'Prachtig stukje ouwe land wordt hier dicht gebouwd' Arno Kuip: 'Kogerweg voor 'Echt op sien Tessels': ons de enige mogelijkheid' thuiskomen voor Texelaars Kop driebanden tekent zich af TEXELSE 9 COURANT Eerst vijftien maten tekenen voor 'Nesland' 'Hier dreigt een prachtig stukje van het ouwe land dicht te wor den gebouwd. We moeten er toch met z'n allen voor vechten om het open landschap dat we nog over hebben open te hou den.' Dat zeggen Hans en Miek Jimmink van de Kogerweg. Nu kijken ze vanuit hun woonkamer tot aan de Dennen, maar als de plannen voor de verplaatsing van de melkveehouderij van de familie Kuip doorgaan, staan er straks een grote melkstal en andere gebouwen in hun zicht. Hans Jimmink: 'Laat één ding dui delijk zijn: we hebben niets tegen de familie Kuip. Maar aan de ande re kant van een weg een schuur van bijna 2000 vierkante meter, een grote machineberging, silo's, twee woonhuizen, stank, lawaai en landbouwverkeer, daar zitten we echt niet op te wachten.' Miek: 'Het is eeuwig zonde van dit prach tige stukje Texel. Wij kijken er op uit, net als onze buren en bewo ners langs de Akenbuurt. Maar het is ook voor Texel van belang om dit open te houden. Rust en ruimte zijn toch kernwaarden op ons eiland.' Hoe groot de impact van de 'ont ruiming' van Waalenburg is, blijkt ook aan de achterzijde van hun woning, (van) waar dit jaar de nieuwe schuren van de familie Zoetelief zijn gebouwd. 'Daar is vooraf weinig ruchtbaarheid aan gegeven. Wij hebben er in ieder geval overheen gelezen en daar door geen bezwaar ingediend. Je ziet het resultaat. Van het land schap is weinig meer over.' Hans: 'Wethouder Kooiman zei over de geplande stallen van Kuip dat de aantasting van deze omge ving door de aanwezigheid van andere gebouwen beperkt is. Flau wekul. De bestaande bebouwing valt in het niet bij wat hier komt. De stal die hier midden in het land komt, wordt zó groot, daar kun je Sarasani wel drie keer in rond draaien. Wat hier verloren gaat, daar weegt het stukje openheid in Waalenburg echt niet tegen op. Daarbij hebben wij de pech dat door de overheersende zuidwes ten wind, wij straks in de stank en het lawaai zitten. De uitrit komt aan de Kogerweg. Daar rijdt al het verkeer naar De Krim en Slufterval lei langs. Een drukke weg, daar moet je geen uitrit maken voor agrarisch verkeer. Het betreft vele transporten, want doordat het meeste land van Kuip langs de Pijpersdijk ligt, moeten gras en maïs deze kant op worden gere den. Waarom niet richting de Pont- weg verplaatsen? En waarom niet van een bestaand A-blok gebruik gemaakt. De wethouder zegt dat ze er met de onderhandelingen over de Noordooster niet uit zijn gekomen. Wij begrepen van de eigenaars dat er niet serieus is onderhandeld. Een andere, betere, optie is dat Kuip zijn bedrijf ver plaatst naar Elzenhof aan de Pij persdijk, waar hij al dertig hectare land heeft liggen. DLG (Dienst Landelijk Gebied, die de onder handelingen namens de provincie voert) heeft dit bedrijf al gekocht, maar doordat het land wat er direct omheen ligt eigendom is van een Beeld van het landschap langs de Kogerweg, het beoogde gebied voor het nieuwe boerenbedrijf van de familie Kuip. andere Texelaar, is het A-blok te klein. Waarom bieden ze niet wat meer voor die grond, zodat er wel genoeg ruimte is? Daar past zo'n bedrijf veel beter.' De familie Jimmink is vastbesloten bezwaar aan te tekenen tegen de plannen en naar verwachting laten ook de buren het er niet bij zitten. 