Kritiek op in- en uitrit in plan Waalderstraat TEXELSE 5 COURANT Texelaar beboet wegens geweld tegen eilandgenoot Dochter ontdaan door vernielingen bij graf DINSDAG 11 OKTOBER 2011 Verkeer op de Bernhardlaan gaat last ondervinden van vracht- en personenauto's van en naar de nieuwe Weikoop, supermarkt en woningen. Die waarschuwing geeft de familie Grisnigt van de garage aan de overzijde. Namens zijn zoons deed Willem Grisnigt donderdag in de commissiever gadering een beroep op de poli tiek om kritisch naar de ver keerssituatie te kijken. Na gesteggel over onder meer de vuurwerkbunker, het parkeerdak, het gasdepot, het tankstation, de hoogte en de geluidsnorm van het geplande woon- en winkelcomplex leek het er tijdens bespreking in de raadscommissie op dat de raad er volgend week eindelijk goedkeu ring aan kon geven. Voorzitter Marian Merkelbach had het agen dapunt al afgehamerd toen inspre ker Willem Grisnigt eindelijk het woord mocht voeren. Hij maakte de raad opmerkzaam op de pro blemen die volgens hem dreigen te ontstaan doordat vrachtwagens met opleggers straks vanaf de Bernhardlaan achterwaarts het Welkoopterrein op moeten rijden. De inrit ligt recht tegenover het tankstation van Texaco. Hierdoor zal het verkeer op de drukke Bern hardlaan stagneren. Grisnigt maak te al in 2009 bezwaar tegen deze in- en uitrit voor vrachtverkeer. Het plan werd toen zodanig aangepast dat de inrit voor de bevoorrading werd verlegd naar de Waalder straat. Maar dit zal pas in fase 2 worden gerealiseerd, wanneer ook de supermarkt er staat. Zolang alleen de Weikoop en bijbehorende woningen (fase 1) zijn gebouwd, wordt dit alternatief nog niet gebruikt. 'Dat houdt in dat we waarschijnlijk nog jarenlang met manoeuvrerende vrachtwagens op de Bernhardlaan zitten. Het ver keer zal daar zeker in de zomer maanden veel last van ondervin den.' Grisnigt pleit ervoor om meteen na de realisatie van de Weikoop de vrachtauto's vanaf de Waalder straat het terrein op te laten rijden, zodat de wagens het terrein via de Bernhardlaan alleen hoeven te ver laten, wat minimale overlast geeft. Ander kritiekpunt betreft de geplan de in- en uitrit voor personenwa gens vanuit de parkeergarage, ook aan de Bernhardlaan tegenover Garage Grisnigt. Het college erkent dat dit niet bevorderlijk is voor de verkeersveiligheid, maar vindt dit verdedigbaar gezien de geplande tachtig verkeersbewegingen. 'Tachtig teveel', zegt Grisnigt, die vreest dat de bereikbaarheid van de garage in het geding komt en het verkeer stagneert. Na realisatie van de supermarkt - waardoor het aantal auto's sterk zal toenemen - komt ook deze toegang aan de Waalderstraat, maar blijft de Bern hardlaan gehandhaafd als uitrit. Grisnigt: 'Absoluut onacceptabel! Deze geplande in- en uitrit ligt vlak bij een zebrapad ligt, met zeer gevaarlijke situaties voor de voet gangers die van het parkeerterrein naast ons bedrijf afkomen.' Hij pleit ervoor de uitrit een stukje te ver leggen, zodat deze als vijfde poot uitkomt op de rotonde. Commissieleden reageerden don derdag niet inhoudelijk op de ver keerssituatie. Dit punt wordt komende week besproken tijdens behandeling in de raad. De politierechter in Alkmaar heeft vrijdag een 21 -jarige inwo ner van Den Burg wegens open lijk geweld veroordeeld tot een geldboete van €280,-. De straf is gelijk aan de eis van de officier van justitie en aan een transac- tievoorstel dat de Texelaar eer der ontving. De politierechter achtte bewezen dat de man op 20 juni vorig jaar samen met een vriend in de Ruij- slaan in De Koog geweld heeft gebruikt tegen een andere Texe laar. Het slachtoffer kreeg daarbij klappen tegen zijn hoofd en werd tegen zijn arm geschopt. Nadien deed hij aangifte bij de politie van mishandeling. Volgens het slachtoffer zochten de verdachte en zijn vriend op de bewuste avond de confrontatie, wat uiteindelijk in een vechtpartij uitmondde. Deze verklaring staat haaks op het relaas dat de ver dachte vrijdag voor de politierech ter afstak. Niet zij hadden ruzie gezocht, maar het latere slachtof fer. 