Jaap Drijver: van aannemer tot internetgoeroe Veel inzicht nodig om te weten wat je moet doen TEXELSE IQ COURANT Directeur Kabeltex wil dertig jaar vooruit met Texels netwerk DINSDAG 11 OKTOBER 2011 Jaap Drijver voor het pand1 Toen hij eind jaren tachtig begon met het leggen van lei dingen voor kabeltelevisie, had ondernemer Jaap Drijver nog geen idee welke hoge vlucht deze activiteit zou nemen. Internet kwam enorm opzetten en Kabeltex groeide mee. Hoe kan een lokaal bedrijf zich in deze dynamische branche, met moordende concurrentie en kritische klanten, toch goed staande houden? Een gesprek met de man achter Texels eigen internetbedrijf. Jaap Drijver (62) begon zijn loop- den verstand van graven en admini- baan bij het familiebedrijf Drijver stratie, zij van techniek.' In 2000 Bouw, opgericht door opa Jacob hield Drijver Bouw op te bestaan. de ander het automatisch over. Het dubbel uitvoeren van alles is de grootste investering, dat is gigan tisch. Er is nergens een dorp met vijfduizend huizen dat zoiets heeft. Zelfs in de grote steden niet; als daar een kabel kapot gaat, ligt alles uren plat. Er kan steeds meer via internet. Daar moeten we in mee gaan. Ja, dat kost veel geld: alleen al in de afgelopen twee jaar heb ik voor twee miljoen geïnvesteerd.' Tegelijk moet Kabeltex de klanten tevreden houden. 'We doen ons stinkende best, zitten er bovenop. De lijnen zijn kort, sto ringen kunnen we zélf en snel ver helpen. Als je naar de helpdesk belt, krijg je direct iemand aan de tele foon. In elk geval overdag en 's avonds zo goed mogelijk. Als er bij ons geen algemeen probleem bekend is, bijvoorbeeld een storing in de wijk, ligt het vaak aan de router van de klant zelf. Bij een grote sto ring wil de bereikbaarheid na werk tijd wel eens problemen geven, omdat we niet voldoende mensen hebben om er neer te zetten. Onder tussen zijn we dan wel aan het werk. Na één of twee telefoontjes weet je wel wat er aan de hand is. We ana lyseren waar het probleem zit en proberen het dan zo snel mogelijk op te lossen.' Serviceverlening is een heikel onderwerp. 'De klanten kunnen terecht bij de 'Vijftig procent van de Texelaars zit geschikt te maken.' Binnenshuis is helpdesk en wij proberen zo goed Aangespoeld internet, daar moeten we in meegaan. het bekende e-mailadres texel.com. netwerk voor de toekomstige eisen op internet via ons.' bouw naar internet. 'Ach, ik ben op zich heen verzameld en zelf ook de nodige kennis opgebouwd. 'Je hebt veel inzicht nodig om te weten wat Drijver in 1910. Het bouwbedrijf zou uitgroeien tot het grootste van Texel, met op het hoogtepunt rond 1990 de eerste plaats ondernemer', zegt Drijver. Daar is geen woord teveel mee gezegd. Drijver is iemand die je moet doen. Daar groei je kansen ziet, durft te investeren en probeert winst te maken. Risico's nemen hoort erbij: 'Anders vind je nooit een kwartje tussen de dub beltjes. Ik doe niet in aandelen of zo. Al het geld zit in het bedrijf. Je zou De teloorgang ging hem aan het kunnen zeggen, dat ik al m'n geld hart. 'We grepen verschillende keren naast een grote klus en dat tikte zo'n 65 medewerkers. In 1963, na door. Vaak waren we wel de laagste heb begraven...' Daarbij is Kabeltex gericht op Texel. De missie is om het eiland van (digitale) infrastructuur te twee jaar ULO, kwam hij in het Texelse aannemer, maar niet de voorzien en de bevolking tegen een bedrijf, toen gerund door zijn vader laagste inschrijver. Wel gingen we Cees en oom Jan. Eerst op de verder met leidingwerk, totdat de bouw, als timmerman, twee jaar nutsbedrijven dat in eigen beheer de website te lezen. later op kantoor en in 1972 als mede-eigenaar. De bouw van de LTS in Den Burg was zijn eerste grote klus ('en tegelijk mijn bouwop leiding'). In militaire dienst werkt hij gewoon door. 