Toch Britse luchtsteun voor Georgische opstand "Tl Archiefonderzoek geeft duidelijkheid TEXELSE 9 COURANTvrudach Novembers SECRET Middenstandsfilm jaren '60 feest van herkenning ■T'-. -c.-«nootion \dth tho ovcnts on ïoxol tlio Coastal Eatturios at Don Helde» m i.vro üul'.'octod to ülio usual at Group technique. Although visibility vrs 730'or and I :c.2-y.r- up y -cho explosions so that full results could not i,0 observed w it is bvlievad it \.as a successful. uission, Uit de vluchtverslagen van de Britse luchtmacht staat duidelijk beschreven hoe voor en na de verhoren bombardementen werden uitgevoerd op Den Helder. Zowel voor als nadat de Britse inlichtingendienst de tien Texe laars en vier Georgiërs had ver hoord, die met de Joan Hodshon waren overgestoken, zijn in ieder geval twee tactische luchtaan vallen uitgevoerd. Dat ontdekte historicus Wouter van den Brandhof uit Nijmegen tijdens archiefonderzoek in Engeland. De tocht met de reddingboot Joan Hodshon naar Engeland in april 1945 om daar hulp te vragen voor de Georgiërs die op Texel in opstand waren gekomen, is vergeefs geweest. Weliswaar organiseerden de Britten een militaire operatie, maar die werd op het laatste moment afgeblazen, naar verluidt door toedoen van Prins Bernhard die vreesde dat een aanval van de Britten voor de Duitsers aanleiding zou zijn om de geallieerde voedsel- droppings boven West Nederland tegen te houden. Nu is gebleken dat de Britten zowel voor als nadat hun inlichtingendienst de tien Texe laars en vier Georgiërs had ver hoord, in ieder geval twee tactische luchtaanvallen hebben uitgevoerd. Zo werd een schip van '400 ton' in de buurt van Texel op 10 april 1945 doelwit van een aanval met raket ten. Bij batterijen in Den Helder werd drie dagen later door 24 jacht vliegtuigen dood en verderf gezaaid met 1000-ponders, omdat het Duit se geschut Texel onder vuur nam. De laatstgenoemde aanval werd uitgevoerd onder commando van Wing Commander Deall; naar ver luidt ondervonden de piloten veel hinder van nauwkeurig vurend Duits luchtafweergeschut. In een Brits inlichtingenrapport over één van deze aanvallen staat expliciet ver meld dat deze bedoeld was als steun voor de muitende Georgiërs. Daarnaast blijkt uit verslagen van het Nederlandse verzet, dat er tij dens de Russenoorlog Britse torpe- doboten actief zijn geweest in de omgeving van Texel: zij zijn volgens de betreffende moeilijk te verifiëren bron bovendien de strijd aangegaan met de Kriegsmarine. Dit werd onlangs ontdekt door his toricus Wouter van den Brandhof uit Nijmegen bij archiefonderzoek in Londen. Van den Brandhof is in dienst van het gecertificeerde parti culiere bedrijf AVG dat zich bezig houdt met het opsporen en veilig stellen van conventionele explosie ven uit de Tweede Wereldoorlog. De uiteindelijke vernietiging van de munitie is nog altijd voorbehouden aan de Explosieven Opruimings Dienst Defensie (EODD). Aan de hand van bewaard gebleven mili taire rapporten en andere histori sche documenten inventariseert Van den Brandhof nauwkeurig de plaatsen waar bombardementen en artilleriebeschietingen hebben plaatsgevonden, of waar vliegtui gen zijn gecrasht of munitie is gedumpt. De kans is groot dat op die plaatsen niet ontplofte conventi onele explosieven in de grond zit ten, zodat daar rekening mee kan worden gehouden bij bouwprojec ten, baggerwerken, wegaanleggin- gen en dergelijke. Minimaal tien procent van alle munitie die werd verschoten of afgeworpen, heeft zijn werk