Glansrollen boze heks en chagrijnige spiegel Jaap Lap stopt na 19 jaar als voorzitter van SV ZDH 'Eerst voetballendaarna gymmen' Records sneuvelen bij boscross Stolp-Award voor Wilma Eelman Amateurtje brengt bijzondere versie Sneeuwwitje met verve DINSDAG 15 NOVEMBER 2011TEXELSE W COURANT Veroordeeld tot elkaar waren de boze koningin en haar spiegel bepaald geen vrienden. Een chagrijnige spiegel, die de vraag wie de mooiste van het land is alleen met de grootste tegenzin beantwoordt. Een stin kende dwerg, wiens stoelgang berucht is bij zijn soortgenoten. En een prins die nogal zoet oogt, maar die om Sneeuwwitje weer tot leven te wekken haar niet alleen kust, maar bijna verkracht. De bezoekers van toneelvereni ging 't Amateurtje vermaakten zich zaterdag uitstekend met een bijzondere versie van het sprookje Sneeuwwitje en de zeven dwergen, geschreven door Jules Deelder. De wens om bij het 55-jarig bestaan met 'iets anders' te komen dan men van 't Amateurtje gewend is, pakte prima uit. De spelers en andere medewerkers vermaakten zich uitstekend bij het instuderen van dit wonderlijke sprookje en ook de toeschouwers in het bom volle Waalder dorpshuis hadden het zaterdag prima naar hun zin. Het verhaal werd met overtuiging gespeeld. De meeste acteurs waren gewoon goed, een enkeling zelfs uitstekend. Ongeveer tweehonderd kinderen hebben zaterdag in sporthal Ons Genoegen in Den Burg meegedaan aan het jaarlijkse springspektakel. Er waren acht banen opgesteld waar de kinderen zich konden uit leven. De organisatie was in han den van de gymverenigingen van Den Hoorn, Oosterend, Oudeschild en De Cocksdorp. Alle kinderen die lid zijn van een gymvereniging kon den meedoen. Volgens de organi satie zagen de kinderen er naar uit om mee te doen en waren er veel vrijwilligers en sponsors die mee hielpen. 'Er waren jongetjes die eerst een wedstrijd hadden gevoet bald en daarna nog anderhalf uur kwamen gymmen.' De EHBO moest een paar keer in actie komen voor kinderen die ongelukkig terechtkwamen. (Foto joop Rommetsi G-team wint van Zouaven De G-voetballers van Texel'94 hebben zondag met 2-0 gewon nen van Zouaven uit Groote broek. De Texelaars betraden geman keerd het veld omdat zeven van de zeventien spelers door allerlei omstandigheden afwezig waren. Desalniettemin was Texel in staat een speler (Robin Beekman) uit te lenen aan de gasten die met slechts zeven spelers naar Texel waren gekomen. Daardoor waren zij ook op sterkte. Kees van der Vis had al snel drie kansen, maar die gingen er niet in. Kevin Weldam en Mitchell Kamp stra kwamen in de eerste helft eveneens regelmatig voor het doel van de tegenstander, maar zagen hun inzet niet met een doelpunt beloond. Jeffrey Stendert, die als keeper van Texel'94 optrad, had intussen weinig te doen omdat de verdediging van de Texelaars goed stond. In de tweede helft was Dat laatste gold vooral Karin Gaas beek. Al vanaf haar opkomst was ze de onaangename, onbetrouw bare en onvoorspelbare koningin annex heks die ze volgens het ver haal moet zijn, vastbesloten zich te ontdoen van haar stiefdochter, die haar belet zelf de mooiste van het land te zijn. Al besefte je als toe schouwer voortdurend dat het een sprookje is, een genre waarin je als volwassene niet erg geneigd bent partij te kiezen, toch was het niet moeilijk een hekel aan de vrouw te krijgen. Een glansrol speelde ook Jan Eel- man, van wie als spiegel niets anders te zien was dan zijn gezicht en één keer, toen de koningin even met hem mee mocht kijken naar waar Sneeuwwitje gebleven was, zijn achterhoofd. Eelmans moge lijkheden om de chagrijn uit te hangen, waren dan ook beperkt. Extra knap was dat hij met alleen Martijn Verbeeke wel trefzeker. Op aangeven van Paul Bakker scoor de hij de 1-0 en tien minuten scoorde Verbeeke ook het tweede doelpunt. Texel kreeg nog meer schotkansen, maar het bleef bij 2-0. Het G-team staat nu bij de boven ste vijf in de competitie