TEXELSE 12 COURANT Vijftig kilometer of toch niet? Bijzondere giften Luchtvaartmuseum BEST Wat een idee! De ene week moet het leger ingezet worden om De Koog te ontzetten. De andere week gaan we toetreden tot Caribisch Nederland, met de eilandengroep Bonaire, St. Eus- tasius en Saba (BES). De T van Texel erachter en klaar is Kees. Vallend onder artikel 134 van de Grondwet wordt Texel dan een 'bijzondere gemeente'. Dat wis ten we natuurlijk allang. Maar we gaan er ook mee te koop lopen, want we worden een 'Openbaar Lichaam'. Dat ze dat op Saba doen, met hun lichaam in het openbaar, akkoord. Maar op Texel? 'Trek de levertraan maar uit de kast!' bromt mijn corazón. De bedoe ling is dat we straks niet langer bij een Provincie horen. Welke dat dan ook gaat worden. Maar we blijven wel onder de Rijks overheid vallen. En da's nou jammer. Zoals vroeger Bos de Staat beheerde, blijft de Staat het bos beheren. Om maar eens een voorbeeld te noemen. En zij bepalen wat er gebeurt. En waag het niet iets te doen wat niet mag, in hun ogen. Dan zijn de rapen gaar! In niet mis te verstane woorden krijg je de vraag om de oren waar 'wij' mee bezig zijn. En of 'wij' niet kunnen lezen. Dat kan dus beter, Gemeenteraad. Maar goed, het COLUMN idee op zich is een eerste stap naar een volledige 'status apar te'. Tot die tijd krijgen we inte ressante zaken zoals de Geme ne BESTspelen. Daar maken we een goede kans hoor, vooral met de wintersporten. De con structie wordt zo ongeveer dat wij het eiland in erfpacht krij gen. Een geweldige oplossing! Het hele erf, genaamd Texel, wordt gepacht. Gedeelde smart is halve smart. En we krijgen dan ons eigen volkslied. Gran dioos! We kunnen nog een hoop leren van de swingende klanken van de Saba Song. Of het volks lied van Eustasius: Golden Rock. Gaan met die heupen, jongen! We zetten gewoon de Gospel Train van pastor Brigitha in. Wat lijkt het Annie heerlijk om ook eens zonder last of rugge spraak te kunnen raaskallen. Wat raas jij daar, jongedame? Kallen, mijnheer, kallen! Zalig. Espléndido! Annie biedt zich bij deze aan ter plekke gedegen onderzoek te verrichten. Weg met de Euro, leve de dollar! Kortom, ik vind het niet alleen goed of beter, ik vind het BEST! Worden we toch een bananen republiek... Annie@texelsecourant. nl Hulde De fietspaden langs de Georgiëweg en de Rozendijk waren slecht en voor rolstoelen en scootmobielen eigenlijk onberijdbaar. In februari hebben wij gezamenlijk met andere gebruikers een brief naar de gemeen te gestuurd dat dit een onhoudbare situatie was. Dit is goed doorgeko men bij de gemeente. Er is direct actie ondernomen. Er is nieuw asfalt op het fietspad gekomen, de wortel- groei van bomen is verwijderd en bomen zijn om-en-om gekapt. Ook het rijwielpad langs de Rozendijk heeft een hele verbetering onder gaan. Ook daar is, hier in opdracht van Staatsbosbeheer, nieuw asfalt aangebracht en het gedeelte tegel pad langs De Fenne is opnieuw gelegd. Eén kleine opmerking: de trottoirband tussen het fietspad en de rijweg zou eigenlijk witgeschil derd moeten zijn. Zeker 's avonds, als het donkerder wordt, is de over gang naar de rijweg dan beter zicht baar. Maar verder niets dan hulde voor deze acties van Gemeentewer ken en Staatsbosbeheer. Dirk Westerlaken, namens SIGT (Stichting Integratie Gehandicapten Texel). Naschrift: De stichting geeft aan dat deze brief langer dan gewenst bij de schrijver is blijven liggen. 'Maar beter iets te laat dan nooit.' Het ziet er wat wonderlijk en ver warrend uit. Het ene verkeers bord op de Muyweg bij de krui sing met de Zanddijk geeft als limiet vijftig kilometer per uur aan, terwijl het andere bord aangeeft dat er toch echt geen snelheidsli miet van vijftig kilometer per uur meer geldt. Voor een echtpaar dat passeerde, was het de moeite waard een foto te maken en toch eens opheldering te vragen. Het antwoord was minder dan span nend dan de verkeerssituatie deed vermoeden: het bordje met de rode rand is gedraaid en staat verkeerd om. 'Het tegemoetko mende verkeer mag maximaal vijftig kilometer per uur rijden en het uitgaande verkeer mag har der', aldus een woordvoerder van de gemeente. Kindervoorstelling Dirk Scheele Ik woon in een huis is de naam allemaal in zijn huis te zien is, van een nieuw kinderprogramma ontdekt dat ieder voorwerp geluid van Dirk Scheele, dat zondag 6 maakt en begint er muziek mee te november twee keer te zien is in maken. Omdat hij handen tekort schouwburg De Kampanje in Den komt, vraagt hij kinderen hem Helder. De voorstelling bestaat uit daarbij te helpen. De voorstellin- een muzikale rondleiding bij de gen beginnen om 11.00 en 14.00 popster annex acteur thuis en is uur. gebaseerd op de televisieserie