Geen rem op woningbouw TEXELSE 5 COURANT Werkstraf voor klap met zaklamp 'U had de jongen nooit ïerklar n9en oïor Korting op vergoeding vervoer gehandicapten VRIJDAG 7 OKTOBER 2011 Een 49-jarige man uit De Koog kan zich opmaken voor een werkstraf van 40 uur omdat hij begin augustus een jongen mis handelde. Dit bepaalde de poli tierechter in Alkmaar woensdag. De man was het vandalisme in zijn straat zó spuugzat, dat hij 's nachts kwaad naar buiten liep toen een groepje jongeren aan zijn auto morrelde. Eenmaal bui ten koos hij echter 'een com pleet verkeerde oplossing', oor deelde de rechter. 'U had de jongen nooit zomaar mogen aanvallen', sprak de poli tierechter de verdachte vlak voor haar uit spraak toe. Ze doelde op diens waar bij hij de jonge man op straat een forse hoofdwond bezorgde, volgens meerdere getuigen door hem te slaan met een zaklamp. De rechter sloot zich aan bij de woor den van de officier van justitie die vond dat de agressieve Koger ook de politie had kunnen bellen of de jongeren op hun gedrag had kun nen aanspreken. 'Nu heeft iemand door uw toedoen veel pijn geleden en veel angst gehad.' De man beaamde dat hij verkeerd had gehandeld, maar legde ook uit hoe zijn korte lontje in de loop der jaren was ontstaan. Belangrijkste reden: de aanhoudende baldadig heden en vernielingen bij hem in de straat. Tijdens het zomersei zoen lopen veel jongeren via zijn straat - de Brink in De Koog - naar de uitgaansgelegenheden en daar bij hebben veel auto's het de afge lopen jaren moeten ontgelden. 'Soms plassen ze in onze tuin, dan weer vernielen ze autospiegels en ruitenwissers of jatten ze de wiel doppen of kentekenplaten eraf. Daardoor kon ik vaak slecht sla pen en lag ik continu alert in bed. Zo ook op 7 augustus.' De Koger hoorde in de bewuste tot zware mishandeling'. Die gaf toe dat hij de jongen een klap heeft gegeven, maar ontkende dat hij daarbij een zaklamp heeft gebruikt. Het schoppen zou bovendien zijn gebeurd toen de jongen probeerde weg te rennen. En niet tegen zijn hoofd, maar tegen zijn benen. middenweg. Doordat vijf getuigen de man met een zaklamp hadden zien slaan, achtte ze dit bewezen. Maar volgens de rechter staat niet vast dat de man ook hard met het voorwerp heeft geslagen. Boven dien vond de rech ter de getuigen- het schoppen niet duidelijk genoeg aanvar, waar- zomaar mogen aanvallen' enhad d° k°^ nacht mensen aan zijn auto mor relen en ging direct naar buiten. Daar trof hij een groepje van onge veer zes jongeren en liep op een van hen af. Over hoe hij de jongen vervolgens precies heeft mishan deld, liepen de meningen woens dag uiteen. Volgens de officier van justitie (en enkele getuigen) werd de jongeman hard met een zak lamp op zijn hoofd geslagen, zakte hij in elkaar en werd hij daarna meermaals tegen zijn hoofd getrapt. Justitie klaagde de ver dachte daarom aan voor 'poging volgens haar niet de intentie om de jongen zwaar te verwonden. Zodoende pakte de daadwerkelij ke straf lager uit dan de eis van justitie (werkstraf van 120 uur, waarvan 40 uur voorwaardelijk). Hij moet het slachtoffer bovendien €430,- smartengeld betalen van wege de geleden (immateriële) schade. Een voorwaardelijke straf was volgens de rechter niet nodig. 'Ik ga er vanuit dat u door deze hele zaak voldoende gewaar schuwd bent en de volgende keer wel driemaal nadenkt voor u 's nachts de straat op rent.' Burgemeester en wethouders willen volgend jaar €15.000,- kor ten op de vervoersvoorzieningen van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO). Dat komt naar voren uit het nieuwe jaar programma voor de WMO. Het gaat om vergoedingen die Texelaars met een handicap of chronische ziekte kunnen aanvra gen wanneer ze zelf niet of onvol doende in staat zijn zich op het eiland te verplaatsen. Tot een paar jaar geleden bestond daar de Wet Voorziening Gehandicapten