Veel belangstelling voor eerste Tesselse Geschiedenisdag Lokale historie van veel kanten belicht TEXELSE 9 COURANT Persoonlijke verhalen weten publiek te raken Raadszaal te klein voor Verteltheater DINSDAG 15 NOVEMBER 2011 Theo Witte van Luchtvaart- en Oorlogsmuseum '40- '45 jonge bezoekers De Tesselse Geschiedenisdag die zaterdag in het gemeente huis werd gehouden kan als succesvol in de geschiedenis boeken worden bijgeschreven. Al vóór de officiële opening om 11.00 uur stroomden bezoekers toe en de hele dag door bleef het een komen en gaan van belangstellenden. De dag in het gemeentehuis trok circa 600 bezoekers. Lokale geschiedenis is een popu lair onderwerp. Dat wisten ze al bij de Historische Vereniging, op Texel de club met het grootste aantal leden en zaterdag bleek dat opnieuw. Op de Tesselse Geschie denisdag werd de Texelse geschie denis van veel kanten belicht. Van een uitleg over de stamboom van het geslacht Krijnen door de His torische Vereniging tot Maarten 't Hart die als de vermaarde letter kundige en historicus Balthazar Huydecoper een akte uit 1607 vertaalde, waarin de magistratuur beklag deed over vermeende mis dragingen van de Texelaars en waarschuwde dat het nu echt over moest zijn. Als schout zat hij ook goed in zijn rol als dorpsomroeper. Veel belangstelling was er voor het verteltheater. Ook veel animo was er voor de middenstandsfilm van Jan van Wijk, gemaakt in 1966 en 1967. Veel kijkers herkenden Texelaars van toen op de film en hielpen Henk van Wijk aan de ont brekende namen van de personen in deze film. Er waren ook Texe laars die tot hun grote verrassing zichzelf op de film tegenkwamen, bijvoorbeeld als kleuter in het klasje dat met Sinterklaas in beeld komt. De meeste musea waren, elk op hun eigen manier vertegen- Texelaars met lampion Sint Maar- computerverbinding met woordigd. Vrijwilligers van het tenliedjes zongen. De jury bestaan- archiefwebsite konden bezoekers Maritiem en Juttersmuseum gaven de uit Dyo Wassink, Pauline Fol- ter plekke lezen hoe zij zelf ooit in demonstraties touwslaan en bij de kert van Artex-kunstenschool en stand van Ecomare konden Texel- Harry de Graaf vond het korte, se vogelnamen, zoals tjakker en zuiver gezongen liedje van Marijn de krant hadden gestaan. In de stand van de provincie kon kennis worden genomen van het werk lieuw, bij de juiste vogel worden Visser het beste en overhandigde van Oneindig Noord-Holland, dat gelegd. Cultuurhistorisch Museum Texel had een stand en bij het zich inzet om collecties van musea, archieven en culturele instellingen te verbinden met ver halen van inwoners en dat een financiële bijdrage aa de dag leverde. Verhalen van Texelaars werden opgetekend door Roelie Bakker. Waardevolle bijkomstigheid van de geschiedenisdag was dat Luchtvaartmuseum en oorlogs- mag besteden. Ook de stand met standhouders van verschillende oude jaargangen van de Texelse organisaties gemakkelijk een kijkje Courant deed het goed. Via een bij elkaar konden nemen. museum '40-'45 trok het schaal model van een lancaster bom menwerper bekijks. Onder meer van twee scholieren die vrijwilliger Theo Witte hoorden vertellen dat er in de oorlog vele duizenden tegelijk van deze toestellen over het eiland vlogen. Verrast waren ze ook te horen dat Witte het schaalmodel zelf had gemaakt. Witte: 'Zonder vrijwilligers zou er geen luchtvaartmuseum zijn. Vrij willigers zijn ontzettend belangrijk. Ik hoop dat ook jullie in de toe komst als vrijwilliger je steentje bijdragen.' De gemeente bood onder meer informatie over de geschiedenis van de familie Boon en er was tekst en uitleg over het gemeentearchief. Veel bekijks trok ook de stand van Regionaal Archief Alkmaar en er werd met belangstelling