TEXELSE^COURANT 'Geboren Texelaar' uitstervende soort' 'Maak verplaatsing van boet mogelijk' Cf roen TwartsJ'exeU in het harL, Vrienden Texels archief ter steun en stimulering WM OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12625 DINSDAG 15 NOVEMBER 2011 Op de eerste Tesselse Geschiedenis zaterdag werd de lokale histo rie op veel Jaap Vlaming schreef een boek met ver halen over zijn reis naar en in Kameroen. Emile Roemer praat met twee scholieren van de leerlingenraad. De voor man van de SP was vrijdag op bezoek bij OSG De Hogeberg. Roemer woonde lessen bij en kreeg een rondleiding door de school. 'Het is een prachtige school waar een heel goede sfeer hangt. Het is nu zaak het leerlingenaantal op peil te houden.' Roemer nam tijd nam voor dis cussie met de leerlingen. Zo stelde hij kritische vragen aan de leerlingen- raad over wat ze willen bereiken en over wat ze doen. Ook keek hij tij dens de techniekles mee met leerlingen en gaf hen de kans uit te leggen wat ze aan het doen zijn. Dat de leerlingen nog niet allemaal geïnteres seerd zijn in politiek bleek toen één van de leerlingen op de rector afstapte en vroeg: 'Mag ik een handtekening van u om aan mijn vader te laten zien?' Ze zag de rector aan voor Emile Roemer. De politicus moet er wel om lachen. Tijdens één van de lessen nam Roemer de les over van de docent. Hij legde de leerlingen uit waarom onderzoek zo belangrijk is. De kinderen vonden het interessant. Het is niet vreemd dat Roemer zich zo goed redt met het lesgeven. Voor zijn politieke carrière stond hij ook voor de klas. Roemer is geen vreemde op Texel. Hij komt al sinds 1994 ieder jaar op het eiland. 'We waren hier op gegeven moment op vakantie bij een boer op de Westerweg. Dit beviel zo goed dat we ieder jaar terugkomen.' De dag op de OSG werd afgesloten met een maaltijd in 't Proefkonijn. ben echter uitgewezen dat beide oplossingen ongeveer even duur zijn: €30 miljoen. Hoewel de kosten dus vergelijkbaar zijn en beide oplossingen even vei lig, zei Ridderinkhof te vrezen dat de verantwoordelijke ingenieurs liever voor de traditionele oplossing zullen kiezen dan voor het alternatief. Dat zou tegen de wens zijn van de gemeente Texel en de gemeente raad, die vorige week unaniem een motie aannam waarin voor de bui tendijkse variant werd gepleit. Kui ken vertelde na de presentatie 'enthousiast' te zijn. Vraag is alleen of dat veel gewicht in de schaal legt, aangezien de dijkversterking in eer ste instantie een zaak is van het hoogheemraadschap en de provin- PvdA-kamerlid Attje Kuiken zal in de Tweede Kamer vragen stellen over het verdwijnen van de twee de ambulance en een eventuele ontmanteling van het Gemini Zie kenhuis. Ook wil ze dat het rijk gaat meebetalen aan een nood- aanlandingsplaats in de TESO- haven in Den Helder. Dat meldde ze tijdens het werkbezoek dat ze zaterdag aan Texel bracht. Er is veel onduidelijkheid over de ontwikkelingen bij het Gemini. Loka le bestuurders van de PvdA maak ten 'hun' Tweede Kamerlid zaterdag duidelijk dat voorkomen moet wor den dat belangrijke afdelingen van het ziekenhuis uit Den Helder ver dwijnen. Een zaak van 'levensbe lang' aldus de PvdA. Een doemscenario is ook dat de afdeling verloskunde in het Gemini wordt gesloten. Omdat barende Texelse vrouwen in noodgevallen dan niet meer op tijd in het zieken huis kunnen zijn, zullen ze noodge- Somen met Herman Ridderinkhof keerde Attje Kuiken aan de zeekant van de Prins Hendrikpolder een emmertje zand om, als symbolische start voor een buitendijkse versterking. (Foto Joop Rommels; dwongen vóór het zover is naar het ziekenhuis gaan om te bevallen. 