Pia Dijkstra opent Vrouwen van Eiland Talent voor techniek zoekt leerprojecten Subsidie voor vogelzenders Koor zoekt sponsors voor opvoering Johannes Passion TEXELSE 5 COURANT Ruth de Ruwe in finale fotowedstrijd Logeerhuis Texel Tweede-Kamerlid Pia Dijkstra (D66) opent zaterdag 19 novem ber om 10.45 uur in hotel De Peli kaan de tweede editie van Vrou wen van een Eiland. Dijkstra, voorheen presentatrice van het NOS Journaal, was voorzitter van de Taskforce Deeltijdplus die op verzoek van het kabinet-Balke nende onderzocht op welke manier vrouwen met deeltijdbanen de gele genheid krijgen meer uren te gaan werken. Dijkstra neemt het eindrap port, dat in 2010 het levenslicht zag, mee naar Vrouwen van een Eiland om het daar aan burgemees ter Francine Giskes te overhandi gen. Dat sluit volgens de Stichting Vrou wen van een Eiland op Texel goed aan bij een onderzoek dat de stich ting zelf wil gaan uitvoeren om een goed beeld te krijgen van vrouwen die deelnemen in besturen, een lei dinggevende functie hebben, vrij willigerswerk doen of ondernemer zijn. De stichting verwijst naar een uitspraak van wethouder Hennie Huisman die constateerde dat zij als wethouder bij verschillende bij eenkomsten vaak de enige vrouw is. Huisman zei blij te zijn met het onderzoek van Vrouwen van een Eiland. De manifestatie bestaat van 11.00 tot 18.00 uur uit een bijeen komst met stands, optredens en workshops van tientallen organisa ties. Deskundige begeleiders zor gen voor de opvang van kinderen. Om 18.30 uur begint in De Pelikaan een veiling van onverwachte zaken voor het project Giris First van Plan Nederland. Martin Trap en Corina Hordijk veilen daarvoor diverse goederen en diensten. Meer daar over is te vinden op www.eiland- vrouwen.weebly.com. Via de e-mail kunnen van te voren al biedingen op de kavels worden gedaan. Om 19.30 uur begint het buffet, waarna de manifestatie met live-muziek wordt afgesloten. De stichting Talent voor Tech niek uit Alkmaar is naarstig op zoek naar nieuwe projecten voor leerlingen uit het beroeps onderwijs. Leerling-timmermannen, -tegelzet ters en -schilders hebben steeds meer moeite met het vinden van een bedrijf waar ze ervaring op kunnen doen. Maatschappelijke projecten bieden een oplossing. Dit zijn projecten waar geen regu lier budget voor is maar die door ondersteuning van de overheid toch uitgevoerd kunnen worden. In de regio Noord-Holland Noord biedt de Stichting Talent voor Tech niek organisaties en gemeenten de kans projecten aan te dragen die hoognodig aangepakt moeten wor den. Wanneer de organisaties het project laten uitvoeren door leer ling vakmensen, dekt de overheid het merendeel van de kosten. Op deze manier kunnen leerlingen werkervaring opdoen en is de samenleving op een vakkundige manier geholpen. Op dit moment denken veel gemeenten en organisaties niet aan de mogelijkheid van maat schappelijke projecten, terwijl dit op meerdere vlakken kansen biedt. Tal van jongeren hebben al van deze regeling gebruik kunnen maken. Het opknappen van een kinderboerderij in Alkmaar, het renoveren van een opbaarhuisje in Schoorl en het opnieuw bestraten van diverse schoolpleinen zijn enkele projecten waar leerlingen aan gewerkt hebben. Projecten binnen de regio Noord- Holland Noord met een maat schappelijk karakter, waarvoor onvoldoende budget beschikbaar is kunnen worden aangemeld bij de Stichting Talent voor Techniek, bij voorkeur voor eind november. De stichting is bereikbaar via e- mailadres info@talentvoortechniek. nl. De onderzoeksgroep van Theu- nis Piersma van het NIOZ heeft subsidie gekregen van NWO (de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek) voor de ontwikkeling en toepas sing van individuele volgsyste men voor trekvogels op alle tijd en ruimteschalen. De TOP-subsidie bedraagt €722.000,- en is bestemd voor werk bij de Rijksuniversiteit Gro ningen (RUG) en het NIOZ samen. De technische ontwikkeling van de zendersystemen en de toepassing op wadvogels zal plaatsvinden bij het NIOZ (o.a. door aanstelling van technici en postdoc). Aan de RUG worden de drie zendersystemen bijeen gebracht binnen een nieuw promotietraject aan grutto's. Steltlopers hebben lange poten waar ringen omheen passen om ze individueel herkenbaar te maken, en leven in open biotopen waar ze goed te volgen zijn. De onder zoekstraditie loopt echter tegen barrières aan omdat kleurmerken beperkte resolutie hebben. Daarom moeten geavanceerde tracking- tools toepasbaar worden gemaakt voor kleine vogels. De onderzoeks groep brengt drie zendersystemen samen om (inter-)continentale trek- bewegingen, individuele levensrei zen en lokale ruimtelijke en sociale processen te documenteren en te interpreteren. De uitvoering van de Johannes Passion van Bach op zondagmid dag 11 maart door vocaal ensem ble Amici Cantus, versterkt door zangers en een orkest, is op losse schroeven komen te staan nu het college van b en w heeft besloten de gevraagde subsidie niet toe te kennen. Het koor is nu op zoek naar sponsors. Margaret Elzinga en Lida Wels van Amici Cantus organiseerden in 2010 'Met Muziek op Pad', een fietstocht langs vijf kerken waarin concerten van 30 minuten werden gegeven. Lida Wels: 'Dat was zo'n succes dat we er een aardig bedrag aan hebben overgehouden. Dit wilden we graag gebruiken om nog eens zoiets te organiseren, bijvoorbeeld een bij zonder concert. Zo ontstond het idee om de Johannes Passion van Bach op Texel te gaan uitvoeren. Dat is op Texel nog nooit gebeurd. Een ambitieus plan, maar volgens ons wel uitvoerbaar.' Met zijn verbeel ding van De Johannes Passion heeft Bach het verhaal van het lijden van Christus dat door Johannes is opge tekend muzikaal verwerkt tot een ruim twee uur durend stuk voor koor, solisten en orkest. Er werd een begroting gemaakt en Amici Cantus, dat een kleine basis bezetting heeft, zou worden uitge breid met andere zangers, 'ledereen was enthousiast. We hebben de plannen verder uitgewerkt, een begroting gemaakt en deze voor de zomervakantie bij de gemeente ingediend. De begroting was onder andere gebaseerd op een flinke kos tenpost voor het inhuren van een professioneel orkest en professio nele solisten. Deze zijn nodig omdat de Johannes Passion een moeilijk stuk is dat zonder professionele inbreng niet kwalitatief verantwoord kan worden uitgevoerd. In septem ber hadden we het orkest en de solisten rond. We hebben een prima orkest (17 musici) en 6 uitstekende solisten. Het koor is uitgebreid naar 19 leden en bij de uitvoering komen we op ongeveer 24 zangers.' Als dirigent van Amici Cantos vervult Lida Wels de rol van repetitor. Bij de uitvoering heeft Ellen Verburgt, die professioneel dirigent is en ervaring heeft met gecompliceerde uitvoerin gen, de muzikale leiding. Tegenvaller was het bericht van de gemeente dat de subsidie is afge- B en w stellen de raad voor geen woonbestemming te geven aan het voormalige verenigings gebouw aan de De Ruyterstraat ('t Bondje) in Oudeschild. Het pand moet de bestemming Maatschappelijke Doeleinden houden met de mogelijkheid van een dienstwoning. De huidige eigenaars strijden al jaren voor een woonbestemming met de mogelijkheid van bedrijfs uitoefening aan huis. Recentelijk hadden zij succes bij de Raad van State, want die verklaarde hun beroep gegrond. De overweging van dit hoogste rechtsorgaan was dat b en w niet behoorlijk hadden wezen. 