TEXELSE 5 COURANT 'Niet binnendijks, dijk zeewaarts versterken' DINSDAG 18 OKTOBER 2011 Wat ik zeggen wou Op uitnodiging van het Hoogheem raadschap Hollands Noorderkwar tier heeft de bevolking van Texel zich kunnen laten informeren over de versterking van de zeewering aan de Waddenzeekant. Deze moet een storm van eens in de 4000 jaar kunnen doorstaan. De overheid heeft hierbij aangegeven dat de 'Normen en Waarden' sober, maar functioneel moeten worden uitge voerd, wat inhoudt de goedkoop ste variant, wat weer betekent - waar mogelijk - een binnendijkse verbreding van de dijkvoet van 45 naar 100 meter. Buitendijks versterken is niet mogelijk daar de Waddenzee een Natura 2000 gebied is. Echter als de instandhoudingsdoelen binnen Natura 2000 gebieden niet worden aangetast, is er vanuit Europa geen enkele belemmering een dijk zee waarts te versterken. Nederland heeft zichzelf deze beperking opgelegd, onder druk van natuur organisaties. Rijkswaterstaat heeft als een onderdeel van een serie projecten het natuurgebied De Slufter ver groot. Hiervoor is een deel van een stuifdijkje aan de noordkant van de Slufter afgegraven, dat als eerste zeekering diende, maar niet op deltahoogte was. Geïnteresseerd in de afgraving van de zeewering ten behoeve van de natuurontwik keling bezocht ik het gebied. Een groot bord gaf aan dat het verbo den was het gebied te betreden, maar als rechtgeaard Texelaar ging ik er vanuit dat dit bedoeld was voor toeristen en trok mij er dus niets van aan. Op de terugweg ontmoette ik twee mensen. Aan de kleding en opschriften te zien was de ene een medewerker van SBB, de ander verklaarde ongevraagd verantwoordelijk te zijn voor de uitvoering. Vermoedelijk wilde hij hiermee te weten komen wie ik was en wat ik daar deed, maar in plaats van hierop te reageren, begon ik te ageren tegen het door breken van de zeewering en het afwaarderen van de polder Eier- land naar een A-status. De reacties kwamen los, de polder Eierland was alleen een economisch belang, waarbij de veiligheid van de men sen blijkbaar niet meer meetelde. Moet ik nu hieruit concluderen dat de Staat der Nederlanden haar inwoners ondergeschikt maakt aan de natuur? Daar Staats-Bos- Beheer als onderdeel van de Nederlandse Staat, natuurontwik keling verheven heeft boven de veiligheid van haar inwoners, in ieder geval wel die van Eierland met hun nieuw verkregen A-status. De polder Eierland heeft al jaren last van kwelwater uit de Slufter, dat onder de stuifdijk doorkomt en hiermee de zeekering ondermijnt. Daarnaast zijn er twee plaatsen die niet voldoen aan de nieuwe Nor men en Waarden van de overheid, bij de Robbejager (ondanks dat hier onlangs nog een binnendijkje is aangelegd) en de Krimweg (die nog versterkt is door het afgraven van het stuifdijkje aan de noord kant in de Slufter). Het is van het grootste belang dat de zwakke plekken in de Noord AA/est zeeke ring als eerste versterkt worden, zodat de A-status voor de polder Eierland opgeheven kan worden. Sommige mensen denken nog economisch aardappelen en groente te kunnen verbouwen op zilte grond. Natuurmonumenten niet, want die laten zoutwater bin nen om begroeiing bij Utopia tegen te gaan. Hiervoor heeft het Hoog heemraadschap een doorgang in de dijk bij Het Noorden hersteld, waarmee gelijk de veiligheid van de polder Het Noorden is afge waardeerd en niet meer aan de Normen en Waarden voldoet die de overheid zo hoog in het vaandel heeft staan. Het Hoogheemraadschap heeft op de inloopdag een aantal mogelijke varianten getoond als uitgangs punt voor de dijkversterking, waar bij de Waddenzeedijk in stukken (secties) is verdeeld. Men kan nu per sectie een zienswijze indienen en belanghebbende zijn. Ik ben van mening dat deze startnotitie ten behoeve van de dijkversterking in zijn algemeenheid voor alle inwoners van belang is. Het groot ste probleem is volgens de start notitie het ondermijnen