voor, maar die is ook onderdeel van de WMO geworden. De bezuiniging valt onder de operatie van het col lege om vanaf 2012 10 procent te bezuinigen op alle financieringen aan derden. Het college heeft in het jaarplan, dat nog aan de raad wordt voorge legd, een lijst opgenomen met zaken die volgend jaar op het gebied van de WMO in ieder geval moeten worden uitgevoerd. Dan gaat het om de Kanteling, beleid voor de dorpshuizen, de overgang van de AWBZ naar de WMO en het opnieuw vormgeven van de wel zijnsvoorzieningen Bij het laatste gaat het om de nau were samenwerking tussen de SWOT en Pharos. De Kanteling houdt in dat de gemeente bij hulp vragen niet automatisch uitgaat van bestaande voorzieningen, maar zich meer richt op de vraag wat mensen daadwerkelijk nodig hebben om volwaardig aan de samenleving te kunnen deelnemen. De Algemene Wet Bijzondere Ziek tekosten was tot nu toe deels in de WMO opgenomen (de huishoude lijke zorg), maar als het aan het rijk ligt, komt de verantwoordelijkheid over die wet ook in handen van de gemeente. Het college neemt de kosten voor de uitvoering van de WMO (€200.000,-) in de begroting van de WMO op. Die kosten waren tot nu buiten het budget van de WMO gebleven, maar volgens het college moeten ze inzichtelijk worden gemaakt. Vanuit de PvdA werd daar de afgelopen tijd meermalen bezwaren tegen gemaakt, omdat het gezien werd als een verkapte bezuiniging. Volgens het college was de WMO de enige tak van sport binnen de gemeente waarvan de uitvoerings kosten elders waren ondergebracht en dat is nu rechtgetrokken. Waar ze eerst zaten, is niet bekend. Texel krijgt een uitzonderings positie in het nieuwe regionale woningbouwprogramma van de provincie voor de Kop van Noord-Holland. De bouw van nieuwe huizen komt daardoor de komende jaren niet in de knel. De provincie Noord-Holland had aanvankelijk in het programma geschreven dat Texel tot 2020 nog 17 nieuwe woningen zou mogen bouwen. Dat had in de praktijk betekend dat vrijwel alle woning bouwplannen voor de komende jaren doorkruist zouden worden. De provincie heeft na protesten van de gemeente alsnog een uit zondering gemaakt. De provincie erkent dat de Texelse woning markt geen directe link heeft met de woningmarkt in de Kop van Noord-Holland. Op advies van het college is in het programma opge nomen dat Texel tot en met 2020 nog 200 nieuwe woningen mag bouwen. Het nieuwe woningbouwprogram ma (het Regionaal Actie Program ma geheten) komt voort uit de bestaande provinciale woonvisie. In het nieuwe programma is nog eens goed bekeken wat er de komende jaren daadwerkelijk nodig is, omdat de vraag naar nieuwe woningen daalt en bestaande huizen langer te koop staan. Daarnaast probeert de pro vincie te sturen tussen de gemeen ten, zodat er geen overproductie van nieuwe huizen ontstaat of dat woningbouwplannen onderling met elkaar concurreren. Volgens het college zijn de veran deringen in de woningmarkt ook op Texel merkbaar, maar is Texel nog geen krimpgemeente waar de bevolkingsgroei afneemt zoals in Den Helder. Op basis van die gedachte was aanvankelijk het maximum van 17 in de plannen terecht gekomen. Wethouder Hen- nie Huisman wijst erop dat Texel meer mee te maken heeft dat de bevolking ontgroent en vergrijst. De wethouders ruimtelijke orde ning van de gemeenten in de Kop van Noord-Holland hebben inmid dels ingestemd met het program ma met daarin de uitzonderings positie voor Texel. Bedoeling is dat het programma begin 2012 van alle betrokken gemeentera den goedkeuring krijgt, waarna Gedeputeerde Staten en Provinci ale Staten van Noord-Holland het uiteindelijk vaststellen. Volgens Jan van Andel, directeur van Woontij, geeft het maximum van 200 in plaats van 17 meer lucht voor de komende jaren. Hij vindt het wel jammer dat in het nieuwe woningbouwprogramma de nadruk vooral op de kwantiteit ligt en minder op de kwaliteit van de woningen. 