'We horen al vijf jaar dat we weg moeten uit Waalenburg. Maar er wordt niet bij gezegd waar we heen kunnen', reageert Arno Kuip van hoeve Kilstee op kritiek op de beoogde locatie aan de Kogerweg. We hebben ons uiter ste best gedaan om een andere plek te vinden, maar het is niet gelukt. Dit is gewoon een prima plek.' Kuip: 'Dit verhaal is in 2006 begon nen. Toen er aan de andere kant van de Nieuwlanderweg grond beschikbaar kwam, was dat natuur lijk een voorzet voor open doel. We hebben echt van alles gedaan om ons bedrijf aan de Pijpersdijk te vestigen. Ook de DLG (Dienst Lan delijk Gebied) heeft er zwaar op ingezet en zelfs Elzenhof aange kocht. Maar hoeveel keer wil je "nee" horen, om tot de conclusie te komen dat het gewoon niet gaat lukken. Zo is het ook met de Noord ooster gegaan. Dat hebben we uit drukkelijk geprobeerd.' Kuip, die met zijn zoon en bedrijfs- opvolger Werner een maatschap heeft: 'We moeten weg uit Waalen burg en omdat wij verder willen boeren verkopen we dit bedrijf op zoals dat heet reconstructiebasis. Dat omvat allerlei regeltjes, ook over de vergoeding die we ontvan gen. Voor dat geld moeten wij ons zien te verplaatsen. Ik kan dus niet tot in het oneindige bieden. We hebben ons uiterste best gedaan en serieus onderhandeld en ook de Stivas en de Stichting Agrarisch Texel hebben hun best gedaan. Maar als het niet wil lukken, dan moet je wat anders. In Eierland verdelen de grote jongens de vrij komende grond onder elkaar wel en aan de oostkant van Texel komen we er niet tussen, net zoals er bij Den Hoorn voor ons geen plaats is. Die plek aan de Koger weg is voor ons de enige mogelijk heid. Voor die woningen misschien vervelend, maar die staan gewoon in het buitengebied. En daar wordt geboerd. Dat moet je je wel realise ren als je buiten wilt wonen. Soms verdwijnt er een boer, zoals aan de Noordooster, en soms komt er een tje terug. Zoals wij. Dat er de laat ste jaren geen agrarische activitei ten van betekenis hebben plaatsgevonden, is geen garantie dat dit in de toekomst niet zal gebeuren. Wat betreft stank en geluid moeten we ons houden aan de wettelijke normen (houden). Dit houdt onder meer in dat het bedrijf niet dichter dan vijftig meter van woningen mag staan. Om zo min mogelijk hinder te veroorzaken gaan wij op 150 meter afstand zit ten, op de rand van ons het land, zoveel mogelijk uit het zicht. Dat betekent wel dat ik een langere oprit moet aanleggen, kosten waar voor we zelf opdraaien. De voerkui- len zouden vóór het bedrijf komen, maar in verband me de buren komen ze nu achter de gebouwen, dus daar kijken ze niet tegenaan. Zo houden we ook de werkzaam heden aan de achterzijde van het bedrijf. Daarvoor moeten we wel extra erfverharding aanbrengen, die we zelf betalen. Er is wel trans port van voer naar het bedrijf, maar alleen tijdens de oogst. De voerkui- len liggen bij huis, daarvoor hoeven we niet over de weg. Over de ver keersdrukte ben ik niet bezorgd. We zitten nu immers aan dezelfde weg, maar dan een eindje verder. Wat betreft de stankoverlast: bij de stal ruik je het minst, het uitrijden van mest geeft meer stank. Ik snap de bezwaren wel, maar als ik zelf het idee had dat we overlast zou den veroorzaken, dan begon ik er niet eens aan. Volmaakt is het ner gens, maar ik vind dat we ons best hebben gedaan.' Over de grootte van de stal (60 bij 30 meter). 