TEXELSE Verenigingen welkom in kerkgebouw De Poort 'Ruimte geschikt voor diverse doeleinden' zijn natuurlijk wat 5 COURANT Poort aan de Elemert, die makkelijker is warm te stoken. Dat blijft voorlopig zo. 'Maar de kerkzaal van De Poort, met een bezoekerscapaciteit van 200 a 250 personen, is vrij eenvoudig geschikt te maken voor diverse doel einden. De zaal beschikt over een goede akoestiek en is mede daar door ook geschikt als oefenlokaal', zegt Wim Eelman namens het kerk bestuur. Jan van Groenigen verwijst naar de beleidsnota culturele zaken van de gemeente Texel, waarin mel- Kerkzaal De Poort aan de Elemert heeft een goede akoestiek en nu de kerk minder vaak wordt gebruikt, is deze beschikbaar als oefenzaal of voor zang- en toneel uitvoeringen of andere cultuurui tingen. Verenigingen, muziekge zelschappen of anderen die belangstelling hebben, zijn wel kom. De kerkzaal, de aangrenzende ruim ten en de pastorie aan de Elemert zijn eigendom van de Protestante Gemeente Den Burg - Texel, die ontstaan is na de fusie op 8 mei 2011 tussen de Neder landse Hervormde Gemeente en de Gereformeerde kerk van Den Burg. Door deze samenvoeging is er ruimte ontstaan in het gebruik van de gebouwen. De kerkdiensten worden grotendeels gehouden in de Burght, de kerk aan de Binnenburg. In de wintermaanden januari tot en met aan de Emmalaan.' Mede via dit verenigingen behoefte is aan een zaal zoals De Poort. Eelman: 'We wil len graag in contact komen met belangstellenden. De Poort ligt op een aantrekkelijke plaats in Den Burg. Het kan tegen een betaalbare prijs een trefpunt voor verschillende cultu rele uitingen worden. De wijze van exploitatie kan in overleg worden uitgevoerd. Het kerkbestuur streeft naar een sluitende exploitatie. Daar bij laten we de kapitaalslasten gro tendeels buiten beschouwing. We moeten wel wat kosten maken om de kerkzaal aan te passen, maar dat is bijkomende kosten, ding wordt gemaakt van een behoef- zoals verwarming en elektriciteit.' te bij verschillende Texelse vereni- Het kerkbestuur wil graag in contact gingen aan een ruimte met deze komen met verenigingen en andere mogelijkheden. 'Maar de gemeente belangstellenden die nu of in de toe- heeft recent echter aangegeven zich komst mogelijk interesse hebben in voorlopig te willen richten op de gebruik van het gebouw. Voor infor- mogelijkheden van de gebouwen matie kan contact worden opgeno- maart/april worden de diensten gehouden in de kerkzaal van De stuk in de krant wil het kerkbestuur meer duidelijkheid krijgen of er bij men met J.C. van Groenigen, tel. 13034 of Johan Ramaker, Zwemclub grijpt naast subsidie 'Opclassificatie' Zwem- en Poloclub TX71 kan deze keer fluiten naar de jaar lijkse gemeentelijke subsidie van rond €5.000,-. Oorzaak is dat het bestuur heeft verzuimd de aanvraag op tijd in te dienen zodat deze niet in behandeling is genomen. Het bezwaar dat de vereniging daartegen maakte, is door het college ongegrond ver klaard. Volgens zowel de oude als de nieuwe regels kwam de aanvraag veel te laat binnen, door omstan digheden zoals een bestuurswis seling. Het bestuur vond het mis sen van zo'n groot bedrag een wel heel erg zware straf voor dit ver zuim en tekende bezwaar aan. Het college kon de hand over het hart strijken. Dat een aanvraag op tijd binnen moet zijn (tegenwoordig uiterlijk op 1 september) is zowel per brief aan de vereniging zelf als door algemene publicaties bekend gemaakt. Ook voor andere vereni gingen en