niet gedaan. Bij het doornemen van de archief stukken, mede in het kader van een proefschrift over een geheel ander onderwerp, stuitte Van den Brand hof bij toeval op het verslag van het verhoor dat op 11 april 1945 werd afgenomen van de vier Georgiërs onder de Engelandvaarders, David Gawashwili, Simon Karkashadze, Akaki Matsjaidze en Georgi Rehwi- ashwili. In combinatie met wat ze tijdens meerdere langdurige verho ren van Klaas van der Kooij en de andere Texelaars vernamen, pro beerden de Britten een beeld te krijgen van de militaire situatie op het eiland. Later vond de historicus ook de verslagen van een luchtaan val die relatief kort na de verhoren was uitgevoerd, zodat hij in eerste instantie de indruk kreeg dat het één het gevolg was van het andere. Dit stukje van de geschiedenis van de Russenoorlog hoeft echter niet herschreven te worden, want samenhang is er vrijwel zeker niet. Het is onwaarschijnlijk dat de Brit ten in actie kwamen naar aanleiding van een verhoor dat relatief kort tevoren had plaatsgevonden. Er was bovendien al eerder een lucht bombardement uitgevoerd, dat in directe relatie stond met de opstand op Texel. De luchtaanvallen waren een reactie op informatie die de Britten al eerder hadden gekregen van de verzetsgroep Albrecht, direct nadat de opstand was uitgebroken. De Engelsen waren dus al op de hoogte nog voordat de reddingboot de oversteek van 230 kilometer had gemaakt. Evengoed blijft het inte ressant dat jachtvliegtuigen van de 2nd Tactical Air Force, die opereer den ter ondersteuning van 1st Canadian Army, naar aanleiding van het bericht over de muiterij twee acties hebben uitgevoerd, al zullen die weinig invloed hebben gehad op het verloop van de tragedie. De Britten spraken niettemin in één van de gevallen over 'a helpful contribu tion to the doings on that Island'. In beide gevallen werden de luchtaan vallen uitgevoerd door piloten van de roemruchte 146 Wing, die betrokken is geweest bij talloze operaties op Nederlands grondge bied, waaronder een grootschalige aanval op een Duits korpshoofd kwartier te Bilthoven in december 1944. Van den Brandhof vertelde over zijn ontdekking aan de oom van zijn vriendin, de in Apeldoorn wonende Rob Hiltmann. Die heeft een bijzon dere belangstelling voor Georgië en de Georgiërs. Hiltmann op zijn beurt tipte de redactie over de ontdek king van Van den Brandhof. Foto's van de genoemde archiefstukken zullen worden opgenomen in de collectie van het luchtvaart- en oor logsmuseum op het vliegveld. REB&i1' örmr?3RR06ATion o KP/2267S3 l KP/228732 I KP/223791 I Delen van het (topsecret) verhoorverslag van de Georgische opvarenden v Joan Hodshon uit 1945. Kopieën zijn toegevoegd aan de collectie vai Luchtvaart- en Oorlogsmuseum. 'Dros zingt Bloem' onverwacht succes Hij had zelf zijn twijfels over de belangstelling voor poëzie op muziek. Maar de CD waarop Jaap Dros gedichten van J.C. Bloem zingt, blijkt een onverwacht suc ces. Binnen acht maanden waren alle 500 exemplaren uitverkocht. 