'Erg jammer, omdat hiermee de uitvoering op losse schroeven is komen te staan. De kosten zijn behoorlijk hoog en er is een flink gat in de begroting. Het is een prachtig en voor Texel uniek project en we vinden het doodzonde als het niet kan doorgaan. Zo'n orkest en zulke solisten krijgen we nooit meer voor een betaalbaar bedrag. Ook de kwa liteit van het koor is behoorlijk hoog.' Amici Cantus probeert de begroting via sponsoring alsnog rond te krij gen, met inmiddels enig positief resultaat. Maar we moeten veel meer geld binnen halen.' Ze doen een oproep aan instellingen, bedrijven en particulieren om een financiële bij drage te leveren. Bijdragen kunnen worden gestort op bankrekening nummer 362578826 t.n.v. M.M. Kik- kert-Kuiper, o.v.v. Johannes Passi on. aangetoond dat er in Oudeschild behoefte bestaat aan een gebouw voor maatschappelijke activiteiten. Het college nam daarom een nieu we beslissing na alsnog de wense lijkheid van een maatschappelijk gebouw in Oudeschild te hebben laten onderzoeken door het Bureau Stedelijke Planning. Uit het rapport van dit bureau bleek dat er inder daad behoefte is aan ruimte voor maatschappelijke activiteiten en dat die behoefte zelfs nog zal toe nemen. B en w gaan ervan uit dat 't Bondje in een deel van die behoefte kan voorzien en handha ven daarom de huidige bestem ming die ook in het nieuwe bestem mingsplan zal worden vastgelegd. 't Bondje blijft 'maatschappelijk' Fotograaf Ruth de Ruwe zit in de finale prestigieuze fotocompetitie Travel Photographer of the Year. Deze rennende beer is genomineerd in de categorie Wild Moments. Foto Rum ae ru^i Bij paal 15 is een begin gemaakt met de zandsuppletie. Met het zand komen ook allerlei visjes mee. Een vorstelijk maal voor meeuwen, strandlopers en andere vogels, die er als de kippen bij waren. (Foto Gerard Timmerman) In verschillende dorpen wordt melding gemaakt van vandalisme. Ook De Waal ontsnapt er niet aan, zoals blijkt uit de foto van deze ver koolde grijze afvalbak op de hoek Waalenburgerdijkje-Waalderweg. (Foto Gerard Timmerman) Staatsbosbeheer (SBB) laat op de Hoge Berg vijf schapenboeten en het monumentale Sandershuus (met bijbehorende stolp) opknappen. Het gaat om timmer- en schilderwerk en het vervangen van rieten daken. Het rijk draagt op basis van het besluit Rijkssubsidiëring Instandhouding Monumenten €79.000,- bij in de kosten. Het timmer werk wordt uitgevoerd door Maurits Witte, het schilderwerk door de Verenigde Schilders en het rietdekken door Teunis Sligtenhorst uit Maartensdijk. De boeten staan langs het Skillepaadje, de Leemkuil en Zuidhaffel en worden gepacht door boeren. Fotograaf Ruth de Ruwe is voor de prestigieuze fotocompetitie Travel Photographer of the Year in twee categorieën genomi neerd. De Travel Photographer of the Year jureert reisfoto's van fotografen over de hele wereld. De Ruwe zond foto's in van een reportage die ze onlangs maakte tijdens een reis naar Alaska, waarin ze oog in oog staat met een beer die op zalm vist. De jury is onder de indruk van de krachtige wijze waarop De Ruwe dit in beeld heeft gebracht. 'Ruth is in staat de toe schouwer mee te nemen in haar beleving.' De nominatie betreft 'Wild moments', waar één enkele foto het moment moet weergeven en 'Spirit of adventure', waar een serie van vier foto's een verhaal moet vertellen van een reisavon tuur. 