Huis, tuin en keukenavonturen, die op schooldagen wordt uitge zonden door Nickelodeon. Schee- 'e vertelt met zijn liedjes wat Zeventig jaar oud dubbeldekker Het hoogheemraadschap heeft de afgelopen dagen de bassins van de nieuwe rioolwaterzuive ring Everstekoog aan de Pontweg beide tanks te controleren, getest. Volgens projectleider Mar co Visser van Hollands Noorder kwartier werden beide bassins gevuld met effluent (gezuiverd De achterste tank (voor de nabe- water) uit het achterliggend helo- zinking van het water) wordt nog fytenfilter om het betonwerk van getest. Het vierkante gebouw op de voorgrond (de selector) is ook getest en inmiddels weer leeg. De voorste (de beluchtingstank) is inmiddels weer leeg en lekvrij. <FotoTonzegers) Opvallend bezoek voor Texel Air- port, waar zondagmiddag een Boeing N2S-3 Stearman landde. Deze bijna zeventig jaar oude dub beldekker (bouwjaar 1943), genaamd Old Crow (oude kraai), is eigendom van KLM-piloot Hans Nordsiek, ook wel bekend als The Storyteller. Hij is een graag gezie ne gast op luchtshows en gebruikt het vliegtuig ook voor theaterop tredens. Oorspronkelijk had dit type vele functies, onder meer die van trainingstoestel, maar ook om post mee te vervoeren en die van sproeivliegtuig. Hoewel Nordsiek zijn komst niet had aangekondigd, trok hij direct de nodige belang stelling. Meer informatie over Old Crow en zijn piloot staat op de website www.thestoryteller.nl. Ander jaartal In de ingezonden brief van Bart J. Robbers die elders in deze krant (op pagina 5) staat, wordt gespro ken van de verzelfstandiging van Staatsbosbeheer in het jaar 1979. Dit is een typefout en moet 1998 zijn. Daarnaast heeft Robbers een paar keer de afkorting SSB gebruikt, waar hij SBB bedoelde. Rabobank houdt tweede avond Het liep storm voor de muzikale avond met Cor Bakker voor leden van Rabobank Noord-Holland Noord op 31 oktober in de Hel- derse schouwburg De Kampanje. De avond was binnen een halve dag uitverkocht. De organisatie heeft besloten tot een extra voorstelling op dinsdag 29 november. De kaartverkoop van deze extra avond start 27 oktober om 10.00 uur, zodat wij leden een gelijke kans geven zich voor deze avond in te schrijven. Leden ontvangen voor de inschrij ving een nieuwe uitnodiging. TV Noord-Holland vist op garnalen Boswachter Arjan Postma en ver slaggever Stephan Postma van TV Noord-Holland bekijken in het pro gramma Natuurlijk Noord-Holland van maandag 24 oktober de zee bij Texel. Ze vissen op garnalen, zowel met een sleepnet vanaf het strand als met de TX10 op het wad. Uitge legd wordt dat de Waddenzee de kraamkamer is voor vele vissoorten, die als ze groot zijn naar de Noord zee trekken en het voedsel vormen voor vele vogels en zeehonden. En voor mensen, als die tenminste vis- liefhebber zijn. De uitzending duurt van 17.40 tot 17.55 uur en wordt gedurende 24 uur elk uur herhaald. Supersunday, de sportverkiezingen, de sloop van het raadhuis, nieuwe chalets op Loods manduin en nieuw leven voor Ronde van Oosterend. museum hebben gegeven. De col lectie is ook aangevuld met een draagspeldje, afkomstig van Texel. Dit werd tijdens de Tweede Wereld oorlog gemaakt door onderduikers. Het betreft een hartje dat werd gezaagd uit vliegtuigglas en inge legd met een zilveren munt van koningin Wilhelmina. Het LOMT is geopend tot 31 okto ber. Op de laatste dag mag men voor één euro naar binnen. De collectie van Luchtvaart- en Oorlogmuseum Texel '40-'45 (LOMT) is uitgebreid met twee bijzondere giften. Een drieluik van Delfts Blauw en een speldje. Het museum krijgt de laatste tijd veel interessant materiaal aangele verd. Zo werd vorige week een pakje van Italiaanse herkomst bezorgd. Pietro Pellegrini uit Gagli- ari Sardinia, die enige tijd in Neder land heeft gewoond, was een bewonderaar van Texel en de wad den. Tijdens zijn reizen bracht hij diverse bezoeken aan het LOMT. Hij zag daar veel aardewerken bordjes van Defts Blauw, maar niet in de volle kleur zoals hij ze zelf had. Pellegrini is kortgeleden over leden en had z'n broer Giorgio opdracht gegeven om de Delftse Blauwe tegels aan het LOMT te schenken. Een grote verrassing voor de vrijwilligers, die de aanwin sten inmiddels een plekje in het Tegels ven Delfst dat Mediabureau Langeveld &de Rooy, uitgever v. eind november op de markt brengt. de Texelse Courant, Aan de hand van heel veel foto's en verhalen uit de Texelse Courant wordt teruggeblikt op de afgelopen twaalf maanden. Het boek kost €24,95 en telt meer dan 170 bladzijden. Texel in zicht 2011 is tot 19 november tegen 10 procent korting vooraf te bestellen via www.texelsecourant.nl. 12 maanden eilandleven in beeld

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 12