'Ik had een Volkswa genbus en daarin deed ik 's avonds de administratie. Dat heeft toen nog de krant gehaald.' Diverse grote bouwprojecten, zoals het oude raadhuis aan de Groene- plaats, werden door Drijver Bouw uitgevoerd. 'Toen ging dat een stuk wilden doen. Heel jammer dat het zo is gegaan, want we hadden een goed koppel vakmensen in dienst. Gelukkig hield iedereen werk op aantrekkelijk tarief internet en ande- Hoe ziet het netwerk eruit en re diensten aan te bieden, zo valt op welke investeringen zijn nodig? 'Als eerste is in 1989 Den Burg aan- Bijna alles zelf 'We hebben hier tien fte, twaalf 't Horntje in 2000. De meeste inwo ners zitten er nu op. Eerst ging het medewerkers. De helft administra- alleen om televisie. Toen internet Texel.' In 1995 namen Drijver en tief, de andere helft technisch. We kwam opzetten, kreeg je ook retour- Schoorl als zakelijke partners afscheid van elkaar, waarna hij alleen verder ging met Kabeltex. Kopstation Het bedrijf bevindt zich sinds 2009 in een nieuw pand aan de Abbe- waal, op het bedrijventerrein van De doen bijna al het werk zelf: aanleg, installatie, beheer, helpdesk. Alleen jaren de kunst te hebben afgekeken, het grote graafwerk besteden we uit werden we zelf provider. We hebben aan een aannemer. Op dit moment ons netwerk gerenoveerd en zo makkelijker dan nu met de Europese Mars. Achter de fraaie gevel bevindt aanbestedingsregels', zegt Drijver, die zich als bestuurslid en voorzitter van TVO (Texels Verbond van Onder nemers) jarenlang sterk heeft gemaakt voor behoud van werk op het eiland. Ook zijn bedrijf (vanaf 1985 directeur en enig eigenaar) kampte met concurrentie door over- kantse bouwbedrijven op de Texelse is die al een jaar lang met zeven man aan het graven.' Hoeveel kilo meter kabel er in de afgelopen twee decennia op Texel zijn gelegd, durft konden wij als eerste op Texel breedband internet aanbieden. De mensen hoefden niet meer in te bel len via de telefoon, dat was een Drijver niet te schatten. 'Geen flauw verademing. Omdat we voorop markt. Kabeltelevisie werd een nieu we activiteit. 'We deden sinds de TEM in 1970 de elektriciteitscentrale in Oudeschild bouwde, al leiding- werk voor de nutsbedrijven op Texel. Van het één kwam het ander.' In samenwerking met Schoorl werd in 1988 Kabeltex opgericht. 'Wij had- zich het zenuwcentrum van het Texelse kabelnet. Ernaast staat een ontvangstmast. Tezamen is dit het 'kopstation', de spil van het net werk, de centrale apparatuur waar alle kabels uitkomen. Naast exploi tant van het netwerk is Kabeltex een succesvolle internetprovider, met idee, echt niet. Ik heb het nooit bij gehouden.' Hij laat er een snelle rekensom op los en zegt dan: 'Ergens tussen de vijfhonderd en duizend kilometer zal het wel zijn.' De aannemer is nu bezig met de aanleg van glasvezel in Den Burg. 'Dat is de stap die we maken om het lagen met de ontwikkeling, hebben we een groot aantal klanten kunnen binnenhalen. Op een gegeven moment kwam internetbellen erbij, wat toch wel een technisch erg complexe dienst is gebleken. Ver volgens hebben we gewerkt aan een stabiele verbinding. Ook dat is gelukt.' 