'In de finale zitten is al een prijs op zich en dan ook nog eens in twee categorieën, deze nomina tie geeft al een mooie internatio nale erkenning', vertelt De Ruwe. De uitslag wordt begin december verwacht. Haar foto's zijn momenteel te zien op een expositie in de Hollebol in Den Burg, die ze samen met foto graaf René Pop houdt. Daar zijn ook sommige van de genomineer de foto's te bewonderen. Leerlingen uit 4VWO van OSG de Hogeberg tijdens de voorlichting van het project 'Dat drinkt niet'. De leerlingen krijgen tijdens de pre sentatie uitleg over de activiteiten gedurende de actie. Ze doen alle maal vrijwillig mee. Op 20 december krijgen ze presentatietraining. DINSDAG 15 NOVEMBER 2011 Inzicht houden in medicijngebruik In de Week van de Patiëntveilig heid van 14 tot 18 november geven ziekenhuizen, apothekers en trombosediensten in samen werking met de NPCF (Neder landse Patiënten Consumenten Federatie) het startsein voor de publiekscampagne 'Naar het ziekenhuis Neem altijd uw medicatieoverzicht mee!' Het medicatieoverzicht wordt gra tis uitgegeven door de apotheek, waar graag tijd wordt genomen om het overzicht van medicijnen door te nemen op volledigheid en bij werkingen. Dit overzicht kan - met toestemming van de patiënt - ook worden doorgeven aan een andere zorgverlener, bijvoorbeeld het zie kenhuis. Bij bezoek aan een speci alist of bij opname in een zieken huis of een andere zorginstelling is het van belang een actueel medi cijnoverzicht te kunnen overleg gen. Uitgangspunt daarbij is dat de patiënt zélf het beste zicht heeft op het medicijngebruik. Nieuwe MRI voor Gemini Ziekenhuis Het Gemini Ziekenhuis in Den Helder heeft afgelopen week de nieuwe MRI-scanner in gebruik genomen. Een MRI-scanner wordt voor vele onderzoeken gebruikt. Met de ver fijnde techniek is het bijvoorbeeld mogelijk spieren en kraakbeen in beeld te brengen. In het Gemini wordt al vele jaren op deze wijze onderzoek verricht. De nieuwe scanner is 'patiëntvriendelijker' dan de oude. De diameter van de tun nel waarin de patiënt ligt, is groter, en de tunnel is korter. Volgens het ziekenhuis zijn patiënten die al een onderzoek met de nieuwe scanner hebben gehad, positief. De scanner verhuist te zijner tijd mee naar het nieuwe gebouw. Ploegelanderweg wordt opgeknapt Staatsbosbeheer is maandag begonnen met het renoveren van de Ploegelanderweg in De Dennen. Er wordt gewerkt van de kruising met de Monniken- weg tot aan de Rozendijk. De weg wordt met de bestaande klinkers opnieuw aangelegd, waar bij met witte klinkers fietsstroken worden aangegeven. Dit past bin nen het Verbeterplan Recreatieve Infrastructuur Nationaal Park Dui nen van Texel. Het is met de beschikbare middelen niet moge lijk de fietsstroken met een andere kleur klinkers te bestraten. Anders dan elders is Staatsbosbeheer op Texel de eigenaar van veel wegen door natuurterreinen. Normaal zijn deze wegen in bezit en onderhoud van gemeente of provincie. Om die reden is bij Staatsbosbeheer niet voorzien in de kosten van het onderhoud van wegen. Omdat op Texel een andere situatie van toe passing is, moet Staatsbosbeheer, om te voorkomen dat de wegen onveilig worden, geld dat eigenlijk voor andere doelen bestemd is vrij maken voor het onderhoud van deze wegen. Doordat een onver wachte meevaller kon hiervoor geld worden gevonden. Het werk wordt uitgevoerd door Tatenhove BV. Gedurende de werk zaamheden zal de Ploegelander weg tussen Monnikenweg en Rozendijk afgesloten zijn voor alle verkeer. De woningen blijven gewoon bereikbaar. De weg wordt in ieder geval tot aan de speelwei de Het Vierkante Stuk gereno veerd. 's Heerenloo Noord- Nederland, afdeling Noorderhaven Teammanager Heidi Huiberts, 06 52538265 Rabobank 3031 06 360

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5