouder Edo Kooi man: 'We hebben heel Texel afge zocht naar een geschikte locatie en denken dat we die nu gevonden hebben. Kuip heeft in deze omge ving al landerijen en er is plaats voor nieuwe agrarische activiteiten. De Noordooster, die te koop staat, zou een goede optie zijn, maar in de onderhandelingen is de DLG daar niet uitgekomen met de eigenaar.' De beoogde plek ligt nu (vanaf de weg gezien) links van dit bedrijf. Kooiman: 'In die omgeving staan al gebouwen, dus de aantasting van het open karakter van het land schap is beperkt. Bovendien is er geen sprake van een nieuw bouw blok, maar een ruil. De bebouwing in Waalenburg verdwijnt. Er komt daar een stuk open landschap voor terug. Er was wel enige onrust onder de buurtbewoners, vandaar de informatiebijeenkomst. We heb ben niet alle zorg kunnen wegne men, maar mijn indruk is dat er wel begrip is. Er zijn suggesties gedaan, onder meer om het blok iets te ver schuiven naar de Pontweg. Daar kijken we serieus naar. Vanmiddag (donderdag) hebben we daarover een gesprek met Kuip.' De plannen voor een nieuw bedrijf voor Jan Witte van de Voorzorg aan de Veenselangweg verkeren vol gens Kooiman in het eindstadium. 'Ik wil dat dit jaar nog ter visie leg gen. Er zit tijdsdruk achter. Het Rijk kom badkamers kijken open zat. 10.00 - 12.30u draait de kraan dicht, maar de pro vincie heeft toegezegd garant te staan voor de uitvoering. Maar dan moeten we wel de gang er in hou den. Bij stagnatie dreigt het hele project Waalenburg slecht te wor den afgerond. Dan is jaren van hard werk voor niets geweest. Het zou zonde zijn als het in het zicht van de haven nog mislukt.' .speedheat.nl Jaarboek over Texel in de maak Mediabureau Langeveld de Rooy in Den Burg brengt in november een jaarboek over Texel op de markt. In het boek, met de naam Texel in zicht 2011, wordt aan de hand van foto's uit de Texelse Cou rant een beeld geschetst van twaalf maanden eilandleven. Het boek geeft ook een overzicht van ont wikkelingen en gebuertenissen die zich in de loop van het jaar op Texel hebben voorgedaan. Geef ons de Zak! Rotary Texel haalt dins dagmiddag 11 oktober op het hele eiland gebruikte kleding op voor het goede doel. Wilt u de kle ding en schoe nen (schoon en geen lompen) in grijze vuilniszakken uiterlijk om 13.00 uur aan de weg zeggen? Rotary Texel TEXELSESÖCOURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): expert schoorl www.texelseautopagina.nl Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6. Bekendmakingen op pagina 12 |g! Een echtpaar uit Duitsland is gistermiddag met de auto in de sloot beland na een voorrangs fout op de kruising van de Post weg en de Slufterweg. De twee reden op de Postweg in van een (Rolls Royce) roerpropeller met technische problemen door een reserve-exemplaar. Na repara tie wordt het origineel in januari weer geïnstalleerd. Het onderhoud duurt tot vrijdag 14 oktober 9.00 uur, wanneer de Dokter Wagema ker weer in de vaart komt. Tot die tijd vaart de Schulpengat als dienstboot. de richting van Den Burg en sloe gen volgens de politie linksaf de Slufterweg op. Een tegemoetko mende auto met twee inzittenden uit Vaassen kon de wagen niet meer ontwijken, waarna de Duit sers in de sloot terecht kwamen. Alle inzittenden kwamen er, zoals het zich liet aanzien, met lichte verwondingen van af. De ambulan cedienst was aanwezig met beide ambulances om hulp te verlenen. De brandweer werd gealarmeerd om te inspecteren of er niet meer mensen in het water terecht waren gekomen. Medewerkers van Gemeentewerken hielpen de poli tie mee het verkeer te regelen. Polders van wol, duinen van vilt en de Dennen van wier. De kaart van Texel, maar dan gemaakt van producten die op het eiland zijn gegroeid en door Texelse handen gemaakt. Geen gewone kaart, maar eentje van ruim negen bij vier meter. De maquette krijgt een plaatsje in het vernieuwde Maritiem en Juttersmuseum (MJM). Kunstenaar Erna van Sambeek werkt in haar tijdelijke atelier aan de Rozendijk al geruime tijd aan het project. Ze wordt daarbij geholpen door tientallen vrijwilligers. Ze spinnen de wol, breien, naaien, knip pen, verven, lassen, smeden, buigen en doen andere werkzaamhe den. Geboren en getogen op Texel verhuisde Van Sambeek tientallen geleden naar Amsterdam, waar ze woont en werkt. Voor dit project verruilde ze haar atelier in Amsterdam tijdelijk voor de werkplaats op Texel. De opdracht kreeg ze van bureau Kosmann.DeJong Exhibition Architects, dat de inrichting verzorgt van het nieuwe gedeelte van het MJM. Van Sambeek: 'Ik werk veel met textiel. De kunst die ik maak heeft altijd wel een diepere betekenis. Het verhaal achter dit project is Texel, gemaakt van producten die hier zijn gegroeid en gemaakt door Texelse handen. De wol is van de schapen die het Texelse gras eten en geverfd met boerenwormkruid, duizendblad en andere Texelse planten en het zeewier heb ik zelf op het strand gejut. Het is zo'n groot project, dat ik het nooit in mijn eentje zou kunnen doen. Geluk kig krijg ik van alle kanten hulp. Ik ben overdonderd door de enorme betrokkenheid van de Texelaars, ledereen is superenthousiast. Ik leer Texel nu op een heel andere manier kennen dan in mijn jeugd. Ik ben op een heel andere manier naar Texel gaan kijken.' De maquette is opgebouwd uit verschillende onderdelen, zoals het ouwe land, de polders en de duinen. Elk onderdeel van andere mate rialen. De duinen worden gevilt, het ouwe land en de polders worden in verschillende patronen gebreid en op het frame aangebracht. Bedoeling is dat het kunstwerk wordt opgehangen onder het plafond in de nieuwbouw van het museum in Oudeschild, zodat mensen van onder af tegen het eiland aan kunnen kijken en zich zo kunnen oriën teren op hun omgeving. Meer informatie over de maquette en de bouw daarvan is te vinden op http://dekaartvantexel.blogspot.com. Op de foto Erna van Sambeek (rechts vooraan) met een deel van de vrijwilligers bij de maquette van Texel die een plaatsje krijgt in het Maritiem en Juttersmuseum.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1