'De geboren Texelaar wordt dan een uit stervende soort', voorspelt de PvdA. Een ander heet hangijzer dat met Kuiken werd besproken, is deTESO- haven. De gemeente vindt een noodaanlanding cruciaal, zodat per sonen en auto's in noodgevallen van boord kunnen. 'Onlangs werd de kwetsbaarheid van de aanlanding weer duidelijk toen de TESO-brug in het Horntje defect was.' Om de noodaanlanding in Den Helder te betalen is ook rijksgeld nodig. De PvdA is van plan hierover een motie in de Tweede kamer in te dienen, vertelde Kuiken. Het werkbezoek van Kuiken duurde ruim vier uur en was van de eerste tot de laatste minuut gevuld met actuele Texelse zaken. Zo werd op het gemeentehuis met onder ande ren de burgemeester gesproken over de politie, drank- en drugspro blematiek en de gewenste noodaan landing bij TESO. In het PHH- gebouw ging het over eerstelijnszorg en de ambulance. LTO-voorzitter Nico Kikkert gaf op het NIOZ uitleg over de overlast van de grauwe gans, de wens van agrarische Texel om drijfmestte mogen blijven gebrui ken om het verstuiven van bouwland tegen te gaan en het verdwijnen van vele hectares vruchtbare landbouw grond als de Waddendijk binnendijks wordt versterkt. Aansluitend hield adjunct-directeur Herman Ridderinkhof van het NIOZ een pleidooi voor buitendijkse ver sterking. Die biedt volgens hem vele voordelen, zowel voor de landbouw, de natuur en de schelpdierenteelt als voor aanwonenden die nu nog met angst en beven moeten afwach ten of hun huis bij binnendijkse ver sterking wel kan blijven staan. Aan vankelijk leek buitendijkse versterking een onbetaalbaar alternatief, dat alleen al voor de Prins Hendrikpolder €100 miljoen zou gaan kosten, €90 miljoen méér dan binnendijkse ver sterking. Nieuwe berekeningen heb- De PvdA zegt in een persbericht dat het eiland er na de gesprekken met Kuiken 'een nieuwe ambassadeur in Den Haag' bij heeft. Aan haar 12.356 volgers op Twitter schreef het Kamer lid: 'Echt super werkbezoek, nu waslijstje mee naar huis: zorg, 2e ambulance, noodaanlanding Teso, boerenbelang, alternatieve dijkver zwaring etc #Texel".' Van Rijsselberghe zilver in Melbourne Windsurfer Dorian van Rijssel berghe is er net niet in geslaagd de wereldbekerwedstrijd in Mel bourne te winnen. Hij eindigde in de afsluitende medalrace weliswaar op de eerste plaats, maar omdat concurrent JB Tobin uit Nieuw-Zeeland in zijn kiel zog als tweede over de streep kwam, ging de eindoverwinning aan de neus van de Texelaar voor bij. Om het klassement te winnen, had hij twee plaatsen voor Tobin Verplaatsing van schapenboeten moet toegestaan worden. Dat pleidooi hield Wilma Eelman, schrijfster van Boerderijenbouw kunst op Texel, gisteren bij het krijgen van een prijs voor haar boek. Volgens Eelman kan verplaatsing helpen om de schapenboeten op het eiland te behouden. Die zijn inmiddels afgenomen tot een stuk of vijftig. Verplaatsing is regeltechnisch nog niet toegestaan, maar volgens wethouder Frans Visman wordt er hard aan gewerkt om het wel moge lijk te maken. Hij liet weten dat op die manier onder meer verplaatsing van een boet van een particulier bij Oude- schild (achter Tatenhove) en de gemeentelijke boet aan de Duyker- dam in Den Burg mogelijk moet worden. Wat de laatste boet betreft, is er volgens Visman een belangstel lende, maar daar wordt nog mee onderhandeld. Eelman kaartte aan dat het vroeger ook al gebruikelijk was boeten te verplaatsen als ze bijvoorbeeld op de ene plaats voor de benen ston den, terwijl ze elders wel nodig waren. 