'Opvallend', vindt Dros zelf, 'want ook de oplage van dichtbundels is meestal niet gro ter dan een paar honderd en dan heb je het over het landelijk bekende dichters. Maar ik krijg nog steeds enthousiaste reacties, ook over mijn muziek.' Na enig aarzelen heeft Dros daarom besloten er nog eens 500 schijfjes van J.J. Dros zingt J.C. Bloem bij te laten persen. Deze kos ten €15,- en zijn verkrijgbaar bij boek handels Nauta Boek en Het Open Boek in Den Burg en bij Dros thuis aan de Hallerweg, eveneens in Den Burg. Bij twee nummers zijn filmpjes gemaakt, te zien op Youtube. Het gaat om Aanvaarding, door Jaap Eel- man opgenomen in het Maritiem en Jutters Museum, en De Voorbarige, met beelden uit Dros' boomgaard. Bijeenkomst over dijkverzwaring In aanwezigheid van Tweede Kamerlid Attje Kuiken belegt de PvdA zaterdag een bijeenkomst over de dijkverzwaring. Deze vindt plaats op het NIOZ bij 't Horntje en begint om 14.00 uur. De bijeenkomst bestaat uit een korte presentatie over de plannen en de alternatieven. Bij binnendijkse ver sterking moeten wegen, woningen en bedrijven mogelijk verdwijnen of worden verplaatst. De PvdA vindt het daarom beter de Waddendijk over een groot traject buitendijks te verbreden. Woensdag verklaarde de gemeenteraad unaniem dezelfde mening te zijn toegedaan. Tijdens de bijeenkomst op het NIOZ geeft de PvdA tips over het indienen van een bezwaar, officieel zienswijze genoemd. Na afloop wordt een wan deling over de Prins Hendrikdijk gemaakt. Wie erbij wil zijn, kan zich aanmelden bij Henk Hilstra tel. 317705 en 06-40459804. Motie voor sterk Gemini Ziekenhuis Bezuinigingsoperaties mogen er niet toe leiden dat het Gemini Zie kenhuis tot 'een veredelde EHBO- post van de zestiger jaren van de vorige eeuw' wordt, zoals het patiëntenplatform Kop van Noord- Holland vreest. Het college moet daarom samen met het gemeente bestuur van Den Helder alles in het werk stellen om het Gemini te behouden als een 'flink, sterk en volwaardig' ziekenhuis. Daarbij gaat het vooral om de kwaliteit, zorg en veiligheid van de bewo ners, maar ook om de werkgele genheid in Den Helder en omge ving. Een motie daartoe kreeg woens dagavond unaniem de steun van de gemeenteraad. Texel centraal op geschiedenisdag Texelaars en hun geschiedenis staan centraal op de Tesselse geschiedenisdag zaterdag 12 november van 11.00 tot 16.00 uur in het gemeentehuis. De geschiedenisdag is een samen werkingsproject tussen de gemeen te met onder meer de diverse musea, de Texelse Courant, de Historische Vereniging en particu lieren. Met informatiestands, films en andere activiteiten wil de orga nisatie een breed publiek kennis laten maken met de lokale histo rie. De bezoeker wacht een 'uniek ten toonstelling van samenhangende beelden, foto's, voorwerpen en verhalen', filmmateriaal over het dagelijks leven in de jaren vijftig en zestig en verhalen van mede eilandbewoners. Prominent aan wezig is schout Balthazar Huyde- coper, die les geeft in het vertalen van oude geschriften, en het Regi onaal Archief uit Alkmaar, dat een cursus verzorgt in het natrekken van stambomen. Jutter Cor Ellen vertelt een uur lang persoonlijke verhalen. Deelnemers (kinderen en volwassenen) aan het Sint Maarten Songfestival hoeven zich niet aan te melden, zij kunnen gewoon - met een lampion - naar hert raad huis komen. Het songfestival begint om 15.00 uur. Het Verteltheater is van 12.00 tot 12.45 uur en van 13.30 tot 14.30 uur. De onderne mersfilm uit de jaren '60 draait de hele dag en om 11.30, 13.15 en 14.45 uur begint een cursus gene alogisch onderzoek. De Histori sche Vereniging verdiepte zich in de familie Krijnen, de Maarten 't Hart leest oude geschriften en de gemeente gaat in op de geschie denis van de familie Boon. Laatst genoemde programmaonderdelen wisselen elkaar de hele dag af. Melkboer Kobus Lips die met zijn zuivelkar rond gaat, een scheikundeproef op de Ulo, een kijkje in de bakkerij van Timmer en de aankomst van Sinter klaas. Beelden