Ir 'Verbaasd dat zich zoveel in een jaar heeft afgespeeld' TEXELSE 11 COURANT Texel in zicht toont 12 maanden eilandleven VRIJDAG 18 NOVEMBER 2011 de Texelse Courant (links) en vormgever Hugo van Noorden van mediabureau Langeveld Vrijdag, 17.00 uur: presentatie van 'het boek der boeken'. Zo staat het in onze redactieagenda voor vandaag. Met enige zelfspot opgetekend door mijn collega en samensteller Jeroen van Hattum, die samen met vormgever Hugo van Noorden zijn ziel en zaligheid heeft gelegd in het fotoboek Texel in zicht, met de ondertitel 12 maanden eilandleven in beeld. Opvallend in de agenda, opdat we vooral niet vergeten om van daag met z'n alleen naar Nauta Boek te gaan om de feestelijke presentatie bij te wonen. Aan mij de vraag of ik er een recensie over wilde schrijven. Een recensie over een boek samen gesteld door een college met wie ik dagelijks aan de redactietafel zit, het werk verdeel, achter het nieuws aan jaag, discussieer, analyseer, twee keer per week de krant maak en wat al niet meer. Iemand die ik dus te vriend moet houden. Ga daar maar eens kritisch overschrijven. Hoe krant kwam en daarna in het boek je. Zoals ik ook veel andere beken de Texelaars tegenkom. Goeie ouwe tijd. Toen Texel te kiek een paar decennia geleden stopte, was dat voor veel Texelaars een teleur stelling. Maar vergeten zijn de boek jes niet en de vraag wanneer er weer zo'n jaarboek komt, heb ik de afgelopen decennia regelmatig gekregen. Ik weet niet wie van u wel eens een boek heeft geschreven of samen gesteld, maar ik wel en kan u verze keren dat er heel veel tijd, moeite en doorzettingsvermogen in gaat zit ten. Dus toen TC-uitgever René de Lange eerder dit jaar zijn voorne men uitsprak om aan het eind van dit jaar een jaarboek te publiceren, streden twee gevoelens om voor keur. Blijdschap, omdat de oude traditie weer terugkeerde en alle hem enthousiast te krijgen voor dit project. Dat lukte lang niet allemaal binnen werktijd. Hoeveel vrije tijd mijn collega er in gestoken heeft weet ik niet, maar het moeten heel veel uren zijn. De illusie dat ook ik een bijdrage aan het boek kon leveren ging al snel in rook op. Jeroen wierp zich met een onvoorstelbare gedreven heid en enthousiasme op het boek, maakte een voorlopige opzet, inde ling, een draaiboek, planning en wat al niet meer. Deed niet alleen de regie, maar ging ook met de uitvoe ring aan de slag. En werkte met strakke discipline toe naar de dead line ergens eind november, want de uitgever wilde het boek rond Sinter klaas in de winkel hebben, want dat verkoopt het beste. Dus van novem ber tot november, en daar is niets mis mee. Immers: het boekjaar van Lovend, mild of gedrenkt in azijn? Hij grijnsde wat. Dat is jouw zaak. Voor ik van wal steek, eerst iets over de voorgeschiedenis. Velen van u herinneren zich wellicht de uitgave Texel te kiek, de jaarover zichten van de Texelse Courant die in de jaren tachtig verschenen. Vol met zwart-witfoto's die getuigden van wat er in het voorbije jaar op Texel was gebeurd. Ik denk dat ze nog in menig boekenkast staan, thuis heb ik ook nog zo'n setje en als het zo uitkomt blader ik daar met veel genoegen in. En kom dan bijvoorbeeld die foto tegen van mijn vader, poserend met een kist vers geoogste winterbloemkool die hij dermate vroeg in het voorjaar had gesneden, dat het als nieuws in de leuke, mooie, spannende en andere gebeurtenissen uit een heel jaar zouden worden gebundeld. Maar tegelijk de vraag: hoe en vooral wie gaat die klus klaren? René liet daar geen twijfel over bestaan: de redac tie, wie moet anders uit al die foto's en berichten de juiste selecteren. Zo ging dat balletje rollen. Nu ben ik in de gelukkige