'Het ging toen wat makkelij ker met de gemetselde muurtjes, maar een vierkant is demontabel, dus denk eens na over creatieve oplossingen.' De boet krijgt sinds enige tijd al meer aandacht door een subsidie die de Stichting Dorpsherstel een paar jaar geleden uit het Waddenfonds kreeg. Daarvan zijn inmiddels de boeten van Piet Kooiman aan de Hoornder- weg en van Jan Duin aan de Kees- omlaan in oude luister hersteld. Daarnaast wordt gewerkt om een boet van Anton Bakker aan de Wes terweg en een vervallen exemplaar aan de Hemmerkooi. Dorpsherstel kreeg subsidie om tien boeten op te knappen. Voorzitter Elko Vermeulen liet weten dat op termijn iets soort gelijks ook voor stolpboerderijen nodig zal zijn. .speedheat.nl Stimulering en ondersteuning van het werk van het Texels archief, zoals historisch onder zoek. Dat is in notendop het doel van de stichting Vrienden van het Texels Archief waarvan het de bedoeling is dat dit op korte termijn wordt opgericht. De eer ste vrienden meldden zich zater dag tijdens de Tesselse Geschie denisdag. Het Texels Archief is ondergebracht in de nieuwe archiefbewaarplaats in het gemeentehuis. Hier worden de archiefstukken van en over de geschiedenis van de gemeente Texel bewaard. Ze beslaan de peri ode van 1448 tot en met heden. Het bevat een aantal bijzondere stukken, zoals een 'register van privilegiën' van 1885, aangelegd door secretaris F.A. Falckoech. Of een proces-verbaal over de schip breuk van de 'Amerika' in 1748 op de Rede van Texel. Ook het archief van het Algemeen Weeshuis en van het Agnietenklooster zijn onderdelen van het archief. De Stichting Vrienden van het Texelse Archief kan een rol spelen bij de aankoop van archiefstukken of bij het aanvragen van subsidies. De stichting kan ook bijdragen tot het beter toegankelijk maken van moeten eindigen. De Canadees Zachary Plavsic, die ook nog kans rijk was, eindigde uiteindelijk op een flinke afstand op de derde plaats. Overigens zal Van Rijsselberghe niet al te rouwig zijn om zijn tweede plaats. Hij is zelf al geruime tijd zeker van deelname aan de Olym pische Spelen, maar dat geldt niet voor Tobin, die (net als Plavsic) bij hem in het team zit. Dankzij de eer ste plaats van Tobin in Melbourne is de kans dat ze samen in Londen aan de start mogen verschijnen een stuk groter geworden. de Texelse collectie voor een breed publiek. Gedacht wordt aan het inventariseren van de gemeentelij ke fotocollectie, het digitaliseren en het via internet beschikbaar stellen van archiefbestanden (bevolking). Overigens kan het archief ook nu worden geraad pleegd. Dagelijks kunnen tussen 10.30 en 12.30 uur stukken worden opgevraagd uit het archief. Wie zich wil aanmelden als vriend, kan dit doen via de gemeente, tel. 14- 0222. SNELCODE: 346 Garage Dros www.texelseautopagina.nl TEXELS E®COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Bewoners van het Maartenhuis werden per lan dingsvaartuig overgebracht naar amfibisch oefenkamp De Mok. De jury van de fotocompetitie Travel Photo grapher is onder de indruk van foto's van Ruth de Ruwe. PVDA KAMERLID I

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1