van de dijk door kwelwater (piping). Aangege ven wordt dat in principe de oplos sing bestaat uit 'geotextiel en grondverbetering' Maar het aanbrengen van zogehe ten geotextiel is niet ter versterking van de dijk, maar om op verzoek van natuurorganisaties zout water (kwelwater) door te laten, zonder dat er ondermijning plaatsvindt, wat weer ten nadele van de agrari- Wat ik zeggen wou Erfpacht: SSB of de gemeente? bestemmingsplannen goed gebruik van landschap, buitengebied en bebouwd gebied af te dwingen. De gemeente kan regels opstellen t.a.v. afval, welstand, bereikbaar heid. Dat doet zij niet door con tracten af te sluiten met burgers, maar door verordeningen en alge meen geldende besluiten. En anders dan Staatsbosbeheer heeft zij ook nog een handhavingsappa- raat. Als de gemeente zou aanbieden de eigendom van de nu nog niet in de verkooplijst opgenomen percelen van SBB over te nemen, kan zij gebruiksregels en natuurbescher mingsmaatregelen combineren met een sociale benadering van het erfpachtsysteem. Ze neemt de verantwoordelijkheid voor goed natuurbeheer van SSB over, des noods in een convenant met Rijk en SSB voor de afstemming met hun inzet, daarmee de moeite van SSB met overdracht aan erfpach ters erkennend. Dan hoeft zij niet te wachten op genadige of onge nadige brieven van SBB, maar zij kan zelf vaststellen wat sociaal en rechtvaardig is ten aanzien van de hoogte, de duur en de overdraag baarheid van erfpacht. Blijft natuurlijk over de kwestie van de prijs. SBB verwacht van ver koop een marktconforme prijs. Dat is op zich ook redelijk. Daar moet je uit kunnen komen. Eén ding blijft nog even aan mijn rechtsgevoel knagen. Hoe markt conform was de verwerving van al die domeinen destijds ook al weer toen het Rijk de eigendom over droeg aan het verzelfstandigde SBB? Maar goed, zoals gezegd: daar moet je uit kunnen komen. Wat let u, college, fracties, gemeentebe stuur, een initiatief te nemen? De kern in het conflict tussen Staatsbosbeheer en zijn erfpach ters is ongetwijfeld de zorg die beiden koesteren voor de natuur. SSB heeft de opdracht tot behoud van natuurwaarden in zijn beheers gebied van het Rijk meegekregen bij de verzelfstandiging in 1979. Dat neemt het zeer serieus. Het heeft geen zin het gevoel van ver antwoordelijkheid daarvoor bij SSB te kleineren of die zorg te ontken nen. En het heeft geen zin SSB kwalijk te nemen dat het die zorg voor zijn natuureigendommen ook tot uit drukking brengt in de tientallen voorwaarden, bepalingen, verbo den en aanwijzingen die zij in de erfpachtcontracten opneemt. Wat moet een private partij die een beheerstaak heeft over wat zij aan een andere partij in gebruik geeft anders? Je kunt geen wetten of verordeningen maken, wantje bent geen overheid. Dus je sluit con tracten af, waarin alles wordt dicht getimmerd. Wat we dus moeten doen is die zorgplicht van SSB volmondig erkennen, en naar oplossingen zoeken die niet alleen het financi ële probleem van de erfpachters uit de wereld helpen, maar ook garantie bieden voor de zorgop- dracht van SSB. Het verzet van SBB tegen verkoop van een aantal erfpachtpercelen komt voort uit bezorgdheid dat dit de uitvoering van zijn opdracht in gevaar kan brengen. En Staatsbosbeheer is geen overheid, die zorgplicht heeft voor het welzijn van burgers. Maar er is een overheid die dat wel heeft en kan. Dat is de gemeente. Zij heeft zowel een sociale plicht tegenover haar burgers als een wettelijke plicht te zorgen voor openbare ruimte, te waken voor misbruik en door middel van Bart J. Robbers, Amsterdam (ervaren meeden ker met Texelse problemen). sche ontwikkeling is. Ter hoogte van de natuurgebieden aan de oostkant moeten door de dijkver sterking met een dijkvoet van 100 meter, de natuurgebieden gecom penseerd worden ten nadele van de agrarische sector. De natuur moet blijkbaar beschermd worden en mag niet onder de dijkverster king