TEXELSE^COURANT Cjroen ^tm/Lr Jexels in het harL, 2 Politiek in voor status aparte Waddeneilanden 'Slimme meter is niet verplicht' Rolstoelers doen melding van discriminatie in café OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12615 DINSDAG 11 OKTOBER 2011 Vier Cocksdor- pers hebben hun krachten gebundeld om Ouwe Sunder- klaas een duw tje in de rug te geven. B Laurens Groot huis en Thomas Wassenaar deel den de winst bij de onderlinge jeugdwedstrij den van de golf club. Texel dat niet meer bij Noord- Holland of een andere provincie hoort, maar dat met de vier andere Waddeneilanden recht streeks onder de Rijksoverheid valt. Maar dan in een samen werkingsvorm zoals bij de BES- wachten, voor hen zijn wij slechts één van de gemeenten.' Ander voorbeeld is volgens Poster het voornemen van de Veiligheids regio om de tweede ambulance van het eiland te halen. 'Een onmogelijke en onbegrijpelijke eilanden (Bonaire, Saba en Sint beslissing, waaruit blijkt dat met totaal geen besef heeft van de bijzondere situatie waarin de Wad deneilanden zich bevinden. Andere belangen die de eilanden samen kunnen behartigen zijn onder meer het nationaal en inter nationaal Waddenzeebeleid, Wad denpromotie, Eustatius). Dat voorstel lanceer de Texel 2010 donderdag. Aanleiding is het plan van minister Donner om Noord-Holland te laten fuseren met Utrecht en Flevoland. 'De Waddeneilanden zouden veel beter af zijn en tot hun recht komen als zij niet bij een provincie 'Tpyp/ rampenbestrij- horen', zei Ger- 'CAC' a' ding, veiligheid brand Poster van op zee, openbaar Texel 2010 in een ZOflQ&r fDTOVinCIS vervoer, conve- motie die zijn par- nant veerverbin- tij donderdag indiende in de raads- dingen, kustverdediging, werkge- commissie. legenheid en cultuurhistorie. In de zogeheten BES-constructie 'Een sympathiek voorstel', vond zullen de Waddeneilanden vol- burgemeester Giskes, die onlangs gens Poster meer samen optrek- nog bestuurlijk overleg had ken om de belangen van de eilan- gevoerd met de andere eilanden, den met elkaar te bevechten. Het De andere raadsfracties lieten zich verbod om, tegen de afspraken waarderend uit over het voorstel over 'kleinschalig historisch mede- en zullen het met hun achterban gebruik' met staandwant langs de bespreken. Noordzeekust te vissen, bewijst volgens Poster dat 'we als eilan den steviger en nog meer geza menlijk moeten inzetten op de Waddenbelangen'. 'Van onze pro vincie hoeven we niets te ver- Texelaars hebben de keuze of zij volgend jaar een slimme meter in hun meterkast willen laten plaatsen. Het is geen verplich ting. Texelaars die zelf stroom opwekken met zonnepanelen worden door de nieuwe meter niet benadeeld. Dat laat een woordvoerder van netbeheerder Liander weten in een reactie op onduidelijkheden die gerezen zijn over het initiatief van de gemeente en Liander om op heel Texel slimme meters te instal leren. Dat leidde tot diverse inge zonden brieven en telefoontjes naar deze krant. Uit een persbe richt dat Liander en de gemeente vorige week verstuurden, kon wor den opgemaakt dat iedereen ver plicht zo'n slimme meter zou krij gen en dat zou niet in overeenstemming zijn met besluit vorming die eind februari in de Eerste Kamer plaatsvond. De senaat bepaalde toen dat mensen de vrije keus moeten hebben. Volgens de woordvoerder van Lian der zijn er drie opties. Texelaars kunnen zonder extra kosten hun oude meter laten weghalen en de nieuwe laten installeren. Zij kunnen de slimme meter volgens haar ook laten installeren met de restrictie dat hij niet op afstand mag worden uitgelezen. 'Die functie kun je uit zetten. Dan moet je net zoals nu elk jaar zelf de meterstanden door geven. Wil je toch zes keer per jaar van de netbeheerder een overzicht van je stroomverbruik krijgen, dan moet je daar zelf toestemming voor geven.' De derde optie is de huidi ge meter behouden. 'Dan geef je ook één keer per jaar zelf de stan den door en je maakt geen gebruik van de voordelen die de slimme meter op termijn gaat bieden.' Een veelgehoorde klacht is dat de netbeheerder of derden met behulp van het op afstand uitlezen van de slimme meter aan het energiever bruik kunnen zien of mensen thuis zijn waardoor de privacy in het geding kan komen. Liander: 'Er is discussie geweest over veiligheid en privacy. Daar zijn strenge afspra ken over gemaakt en het systeem is uitgebreid getest en beveiligd.' Volgens de woordvoerder wordt er 'alles aan gedaan' om de meter zo goed mogelijk te beveiligen. Bij grote bedrijven is het op afstand uitlezen van het energieverbruik al jaren gebruikelijk. Volgens Liander schieten mensen die zelf energie opwekken met zonnepanelen op het dak er niet bij in. De slimme meter draait welis waar niet terug zoals oude meters wel doen, maar hij administreert wel wat huishoudens zelf aan elek triciteit opwekken en gebruiken. De hoeveelheid stroom die een huishouden aan het energienet levert, wordt door energieprodu centen tot een maximum van 5000 kilowattuur per jaar één op één vergoed. 