omstandigheid een redactie te hebben die het werk niet schuwt. Voor tenminste één collega is dat een understatement: Jeroen beschikt over een ongeëvenaarde en onuitputtelijke nieuwshonger en werkdrift, wat hij weet te combine ren met een serie vrijwilligersfunc ties die niet op één hand zijn te tel len. Toch bleek er nog tijd over en er was maar weinig voor nodig om TESO loopt van april tot april en daar jammert ook niemand over. Geen reis zonder hindernissen, wat ook geldt voor dit boek. Menigmaal zag ik Jeroen met stoom uit de oren terugkeren uit een overleg, de ene keer over de vorm, de andere keer over de samenstelling of over de planning. Om weer bekoeld de koers die hij had uitgezet toch maar wat bij te sturen, maar waar nodig ook voet bij stuk te houden. We konden er op de redactie dagelijks van meegenieten, want Jeroen hield ons van alle vorderingen op de hoogte. En zo wisten we dat het wel goed zou komen met de eerste edi tie van Texel in zicht. Maar toch, nog veel meer dan een krant, is zo'n boek is een spannende geboorte. Hoewel Jeroen er veel over had verteld, was mijn verrassing groot toen ik het 'boek der boeken' deze week op mijn bureau kreeg. Texel in zicht is niet alleen een dikke pil van 184 pagina's, groot formaat en gebonden in twee harde kaften. Het is volledig in kleur, prachtig vorm gegeven en fraai van inhoud. Geen plaatjesboek met onderschriften, maar een zorgvuldig en stijlvol opgebouwd jaaroverzicht. Gerang schikt per maand, met aan het begin van elk hoofdstuk het meest spraakmakende nieuws uit die peri ode. Zoals in november de opening van het nieuwe gemeentehuis, in december de perikelen rond de Groeneplaats, in maart de plaatse lijke economie, in mei het tumult over de 'zwarte kas' bij Gemeente werken. Verhalen met een kop en een staart, want dat kan als je terugkijkt. Ook een kijkboek, want op het luxe papier komen de kleu renfoto's zo mogelijk nog beter tot hun recht dan in de krant. Echt genieten, zeker als je ze zelf hebt gemaakt. Of als je op de foto staat, want het zal de gemiddelde lezer weinig moeite kosten om vrienden, familie, bekenden of zichzelf terug te vinden in het boek. Nieuwtjes waarvan geen foto's bestaan, zijn niet vergeten. Door het hele boek loopt onderaan de pagina's een tijdbalk waarin vele honderden nieuwsfeiten chronologisch zijn gerangschikt. En voor wie wil weten welke kinderen er zijn geboren: alle geboorteadvertenties zijn zorgvul dig uit de krant 'geknipt' en opge nomen in het boek. De overleden Texelaars mogen niet worden ver geten, hun namen en sterfdata staan ook in het boek. Een compli ment ook aan de vormgever, de drukker, uitgever en andere betrok kenen. Wat mij betreft een visite kaartje voor het hele bedrijf. Kritische lezers van dit stukje zeg gen natuurlijk: jij werkt bij de krant en bent zo gekleurd als het maar kan. Dat is ook zo, helaas Jeroen, dit is dan ook geen recensie, maar een eerbetoon. Want ik moet wel eerlijk zijn: ik heb er van zitten genieten. Een déja vu, maar wel een terugblik waarbij ik me heb zitten verbazen over zoveel zich in zo'n jaar op dit eiland heeft afgespeeld. Wat mij betreft een sieraad in elke boeken kast en ik hoop dat de geboorte van Texel in zicht het begin is van een mooie traditie. Jeroen zou Jeroen niet zijn als hij me vroeg het volgende toe te voe gen: Texel in zicht, gedrukt en uitge geven door mediabureau Langeveld de Rooy, is te koop bij de Texelse boekhandels en kost €24,95. U krijgt het dus niet cadeau, maar kunt het wel cadeau geven. Gerard Timmerman Wat vindt u? Vliehors Vorige stelling: De Vliehors op Vlieland is zo sterk gegroeid, dat een stukje van dat eiland nu bij Texel hoort. Hoe moe ten we daarmee omgaan? 