lijden. Men spreekt nu ook van binnendijkse kwelders, maar kwelders hebben nooit binnendijks gelegen, maar zijn binnendijks aan gelegd in het kader van natuuront wikkeling. Van de varianten, waarbij klei ver vangen wordt door zand, begrijp ik helemaal niets. Zand spoelt sneller weg dan klei. Het idee de bestra ting van de kade in Oudeschild in een kleibed te leggen, lijkt mij ook niet logisch, daar bij nat weer de straatstenen in de klei zullen weg zakken.. Uit veiligheidsoverwegingen is indertijd bij de vorige dijkverhoging in Oudeschild de coupure tussen haven en dorp verwijderd. Doch als met de huidige technieken in Harlingen een nieuwe coupure, binnen de gestelde Normen en Waarden kan worden aangebracht, waarom kan de Coupure in Oude schild dan niet als verbinding tus sen haven en dorp in ere worden hersteld? Ondanks alle bezwaren zou het motto moeten zijn: Stoppen met allerlei binnendijkse varianten en de dijk zeewaarts versterken. Met zijn ligging is Texel bepalend voor het behoud van het hele Neder landse deel van de Waddenzee. Tot half november kunnen er nog zienswijzen worden ingediend. Piet Standaart, Den Burg. Wat ik zeggen wou Oud papier Zojuist zit ik het artikel over het papierophalen door Scouting Texel te lezen. Doet me genoegen. Toen het huis van mijn schoonvader moest worden leeggehaald, heb ik heel wat oud papier in die contai ner aan de Bernhardlaan gemikt. En hier in Hilversum heb ik ook zo'n twaalf jaar als oudpapierop- haalvrijwilliger (voor een basis school) meegewerkt. Maar wat ik eigenlijk zeggen wil: laat Peter van der Voort even weten dat het invoe ren van blauwe containers niet hoeft te betekenen dat de rol van de papierophalende organisaties is uitgespeeld. Hier in Hilversum heb ben we al jaren blauwe containers (niet verplicht, maar de meeste huishoudens hebben er een), maar onze Gewestelijke Afvalstoffen- dienst heeft het zo georganiseerd dat alle papierophalende vereni gingen en scholen nog steeds van de oudpapieropbrengst profiteren. In feite is het bij ons een Hilver- sumse scoutinggroep die de blau we containers eenmaal per maand komt ledigen in de papiervracht wagen. En wat in Hilversum kan, moet op Texel toch zeker ook kun- Keu 'explodeert', Doorstoot verbluft Nadat Martien Boon tijdens de wekelijkse competitie-avond van biljartclub De Doorstoot uit De Cocksdorp met weinig opwindend spel in zes beurten zes caramboles had gemaakt, leek het of zijn bil jartkeu een eigen leven ging leiden. De caramboles buitelden over het laken als konijntjes over het wei land. Een verbijsterde Boon hoefde het hout slechts vast te houden, de keutop deed de rest. Tegenstander Cees Weel zag het geweld pein zend aan en slofte als een gebro ken man op zijn nieuwe gymschoe nen naar de tafel der verslagenen, toen de keu van Boon zijn foe- draaltje weer opzocht. Het bleef voor Martien bij deze ene explosie. De Doorstoot moest er de hele avond van uitblazen. Uitslagen: Huizing-Smit 4-0; Weel-M.Boon 2-4; Van der Kooy-J. Boon 0-4; Heemskerk-Zijm 1-1; M. Boon-Huizing 0-4; Weel-Smit 2-0; J.Boon-Zijm 4-0; Heemskerk-Van der Kooy 4-0; Huizing-Weel 0-4; M.Boon-Van der Koop 2-0; Heemskerk-Smit 2-0. Dat voor het spelen van een blueslick heel wat komt kijken, ontdekten deelnemers aan de workshop mondharmonica zaterdagmiddag in De Zwaan. De belangstelling was overweldigend, het enthousiasme groot en docent Hans de Vries wist het gelegenheidsorkest zodanig te plooien dat een lick uit het beroemde Mannish Boy door het café schalde. (fooq nmnwi Cafés in De Koog werden zaterdag tijdens het Bockbierfestival in De Koog met een bierwagen bevoorraad. Hij was een uurtje later dan gepland, maar maakte uiteindelijk toch zijn opwachting in de Dorps straat. (Foto Paul van Dijk) Bezoekers proeven bij Sam Sam verschillende bockbieren. De Texels Bock 2009 werd als beste beoordeeld, gevolgd door de Jopen 4 Gra nen Bock. Brugse Bok uit