TEXELSE^COURANT _J mos Cjrotn ^trnrtr jéxels in het harL, Tweede ambulance Protest tegen staatssecretaris verdwijnt van Texel OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12617 DINSDAG 18 OKTOBER 2011 Ongedwongen, gezellig, een goede sfeer en bovenal veel live bluesmu ziek in Den B het afgelopen weekend. De uitbreiding van het boothuis van de KNRM in De Koog begint zichtbaar te wor den. De bouw ligt op schema. Surfer Adriaan van Rijsselberg- he heeft dit weekend het Nederlands Kampioenschap in de slalomklas se gewonnen. 1811NAPOLEON ZET VOET AAN WAL op DE hors. "TTHOlfe PLAGE DEj j-NUDISTESrd HMM,:-T LICHT VAN TRÓÓST MÓET ZEKER NOG GEBOUWD WORDEN! TEXELSE0COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaa rop Spin baan 6. samenwerking met de Texelse huisartsen. Tijdens de bestuurs vergadering werd afgesproken dat Texel bij verdere bezuinigingen in de regio buiten schot blijft. Vanaf het eiland was de afgelopen tijd door gemeentebestuur, huisartsen en belangenorganisaties stevig stelling genomen tegen het ver trek van de tweede ambulance. De veiligheidsregio moet van het rijk tot en met 2013 structureel negen ton bezuinigen op een bud get van €10 miljoen voor de ambu- lancezoeg en dat gebeurt trapsge wijs met drie ton per jaar. De veiligheidsregio benadrukt dat de zorg voor de patiënt in de nieuwe situatie blijft gewaarborgd. GGD onderzoekt gezondheid kind GGD Hollands Noorden voert dit najaar de Kindermonitor uit, een grootschalig onderzoek naar de gezondheid, het welzijn en de leefstijl van kinderen van 0-12 jaar. Ouders/verzorgers ontvan gen een uitnodiging voor dit onderzoek via internet. De resultaten zijn primair bedoeld om de GGD en de gemeenten te ondersteunen bij de ontwikkeling van lokaal en regionaal gezond heidsbeleid en jeugdbeleid. De vragenlijst bevat vragen over een breed scala aan onderwerpen. De vragenlijst is afgestemd op de leef tijd van het kind. Het is voor het eerst dat de GGD een grootschalig onderzoek uitsluitend uitvoert via internet. GQSÏtlDmD (03 (20 SNELCODE: 504 www.texelseautopagina.nl Keizer Napoleon van Frankrijk inspecteerde zondagmiddag Napoleon en kwam volledig tot zijn recht in zijn rol als een erewacht van kinderen bij een hernieuwd bezoek aan Franse keizer. De kinderen kregen van te voren een korte fort De Schans. Het was zondag precies tweehonderd jaar opleiding van een Franse soldaat om zich zo goed mogelijk geleden dat de echte Napoleon een bezoek aan Texel te presenteren. Meer over het bezoek, dat veel belangstel- bracht en dat werd gevierd met een hernieuwd bezoek. ling trok, op pagina 2. Jook Nauta kroop voor de gelegenheid in de huid van <foio Jemen wnHattumi Jerome Symons uit Rheden draagt op dinsdag 25 oktober zijn kunstwerk voor het gemeen tehuis over aan cultuurwethou der Eric Hercules. Het college van b en w nodigt Texelaars uit hierbij aanwezig te zijn. De over dracht vindt plaats om 16.00 uur. Symons uit Rheden was één van de 120 kunstenaars die een ont werp instuurden voor het kunst werk bij de hoofdingang van het gemeentehuis. Zijn inzending had de voorkeur van de adviescommis sie voor kunst- en cultuurbeleid, het college van b en w volgde dit advies. Symons begon in septem ber vorig jaar met de uitvoering. Hoe het er uit komt te zien is voor velen nog een verrassing, maar qua omvang moet het indrukwek kend zijn, getuige de opmerking van de wethouder dat bij de ont hulling een 'heel groot laken nodig is'. De plechtige gebeurtenis vol trekt zich in aanwezigheid van raads- en commissieleden, de kunstadviescommissie, betrokken ambtenaren en ereburgers. Ook ieder ander is welkom, laat het col lege weten. Geld voor het kunstwerk is er dank zij de zogenaamde éénprocentsre- geling voor kunst op Texel, waarbij van grote projecten één procent van de bouwkosten wordt gereser veerd voor een kunstwerk. De Stichting Natuur en Mens Texel ziet zich genoodzaakt haar positieve bijdrage aan en betrok kenheid bij het opstellen van de beheerplannen voor Natura 2000 te heroverwegen. Dat schrijft Dick Drijver, secretaris van de sinds 1997 bestaande stich ting, in een brief aan staatssecreta ris Bleker van Landbouw naar aan leiding van zijn weigering het verbod op de recreatieve staandwantvisse- rij bij de Waddeneilanden in te trek ken. Drijver geldt als de bedenker en voorvechter van het begrip 'klein schalig historisch medegebruik' waar onder meer de recreatieve staandwantvisserij onder valt. Volgens Drijver is het verbod de zoveelste beperking van het klein schalig historisch medegebruik. 'Sluipenderwijs is dit steeds verder ingeperkt. Wat overblijft, zijn langza merhand de restanten van onze vroegere vrijheid van handelen. Naar nu blijkt, zijn zelfs deze kruimels niet meer veilig. Dit klemt temeer omdat het kleinschalig historisch medege bruik nooit heeft geleid tot signifi cante aantasting van de natuur waarden.' Bleker voerde het verbod begin dit jaar in om paling te beschermen en om te voorkomen dat bruinvissen in een net zwemmen en verdrinken. Drijver zegt die vrees niet te delen. 