TEXELSE 8 COURANT Stefan During beschrijft een leven vol stoelen Texelse 'Vlielandvaarders' claimen stukje Vliehors 'Op dit stuk Vlieland gelden Texelse regels' Meepraten met Woontij VRIJDAG 11 NOVEMBER 2011 Het is een mooi boek. En hoewel het vol staat met termen die het vooral voor vakbroeders inte ressant maken, is het fascine rend te lezen hoe meubelmaker Stefan During uit Oosterend schrijft over het ambacht, het materiaal, zijn gereedschap en over zijn persoonlijke groei als stoelenmaker. Eigenlijk geeft de titel het al aan. Een leven vol stoelen gaat enerzijds natuurlijk over stoelen en het maken ervan, waarbij in tussenzinnen de ontwikkeling en de geschiedenis van beide wordt aangestipt, ander zijds gaat het over het leven van During, die geologie studeerde, maar van lieverlee meubelmaker werd en zich specialiseerde in stoe len. Zonder ergens al te intiem te worden, waardoor de lezer zich ongemakkelijk zou kunnen voelen, opent During in het mooi vormge geven boek de deur van het huis aan de Blazerstraat in Oosterend en de achterliggende werkplaats. Met gepaste afstandelijkheid schrijft hij over zijn leven, echtge note en kinderen, die allemaal hun bijdrage hebben geleverd aan de heuvel van zijn persoonlijke geschiedenis. Die geschiedenis begint in Hilver sum, waar During de eerste tien jaar van zijn leven woonde. 'De straat had aan een kant huizen', schrijft hij, 'aan de andere kant was de heide, prachtig paars in de zomer, met hazen en patrijzen die plotseling uit hun schuilplaats weg schoten.' In die omgeving, waar hij als schooljongen in de jaren vijftig kennis maakte met de laatste rest jes ambachtstraditie. Afvalstukjes hout uit de timmerwerkplaats en hout van een door de bliksem getroffen boom. 'Het is maar een klein zaadje, maar kinderen hebben zaadjes nodig. Van mooie dingen, als we een mooie samenleving wil len.' During, wiens vader violist was, leerde zichzelf hoe je dingen maakt van hout. 'Als je werkt met handgereedschap, steeds een stapje vooruit, leer je het materiaal écht kennen, en op een gegeven moment realiseer je je dat je met een tas vol gereedschap een boot, een huis, een gitaar of een stoel kunt maken. Hoeveel kinderen dit traject nog zullen vinden, is de vraag, als pa laat zien dat je hout bewerkt met gevaarlijke electrische apparaten.' Want hoewel During in zijn werkplaats beschikt over vol doende machines om zijn werk een stuk eenvoudiger en sneller te maken, steekt hij zijn afkeer van 'het machinaal verwerken van meest plaatmaterialen' niet onder stoelen of banken. 'Het bijna- monopolie van rechte onderdelen viel natuurlijk samen met de ver spreiding van houtbewerkingsma chines als cirkelzaag, vlakbank en vandiktebank. Het lijkt wel alsof het de machines zijn die het ideaal creëerden van goed ontworpen, lichte en betaalbare meubels, zoals wellicht de behoefte aan een inlandse markt de democratie cre- eerde? Nu, zoals gezegd, is dat ideaal verworden tot een nacht merrie, met de intensieve mede werking van het ondernemerdom.' Dat schrijft de man, wiens eerste stoel de GT was - de Gran Turismo -, waarin hij op 27-jarige leeftijd vlak bij de grond kon zitten. 'Ik dacht in die verre hippie-tijd dat het veel aardiger was om vlak boven de grond te zitten, zo veel makkelij ker om je boek of glas naast je op de vloer te zetten.' Maar de tijd schreed voort, de stoelen werden hoger en During leerde veel van houtbewerkers is Istanbul waar hij toen woonde. Uit eindelijk voerde het pad hem via een studiegenoot naar Texel, waar hij neerstreek in de Blazerstraat. Hij vond een tijdelijke baan als leraar aardrijkskunde en veranderde een kleine kamer aan de straat in werk plaats. Als vanzelf groeide het bedrijf om hem heen, tot het de beschikbare ruimte vulde. 'De win kelruimte in ons huis staat vol met stoelen, ze hangen zelfs aan de muur. De huiskamer doet dienst als toonkamer, en is veel te vol, net als de serre achter de werkplaats, die tegelijk derde toonkamer is.' Achter het huis bevindt zich de L-vormige werkplaats, waarin 'alle machines die essentieel zijn voor de stoelma ker', waarmee During zich veel kostbare tijd bespaart. 