geluisterd naar de juttersverhalen van Cor Ellen. Aan doenlijk was het Sint Maar tensongfestival, waarbij acht jonge Veel belangstelling Regionaal Archief Alkmaar. Alle vertellers hadden al eerder op gelachen en meegeleefd en het een vergelijkbare middag van de opgetreden met het Verteltheater en langdurige applaus na afloop liet aan Historische Vereniging in De Linde dat was goed te zien. In de begin- duidelijkheid niets te wensen over. boom waarin het dialect centraal scènes speelden de zenuwen nog Veel lof komt toe aan regisseur stond. Maar Berghuis liet na afloop een rol, maar gaandeweg voelde Anneke Berghuis en haar assistent doorschemeren dat het fijn zou zijn iedereen zich steeds vrijer om zijn of Karin Somers. Opnieuw haalden ze als er wat subsidie beschikbaar komt haar verhaal te vertellen. Gevolg was prachtige verhalen boven bij man- voor de stichting Ajuin, die deze ook dat de voorstellingen een stuk nen en vrouwen die geen van allen projecten organiseert. 'Ik vind het langer duurden dan gepland. De eerste duurde zelfs bijna vijf kwartier, een half uur langer dan aangekon digd. Natuurlijk ging er wel eens iets mis. Werd een fragment vergeten of werden er twee door elkaar gehaald. Maar een kleine aan wijzing van de regisseur, die op de voorste rij zat, was dan genoeg om de verteller weer op het goede spoor te krijgen. Geen toeschouwer die daar om maalde, want er werd hard- ervaren vertellers zijn en slaagden ze er bovendien in hen iets 'theatraals' te laten uitstralen bij het vertellen ervan. Het zou mooi zijn als ze nog vele van zulke voorstellingen zou kunnen maken. Verhalen zijn er in overvloed en het Texelse publiek wil ze graag horen, zo bleek ook tijdens het is ook mijn brood.' Aan de voor stelling werd meegewerkt door Berth Boogaard, Nel Rommets, Co Vinke, Bep Mechielse, Bram van Dijk, El Kortenhoeven, Wim Tinholt, Annie Dros, Annie Bakker en (op accordeon) door Corrie Witte. Rikus Kloosterhuis deed het licht en geluid. Joop Rommets Tot twee keer toe was de raads zaal zaterdag tijdens de Tesselse Geschiedenisdag te klein om iedereen die naar het Vertelthea ter wilde een plaatsje te bieden. Belangstelling genoeg zelfs voor een derde voorstelling, maar dat wilde regisseur Anneke Berghuis haar niet zo piepjonge acteurs niet aandoen. Negen oudere Texelaars deelden persoonlijke herinneringen met de toeschouwers. Grappige, zoals over zwemmen 'achter diek' in een wol len badpak, waarvan het kruis na een frisse duik tot op de knieën van de drager hing. Weemoedige, over een zondagse wandeling van 't Buurtje over het Skillepaadje naar het bossie op de Hogeberg. Maar ook aangrijpende, over Texel in oor logstijd, gezien vanaf de dijk in Den Helder. De hele kuststrook was door de bezetter tot spergebied verklaard, maar op een mooie, zonnige dag negeerde een groepje 'Heldersen' in een daad van verzet dat verbod ('het is onze dijk, wat denken die moffen wel?') om over het Marsdiep naar Texel te kunnen uitkijken. Twee jaar later zouden diezelfde bewoners worden opgeschrikt door het geluid van onophoudelijke beschietingen. 'Arm Texel, wat gebeurt er allemaal?' Georgische soldaten hadden hun Duitse bazen te grazen genomen en waren nu zelf aangeschoten wild geworden, maar daar had niemand in Den Helder toen nog weet van. Het recept is inmiddels beproefd, maar nog steeds zeer aantrekkelijk. De verhalen zijn persoonlijk, maar verteld door leeftijdsgenoten geven ze samen een prachtig beeld van een episode in de geschiedenis van een bepaald gebied. Van Texel, in dit geval, of ze nu worden verteld door iemand die is opgegroeid in Ooste rend, Oudeschild of Den Burg - of Den Helder.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9