Familie Helleman: spanning en ontspanning bij motorcross 'Met broodjes en koffie met z'n allen naar de baan' TEXELSE 7 COURANT Sport Bikkels strijden om Gerrit Zijmbokaal Daan Krause (11) bij jeugdselectie (12-) KNVB VRIJDAG 4 NOVEMBER 2011 De hele week zijn ze druk met werk en school, zondag ont spannen Raoul, Jolanda, Myren en Yorgo Helleman zich met de motorcross, een passie die ze delen sinds de jongste als vijfja rige een rondje voorop mocht bij de Texelse topcoureur Ronald Zijm. Komende zondag staat voor het crossgekke gezin uit Oudeschild in het teken van de strijd om de Gerrit Zijmbokaal, vernoemd naar de vader van de man die het crossvuur bij hen deed ontbranden. Hij had graag gecrosst, maar thuis was er vroeger geen geld voor en op oudere leeftijd valt de sport bij na niet meer te leren. 'Je moet wel realistisch zijn', zegt Raoul Helle man. 'Je ziet het zelfs aan Myren, onze oudste zoon. Hij is zeventien, maar crosst pas voor het tweede jaar en dat is eigenlijk al te laat om nog heel goed te worden. Zelf heb ik nog wel een paar keer aan de autocross meegedaan, maar dat werd helemaal niks. Ik had het inzicht niet en belandde meestal na een paar manches al in de sloot.' Gelukkig voor Raoul raakte Yorgo, zijn jongste zoon, al op jonge leef tijd in de ban van de motorcross. 'Hij was vijf toen hij een rondje mee mocht met Ronald Zijm, een vriend van ons en een heel goede cou reur. Yorgo zat op de tank, een heel klein jochie op een enorme motor, en was helemaal in trance. Vanaf dat moment was hij verkocht. Hij was geobsedeerd door motoren. Als Ronald reed, zat hij altijd te kijken.' Yorgo herinnert zich het zelf ook nog: 'Ik stond ook altijd te kij ken bij Duinker, onze overburen in de Heemskerckstraat, waar ze motoren verkochten.' Yorgo werd lid van de MAB, waar hij met de sport vertrouwd raakte op de PW50, één van de kleinste typen motor. 'Nu ligt er een mooie minibaan voor de jeugd, maar toen reden de kleintjes op dezelfde baan Verknocht aan de rr, s: Raoul, Jolanda, Myren en Yorgo Helleman. als de senioren. Sommige bulten Eierland. 'Ik vind het geweldig. De Dat is zo ingewikkeld, dat moet waren zo hoog, dat Yorgo er niet tegenop durfde. Dan moest ik hem er tegenop duwen. Bij één van zijn eerste wedstrijden, stopte hij piot- hele week werk ik me drie slagen in een professional doen. Ronald is de rondte. Zondag gaan we met écht goed, hij hoort al dat een een tas met koffie en broodjes met onderdeel aan het slijten is voordat z'n allen naar de baan. Dat is echt het stuk gaat. Maar schoonmaken seling toen hij voor ons langs reed. genieten. Het mooie is dat ieder- doen we zelf. Na elke training of Pa, ik heb het helemaal alleen een er elkaar kent en leuk met wedstrijd zit alles onder de bagger. gedaan, zei hij. En daar ging hij elkaar omgaat. Bijna onze hele Zorgen dat alles weer schoon is, is weer. Prachtig!' vriendenkring bestaat uit mensen het behoud van je materiaal.' Raoul Van het een kwam het ander en al van de MAB', vertelt Raoul. doet het graag: 'Je moet het leuk snel bivakkeerde de hele familie Stilzitten is er voor hem niet bij. vinden, want er gaat heel veel tijd elke zondag op het crossterrein in 'Ronald Zijm doet het onderhoud, in zitten. Je bent de hele dag op de baan voor twee manches van een half uur. Als je er als ouders van een jeugdlid geen schik in hebt, dan houd je het niet vol.' Echtgenote Jolanda laat zich in de begeleidende sfeer ook niet onbe tuigd en is een paar jaar geleden zelfs toegetreden tot het bestuur van de MAB. 'Ik was zo vaak op de baan dat ze vonden dat ik maar penningmeester moest worden. Ik doe ook de boekhouding voor onze winkel (de familie Helleman is eige naar van EP Voordeelland in Oude schild, red.), zodat de stap niet erg groot was.' Ook broer Myren werd meege sleept in de passie van Yorgo. Dat was niet direct het geval. 