'Nu hebben we een dubbele glasve zelverbinding: naar Amsterdam en Hilversum, eentje via het KPN-net- werk en eentje via Ziggo. Dat geeft veel rust. Als er nu één uitvalt, neemt Kijkje in het 'zenuwcentrum' van het Texelse kabelnetwerk. Wedstrijden bij manege Elzenhof Bij manege Elzenhof bij De Koog werd zondag de laatste onder linge wedstrijd van het seizoen gehouden. Veertig ruiters lieten zien wat ze het afgelopen jaar geleerd hadden. De deelnemers kwamen uit in drie categorieën. Omdat de groep F3 vrij groot was, werd besloten deze in tweeën te splitsen. De eerste groep werd beoordeeld door Ria Bakker, de tweede door Ingrid Hemelraad. Drie deelnemers deel den in die categorie de derde plaats. Het derde jurylid was Esther Bakker. Ondanks het miezerige Kabeltex Kabeltex heeft een netwerk dat heel Texel omvat. Het bedrijf, een van de kleinste 'operators' van Nederland, heeft o.a. 5.000 tv-abonnees, 3.000 toeristische aansluitingen, 3.000 internet en 1.000 telefonieklanten. Ook levert het glasvezelverbinding aan bedrijven. een grote technische knowhow aan- mogelijk te helpen. Helaas zijn er Het lijkt een grote stap, van de wezig. Drijver heeft specialisten om ook op Texel steeds meer mensen met een kort lontje. Die hebben al het standpunt ingenomen, dat de andere partij (Kabeltex) wel de oor zaak zal zijn. Dat is wel eens frustre rend. Recent nam Digitenne nieuwe frequenties in gebruik. Sommige tv- kanalen raakten daardoor gestoord. Wij kregen met ons netwerk daar- gesloten op de kabel en als laatste van de schuld, maar het lag aan de eigen bekabeling van de abonnees de woningen. Het Agentschap Telecom (de overheid) heeft daar over nog een advertentie in de verkeer via de kabel. Na een aantal Texelse Courant geplaatst. Toch loopt een deel van de klanten weg en gaat naar die concurrent toe. Daar word ik niet vrolijk van. Dat de lijnen kort zijn, heeft voor- en nade len. Sommigen weten me ook thuis te vinden. Dat vind ik niet erg, zolang het maar niet onredelijk wordt. Maar ja, ach, ik kan onterechte kritiek makkelijk van me af laten glijden.' Zijn jullie ook actief op de zakelij ke markt? 'Ja, we leveren aan diverse bedrij ven en instellingen. Die tonen zich vaak verbaasd wat er via onze glas vezel allemaal mogelijk is. Ook de recreatiesector klopt steeds vaker bij ons aan. Tot nu toe leverden wij meestal tot aan de poort en werd internet op het park zelf geregeld met 'hotspots'. Maar de klant wil steeds méér en sneller. Op dit moment wordt bekeken of ons kabelnetwerk op een groot vakan tiepark kan worden aangelegd, zodat alle huisjes daar breedband internet krijgen.' Verder, zo meldt Drijver, werkt Kabeltex nauw samen met kleinere overkantse kabelbedrij ven. Bekeken wordt of het 'Texelse' tv-pakket via Amsterdam of Hilver- weer trok de wedstrijd behoorlijk wat publiek, zodat elke combinatie op applaus kon rekenen. De lessen bij Elzenhof gaan door tot na de herfstvakantie. Uitslagen: F4 - 1-lvy Bakker op Nandy en 238; 2.Eunice Kikkert op Samiro 236; 3.Anouk Smit op Kyra 235; 4.Saar de Wit op Die- neke 232; 5.Eva van de Heuvel op Whisper 231. F3/1 - I.Charlotte Majoor op Aram 244; 2.Astrid Boekhout op Merel 237; 3.Muriel Frontana op Andiamo 234; 4.Reamon Garritsen op Catharina 233; 5.Mees Bezoet de Bie op Nandy 232. F3/2 - I.Magda Boekhout op Daisy 244; 2.lsa Brakenhoff op Aram 243; 3.lmme Smit op Aram 241; 3.Bibi Witte op Nandy 241; 4.lsabel Witte op Andiamon 239; 5.Ying Zijlstra op Daisy 237. F1 -1.Noor Witte op Isabel 239; 2.Rosalie Duin op Isabel 229; 3.Noa Kok op Felix op 225; 4.Kelly Schade op Isabel 223; 5.Anna Kikkert op Felix 222. sum ook naar andere regio's kan worden doorverkocht. Wat zijn de verdere plannen? 