organisaties zijn de sub sidieregels strikt toegepast, voor de zwemclub kan geen uitzonde ring worden gemaakt. Als het mis lopen van de subsidie zou leiden tot opheffing of faillissement van de vereniging, had de hardheids clausule uitkomst kunnen bieden, maar de gemeente heeft geconsta teerd dat het zo erg niet is en houdt de vinger op de knip, conform het advies van de bezwaarschriften commissie. Vergunning werd terecht verleend Het bezwaar dat drie omwonen den hadden ingediend tegen de horeca-exploitatievergunning van de Texelhoeve aan de Koger- straat in Den Burg is door b en w ongegrond verklaard. Vooral door de avondopenstelling Stolp verrijst aan Westerweg Groenendaal aan de Westerweg zal worden vervangen door een karak teristieke stolp met bijgebouw. Vol gens het huidige bestemmingsplan kan dat niet, maar de nieuwbouw stemt wel overeen met de nota van uitgangspunten die de gemeente raad voor het nieuwe bestemmings plan heeft vastgesteld. Daarom wil het college meewerken aan een wij zigingsprocedure waardoor de stolp alvast kan worden gebouwd. Verbod op carbidschieten Het veroorzaken van carbidex- plosies wordt verboden, met uit zondering van een korte periode rond de jaarwisseling. B en w stellen de raad voor dit ver bod op te nemen in de Algemene Plaatselijke Verordening (APV). Dit op verzoek van de politie, die thans niet tegen carbidschieten kan optre den, terwijl er wel gevaar en overlast van wordt ondervonden. In de peri ode dat het wél mag, gelden beper kende bepalingen: niet binnen de bebouwde kom, op veilige afstand van gebouwen, natuurgebieden en personen. Wensballonnen worden verboden Op verzoek van de brandweer wordt het oplaten van wensbal lonnen en -lampions verboden. Dit met het oog op het gevaar voor (terrein)branden. Het college van b en w zal de gemeenteraad voorstel len die verbod op te nemen in de Algemene Plaatselijke Verordening. voor feesten en partijen vreesden de omwonenden, die zich al eerder bezorgd hadden getoond, voor ordeverstoring en geluids- en par keeroverlast. Ze wilden daarom een vroeger sluitingstijdstip. Ook meen den ze dat de vergunning geweigerd zou moeten worden omdat hij in strijd was met het bestemmingsplan. Volgens de bezwaarschriftencom missie en b en w is daarvan echter geen sprake. Een horecabedrijf in de vorm van een restaurant is toege staan, net als vroeger. Van een aan merkelijke afwijking van de oude situatie is volgens hen geen sprake. Als de veronderstelde overlast zich werkelijk zou voordoen, kan altijd nog worden ingegrepen door het opleggen van nadere voorschriften, beperkingen of intrekken van de vergunning. van gemeente Al jaren krijgen burgemeester, wethouders en raads- en com missieleden van Texel een bezoldiging en kostenvergoe ding die hoger is dan in een andere gemeente van rond 13.000 inwoners. De reden hiervoor is dat in ver band met de eilandpositie, het toerisme en andere omstandighe den, het bestuurswerk intensiever en omvangrijker is dan in een gemeente van vergelijkbare grootte. Texel wordt daarom gelijkgesteld met een gemeente van 14.000 tot 24.000 inwoners. Deze 'opclassificatie' wordt op verzoek van b en w toegekend door Gedeputeerde Staten, tel kens voor een periode van zeven jaar. De lopende termijn is bijna voor bij zodat het college heeft beslo ten GS te vragen de classificatie opnieuw te verlengen. Vakantiewoning mag vergroot Het in de maak zijnde bestem mingsplan maakt het mogelijk dat vakantiewoningen een