en mag daardoor na de winter meespelen om het kampioenschap. De onder ste vier spelen een aparte poule. Voor het zover is, speelt Texel'94 zaterdag 26 november om 11.30 thuis tegen de G-voetballers van Koedijk. Volgende week zaterdag is het team naar verwachting vrij. Pharos op zoek naar vrijwilligers In verband met deelname aan de manifestatie Vrouwen van een Eiland, roept de vrijwilligersbank van Pharos (vrijwilligers)organisatie s op hun vacatures door te geven. Dat kan via de website www.pha- rostexel.nl. Het streven is om tij dens de beurs zoveel mogelijk vacatures ingevuld te krijgen. zijn sonore stemgeluid en verande rende gelaatsuitdrukkingen uitste kend demonstreerde niet veel met de wereld op te hebben. Wendy Witte speelde Sneeuwwitje en ook zij voldeed uitstekend, als de knappe, goedlachse prinses, die het met iedereen - behalve met haar stiefmoeder - uitstekend kan vinden. De andere rollen waren een stuk kleiner. De koning werd gespeeld door Henk Slikker, die later nog eens opdook als de prins die Sneeuwwitje weer tot leven wekt. En Chris de Lussanet was zowel de lakei als de jager die de konin gin weerstreeft en het leven van Sneeuwwitje spaart. Leuk was dat de dwergen allemaal iets eigens hadden. Carola Schouwstra was de onverbeterlijke stotteraar Hak kel, Ben Roest de snipverkouden Kwakkel, Richard Eelman de sterke Joekel, Simone Schipper de dwerg Diner SWOT De Stichting Welzijn Ouderen Texel houdt dinsdag 22 november het maandelijks SWOT-diner. Op tafel komt een ovenschotel met Aardap pelen, sperziebonen, broccoli, champignons, spekjes, rookworst, saus en geraspte kaas. Daarbij worden een salade en een nage recht niet vergeten. Het diner begin om 17.30 uur, deelname kost €8,-. Aanmelden kan via tel. 312696 of e-mailadres swot@texel.com MS Fonds Als laatste in een rij van collecte rende goede doelen, gaan vanaf 21 november collectanten van het Nationaal MS (multiple sclerose) Fonds langs de deur. Het Nationaal MS Fonds financiert onderzoek naar MS en ontwikkelt program ma's die mensen leren om te gaan met hun ziekte. Het fonds onder steunt voorlichting, patiëntenon dersteuning en onderzoek. Mensen die de collectant mislopen, kunnen een gift overmaken via giro 5057. Voor meer informatie, www.natio- naalmsfonds.nl met de bijzondere stoelgang Stin ker, Petra Brans de niet al te snug gere Suffie en routinier Janke Daal der de recalcitrante Mompel. 'Hoofddwerg' Gooitzen Kedde, ten slotte, moest als Grompel de zaken in goede banen leiden. Samen slaagden ze er onder regie van Ria Kleinveld in een leuke, vlotte voorstelling op de planken te brengen. Enige nadeel was dat zeer geregeld van decor werd gewisseld. Bouwers Jan en Richard Eelman hadden een prachtig bos gemaakt, met bomen die heen en weer kon worden geschoven, zodat de suggestie werd gewekt dat de omgeving steeds veranderde. Op een open plek in het bos stond het huisje van de dwergen, waar een deel van het verhaal zich afspeelt. Op andere momenten werd 'geschakeld' naar het paleis en dat kostte steeds een paar minuten tijd. Daardoor raakte de vaart wel eens uit het verhaal, maar dat kan de spelers niet worden aangere kend. Van het functioneren van souffleuse Thea Hin ('fluistertech- niek') was niet veel te merken. Een extra attractie vormde de muziek van accordeonist Jan Bak ker, die op speciale momenten als in een film de scènes ondersteun de. Een paar keer ook werd gezon gen, zowel solo als met een koor, en dat gebeurde zeker niet onver dienstelijk. Een aparte vermelding verdienen enkele 'special effects', zoals een lepel die op eigen kracht lijkt rond te draaien in een ketel toverdrank. Een fraai staaltje, dat tot bewonderende reacties uit de zaal leidde. Achter en voor de schermen actief waren verder: Rodi Bakker en Ben Roest (licht en geluid), Merel Tjep- kema, Lotte van der Belt, Jaco- mien Witte en Henk Slikker (dan sers), Karin Gaasbeek (hoeden, hoofdtooien, kleding), kapsalon