'Er wordt weinig rekening gehouden met de nieuwe regel dat mensen die minstens €33.600,- per jaar verdienen niet meer in aanmerking komen voor een sociale huurwoning, terwijl dat veel impact gaat hebben.' Woontij gaat de komende tijd in samenwerking met de gemeente in kaart brengen hoe de inko menshoogten van huurders ver deeld zijn om in te kunnen spelen op die nieuwe regel die sinds dit jaar van kracht is. 'We willen bij voorbeeld bekijken hoe groot de groep is met een middeninkomen van €33.000,- tot €45.000,- zodat we kunnen zien of we daar vol doende aanbod voor hebben.' Beroering na foute column Een column van Krijn van der Heide, griffier van de gemeente Zutphen, over het op non-actief stellen van Aaf van der Kooi als lid van de Rekenkamercommis sie zorgde vorige week voor beroering. Inmiddels is de column van de website van de Vereniging van Griffiers gehaald. Ook binnen de Texelse gemeente raad zorgde de column voor veel onrust. Van der Heide beweerde namelijk dat het besluit van de raad over de schorsing vrijwel zeker onrechtmatig was. De Zut- phense griffier baseerde zich op de Gemeentewet en schreef dat arti kel 4 lid 1 waarop het ontslag zou zijn gebaseerd onrechtmatig is. Maar nadat zijn bewering onder meer vanaf Texel werd aangevoch ten, werd de column op verzoek van Van der Heide van de site gehaald. 'Mijn juridische analyse was fout.' Gevraagd naar een toe lichting stelt hij dat er 'grondwet telijk twee soorten rekenkamers bestaan. 'Een echte, volstrekt onafhankelijke, rekenkamer en een rekenkamercommissie, zoals op Texel. Bij een echte rekenkamer zou mijn verhaal zijn opgegaan, maar op de Texelse rekenkamer commissie is dit verhaal niet van toepassing. Een uitglijder dus.' Het laatste woord heeft Van der Heide er nog niet over gezegd. 'Ik ga mijn column herschrijven.' In opdracht van Staatsbosbeheer werd maandag het dijkje tussen de Groene Hoek en de Slufter weggegraven. Bij een volgende zware westerstorm kan de zee dan weer bijna tot aan de Krimweg komen. Het bekendste natuurgebied van het nationaal park Duinen van Texel, de Slufter, wordt daarmee weer iets groter. Het werk, het afplaggen en bij de Slufter trekken van de weilanden De Achtbunder, wordt uitge voerd door Westerlaken BV uit Den Burg, die daarbij ook andere Texelse aannemers heeft ingeschakeld. <Fotostaatsbosbeheer/B*anders?*) Minder boekingen maar omzet bij VVV blijft gelijk VW Texel heeft in het tweede kwartaal van 2011 3,5 procent minder boekingen gemaakt dan in dezelfde periode vorig jaar. De omzet was echter gelijk. Dat meldt de VW in de (digitale) Ondernemersnieuwsbrief, die afgelopen week onder leden van TVL en TVO werd verspreid. Bij de daling speelde mee dat de meivakantie slechts één week duurde en dat er in het eerste kwartaal al veel was geboekt. Ook Tijdens de 'formuledag' van de organisatie, die zondag werd gehou- vielen dit jaar geen feestdagen in den in het Spoorwegmuseum in Utrecht, werd DIO-drogisterij Mets uit mei. In april was de daling van de De Koog uitgeroepen tot DIO-Drogisterij van het jaar. Eigenaar Gonny boekingen het grootst: 11 pro- Mets kreeg een trofee en een bedrijfsuitje om samen met het perso- cent. In mei was er een stijging neel een dagje op stap te gaan. van 5,5 procent, in juni een daling van 4,5 procent. Overigens ziet het er volgens de VW naar uit dat het regenachtige derde kwartaal een daling zal laten zien van het aantal boekingen. Voor juli en augustus werd 13 res pectievelijk 9 procent minder geboekt. De omzet daalde in bei de maanden met 4 procent. Het totaal van dit jaar, tot en met augustus, vertoont echter een stij ging van het aantal boekingen met 1 procent en een stijging van de omzet met 5 procent. Verder viel op dat de belangstel ling voor hotels flink afnam: in april met 24 