maximum oppervlakte van 100 vierkante meter krijgen. Daarop vooruitlo pend zal de vakantiewoning Stap- peland 99 in De Koog tot deze oppervlakte worden vergroot. B en w werken mee aan de daarvoor benodigde procedure. Kerkhof Binnenburg afgesloten In verband met nachtelijke over last en vernielingen wordt het terrein rond de kerk aan de Bin nenburg in Den Burg in het ver volg 's nachts afgesloten. Dit schrijft het kerkbestuur in het Tessels Kerkblad. Volgens het bestuur wordt door omwonenden in toenemende mate geklaagd over 'hinderlijke nachte lijke activiteiten' op het kerkhof. Ook werden vernielingen aange richt, onder andere aan de schijn werpers die de toren 's avonds in het licht zetten. In overleg met de kerkeraad is er daarom besloten de toegangshekken tot het kerkhof gedurende de nacht af te sluiten. De dubbele toegangshekken wor den afgesloten met een hangslot, waarvan de sleutels ter beschik king gesteld worden van kerke- raadsleden en vrijwilligers. Het enkele toegangshek wordt afgeslo ten met een cijferslot. Op deze manier hoopt het bestuur de over last te beperken, zonder de toe gang tot de kerk, De Schakel en het kerkhof al te zeer te bemoeilijken. Het systeem wordt over enkele maanden geëvalueerd. Mensen die er hinder van ondervinden, kunnen contact opnemen met rentmees ters Gijs Bouw (tel. 321480) of Jan van Groenigen (tel. 313034). Experiment met totale duisternis Als vervolg op een eerder gehou den proef in Oudeschild zal de gemeente tussen 14 en 28 november voor nachtelijke duis ternis zorgen op vijf andere plaatsen. Daar wordt tussen 1.00 en 5.00 uur alle openbare ver lichting gedoofd. Later zal aan de hand van een enquête wor den bepaald hoe de bewoners dit hebben ervaren. De lichten gaan uit in de wijk Vol molen in Den Burg, het centrum van Oosterend, het hele dorp De Waal, Klif in Den Hoorn en de Buysstraat en het Keidelplein in De Cocksdorp. Deze plaatsen zijn in overleg met de betreffende dorpscommissies aan gewezen. Het uitschakelen van de lantaarn palen op tijden dat er weinig ver keer is, is een van de mogelijkheden om energie te besparen in het kader van het streven om Texel in 2020 zelfvoorzienend te laten zijn wat energie betreft. Door daarmee eerst enkele proeven te doen kunnen de eventuele consequenties onder ogen worden gezien. Op de eerste proef in Oudeschild reageerde 75 procent van de buurt positief. Een nog wat beter inzicht moet de twee de grotere proef opleveren. Met de resultaten wordt rekening gehou den bij het totaalplan voor de open bare verlichting dat de gemeente in de maak heeft. 3444 Sytske Dijksen maakte woensdag deze foto van een fiets, opgehan gen aan een bushalte aan de Ruyslaan. Zij opperde daarbij dat er wellicht een fietsenrek bij de halte geplaatst kon worden. Wethouders Hennie Huisman en Eric Hercules presenteerden woens dagavond de gemeenteraad het parkeervignet, ontworpen door vormgeefster Gertha Wessels. Ondanks protesten van ondernemers- en andere organisaties, besloot een meerderheid betaald parkeren ook in Oudeschild te introduceren. <foio j<x>p nomweis) Verzamelaar Maarten Stoepker vraagt zich af wie de schapenboeren zijn die op deze prentbriefkaarten uit de jaren zestig zijn afgebeeld. Wie denkt dit te weten, kan contact met hem opnemen via tel. 312940. Kerkgebouw De Poort aan de Elemert is vrij eenvoudig geschikt te maken voor diverse culturele doeleinden. Verenigingen die interesse hebben kunnen contact opnemen met de Protestantse