'Ik zou niet weten hoe ik anders uit de grote platen hout de onderdelen moest zagen en herzagen. Behalve als ik twee potige laagbetaalde houtbe werkers in dienst had, die lange dagen maakten.' Het huis, de werk plaats, de winkel hebben inmiddels de maximale grootte bereikt. Van wat door de gemeente wordt toe gestaan, maar ook van wat prak tisch is voor een eenmanszaak- aan-huis. De werkplaats is een verhaal apart, dat begint in Amsterdam, waar During op het Waterlooplein het onderstel van een trapnaaimachine kocht om als draaibank te gebrui ken. Het trapstel verhuisde mee naar Istanbul, waar During en zijn vrouw vijf jaar verbleven, tot zijn ambities serieuzer vormen begon nen te krijgen. In Oosterend ver huisde de werkplaats door de groeiende bedrijvigheid van de kamer naar een zelfgebouwd ate lier in de achtertuin, met open slaande deuren naar de ommuurde tuin waar de houtopslag is. 'En de merel komt in de pereboom zingen, en in de winter vliegen de ganzen over.' Al lezend, zal de lezer het gevoel bekruipen dat hij nodig naar Ooste rend moet om de schrijver aan het werk te zien en door te vragen over hout, bomen, stoelen en al die andere zaken die aan bod komen. Maar waarschijnlijk zal hij During aan het werk aantreffen, in een van zijn persona's waaruit volgens hem de ambachtskunstenaar bestaat, als een Zwitsers zakmes. During beschrijft zijn werkplaats als een klein klooster, een 'archetype dat Jung nooit heeft ontdekt'. 'De werkplaats van een ambachtsman is een microklimaat, een niche die duidelijk anders is dan de wereld er omheen. Waar andere mensen bij voorbeeld op Texel leven, leef ik vooral in de werkplaats, en kom er vooral uit wat buiten in de natuur te zijn.' Een leven vol stoelenwaarin During verder schrijft over vrijheid, sym metrie, valkuilen en violen, is een (zeer fraaie) uitgave van de stich ting Vormgeving in Hout en is ver krijgbaar bij de boekhandel. Het werk is rijkelijk geïllustreerd met foto's van Durings stoelen, geplaatst tegen de natuurlijke achtergrond van bos, strand, duinen en lucht. Een enkele foto geeft een fraaie inkijk in het dagelijks leven van de stoelmaker. Fascinerend boek van meubelmaker over vrijheid, symmetrie en stoelen ■gaei Pieter de Vries en Piet Standaart zetten voet aan wal op Texels Vlieland. Na zijn vuurdoop met Waanzin Texel dit weekend wacht te voor TC-verslaggever Job Schepers dinsdag een nieuwe uitdaging: de oversteek met de KNRM naar Vlie land om daar samen met fotograaf Pieter de Vries en Piet Standaart een stuk Texelse grondgebied te annexe ren. Job doet exclusief verslag vanaf dit 'overzeese' gebiedsdeel. Slagers Sander de Ridder en Hans Zijm van slagerij Goënga met de winnende Ridder Willemworst en de ganzenmetworst. foto's Gerard Timmerman) Goud met ster voor Texelse slagers Texelaars Pieter de Vries en Piet Standaart hebben dinsdag een bord van de gemeente Texel op het zuidwestpuntje van Vieland geplaatst. Dit nadat ze hadden ontdekt dat het westelijke punt je van de Vliehors binnen de Texelse gemeentegrens ligt. Zo'n ontdekking op Vlieland vraagt natuurlijk om een reactie. 'In het diepste geheim' organiseert De Vries een overtocht naar Vlieland om 'te claimen wat van ons is'. In het plan wordt een handvol men sen betrokken. Onder hen zijn Piet Standaart, de piloot die De Vries vloog tijdens het maken van de foto's voor het boek Texel XL, een aantal journalisten en de KNRM die ons met de Beursplein 5 naar het Texels grondgebied op Vlie land brengen. Om half elf vertrekt de boot vanaf het gebouw van de KNRM naar Vlieland. Nu zult u misschien den ken: hoe kan een boot vanaf land vertrekken? Dit is mogelijk door dat de boot op een kar staat. De passagiers stappen op terwijl de boot nog op de kar staat, om ver volgens met boot en al te water worden gelaten. Gekleed in warme pakken en gewapend met het bord, een paal en een schop begint de overtocht naar Texels Vlieland. Er heerst aan boord een humoristische, maar ook patriotti sche sfeer. Het weer is grauw en mistig. Toch zie je in de verte de punt van Vlieland al liggen. Het stuk dat nu door de rechtmatige eigenaars geclaimd gaat worden. Langzaam zie ik Texel in de verte verdwijnen. Aan boord zijn twee verslaggevers van RTV Noord-Holland. Zij infor meren of ik de gebeurtenis nieuws waardig vind. Mijn antwoord is: 'Natuurlijk is het nieuwswaardig. Texel heeft zijn grondgebied ver groot en de veerdienst Texel - Vlieland is nu de veerdienst Texel - Texel'. Na een tocht van een kwartier stormen we af op de kust van Vlieland. Voorop de boot zit ten De Vries en Standaart met het bord van Texel. Met ferme stap pen betreden zij het nieuwe land. Zo moet het er ongeveer uitgezien hebben toen Columbus voet aan wal zette in Amerika in 1492. Zij het dat de middelen iets veran derd zijn. Op het strand beginnen ze te graven en planten het bord stevig op het nieuw verworven strand. 