'Daarboven wordt het, afhankelijk per leverancier, een ander verhaal, maar als huishou den moet je flink je best doen om 5000 kilowattuur te halen.' Volgens Liander blijven mensen, ongeacht het soort meter, maan delijks op basis van voorschot een bedrag aan de energieleverancier betalen. De gedachte bestond dat er één keer in de twee maanden zou moeten worden betaald. 'Het is enkel een extra service dat je een keer in de twee maanden een overzicht van je verbruik krijgt.' De slimme meter moet op die manier leiden tot meer inzicht in het eigen energieverbruik. De achterliggende gedachte is dat mensen daardoor meer regie over de energiekosten krijgen. Volgens de gemeente maakt de slimme meter het in de toekomst mogelijk groene energie op het eiland te houden. 'De duur zame energie verdwijnt nu regel recht het landelijke netwerk in.' Texel is de eerste gemeente in Nederland waar de installatie gemeentebreed wordt aangepakt. Volgens de woordvoerder van Lian der zijn verspreid over den lande al circa honderdduizend slimme meters geplaatst. Het initiatief om het op Texel gemeentebreed aan te pakken, kwam bij beide organisaties van daan. De basis vormde de ambitie van de gemeente om Texel vanaf 2020 zelfvoorzienend te laten zijn op gebied van energie en water. Meespelend is ook dat Texel zich graag als proeftuin voor nieuwe ontwikkelingen profileert. 'Het is een mooie bijkomstigheid dat Texel een afgebakend gebied is en we de slimme meters technisch kun nen testen.' Een leuk weekendje Texel dat de Stichting Windkracht 12 een groep gehandicapten wilde bezorgen is uitgedraaid op een melding bij Bureau Anti-discrimi natie. De groep zegt uit café De Wijsneus in De Koog te zijn gezet, avond bezorgd. Om kwart over elf was de groep, tegen de afspraak in, nog steeds binnen en is één van onze beveiligers naar de begeleider met wie de afspraak was gemaakt gegaan om te vragen of de groep al de intentie had om naar buiten te Inbraak in supermarkt Bij Spar Supermarkt Koot in Oos terend is van donderdag op vrijdag ingebroken. Het slot van de ingang aan de Kerkstraat werd uitgeboord en afgebroken. De daders gingen er vandoor met rookwaren en deo dorantspullen. De politie heeft de zaak in onderzoek. maar volgens de eigenaar heeft gaan. Hierop kreeg hij te horen dat de groep zich niet aan de afspraak gehouden. de groep weigerde te vertrekken omdat het discriminatie zou zijn. Het gaat hier echter om de veilig heid. Niet alleen blokkeerden de begeleiders wilden na een dagje rolstoelen onze nooduitgang. De strandzeilen een avondje uit in De begeleiders kregen de rolstoelen al Koog. 'We hadden vooraf geïnfor- niet naar binnen, mocht er paniek of De tien gehandicapten en hun meerd en toen werd gezegd dat het prima was. Maar in De Wijsneus kregen we om kwart voor elf te brand uitbreken dan zouden zij ze ook niet naar buiten hebben gekre gen. Onze beveiligers hebben ver horen dat ze een half uur later naar volgens advies gevraagd bij de poli buiten moesten. Jullie zorgen voor tie over de situatie en ook de politie inkomstenderving, werd gezegd. Wij vonden dat discriminatie en wilden blijven. Later kwam de eige naar zelf en het gesprek me, kern 'Gehandicapten z8ker geen spra. aan dat de groep, volgens afspraak, naar buiten diende te gaan. Uiteindelijk is de groep uit zichzelf vertrok- dus was tamelijk inti miderend', vertelt ken van dat ze begeleider Wendy JUISl WGIKOITI naar buiten zijn de Haas. gezet. Wij organi- Marcel Talsma van De Wijsneus seren ieder jaar een middag voor heeft een heel andere lezing: 'De alle lichamelijk en/of geestelijk afspraak was dat de groep een half gehandicapten op Texel waar zij uur binnen zou zijn en daarna weer gratis mogen drinken en met de taxi zou vertrekken. Ons café heeft een opgehaald worden. Er is dus abso- capaciteit van ongeveer 150 perso nen en is op zaterdagavond afgela- gaan. Het gebeurt bij ons regelma tig dat er groepen gehandicapten binnen komen. Hiermee maken wij de afspraak dat zij naar binnen mogen maar dat ze wanneer het drukker wordt voor hun eigen veilig heid weer naar buiten gaan. Dit heeft nog nooit problemen opgele verd en op deze manier hebben wij heel veel mensen een fantastische SNELCODE: 543 www.texelseautopagina.nl luut geen sprake van discriminatie van mensen die in een rolstoel zit- den met jongeren die uit hun dak ten, ze zijn van harte welkom maar voor eigen veiligheid maken wij dui delijke afspraken. TEXELSE0COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Onder toeziend oog van vele fotografen reikte burgemees ter Francine Giskes zaterdagmiddag bekers uit aan de deel nemers van het tiende en laatste Judofeest in sporthal Ons Genoegen in Den Burg. Circa 180 G-judoka's uit het hele land deden eraan mee. Alle nummers één kregen uit han den van de burgemeester een beker en de rest kreeg een tweede of derde prijs. Henk en Inger de Vries, die het toer nooi voor het laatst hadden georganiseerd, werden beiden tot hun verrassing benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau voor al hun inspanningen. Meer over het Judofeest elders in deze krant.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1