België kreeg het minst aantal punten. Wat ik zeggen wou Slimme meter In de krant van twee weken terug stond een klein slim berichtje over het plaatsen van slimme meters. Daarna was het even stil en nu staat er weer een stuk, omdat vele mensen op het bericht hebben gereageerd. Terecht zou ik zeggen. Telkenmale denken mensen dat Texel een mooi terrein is om als proefkonijn te fungeren. Pretpar ken, commerciële Sinterklaasop tochten en ga zo maar door. Nu is de slimme meter aan de beurt. Wat zo'n meter betreft, het vraagstuk is breeduit in de Tweede Kamer besproken. Het resultaat is, dat het niet verplicht is en zelfs een ridi cuul gegeven. Hoera, want als ik u was, zou ik weigeren zo'n meter te laten plaatsen. Waarom? De meter is gevaarlijk omdat u in de gaten gehouden wordt. Uw privacy is totaal in handen van het energie bedrijf, onder het mom van dat het gemakkelijker is. U moet goed begrijpen dat de meters verkocht moeten worden, want Liander moet ook leven. Uw verbruik kan van buiten uw huis worden afgelezen, al zegt men dat het niet waar is. Gevaarlijk; het gaat tenslotte nie mand aan wat u in uw eigen huis doet. Als de meter geïnstalleerd wordt met de restrictie dat hij niet op afstand uitgelezen kan worden, is het mijns inziens overbodig zo'n ding te laten plaatsen, dat is dan alleen een lokkertje en heeft de vervanging van de oude meter geen enkele zin. Ten tweede zitten we er toch niet op te wachten om zes keer per jaar het overzicht van de energieleverancier te ontvan gen? Wat is daar belangrijk aan? Geef mij dan maar optie drie, dan blijft alles zoals het is. Ik geef één maal per jaar de meterstand zelf door en we zijn de slimme ver kooptrucjes te slim af. Texel moet volgens mij zijn eigen slimme koers volgen en zich niet laten misleiden door dingen, die hier aan de overkant al sceptisch zijn afgewezen om de redenen die zijn vernoemd. Milja E.Kalwij, Naarden. Wat ik zeggen wou Stekelige aktie en nu ben ik reuze benieuwd of de door Cor Ellen op eigen houtje gestoken stiekels ook weer terug gezet gaan worden. Het Gemini Ziekenhuis heeft het definitieve ontwerp klaar voor het nieuwe ziekenhuis dat de komende jaren vlakbij NS-station Den Hel- der-Zuid wordt gebouwd. iimpressie Gewm De uitbreiding van het boothuis van de KNRM in De Koog begint zichtbaar te worden. Frans Zegel Bouw uit Oudeschild breidt het gebouw aan de Badweg met circa vijftig vierkante meter uit, zodat het bemanningsverblijf ruimer wordt. Tegelijkertijd wordt het bestaande gedeelte opgeknapt, zodat oud- en nieuwbouw straks één geheel vormen. Volgens Klaas van der Duim van de KNRM loopt alles op schema. (Foto Jemen ven Hettum) Corrie Timmer, Oost. Bijeenkomst over nieuw Gemini Het Gemini Ziekenhuis in Den Helder presenteert dinsdag 1 november het definitieve ont werp van de nieuwbouw nabij NS-station Den Heider-Zuid. De informatiebijeenkomst begint om 19.30 uur in de Zr. Kueterzaal van het Gemini Ziekenhuis. Het definitieve ontwerp laat zien hoe de binnenkant van het nieuwe zie kenhuis eruit moet komen te zien, hoe de indeling wordt, waar welke afdeling komt en welke afmetingen worden aangehouden. Het maakt eveneens duidelijk hoe de buiten kant en het buitenterrein eruit komen te zien. Het Gemini ontwikkelde het defini tieve ontwerp de afgelopen maan den met bouwconsortium Helder Oranje Volgens het ziekenhuis is het definitieve ontwerp overigens nog niet helemaal definitief: er kun nen zich nog wijzigingen voordoen voordat de definitieve bouwaan- vraag wordt ingediend. Bloemen van graf gestolen Vorige week maakten we melding van vernieling van een graf. Toen Dirk Rozenboom zondag een kijkje nam bij het graf op de algemene begraafplaats in Den Burg waar de dag ervoor de begrafenis van zijn moeder had plaatsgevonden, ont dekte hij dat de boeketten die zaterdag waren neergelegd, waren verdwenen.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5