'Deze vorm van visserij vindt plaats in ondiep water in de branding. Vol strekt ongevaarlijk voor bruinvissen. Wij vinden dit verbod daarom niet alleen onnodig, maar ook onbegrij pelijk.' Drijver spreekt Bleker erop aan dat hij als iemand die op het platteland is geboren en getogen toch zou moeten weten hoe men sen hechten aan streekeigen gewoonten en gebruiken. Drijver ontwikkelde de term klein schalig historisch medegebruik om te voorkomen dat van oudsher voor- Amazones sterk Frida Tuitman en haar paard Tresor reisden afgelopen zondag af naar een dressuurwedstrijd in Anna Paulowna. In de klasse L1 reed deze nog nieuwe combinatie de concurrentie eruit, want naast twee eerste prijzen leverden de twee proeven ook vier winstpunten op (195 en 197 punten). Milou Kooi man en haar pony Wild Passion verschenen aan de start in de klas se M1 in Benningbroek. Ook deze combinatie zegevierde: twee eer ste prijzen en twee winstpunten (194 en 184 punten). komende gebruiken op de eilanden zouden worden vermorzeld in wet geving van hogerhand. Enkele con crete voorbeelden van het begrip zijn het rapen van schelpdieren, recreatieve visserij, handmatig pie- rensteken, kleinschalige bijenhou- derij en struinen door de natuur Op voorwaarde dat het kleinschalig historisch medegebruik zou worden geëerbiedigd, zeiden de Waddenei landen mee te werken aan de komst van Natura 2000, maar dat is onder druk komen te staan. Het samen werkingsverband De Waddeneilan den zinspeelde daar laatst ook al op. De gemeenteraad noemde het verbod onaanvaardbaar. De Stich ting Natuur en Mens Texel vraagt Bleker met klem om het alsnog in te trekken. Omgeslagen boot drijvende leiding 'Omgeslagen vaartuig' was de melding waarvoor reddingboot de Zalm uit De Koog zaterdag middag op pad ging. Een inspectie van de KNRM leerde dat het met het gemelde 'omgesla gen vaartuig' wel meeviel. Een voorbijganger had een drijvende zinkerleiding (bedoeld voor een aanstaande zandsuppletie) aange zien voor een omgeslagen boot en alarm geslagen. Volgens een woordvoerder van de KNRM was de aanwezigheid van de drijvende zinkerleiding bekend, maar werd aanvankelijk een andere locatie opgegeven, waardoor de reddingmaatschappij voor de zekerheid poolshoogte nam. Symons draagt kunstwerk over Politie: 'Inbrekers zochten hennep' Een 35-jarige en een 24-jarige man uit Den Burg zijn aange houden in verband met de inbraak van donderdag op vrij dag in de schuur van De Reiger in Waalenburg. Natuurmonumenten gebruikt de schuur aan de Westerboersweg voor opslag. De inbrekers werden gestoord door de beheerder die in de woning sliep en wakker was geworden. Hij meldde om 5.25 uur dat er werd ingebroken. Hij zag hoe twee mannen in een busje wegreden bij het pand. Van de vrijstaande schuur bleek de rol deur te zijn geforceerd. De gewaar schuwde politie trof de auto korte tijd later aan. Beide inzittenden, een 35-jarige en een 24-jarige De tweede ambulance verdwijnt per 14 november van Texel. Dat heeft het algemeen bestuur van de Veiligheidsregio Noord-Hol land Noord vrijdag besloten. De tweede ambulance wordt ver vangen door een rapid responder, een voertuig dat net als een ambu lance met levensreddende appa ratuur is uitgerust. Het verschil is dat de rapid responder wordt bestuurd door een ambulancever- pleegkundige in plaats van een ambulancechauffeur en er kunnen geen patiënten mee worden ver voerd. In de maanden juni, juli en augustus zullen wel twee ambu lances op het eiland zijn. De bedoeling is dat de rapid respon der 24 uur per op het eiland blijft. Burgemeester Francine Giskes, één van de bestuurders van de veiligheidsregio, kreeg vrijdag tij dens een vergadering van de vei ligheidsregio vier toezeggingen. Er komt meer helikopterinzet als dat nodig is. Volgens een woordvoer der van de gemeente kan een beroep worden gedaan op heli kopters van de vliegbases in Den Helder en Leeuwarden, evenals de traumahelikopters van Amster dam, Rotterdam en Groningen. In de praktijk komt nu meestal de traumahelikopter van Amsterdam naar het eiland als er een trauma helikopter nodig is. Op wat voor soort helikopters van Den Helder en Leeuwarden een beroep kan worden gedaan, wordt nog nader uitgewerkt. Daarnaast worden vol gens de gemeente nadere afspra ken met de KNRM gemaakt als achtervang voor het transport van patiënten. Een half jaar na het vertrek van de tweede ambulance wordt geëva lueerd of het vertrek een juiste beslissing was. De nieuwe situatie wordt ook grondig gemonitord. De veiligheidsregio zegt de criteria voor de evaluatie te bepalen in man uit Den Burg, werden aange houden en overgebracht naar het politiebureau voor verhoor. In een eerste verklaring vertelden de ver dachten gehoord te hebben dat er in de schuur hennep zou worden geteeld. Dit bleek niet het geval te zijn.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1