procent, in juni zelfs met 32 procent. In mei waren de cijfers vergelijkbaar met die van 2010. De boekingen van kampeer plaatsen stegen daarentegen. Vooral kamperen bij de boer wordt steeds populairder. Dat boeken sinds kort mogelijk is via de web site van de VW, speelt daarbij mogelijk ook een rol. Het aantal (unieke) bezoekers van deze site lag in het tweede kwartaal 23 pro cent hoger dan vorig jaar. Geen hoofdprijs voor Linda Trap Linda Trap, die eerder werd gekozen tot Uitblinker van het Horizon College, is tijdens een spetterende finale in Amster dam niet tot de toptien doorge drongen. Vanuit het hele land kwamen de 49 finalisten naar Amsterdam waar de jury na rijp beraad Bas Habets koos tot landelijke uitblinker. Hij volgde de opleiding Sport en Bewegen aan het ROC Kop van Noord-Hol land en werd geroemd om zijn sociale betrokkenheid. Speciale gasten tijdens het gala waren prinses Maxima en de minis ter van OCW, Marja van Bijster- veldt. Het publiek werd verder ver maakt met dansoptredens van studenten van het Albeda Dans College en van de Dansacademie Lucia Marthas. Ook was er een optreden van Rochèlle, winnaar van de XFactor 2011 Linda Trap kreeg na de finale bloe men en een cadeau uit handen van John van de Langenberg, voorzit ter van het bestuur van het Horizon College. Waterschap langer in Oudeschild Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier mag nog wat langer in een paar kantoorunits aan de Van Neckstraat in Oude schild blijven zitten. Het hoogheemraadschap kreeg vijf jaar geleden een vergunning om tijdelijk op die locatie te blijven in afwachting van de nieuwbouw aan Everstekoog. Die vergunning is verlopen, maar het nieuwe kan toor is er nog niet omdat het alle maal wat langer duurde dan gepland met de realisatie van de nieuwe rioolwaterzuivering aan Everstekoog. Het college heeft een gedoogbe- schikking voor nog eens drie jaar gegeven. Die loopt tot uiterlijk 1 juni 2014 of eerder als het nieuwe kantoor klaar is. Dat moet gebouwd worden op de plek van de huidige zuivering aan Everstek oog. De sloop daarvan begint naar verwachting in 2012 als de nieuwe zuivering die nu gebouwd wordt in gebruik is genomen. Een niet alledaags plaatje in Den Hoorn. Tijdens het verweiden van zijn schapen, van de Kuil naar de Kerkstraat, liep Jaap Lap met een koppel schapen door de Herenstraat. pot» sa»0 da mn Medewerkers van Bruin en Weijers uit De Cocksdorp verwijderden donderdag het onderstel van een van de weidemolentjes van Natuur monumenten in Waalenburg. De beeldbepalende molen wordt in de werkplaats in De Cocksdorp in zijn geheel nagemaakt en volgend jaar in de zomer terug geplaatst. De weidemolentjes in Waalenburg zorgen ervoor dat er water op de graslanden wordt gepompt, ten behoeve van de vele watervogels in het gebied. Het opknappen van de molen is mogelijk dankzij een bijdrage van een sponsor. (FotoEckardBoon Met vereende krachten heeft een clubje vrijwilligers van de werkgroep Hulp Oost-Europa de afgelopen weken een hulptransport voor Molda vië voorbereid. Harry Wetenkamp van transportbedrijf AB Texel ver trekt maandag naar de voormalige Sovjetrepubliek, om er 12.000 kilo op Texel verzamelde goederen te bezorgen, bestemd voor vooral gehandicapte bejaarden en ouderloze gezinnen. Het pakken en ander voorbereidende werkzaamheden werden vooral verricht door de vrou wen, de mannen hielden zich dinsdag en woensdag bezig met het laden van de truck. Op de foto Reijer van Lenten, Jaap Dijkshoorn, Ria van der Vis, Jenny van Lubek, Johan Ramaker, Paula Groenhof en Sonja van Lenten. Ook Rensche Rienstra, Janie Schraag, José van der Gracht, Kees Dros, Koos Zegers, Piet van der Slikke, Piet Prins, Gemmy Heemskerk en Mieke Druif waren intensief bij de voorberei dingen betrokken. (Foto Joop Rommets)

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5