'Op dit stuk Vlieland gel den de Texelse regels', zegt De Vries. Een aantal consequenties die De Vries voorziet voor Vlieland zijn: meer Texelse agenten op het eiland, nieuwe kaartjes voor de veerverbinding en het beslissings recht bij vergunningen voor strand- tochten die over dit deel van het eiland komen. Zes nullen Een andere oplossing zou zijn dat de gemeente Vlieland het deel overneemt van Texel. Wanneer deze oplossing doorgang vindt moet daar natuurlijk wel een goed bedrag tegenover staan. De gemeente Texel heeft ten slotte nog een financiële tegenvaller te verwerken na de IJsland-affaire. 'Dit zou dan dus wel een bedrag met zes nullen moeten zijn, stellen de twee 'Vlielandvaarders' vast. Dat het terugverkopen van eiland- grond lucratief kan zijn, bleek in 2005 op Schiermonnikoog. Door verplaatsing richting het oosten kwam een deel van het eiland bin nen de gemeentegrenzen van de gemeente Eemsmond te liggen. De provincie Groningen verkocht het stuk voor een bedrag van €274.000 aan de provincie Fries land. De gemeente Eemsmond ontving €23.000,- van Schiermon nikoog. Dit bedrag is een com pensatie voor de inkomsten die Eemsmond en de provincie Gro ningen zouden mislopen op basis van het gemeente- en provincie fonds. Het is natuurlijk prachtig om een stukje Texelse gemeentegrond erbij te hebben, maar de kosten moeten wel opwegen tegen de baten. Het behouden van Texels Vlieland betekent ook dat de gemeente verantwoordelijk is voor zaken op het gebied van rampen bestrijding. Een besluit dat dus goed overwogen moet worden. Hierbij moet worden meegenomen dat de kans groot is dat het Texel se gedeelte in de toekomst zal groeien. Vlieland is niet langer geheel Fries, maar ook deels eigendom van de gemeente Texel. Voor alle opvarenden was de expeditie naar Vlieland een prach- tiqe ervarinq met veel dank aan de KNRM. Hamvraag is: hoe gaan de gemeente Texel en Vlieland om met dit nieuws. Burgemeester Giskes: 'Ik ben in ieder geval blij dat Texel groter wordt, Dat is goed nieuws. Voorlopig zien wij het als een ludieke actie. Maar wij heb ben het gehoord en gaan uitzoe ken of het klopt. Als dit zo is gaan we zeker contact opnemen met de gemeente Vlieland.' Burge meester Haan van Vlieland: 'Leuke reclamestunt. Maar niet meer dan dat. Er staan vast prachtige foto's in het boek, want foto's van Vlie land kunnen niet mislukken. Maar fotografen en piloten gaan natuur lijk niet over gemeentegrenzen. Voor de oorlog behoorde Vlieland tot Noord-Holland en nu ligt daar dus ook weer een stukje.' Job Schepers Succes voor slagers Hans Zijm en Sander de Ridder van Slagerij Goënga en Peter Haker. Op de Nationale Slagers Vakwedstrij den in Amsterdam wonnen de ganzenmetworst en de Ridder Willemworst van Goënga en de Texelse lamsham van Haker goud met ster. De worsten en ham behoorden tot de 1200 producten die voor de jaarlijkse vakbeurs waren ingezon den. Worstmaker Sander de Rid der maakte zijn Ridder Willem worst, een eerbetoon naar aanleiding van het lintje voor Wil lem Goënga, van lamsvlees en speculaaskruiden, een worst die inmiddels de status heeft van spe cialiteit van het huis. In 2006 won Goënga goud met deze worst, nu dus goud met een ster. Nieuw is de ganzenmetworst, gemaakt van ganzenborst van grauwe ganzen die op Texel zijn geschoten door de lokale jager. Hans Zijm: 'Een paar jaar geleden, toen er veel heisa in de media was over gan- zenvlees, zouden we dit niet heb ben gedurfd. Maar nu krijgen we veel positieve respons.' Ook van de jury, bestaande uit vakslagers. Goud met ster kreeg ook Peter Woontij werkt aan een nieuw beleidsplan voor de komende drie jaar en wil hierover met huurders en woningzoekenden in gesprek. Hiertoe worden twee discussie avonden gehouden. Texelse klan ten van Woontij hebben op dins dag 22 november vanaf 19.30 uur de gelegenheid mee te praten over onderwerpen als duurzaam- Haker voor zijn gekookte Texelse lamsham, een product waarvoor ook hij in 2006 al goud incasseer de. Peter Haker won met zijn gekookte Texelse lamsham. heid, keuzemogelijkheden in onderhoud en aanpassing van woningen, doelgroepen, nieuw bouw, renovatie en onderhoud. Op 30 november zijn de klanten uit Den Helder en Julianadorp aan de beurt. De locatie is afhankelijk van het aantal aanmeldingen. Aanmelden kan bij Petra van Bent- hum, e-mailadres p.vanbenthum ©woontij.nl, tel. 363340.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 8