18%^ b.Vlieland kan het stukje Texel voor een redelijk bedrag aankopen. (10%) c.Het is het beste om de gemeentegrens aan te passen. (11 Vlieland ook bij Texel te trekken. (15%) itie zo laten. (18%) 323 Geen Blauwe Tulp voor zilte pieper Het zilt proefbedrijf Tested on Texel van Marc van Rijsselberg- he heeft naast de landelijke innovatieprijs Blauwe Tulp gegrepen. Het experiment met de teelt van zilte aardappels was één van de 31 genomineerden voor de prijs van internationaal adviesbureau Accenture. De zilte aardappels waren genomineerd in de catego rie Consumers Product Agri. De jury kende de prijs toe aan een systeem (Ecofont) om bij het prin ten te besparen op de toner. De publieksprijs ging naar de Fire- Squid, een nieuw soort hand brandblusser die geen drukvat heeft waardoor geen jaarlijks onderhoud meer nodig is en waar mee langer kan worden geblust dan met reguliere brandblussers. Nieuwe stelling: Wat vindt u ervan dat de gemeente de kunst uit het depot weggeeft aan verenigingen en instellingen? Boeksurprises in bibliotheek In de bibliotheek aan de Drijver straat in Den Burg liggen vanaf zaterdag 19 november stapels boeken ingepakt als boeksur- prise. Geen Sinterklaascadeau tjes, maar bibliotheekboeken die geleend kunnen worden. Normaal gesproken kiezen leners een boek uit van een voor hen bekend genre, nu kunnen ze zich laten verrassen. In het pakje kan van alles zitten: een liefdesverhaal, een thriller, een oorlogsboek, een reisverhaal of een waargebeurde geschiedenis. De bibliotheek pakt nieuwe boeken in, maar ook oude re titels, bekende en onbekende schrijvers en vooral boeken die het personeel zelf met plezier gelezen heeft. Zo wil de bibliotheek zijn leners inspireren eens heel andere boeken te lezen dan ze gewend zijn. Uit de reacties van vorige jaren blijkt dat lezers zich maar al te graag laten verrassen. Er zijn niet alleen pakjes voor volwassenen, maar ook voor de jeugd. Duinpark gesloten tot kerstvakantie KWW uit Schagen begint maan dag 21 november met de aanleg van een 'educatief belevings pad' door het duinpark bij Eco- Het Waddenfonds kende Ecomare vorig jaar december een subsidie toe voor de uitvoering van het pro ject 'Ecomare, de westelijke wad denpoort'. Dit plan omvat onder meer een speeltuin met 'eb-en- vloed-beleving', een permanent observatorium voor de sterren wacht en een educatief belevings pad door het Duinpark. Het pad is het eerste onderdeel van het pro ject dat wordt uitgevoerd. De toe gang tot het duinpark wordt ver legd naar het midden van het terras van Ecomare. Langs het pad komen educatieve speeltoestellen. Het werk maakt onderdeel uit van een project dat als doel heeft het bezoek aan het duinpark te stimu leren en tegelijkertijd de recreatieve druk op het gebied te reguleren. Het project is een initiatief van Ecomare en het nationaal park Dui nen van Texel, de uitvoering wordt naast de subsidie van het Wadden fonds gefinancierd door Staats bosbeheer en STIFT. Het werk wordt begeleid door Adviesbureau Marcel Uriot en zal eind december worden opgeleverd. Het duinpark is hierdoor tot de kerstvakantie afgesloten. Kerkdiensten PROTESTANTSE KERK: Protestantse gemeente Den Burg: 9.30 u. ds. P.A. den Braanker, mmv cantorij; dienst in De Burght (Binnen- Protestantse gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De V\ 10.00 u s. C.F. De Koog: dienst in De Waal. Den Hoorn: dienst in De Waal. Protestantse Waddengemeente Texel: Oosterend: 9.30 u. ds. P.C. Barnard. De Cocksdorp: 11.00 u. dhr. M. van Oudeschild: 11.00 u. dhr. M.D. Kuiper. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. leesdienst; Medische zorg Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijnspreek- uur op zaterdagen, zon- en feestda gen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Pontweg 106, Den Burg. Dag en nacht bereik- Hulpverlening Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www. dierenpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Vrij. 18 nov. 12.07 u. Zat. 19 nov. 00.54 en 13.00 u. Zon. 20 nov. 01.55 en 14.30 u. Ma. 21 nov. 03.46 en 16.26 u. Din. 22 nov. 04.44 en 17.15 u. Woe. 23 nov. 05.44 en 18.27u. Don. 24 nov. 07.06 en 19.25 u. eerder hoog water. Vrijdag 18 november laatste kwartier, zondag 20 november doodtij. Zondag 20 TEXELSE0COURANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl (hoofdredacteur) Buiten werktijd: Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Per jaar €86,55 €84,15 Bij verzending naa portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken vi afloop van de abonnementsperiode woensdag 23 m DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. H. Marseille, extra collecte Werkgroep Geweldloos Samenleven. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. J. Folkerts. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 11.00 u. pastor Granneman, The Gospeltrain. Oosterend: 9.30 u. pastor Granneman. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Onberispelijk blijven te geslacht; W 1.20 u.: Ren or Ie prijs te baar via tel. 313090 of 06- 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223- 696969, www.gemini-ziekenhuis.nl; bezoektijden dagelijks van 15.30 tot 17.00 en van 18.00 tot 19.00 l Extra bezoekuren op zaterdag, z< 10.30 tot 11.30 Thuiszorg: Omring Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie, ook voor het berekenen van de eigen bijdrage: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Meldpunt Thuiszorg 0223-650222. Voor hulp bij het huishouden: Omring Thuisservice, Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 310270. bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Versla vingszorg Texel, PHH-gebouw, Pont weg 104, Den Burg. Voor inlichtingen, advies, consultatie en preventie, peter.molenaar@brijder.nl. Psychologenpraktijk: M. Spijker en Y. Olthof, Ruijslaan 88, 1796 AZ De Koog, tel. 317566. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarme ring, klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst. Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u., De Buureton, Beatrixlaan 43, Den Burg. Tel. 312696. Scouting Texel haalt zaterdag papier op in de wijk: Gasthuisstraat (var Beatrixlaan tot Hogerstraat), Graven straat (geen bedrijven), Warmoesstraat Schilderend tot rotonde, Julianastraat Keesomlaan. Vrijdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. Wilde vaart (H) 20.00 u. Music machine 21.00 u. Radio Noord-Holland Zaterdag 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote 18.00 u. Marco FM 19.00 u. Radio Noord-Holland Zondag 9.00 u. Klassiek op zondag: 9.30 u. Kerkdienst vanuit De Burght, ds. Den Braanker. 11.00 u. Vlaswiek 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur 14.00 u. Wilde vaart 15.00 l 16.00 l 18.00 l Het uur van de blues Sportlokaal Radio Noord-Holland Maandag 18.00 u. Symphonica 19.00 u. Wegdromen met een t (H) 20.00 u. Natuurwijzer (H) 21.00 u. Reggae on the move 22.00 u. Radio Noord-Holland Dinsdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. De keuze van... 20.00 u. Radio Noord-Holland Woensdag 18.00 u. Onder de toren 18.30 u. Overdenking door K Dekkers 19.00 u. Verzoekplaten 20.00 u. Radio Noord-Holland Donderdag 18.00 u. Country Time 19.00 u. Even bijpraten met... daag: Irene Maas 20.00 u. Radio Noord- Holland

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 11