'We zijn hard bezig om het kabelnet aan te passen, zodat de abonnees volgend jaar interactief televisie kun nen kijken ('uitzending gemist'). Ik wil het netwerk voor de komende dertig jaar inrichten. Glasvezel wordt daarom nu dichterbij de woningen aangelegd, naar 770 straatkasten. Per kast zijn tien huishoudens aan gesloten. Alleen tot aan de wonin gen loopt dan nog een coaxkabel. In 2012 willen we de aanleg in Den Burg afronden, daarna volgen de andere dorpen. Zo ligt er straks een heel geavanceerd netwerk met gro te mogelijkheden. Met glasvezel zijn steeds hogere internetsnelheden mogelijk, tot wel 100 en meer Mbps per aansluiting. De aangesloten huishoudens kunnen hierdoor veel sneller up- en downloaden.' Dus een Texels bedrijf kan opbok sen tegen de telecomgiganten? 'Ja, toch wel. We hebben een gezond bedrijf en zijn eerlijk over de mogelijkheden. Als we iets roepen, kunnen we het ook leveren. We kun nen niet meegaan met stuntaanbie dingen, maar onze tarieven zijn con currerend, dus waarom zou je nog van het eiland gaan. Het is mijn ambitie om de dienstverlening op een heel hoog niveau te brengen.' Rondleiding Drijver zit helemaal op zijn praat stoel. Vol passie: 'Ik weet niet hoe veel tijd je hebt, maar ik zou nog wel uren door kunnen gaan.' Een rond leiding volgt, een interessant kijkje achter de schermen. Al gauw belan den we in het 'zenuwcentrum': een ruimte volgebouwd met ingewikkel de apparatuur. Enerzijds internet, anderzijds telefoon en televisie. Kastjes met kabels sturen de signa len door naar de verdeelstations in de wijken en uiteindelijk de 'eindge bruikers'. Trots laat hij zien dat het pand duurzaam wordt verwarmd, door slim gebruik te maken van restwarmte. Bovendien wordt het energieverbruik van de grote airco in het ontvangststation met vijftig pro cent teruggedrongen. Boven in het gebouw wordt inmiddels een twee de ruimte ingericht en via proefop stellingen wordt de in te bouwen apparatuur los uitgetest. 'Een goede planning is heel belangrijk. Vaak zijn we hier al twee jaar van te voren bezig om nieuwe dingen voor te bereiden. Regeren is vooruitzien.' Tekst en foto's: Frans Hopman HopText Atletiekcircuit voor kinderen Kinderen uit de groepen 3 tot en met 8 van de Texelse basisscho len laten kennismaken met atle tiek. Dat is de bedoeling van het indoor-atletiekcircuit dat Sport service Texel en Atletiekvereni ging Texel donderdag 20 oktober verzorgen in sporthal Ons Genoegen in Den Burg. De deelnemers gaan de strijd met elkaar aan op diverse onderdelen: hoogspringen, hordelopen, sprin ten, estafette, speerwerpen en kogelstoten. Aan het einde wordt de balans opgemaakt en worden de winnaars bekendgemaakt. Het evenement duurt van 10.00 tot 11.30 uur. Kinderen kunnen zich in groepjes van minimaal 4 en maxi maal 6 deelnemers tot woensdag 19 oktober opgeven via www. sportservice.texel. Er zijn twee categorieën: onderbouw (groep 3, 4 en 5) en bovenbouw (groep 6, 7 en 8); de verdeling tussen jongens en meisjes maakt niet uit.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 10