'Voor de toekomst heb je een bepaalde schaalgrootte nodig. Dat zie je overal om je heen. We hebben nu zeventig koeien en om efficiënt te kunnen werken moeten we doorgroeien naar 120 dieren, met twee melkrobots. Van uit duurzaamheid en leefruimte heb je een bepaalde grootte nodig. Vanuit die normen is het gewoon rekenen.' In de kantine van Bouwbedrijf bij de Kamer van Koophandel, Duin vond zaterdag de vergadering plaats van Maat schap Woonstede Nesland. Na een inleiding door ANBO Texel voorzitter Ger Praamstra zette de eerste groep van vijftien deel nemers aan dit CPO-project hun handtekeningen. Er volgt nog een tweede groep. Er werd ook een bestuur samenge steld. Het zestal dat de schouders onder de plannen gaat zetten is: Ger Praamstra (voorzitter), Sieni van Beek (secretaris) en Klaas Haijma (penningmeester). De ande re bestuursleden zijn Aad Zegers, Edith Mesman en Trea van Leeu wen. Het nieuwe bestuur krijgt het niet makkelijk. Er wachten nog veel taken en beslissingen voor de schop daadwerkelijk de grond in kan. De architect en de aannemer gaan nu aan de slag om, in overleg met de maten, het voorlopige ont werp om te zetten in een definitief ontwerp. De toekomstige bewo ners staan gezamenlijk voor veel keuzes. De huidige raming van de bouwkosten wordt als bovengrens gehanteerd. Dit proces vergt de nodige tijd. De individuele maten worden deze week ingeschreven zodat alle formele zaken in gang kunnen worden gezet. Praamstra: 'Nu gaat het gebeuren!' Een middag vol verhalen, lied jes, gedichtjes en andere voor drachten in Texels dialect. Dat biedt Echt op sien Tessels, de laatste jubileumactiviteit van de Historische Vereniging. De mid dag wordt zaterdag 22 oktober gehouden in Question Plaza. Eigenlijk had Echt op sien Tessels vorig jaar moeten plaatsvinden, toen de Historische Vereniging het 25-jarig jubileum vierde. Toen ech ter bleek dat de organisatie veel meer om het lijf had dan aanvan kelijk gedacht, werd besloten het evenement een jaar uit te stellen. Dat bood tevens de gelegenheid extra aandacht aan de presentatie te besteden. Om dat te bereiken werd Ina Schrama benaderd, die in de Texelse toneelwereld veel ervaring met regie heeft opge daan. Zelf nuanceert Schrama haar rol in het geheel. 'Ze hebben me de titel van regisseur gegeven. Dat vind ik een beetje teveel van het goede. Het is meer dat ik heb geprobeerd van alle voordrachten een geheel te maken en er een beetje samen hang en ritme in te brengen. Dat was nog lastig, want iedereen doet zijn eigen ding. Maar je kunt bij voorbeeld voorkomen dat alle liedjes achter elkaar zitten. We hebben ook niet echt gerepeteerd, maar zijn wel een paar keer bij elkaar geweest om te kijken hoe je je stukje het beste kunt brengen.' Ze lacht: 'Nee, ik heb geen cursus regie hoeven geven, want de meeste deelnemers zijn het gewend in het openbaar op te treden. Maar het is wel goed het allemaal een beetje op elkaar af te stemmen.' Aan het zeer diverse programma wordt meegewerkt door uiteenlo pende mannen en vrouwen. De meesten vertellen sèèggies of ver halen, zelf geschreven dan wel uit overlevering meegekregen. Het spits wordt afgebeten door El Kor- tenhoeve, waarna ook Harry de Graaf, Gré Dros, Jaap en Nico Dros, Theo Timmer, Gelein Jansen en Piet Kooiman het podium betreden. Verder wordt gezongen door Gerrit Terwindt, Jaap Dros, Theo Timmer, Aart van den Brink, de zanggroep van de Historische Vereniging en Nel Bruin, die onder meer door Gelein Jansen in het Tessels vertaalde Ierse balladen en Portugese fado's ten gehore brengt en daarbij wordt begeleid door gitarist Jan Beijert. Wat Schrama betreft, is het hele project nu al een succes. 