'Ik heb eerst drie jaar aan brommercros- ses meegedaan en daarna nog een jaar aan autocross.' Lange tijd deden de broers aan veel wedstrijden mee, ook aan de overkant. Yorgo reed er gemiddeld zelfs één per twee weken. 'Motor crossen leer je door heel veel te rijden. Elk parcours vraagt een andere techniek. Bovendien is het goed voor je kracht en conditie', weten de Hellemannen. Hoewel Myren ruim twee jaar ouder is, legt hij het meestal af tegen zijn broertje. 'Dat is niet zo gek. Yorgo heeft veel meer ervaring. Ik vind het niet erg om te verliezen. Nog een paar jaar en dan pak ik hem', zegt hij strijdvaardig. Raoul: 'Door dat Yorgo al op jonge leeftijd is begonnen, gaat het crossen bij hem bijna als vanzelf. Hij hoeft niet na te denken wat hij doet. Hij heeft zoveel techniek, dat het minder op zijn conditie aankomt.' Myren: 'Bij mij verzuren mijn armen en benen volledig. Als ik afstap, zie je alle aderen over mijn onderarmen lopen. Zie dan maar eens je kop peling in te knijpen om te schake len. Om mijn conditie te verbeteren doe ik nu aan mountainbiken. Dat past goed bij motorcrossen, ook om je evenwicht te verbeteren.' Yorgo doet het sinds kort iets rusti- Dames Tevoko tegen onbekende Richard van Drooge. Texelse teams die ongetwijfeld van zich doen spreken zijn onder meer die van Ronald Zijm, Pascal Veenstra en Jan Heuchen, Janjelle van der Vis, Wesley Pittens en Theery Pittens en Hessel Moerbeek, Youri Slik en Kris ter Steege. In de andere klassen wordt gestre den in tweetallen, die samen ander half uur rijden. Favorieten in de 65cc en 85cc zijn de teams van Tim van Dooyeweerd en Gerard Kleinsmit, Koen Gouwenberg en Yorgo Helleman, Stefan Jimmink en Kars Gouwenberg en Kevin Bui tenhuis en Roy de Goede. De strijd om de Gerrit Zijmbokaal begint om 11.00 uur met wedstrij den voor brommers en motoren in de klassen 65cc en 85cc. De cross in de zwaarste categorie gaat om 13.00 uur van start. Zo'n 220 coureurs op brommers en motoren strijden zondag 6 november in estafetteverband om de Gerrit Zijmbokaal, ver noemd naar de man die jaren lang één van de drijvende krach ten achter de motorcross op het eiland was en die door middel van dit evenement door de orga niserende MAB Club Texel in ere wordt gehouden. De strijd om de Gerrit Zijmbokaal, die voor de dertiende keer wordt verreden, staat bekend als een cross voor 'echte bikkels'. In de zwaarste klasse -125 cc en hoger - rijden drietallen in estafettever band vier uur lang over een baan die gaandeweg steeds slechter wordt en daardoor veel van hun stuurmanskunst en conditie vraagt. De baan is 3100 meter lang en loopt niet alleen over het bestaan de terrein aan de Hoofdweg, maar ook over een stuk land naast het vliegveld. Een extra uitdaging vormt een brede sloot. De deelne mers kunnen eromheen rijden, maar moeten dan vele meters extra maken. Door de sloot rijden of er overheen proberen te springen is echter niet zonder risico en levert soms hilarische beelden op. Het evenement trekt veel snelle rij ders. Onder de deelnemers van de overkant zijn er zelfs die eerder aan nationale en Europese kampioen schappen meededen. De kenners verwachten in de klasse 125cc en hoger veel van de teams die bestaan uit Sander van Herpen, Lars van Berkel en Sander Witte, Jeroen Klein Kromhof, Ceriel Klein Kromhof en Carlo Hulzen en Rick van Dieten, Marco de Blaey en De 11-jarige Daan Krause is uit genodigd voor het selectieteam van de KNVB voor spelers die jonger zijn dan 12. Daan speelt bij Texel '94 in het D1 -team. Daan werd na een selectiewed strijd op 12 oktober uitgekozen om samen met veertien andere voet ballers uit Noord-Holland in het team Interregionaal Noord A onder 12 te spelen. Het begon allemaal vorig jaar met een uitnodiging om extra te komen trainen in Medem- blik. Zowel Daan Krause als Owen Dros van Texel '94 deden hier aan mee. Elke zondag kregen zo'n zeventig jongens en iets minder meiden van dezelfde