Esther (kapwerk), Lotte van der Belt en Ria Kleinveld (grime) en Esther Bakker en Jeanette Groen hof (kleding-assistentie). Wie er niet bij was en het zaterdag 19 november alsnog wil zien, moet zich haasten, want er is maar een beperkt aantal kaarten verkrijgbaar. Reserveren kan via tel. 365831 of 313684. Joop Rommets Dat de omstandigheden zondag ideaal waren voor de derde Bos en Duincross van de atletiekver eniging, bleek wel uit de bijna dertig persoonlijke records die er aan moesten geloven. De meest opmerkelijke prestatie werd geleverd door Maarten Hae- gens uit Zoeterberg, die het par- coursrecord op de 5800 meter ver beterde van 20.42 naar 20.21 minuten. Tweede werd Erik van der Wilma Eelman heeft gistermid dag de Stolp-Award 2011 van de Boerderijenstichting Noord-Hol land gekregen voor haar boek Boerenbouwkunst op Texel waarin zij 450 jaar boerderijbouw op het eiland beschrijft. Eelman kreeg de prijs uit handen van Evert Vermeer, voorzitter van de boerderijenstichting. Vermeer prees de wijze waarop Eelman het boek in elkaar heeft gezet. 'Het is niet alleen een architectonische beschrijving, maar geeft ook een beschrijving van het landschappe lijke en het agrarische en van de sociale geschiedenis van de stolp boerderijen.' Hij zei te hopen dat het boek, dat vorig jaar werd gepubliceerd, leidt tot extra aandacht voor stolpboer derijen en de nodige inspiratie biedt om de stolp als karakteristiek onderdeel van het Texels land schap goed te verzorgen.'Het is van belang dat voor de toekomst is vastgelegd wat er allemaal al bestaat. Ik hoop ook dat het boek bij veel logiesverstrekkers op tafel zal liggen Hij omschreef Eelman als 'superambassadeur' voor de stolp. Uitgever Geert Jan Engelmoer prees de nauwgezetheid van Eel man tijdens het maken van het 472 tellende boek. 'Als een illustratie niet scherp was, wilde ze hem niet gebruiken. Ze wilde niet inleveren ZDH moet op zoek naar een nieuwe voorzitter. Jaap Lap heeft zich vrijdag tijdens de jaar vergadering niet herkiesbaar gesteld voor een nieuwe termijn. Hij was sinds 22 januari 1993 voorzitter van de Zwaluwen Den Hoorn. Lap heeft ZDH door moeilijke tij den geloodst. Een paar keer stond het voortbestaan van zowel de voetbalclub als de gymafdeling op losse schroeven. Mede dankzij zijn doorzettingsvermogen en creatie ve oplossingen is de club anno 2011 nog springlevend. De aftre dend voorzitter vertelde tijdens de jaarvergadering dat het tijd wordt voor een frisse wind. De club staat er immers goed voor. De accom modatie verkeert in uitstekende staat. Onder zijn 'bewind' is de kantine gerenoveerd en zijn er nieuwe (luxe) kleedkamers gebouwd. Daarnaast heeft het eerste elftal voldoende spelers, wat in het verleden geregeld een probleem was. Ook de resultaten zijn de laatste jaren uitstekend. Momenteel staat ZDH eerste in de vijfde klasse A. De credits voor de sportieve prestaties komen op het conto van trainer Gerard Boog aard. Teleurstellend vindt Lap het dat er geen jeugdteam meer is bij ZDH. Aan de andere kant hebben de Zwaluwen momenteel wel weer een gymtrainer, Anneke Hoogen- bosch, waardoor de jeugd en de volwassenen in Den Hoorn in beweging kunnen blijven. Na bijna 19 jaar is het in de ogen van Lap tijd voor een nieuwe enthousiaste voorzitter, met wie ZDH nog jaren door kan. Uiteraard blijft Lap de club op de voet vol gen. Het bestuur hoopt op korte termijn een nieuwe kandidaat-voorzitter te kunnen presenteren. Hij/zij zal in een extra vergadering door de leden worden gekozen. Secretaris Joop Rommets en Manuela Bak ker (gymafdeling) werden vrijdag herkozen. Mike de Bruijn is de nieuwe penningmeester. Hij volgt Jan-Willem Bakker op, die wel lid Velden in 22.11. Natasja van der Vis was het snelst bij de vrouwen in 27.42. Bij de jeugd over 1000 meter verschenen 31 atleten aan de start. Mart Kikkert bewees zijn stijgende vorm door te winnen in 3.57 minu ten, een