Gemeente Den Burg. <F°to VRIJDAG 11 NOVEMBER 2011 Wat ik zeggen wou Hoogbouw De plannen voor de woningen annex winkel en parkeergarage op de hoek Bernhardlaan-Waalder- straat in Den Burg nemen steeds vastere vormen aan. De gemeente wil voor dit plan afwijken van de voorgeschreven hoogte van 9 meter en een bouwwerk toestaan van meer dan 16 meter hoog (16 meter boven het maaiveld, meer dan 17 boven NAP). Dit gebouw zal vanaf veel plaatsen op Texel te zien zijn. Op het uitkijkpunt bij de Horsmeer tjes, als je aan komt fietsen uit De Waal, als je aan komt rijden uit De Koog, vanaf de Waddendijk. In Den Burg zal het de hele omgeving domineren, stukken van de Koger- straat, Waalderstraat, Bernhardlaan en Wilhelminalaan. Het dorpse aan zicht van Den Burg, en daarmee van Texel, zal er door worden beschadigd. De motieven zullen wel 'geld' zijn, en 'er moet echt iets aan de parkeeroverlast gedaan worden.' En dat laatste is natuurlijk waar. Dit plan levert echter maar 22 extra parkeerplaatsen op. Er ligt nu op het Gemeentehuis iets ter inzage over dit plan, en men kan zienswijzen indienen (tot 2 decem ber), ook mondeling na afspraak. Hoewel je uit de stukken zou kun nen denken dat het alleen over de geluidsoverlast gaat, gaat het nu echt ook over de hoogte. Ik hoop dat veel burgers gebruik maken van hun recht een zienswijze in te die nen en de gemeente laten weten deze hoogbouw niet te willen. De tijd om bezwaar te maken is NU, straks kan het niet meer. Els van Ierland, Den Burg. Bezwaar KTF niet ontvankelijk De dit jaar in werking getreden subsidieverordening en de daaraan verbonden uitvoeringsregeling pakt voor het Koninklijk Texels Fanfare corps ongunstig uit. Het bestuur tekende daarom bezwaar aan tegen de uitvoeringsregeling, maar het college heeft dit bezwaar niet ontvankelijk verklaard. De regeling is een algemeen verbindend voor schrift, waartegen geen bezwaar kan worden aangetekend. Boven dien was het bezwaar van het KTF te laat ingediend. Bezwaren ongegrond B en w hebben het bezwaar dat door Frits Langeveld was gemaakt tegen de vergunning voor de poffertjeskraam op de plaats van het voormalige raad huis, ongegrond verklaard. Langeveld is in deze belangheb bend omdat hij eigenaar is van het gebouw waarin vroeger café De Karseboom zat. Voor de tijdelijke invulling van de beschikbaar geko men ruimte had de gemeente een openbare inschrijving georgani seerd, waarbij de keus viel op Hotel Texel BV (De Lindeboom) die daarom de benodigde omgevings vergunning kreeg. Langeveld had ook aan de inschrijving willen mee doen, maar wist er niets van. Een andere grief van hem was dat hij zelf ooit heeft geprobeerd een soortgelijke poffertjeskraam te beginnen in De Koog, maar dat hij daarvoor geen vergunning kreeg. Bovendien vond hij de kraam op de Groeneplaats concurrentiever valsend. De commissie bezwaar schriften en het college vonden echter dat deze argumenten niet ter zake deden of niet waren onder bouwd en beschikten afwijzend. Veel geld voor Diabetesfonds Hoewel er niet voldoende vrijwilli gers waren om bij alle Texelse huishoudens langs te gaan, heeft de collecte voor het Diabetesfonds maar liefst €4286,30 opgebracht. Dat was volgens de organisatie een aanzienlijk groter bedrag dan vorig jaar. Het geld wordt gebruikt voor voorlichting en onderzoek. Wie de collectant heeft gemist, kan alsnog doneren op giro 5766, ten name van het Diabetesfonds.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5