leeftijd trai ning van KNVB-trainers. Na een eerste selectieronde bleef van deze groep de helft over. Daarvan kre gen zo'n dertig een uitnodiging voor een selectiewedstrijd in Zuid- oostbeemster. Daan vond dat hij niet lekker had gevoetbald en was dan ook erg blij dat hij toch geselecteerd is. Leuk aan deze ronde is onder meer dat de spelers een 'eigen' team vor- Daan Krause in actie op het voetbalveld. tegen een ander selectieteam voet- Krüger en Jan Balk en begeleider ballen. Daan heeft er veel zin en Victor Maat zijn trots op hem. men waarmee ze dit jaar zes keer coaches/trainers van D1 Pieter Na twee weken rust speelt het eer ste damesteam van Tevoko zater dag een thuiswedstrijd tegen US 3 uit Amsterdam, de nummer vijf van de ranglijst. Een voor de Texelse volleybalsters onbekende tegen stander, die zeer wisselend pres teert en kleine overwinningen en nederlagen afwisselt, tegen zowel de toppers als de minste ploegen uit de competitie. Volgens de prog nose van de bond gaat Tevoko met 3-1 verliezen, maar de Texelse dames zijn vastbesloten om het tegendeel te bewijzen. De selectie bestaat uit acht speelsters. Onder hen Tamar Lok, die op de bank Jelle van der Duim tweede in Hoorn In het bericht over de Texelse atle ten die zondag in Hoorn aan de eerste wedstrijd van het Roele de Vries-crosscircuit meededen (zie de krant van dinsdag jl), ontbrak de naam van Jelle van der Duim. Deze 14-jarige inwoner van de Prins Hendrikpolder liep in een veld van zeventien sterke crossers in de leeftijd van 13 tot en met 15 jaar naar een uistekende tweede plaats. Hij deed dat op een parcours dat door de blubber en vele heuvels als zeer zwaar werd ervaren. Van der Duim kwam na 1850 meter in 6.06 minuten over de streep. Hij was daarmee acht seconden lang zamer dan de één jaar oudere Tony van Diepen, die tot de Nederlandse top behoort. Texelaar Hessel Arensman eindigde in 6.22 op de vijfde plaats. Het Roele de Vries-circuit bestaat uit vijf crosses. De eerstvolgende wedstrijd wordt zondag 14 novem ber op Wieringen gehouden. Tafeltennis In dorpshuis De Hof in De Koog wordt vanaf dinsdag 8 november elke week tafeltennis gespeeld. Er wordt gespeeld van 19.30 tot 21.30 uur, iedereen is welkom, zowel beginners als gevorderden. Deel name kost €2,- per avond, mini mumleeftijd voor deelname is 13 jaar. Voor meer informatie: André van den Berg, tel. 06-53697375. plaatsneemt, maar indien nodig invalt. De wedstrijd wordt gespeeld in sporthal Ons Genoegen en begint om 13.30 uur. Ook het eerste herenteam speelt een thuiswedstrijd, tegen WW uit Wervershoof. De Texelaars zijn op revanche uit na de mindere verto ning afgelopen zaterdag tegen VCJ'94. Het zal echter geen makkelijke opgave worden, want opponent WW draait bovenin de ranglijst mee en maakt misschien zelfs kans op het kampioenschap. Tevoko mist nog steeds de geblesseerde Jitze Beintema en Ron Broersma. De wedstrijd begin om 15.30 uur. Programma Tevoko: 11.30 Tevoko MB1-VCJ'94 MB1 11.30 Tevoko D5-Madjoe D7 11.30 Tevoko D4-VCJ'94 D1 13.30 Tevoko D1-US D3 13.30 Tevoko H2-MBSOV H5 13.30 Tevoko D3-Relay D1 15.30 Tevoko H1-VVW H1 15.30 Tevoko MA1-Simokos MA2 15.30 Tevoko D2-MBSOV D2 ger aan. Niet omdat hij minder fanatiek is geworden, maar omdat ook school, de winkel en andere activiteiten, zoals voetbal - de jongste Helleman speelt bij Texel'94 C1 -, veel tijd vragen. Raoul: 'We zoeken de wedstrijden uit. Yorgo rijdt ook geen competitie meer. Wel gaan we soms mee op trainings kamp. Een tijdje geleden zijn we met een heel duppie naar Greven- broich in Duitsland geweest. Daar werd gereden in een oude steen groeve. En een andere keer gingen we naar het Hondapark in België. Het mooie was dat de grote jon gens uit de Grand-Prixwedstrijden, zoals Toni Cairoli en Marvin Mus- quin, daar gewoon tussen de cou reurs van ons niveau trainden.' Komende zondag strijden Myren en Yorgo op het circuit in Eierland om de Gerrit Zijmbokaal. Voor Myren wordt het de tweede keer (de eerste keer won hij de tweede prijs bij de brommers), voor Yorgo alweer de achtste keer dat hij mee doet. Hij heeft nog wat last van een stijve knie, overgehouden aan een lelijke val, gevolgd door een kijk operatie, waarbij werd vastgesteld dat hij geen blijvend letsel heeft opgelopen. Yorgo wil echter een gooi naar de zege te doen. 