'Het is zo leuk om weer eens Tessels te horen en ermee bezig te zijn. We zijn allemaal met het Tessels opge groeid, maar bijna niemand spreekt het meer in het dagelijks leven. Dit voelt echt als thuisko men, als een warm bad. Ik hoop dat het publiek het ook zo ervaart. Dat zou het mooiste zijn.' De voor bereidingen waren sfeervol. 'Het grappige is dat je elkaar op deze manier voedt. We hebben heel wat discussies. Over hoe je iets zegt, over hoe je het juist niet zegt, over de uitspraak. We zijn het lang niet altijd met elkaar eens, maar dat maakt het juist zo leuk.' De Historische Vereniging rekent op veel publiek en houdt er zelfs al rekening mee dat de belangstel ling groter is dan de 250 plaatsen die Question Plaza biedt. Hoewel er nog niets vast staat, wordt daarom alvast gedacht aan een vervolg. 'Misschien volgend jaar, met een deel van of met dezelfde mensen die nu optreden.' Voor wie er niet bij kan zijn, wordt in ieder geval (dankzij financiële steun van het Texelfonds en TESO) een DVD van de avond gemaakt, die 'binnen afzienbare tijd' te koop zal zijn. De voorstelling begint om 14.00 uur. Kaarten kosten €3,50 en zijn verkrijgbaar bij de familie Van der Gracht in De Cocksdorp, slagerij Rob Maas in Oosterend, super markt Goënga in Den Hoorn, kap salon Corinne in Oudeschild, Tim- mer's Tearoom in De Koog en het Cultuurhistorisch Museum Texel in De Waal. zijn broer Jaap op. Schrijver Nico Dros treedt Het nieuwe seizoen van de drie bandenclub van biljartvereniging DVO is alweer zes speelrondes verder en op de ranglijst begin nen de eerste contouren zich af te tekenen. De top van het afgelopen seizoen, Cees Mets, Henk Aubertijn en Ab- jan Witte, begonnen het seizoen matig. Hun spelgemiddelde daalde en alledrie zijn terug te vinden in de middenmoot. De ranglijst van acht tien spelers wordt nu aangevoerd door een ontketende Jan Witte, die al een gat heeft geslagen naar ach tervolgers Paul Eelman en Ruud Mets. Hier kort achter staan Henk Prins en Ab Witte. De rode lantaarn is in handen van Cor Elsendoorn, die ook onder zijn normale niveau presteert, maar hij zal zeker probe ren in de loop van het seizoen op gelijke hoogte te komen. Jan Bak ker speelt zeer solide en ziet dit terug in zijn gemiddelde van nu ruim 0,44 wat resulteert in twaalf te maken caramboles. Ook Paul Eel man heeft zichzelf weer overtroffen en moet nu negen caramboles maken om een partij te winnen. Dit was de afgelopen periode nog zeven. Marco van der Vis moet elf caramboles maken. De overige leden zijn iets teruggevallen of hoogstens gelijk gebleven. Dit is overigens geen vreemd beeld na de zomerstop. Cees de Graaf beleefde woensdag een opmerke lijke competitie-avond. Eerst ver loor hij kansloos zijn eerste partij. Tegen Ab Witte behaalde hij in negen beurten precies nul punten. Maar in de tweede partij, tegen Willem van de Wetering, wist hij in de nabeurt een remise af te dwin gen. De hoogste serie werd gespeeld door Ab-jan Witte, die zeven caramboles achter elkaar maakte. Wat overigens niet genoeg was om de partij tegen Jan Bakker te winnen. In de eerste weken werden ook enkele korte partijen genoteerd. Zo hadden Ruud Mets en Paul Eelman maar acht beurten nodig en Cees Maas Cees Bonne negen. De komende weken staan de par tijen tussen de vier koplopers op het programma. ANBO

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9