uit de 'Midden standsfilm' die Jan van Wijk en Jan van de Kerkhof halverwege de jaren zestig maakten en die zaterdag op initiatief van zijn zoon Henk wordt vertoond tij dens de Tesselse Geschiede nisdag van 11.00 tot 16.00 uur in het gemeentehuis. Het oogt niet als amateurwerk, de beelden die Jan van Wijk, des tijds eigenaar van drukkerij Lan- geveld de Rooij en uitgever van de Texelse Courant, schoot. Geen langdradige opsomming van soortgelijke shots, maar gevari eerd, met hier en daar een knip oog en strak gemonteerd. In zijn kleurenfilm neemt hij de kijker mee op een reis over het eiland, nu bijna een halve eeuw geleden. Gefilmd zijn de winkeliers, ambachts- en andere werklieden tijdens hun dagelijks werk. We zien bijvoorbeeld hoe tieners bij Bakker Electrohuis naar singel tjes luisteren, hoe mevrouw Bak ker van de gelijknamige Ijzerhan del voor een klant een weegschaal demonstreert en hoe visboer Van der Vis van de Stenenplaats vis bakt. En hoe groenteboer Cor van Etten die vervolgens naar binnen werkt. Bij de NMB-bank wordt geld geteld en ondernemers komen in café De Zwaan bijeen, mogelijk om de intocht van Sin terklaas voor te bereiden. Het blijft een beetje gissen, want Henk van Wijk, zoon van de fil mer, vond in het archief van zijn vader wel de film, maar (nog) niet de bijbehorende geluidsband. Er zitten honderden lassen in de film, maar nu deze is gedigitali seerd, zijn de kwaliteit en helder heid goed bewaard. In beeld ver schijnt bijvoorbeeld groentehandelaar Van der Meer, die in net pak zijn werk doet, en ook de drukkerijen van Langeveld de Rooy en van 'ome' Jan Brü- gemann, die zelf steevast met sigaar in het hoofd zijn werk doet. Gerookt wordt ook door de leer lingen van de Ulo, die onder lei ding van Jan Wieten een schei kundige proef uitvoeren. Het was ook de begintijd van de LTS. Leerlingen en docenten van de hout- en metaalkant zijn te zien, beelden die worden afgewisseld met taferelen uit de praktijk, zoals bij Drijver Bouw. Kleuters van De Wadlopertjes vieren een verjaar dag en er is de intocht van Sinter klaas, die met de TX66 in Oude- schild aankomt en uiteindelijk met op zijn schimmel op de Groene- plaats aankomt en hoe de fanfare van KTF de optocht opluistert. Bij Bakker Timmer wordt banket gemaakt en we zien de broers Han en Huib Dros brood bakken in hun hypermoderne bakkerij. Dros Magazijn wordt verbouwd en de vernieuwde kledingzaak van Zegel wordt feestelijk geopend. Bij notaris Wijland bespreken vader en zoon (Adrie) Mantje goedgemutst een trans actie. In de drukkerij van de Texelse Courant zien we Henk van Wijk als jongen samen met Ben Oostra de krant vouwen. De buitendorpen worden niet verge ten. In De Koog neemt de filmer een kijkje in de keuken van het Witte Huis, waar de roemruchte Bill Visser onder het koken een sigaretje rookt. In Eierland beel den van onder meer Garage Dros, in Oosterend wordt in de smederij van Rentenaar een paard besla gen en in Den Hoorn maakt een jonge Willem Goënga gehakt. Verder beelden van winkels in De Waal en Oudeschild. De film is zeker voor Texelaars van boven de vijftig een feest van herkenning, maar ook voor de jongere generatie een aanrader. Een document, gemaakt in een tijd waar het ambacht nog hoogtij vierde, met Delfts Blauwe borden, een ouderwetse schoenmaker en met ondernemers van wie menig (klein) zoon en -dochter de bedrij ven heeft voortgezet. Maar ook zaken die verdwenen zijn.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9