'We zaten op de fiets en plotse ling hoorde ik iemand schelden, klootzak en zo. We lieten het eerst gaan, maar op een gegeven moment hadden we er tabak van.' Volgens de verdachte waren ze afgestapt, waarna het latere slacht offer een kopstoot had toegediend en de twee zich hadden verweerd met een klap en een duw. 'En toen was hij weg. Ik zou hem op de grond hebben geschopt en gesla gen. Maar hij is niet eens gevallen. Hij heeft nooit op de grond gele gen.' Zowel de officier van justitie als de politierechter geloofde er weinig van. Drie getuigen die in het bijzijn van het slachtoffer waren - een vriend en twee vriendinnen - zagen wat er gebeurde. Hoewel hun lezin gen uiteen lopen, zaten er genoeg overeenkomsten in om het geweld bewezen te verklaren. 'Wie er is begonnen of de meeste klappen heeft uitgedeeld, is daarbij niet erg belangrijk', gaf de rechter de ver dachte en zijn vriend mee. 'Jullie waren er beiden en jullie zijn allebei even schuldig.' De vriend was eer der op een transactievoorstel inge- Herfstmarkt De Cocksdorp een herfstmarkt gehouden. Met diverse kramen, een springkussen en een gratis rit met een treintje door het dorp. Wat ik zeggen wou Slimme meter (2) Liander wil op heel Texel, bij ieder een in de meterkast een zogeheten 'slimme' meter installeren, gratis. Dit is een gevaarlijk plan. Slimme meters zijn nutteloos voor de con sument. Het installeren kost circa €1000,-. Dat is al extreem veel, maar ze zijn vooral schadelijk voor de privacy van de gebruiker. Slim me meters geven de netbeheerder de mogelijkheid elke vijftien minu ten achter de voordeur te kijken en zo te bepalen of iemand thuis is. Criminelen die in het netwerk inbre ken, kunnen dat ook, en dan bij alle Liandergebruikers met een slimme meter. Zo kunnen ze straks op afstand op heel Texel zien wie er op dat moment thuis is, en ook waar ze ongestoord kunnen inbreken. Verder kan deze 'slimme' meter op afstand de stroom helemaal afslui ten, als iemand te laat betaalt. Han dig voor toeristische exploitanten, maar wat moet je daarmee in je eigen meterkast? ledereen heeft het recht deze domme 'slimme' meter te weigeren. Dat is bevestigd door de minister van Economische Zaken. Liander kan die €1000,- per gebrui ker beter benutten voor echt waar devolle zaken, zoals de Wattcher of een equivalent, die op elke oude en nieuwe meter het actuele verbruik kan tonen. En dat voor maar €100,- Of een 'zelflevering-pilot' met de windmolen van de familie Schagen in Oudeschild via Texel Energie, en 'Dit is zo verdrietig, dit heeft hij niet verdiend', aldus Roelofje Kolenbrander uit Eindhoven. Tot haar schrik ontdekte ze laatst vernielingen bij het graf van haar vader Hendrikus Reinders op de algemene begraafplaats in Den Burg. dwenen. Haar vader, oud-politie agent in De Koog, ligt sinds 1975 op de algemene begraafplaats en tot ongeveer een jaar geleden was er volgens Kolenbrander niks aan de hand. Sindsdien was niet alleen de vaas twee keer weg, maar ver dwenen ook meermalen bloemen bij het graf. Kolenbrander heeft bij de politie aangifte gedaan van vernieling en grafschennis. Ze hoopt dat iemand iets gezien heeft of meer weet. 