tel eerder dan Aron Zee man. Diens broer Tijn Zeeman werd weer een seconde later derde. Daarmee bracht hij zijn persoonlijk record onder de vier minuten. Bij de meisjes gingen Milou de Ruijter, Jasmijn Baptist en Marieke Witte op kwaliteit. En ze heeft alle gege vens en data goed leesbaar op papier gezet. Als uitgever kom je geregeld boeken tegen die verzan den in vakidiotie, maar zij heeft het boek gewoon in het Nederlands gehouden.' De 1000 exemplaren waren na publicatie binnen 28 dagen uitverkocht. Eelman zei beduusd te zijn dat zij de Stolp-Award, die voor de twee de keer werd uitgereikt, had gekre gen. Ze was ook beduusd dat tientallen mensen voor de uitrei king naar het Cultuurhistorisch van het bestuur blijft. De andere bestuursleden zijn Henk Dekker, Ton Arnout en Irma de Wit. Jaap Lap: 'Ik ben bijna 19 jaar lang voorzitter geweest van de kleine club ZDH, met gym, zaal- en veld- voetbal. ZDH staat bij velen bekend als een sociale, gezellige club. Eenvoud, underdoggedrag en het uitdragen van een no-nonsense dorpsclub heeft veel sympathie, waardering en financiële steun gegeven. Voetballend hebben we hoogtepunten gehad. Maar ook diepe dalen gekend. Niet altijd de prestaties, maar de sfeer die toch bleef bracht de afgelopen jaren de club steeds een stapje verder, nu naar de vijfde klasse. Vorig jaar promoveerden we met z'n allen. Nu een klasse hoger gaat het ons sportief weer voor de wind. Dat is mooi. Ik wilde graag met deze groep promoveren en liefst kampi oen worden. Maar niet ten koste van alles, daar wordt dus anders over gedacht binnen ZDH, waar meer nadruk op de prestatie wordt gelegd. In mijn visie is een club met één elftal met studerende jon gens gevaarlijk. Immers, wie hoog klimt kan diep vallen. Voor mij is nu het moment om op te stappen, velen staan klaar met het mes om de kampioenstaart aan te snijden. Als wij nu in de middenmoot had den gestaan, had ik mijn twintig jaar wel vol willen maken. Ik ga weg zonder rancune. Ik heb vrij dag in de jaarvergadering mijn visie en de gevaren kritisch uitge sproken. En ook dat het goed is dat na zoveel jaar een frisse wind door de club gaat waaien. Ik weet van mezelf dat ik dominant ben, dus neem afstand om mijn opvol ger niet voor de voeten te lopen. Daarmee is het klaar. Ik hoop dat het ZDH goed gaat. Met een gedreven trainer Gerard Boogaard en deze spelersgroep is een kam pioenschap mogelijk. Promoveren zullen we zeker. Maar dan? Als je nu met z'n allen zou winnen, kun je ook met z'n allen verliezen. Want succes van nu biedt in de voetbal lerij geen garantie voor de toe komst. gezamenlijk in 4.41 over de finish. Rik Bijpost werd in 6.25 eerste bij de jeugd over 1700 meter. Tweede en derde werden Sil van Heerwaar den (6.39) en Michiel Lohse (6.50). De 2900 meter werd gewonnen door Axel Garritsen in 11.46 minu ten. Snelste meisje was Marit Zijm (12.35). Robert Bakker was het snelst op de 8,7 km. Hij liep deze afstand in 31.23 minuten. Snelste vrouw werd Laurien Bakker in 44.57. De volgende cross wordt gehou den op 27 november. De volledige uitslag is te vinden via avtexel.nl. Museum in De Waal waren geko men. Ze nam de gelegenheid een lans te breken voor het behoud van de Texelse stolp en de schapen boeten. Wethouder Frans Visman (monumentenzorg) feliciteerde Eel man met het vele werk dat zij voor de Texelse stolp verrichtte. Eel mans mederedactieleden van het blad van de Historische Vereniging waren diep onder de indruk van het feit dat zij naast het vele werk voor het boek ook de tijd had gevonden om aan het blad en andere zaken te blijven werken. Wilma Eelman kreeg gisteren van Evert Vermeer de Stolp-Award van de Boerderijenstichting Noord-Holland. De prijs bestond uit een grafisch werk van Joyce Ennik uit De Rijp, die met behulp van polystyreendruk (piepschuim) een Stolpboerderij had afgebeeld. (Foto Jeroen varr Hattuml

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 10