'Ik ga voor de eerste plaats', zegt hij vastbesloten. Geen arrogantie, 'want ik ben al een paar keer eer ste geworden.' Zijn teamgenoot - in Yorgo's klasse rijden de coureurs met z'n tweeën in estafetteverband anderhalf uur lang - is Koen Gou wenberg. 'We hebben jarenlang tegen elkaar gereden in wedstrij den in heel Nederland. Koen is doorgegaan en erg goed gewor den. Maar het contact is altijd gebleven. Ik vind het erg leuk om weer eens met hem samen te rij den.' Joop Rommets Vlinderwinkel eilandcompetitie a dinsdag 8 november Veld A 19.00 Pepermolen-Kobeko NIOZ 1 19.45 Warmmop-NIOZ 1 Kobeko 20.30 Jumbo-Cocky's Warmmop 21.15 Vlinderwinkel-Paal 28/K Jumbo 22.00 Autocentrale-Randstad Vlinderw. Veld B 19.00 PFB-Falcon AH 19.45 AH-Interieurbouw Falcon 20.30 NIOZ 2-IBS Imares 21.15 Mantje-lmares NIOZ 2 22.00 Rabo-Ecotiem Mantje Veld C 19.00 De Rog-Kapper Pets 19.45 Pets-Salique Kapper 20.30 SVC-Krim Moorman 21.15 De Waal-Moorman Bar S 22.00 Bar S-Klif 23 De Waal Uitslagen: Paal 28-De Krim-De Pepermolen 3-0; NIOZ 1-Jumbo 0-3; Cooky's Kapsalon- Kobeko 3-0; Texelse Autocentrale-Vlinder winkel 0-3; Randstad-Warmmop 1-2; Bouwcenter RAB-PFB 1-2; IBS/Oele/ Schoo-lnterieurbouw Texel 2-1Ecotiem- NIOZ 2 0-3; Falcon-Mantje 1-2; De Kap- per-Expotise 0-3; Kapsalon Salique-Eet- café De Rog 1-2; Tevoko Jeugd-Pets Snacks Parkstraat 3-0; Slagerij Moorman en de Boer-Klif 23 1-2; Otto's Tweewie- Iershop-Kees de Waal, huis en tuin 1-2. Vlaming en Geus nemen leiding In de vierde speelronde van de competitie van Klaverjasclub Den Burg werd goede zaken gedaan door John Vlaming en Eric Jan Geus. Zij behaalden de hoogste score en nemen de lei ding in het algemeen klasse ment. Vlaming en Geus speelden voor de tweede achtereenvolgende week meer dan 7000 punten bij elkaar. Ze begonnen met een partij van tegen de 2000 punten, gevolgd door twee min of meer modale spelletjes. De rondezege werd pas in de laatste ronde veilig gesteld met een score van ruim 2200 pun ten, die mede tot stand kwam door vier marsen. Met een totaal van 7563 punten nemen zij de leiding over in het klassement. Marja en Martien Bakelaar waren deze week zelf niet aanwezig, maar vonden in Jos Veeger en Thijs Smit uitste kende vervangers. Dit gelegen heidsduo wist alle vier de spelletjes te winnen en scoorde 7348 punten. Dankzij dit resultaat stijgen Bake laar en Bakelaar naar de tweede plaats in het klassement. Bas Tromp en Frans Stark zullen met tegenstrijdige gevoelens op de avond terugkijken. Ze werden der de met de prima score van 7137 punten, normaal gesproken goed voor een flinke sprong in het klas sement, maar omdat de verschillen nog klein zijn en de directe concur renten het nog beter deden, zakten Tromp en Stark twee plaatsen. Daarmee verloren ze hun kopposi tie en staan nu op de derde plaats. Kees Vinke en Carlo Bos herstel den zich goed van het dipje van vorige week en maakten het verlo ren terrein goed met een score van 7073 punten. Zij klimmen daarmee van de zevende naar de vierde plaats in het klassement. Lieuwe van der Veen en Co Koomen kwamen dit seizoen niet erg sterk uit de startblokken, maar lijken nu toch hun draai te hebben gevon den. Zij scoorden 7003 punten, goed voor de vijfde plaats. Daar mee staan de negende en zijn ze toegetreden tot de toptien. Het gemiddelde was met 6192 punten erg laag; het komt niet vaak voor dat het gemiddelde beneden de 6200 punten komt. Er werden 30 marsen gespeeld.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 7