'Dit is zo emotioneel. Doordat de vaas weg is, heb ik geen plek meer om bloemen neer te leggen. Het kost ook geld, maar dit heeft vooral met respect te maken. Wie doet nu zoiets?' Zelf heeft ze het vermoe- Overzicht uit het plan fase 1 van de Weikoop. Rechts met pijlen de in- en uitrit aan de Bernhardlaan voor vrachtauto's, links de in- en uitrit voor personenauto's. In de tweede fase (als ook de supermarkt is gerealiseerd) blijven beide plekken gehandhaafd als uitrit. De familie Grisnigt adviseert de linker uitrit te verplaatsen en als vijfde poot aan de rotonde op te nemen. :ï;r% gaan en had daarmee zijn vervol ging afgekocht. De andere verdachte kon niet betalen, omdat hij onder financiële curatele staat en zijn bewindvoerder bij de kre dietbank niet kon bereiken. 'Maar anders was ik misschien toch wel hier naartoe gekomen om mijn kant van het verhaal te vertellen.' De geldboete werd wegens de financiële problemen van de ver oordeelde, tegen de gebruikelijke gang van zaken in, niet verhoogd. Ook mag hij het bedrag van €280,- in vier termijnen betalen. Hij woont weer bij zijn ouders en hoopt zijn schulden snel te kunnen aflossen. De rechter zei hem aan het einde van de zitting nog 'dat het geweld hier en nu moet stoppen'. De ver oordeelde stond in 2005 ook al eens terecht wegens openlijk geweld. Ook toen kwam hij weg met een geldboete. 'Maar dit is de laatste keer. Ik wil je hier niet meer zien. Gebeurt dat toch, dan wordt het een werkstraf. Nu is dat nog te zwaar, de volgende keer zeker niet.' Fase 2, waarin ook de supermarkt is ontwikkeld. Hierop zijn aan de Bernhardlaan twee uitritten zichtbaar, rechts voor bevoorrading, links voor auto's uit de parkeergarage. met de grote daken vol zonnepane len. Zo sparen leden van TexelEner- gie de 14 cent/kWh belasting uit. Dan lever je waarde aan je klanten. Dat kost ook bijna niets. Iedere Texelaar betaalt al jaarlijks €250,- of meer voor dit soort zaken, zonder er echt iets voor terug te krijgen. Daarom raad ik iedere Texelaar ten sterkste af om de privacy van wat u thuis allemaal doet, in handen te leggen van een bedrijf als Liander. De slimme meter is nutteloos, ieder een kan zonder. Laat ze stroom doorgeven en verder niets, of echt waardevolle diensten bieden, zoals zelflevering. Dan wordt energie voor Texelaars een stuk goedkoper. Henk Daalder, (elektrotechnisch ingenieur), Gerwen. Bij Ecomare wordt nog gewerkt aan de vernieuwing van het buitenter rein. Zo werd onlangs de buitrug op het pompenhuis geplaatst. Op deze luchtfoto zijn de ontwikkelingen tot dusver te zien. foio Tcnzeg«*) den dat de komst van een ander hek langs het nieuwe gedeelte van de begraafplaats aan de Bernhard laan van invloed is. In hoeverre er sprake is van doel bewuste vernielingen en of het vaker voorkomt, is vooralsnog las tig te zeggen. Een woordvoerder van de gemeente laat desgevraagd weten dat er wel eens kleine dinge tjes zijn, maar komt het verhaal over de vernielingen niet bekend voor. 'Er gebeurt wel eens wat met onderhoud of wanneer het stormt.' Een woordvoerder van de politie laat eveneens weten dat vernielin gen op de begraafplaats niet bekend zijn. Kolenbrander gelooft daar niet in. 'Zo'n vaas waait niet zomaar weg. Ik hoop dat iemand iets gezien heeft.' Laatste optreden van Jug Bros Voor het laatst dit seizoen treedt de Texelse bluesband Jug Bros van avond (dinsdag) op in café Het Vooronder op de haven in Oude schild. Het concert duurt van 21.00 tot 22.30 uur. Entree gratis. Wat ik zeggen wou Bedankt Hartelijk dank voor het jatten van mijn medicijnen. De medicinale wietplanten die jullie ongevraagd hebben meegenomen, waren mijn pijnstillers voor de komende paar jaar. De thee van deze wiet is voor mij een natuurlijke pijnstiller tegen mijn aandoeningen. Tevens kon ik anderen soms ook helpen met dit geneesmiddel. Ik ben nu behoorlijk gedupeerd omdat ik door mijn voorraad heen ben en alleen deze aan de zon gerijpte wiet kan ver dragen. Ik kan pas volgend jaar weer opnieuw beginnen. Als je het lef had om ze 's nachts mee te nemen, heb dan ook het lef om één van mijn planten geknipt en gedroogd terug te brengen. Dan ben je een kerel. Janneke Goënga, Den Burg. Wat ik 2 Op een stuk land aan de Rommelpot nabij camping Loodsmansduin slaagde een vrachtauto geladen met compost er vrijdag niet in op eigen kracht het terrein te verlaten. Bollenteler Arie Lap bood met zijn trekker de helpende hand. (Moom*sMbg) Een Koreaanse delegatie brengt deze week een bezoek aan Texel. Het betreft vertegenwoordigers van de overheid en onderzoeksinstituten. Maandag brachten ze, in gezelschap van burgemeester Giskes, onder meer een bezoek aan Ecomare. Woensdag staat een lezing over duur zaam gebruik en bescherming van de Waddenzee door dr. Han Linde boom op het programma. f»bCcn»; Roelofje Kolenbrander bij het graf van haar vader op de algemene begraafplaats in Den Burg. Voor de tweede keer in een jaartijd is een vaas om bloemen in te zetten verdwenen, ifoio Jemen van Haiiumi Slimme meter (1) Krantenbericht in de Texelse Cou rant: Texel loopt landelijk voorop met ingebruikname van slimme ener giemeters'. Het lijkt een overval, maar de gemeente is verheugd. En Nuon dito. En de klanten dan? Nou, we krijgen een beter inzicht in het ener gieverbruik, wordt er gezegd. Méér eigen regie... Méér besparen... En wethouder Hercules meent dat Texel- neutraal nu heel dichtbij komt. Ondergetekende is razend benieuwd naar de inhoud van de brief van Lian der. Maar die is er nog niet. In de door mij gedroomde visie van het energiebedrijf geen gezeur meer van een meteropnemer en dus fijn één extra dagje per jaar doen wat je wilt. Zelfs de meterstanden niet zélf meer hoeven opnemen en doorgeven. En als klap op de vuurpijl: de meter kan te zijner tijd op de computer worden aangesloten. Ja, ja... Dat moest mijn opa postuum eens weten, die bijna nog de eerste trein van Amsterdam naar Haarlem zag rijden. Nü: maandelijks een vast bedrag van je giro zodat je elke maand weet wat je te wachten staat. Dan: grote geldelijke verschillen in het maandelijks verbruik. Zomer winter dus. Een boekhoudcursus wordt strikte noodzaak. En diegenen die hier dan wél moeite mee heb ben? Die arme zielen zijn bij bosjes op te noemen. Hen wachten zekere financiële problemen door onver wacht wisselende giroafschrijvingen wegens het ontbreken van vaste termijnbedragen. Maar óók: een jaar of tien terug. Actie zonnepanelen. Texel loopt ook dan voorop. Met subsidie van de overheid, Nuon en de eigen porte monnee. De opgewekte elektriciteit wordt sindsdien via de huidige meter direct in mindering gebracht op het gebruik. Regelrecht profijt dus. Wederom actie zonnepanelen in 2011Maar let op. Dan komt opeens per 31 oktober het wrange einde voor de zonnepaneelhouders ener- giebespaarders groene energieop wekkers op Texel en elders. In tegen stelling tot nu zal dan alle via de panelen opgewekte elektriciteit zon der vergoeding terugvloeien in de kas van het energiebedrijf en de belastingdienst. De grote verliezers zijn natuurlijk eerdergenoemde en geroemde energiebespaarders. Je kunt je afvragen of dit fenomeen bekend is bij diegenen die over zon nepanelen beschikken. Dat wordt dus schrikken, veroorzaakt door de willekeur van het energiebedrijf. En als pleister op de wonde? Elke twee maanden een brief waarin mij wordt verteld hoe het zit met mijn energie. Nuon, éénmaal is genoeg want ik heb genoeg energie. De gemeente deelde mij desge vraagd mee dat het afnemen van een nieuwe meter niet verplicht zou zijn. Dat moet ik trouwens nog zien en vraag me af hoe lang dat per indi vidu tegen een dergelijk bedrijf is vol te houden. Dit alles los van het feit dat nog steeds overheden - provin cies en gemeenten - belangen heb ben in energiebedrijven. Sam Kooy, Den Burg. 0EDEH

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5