TEXELSE^COURANT i! Cjrotn ^wartr jéxels in het harL, Nationaal Park wacht onzekere toekomst Gemeente schenkt kunst aan musea en instellingen 'Versterk Waddendijk aan kant van de zee' OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12626 VRIJDAG 18 NOVEMBER 2011 Het verschil tus sen een iPad, een iPod en een E-book wordt helder tijdens de Week van de Mediawijsheid. Heel leuk, dit is echt mijn plek, zegt Ellis van Egmond uit De Cocksdorp over haar werk bij de politie. Vroeger had je Texel te kiek, nu Texel in zicht. 12 maanden eilandleven in beeld, een jaar overzicht uit de TC. 'We naderen Texel, want ik herken vanuit de stuurhut de kustlijn', bericht Sinterklaas van af zijn stoom boot. Aannemer KWS uit Heerhugowaard is volop bezig met het tweede deel van de herinrichting van de Weverstraat in Den Burg. Op het moment zijn ze tegenover de HEMA bezig met de vervanging van het riool. Tot eind december wordt er aan het gedeelte van de straat tussen de HEMA en de Ste nenplaats gewerkt. Dat krijgt hetzelfde uiterlijk als het gedeelte van de Weverstraat dat begin dit jaar al onder handen werd genomen. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de werkzaamheden in één keer zouden worden vol tooid, maar later werd een knip aangebracht en werd het werk vanaf de Paasdagen tijdelijk gestaakt. Langs de zij kant van de openliggende straat zijn verharde matten voor voorbijgangers neergelegd. De winkels zijn gewoon bereik baar. (Foto Jemen van Hattum) De gemeente staat op het punt om 625 kunstwerken uit de gemeentelijke collectie aan musea, scholen, verenigingen te schenken of permanent in bruik leen te geven. Komende dinsdag neemt het college hierover een besluit, maar vooruitlopend hier op zijn organisaties al benaderd over de kunstwerken die hen (onder voorbehoud) worden toe bedeeld. betrekking hebben op de maritie- als bepaalde foto's die voor ons 'Het is goed dat dit naar ons toe Georgische kunst weten we echt komt. We hebben niet zelf bepaald omvangrijke kunstcollectie, betreft aankopen, schenkingen en me geschiedenis. Esther Banki: apart zijn gelegd. Maar over andere zogeheten BKR-kunst, werken van kunstenaars als tegenprestatie voor een uitkering. Schilderijen van onder andere Blok van der Velden, Toon de Haas, Reinier Bakels en anderen hingen in het oude en zijn meegegaan naar het nieuw gemeentehuis. Veel andere kunst stond lange tijd in opslag ('te ver- wat we kregen, maar de gemeente tegemoet zien en de dorpscom- heeft ons wel gevraagd. Dit is op missie van Oosterend werken van College neemt dinsdag besluit Nationaal Park Duinen van Texel gaat een onzekere toekomst tegemoet. Het budget voor beheer gaat vanaf 2013 waar schijnlijk met een derde naar beneden en voor de exploitatie van het bezoekerscentrum is zoals het er nu naar uitziet in 2013 geen geld meer. Staatsecretaris Bleker heeft de nati onale parken geschrapt als Rijk staak en laat het aan de provincies over of zij dat beleid voor de desbe treffende gebieden willen voortzet ten. Maar het kabinet levert er geen zak geld bij en ook de provincies moeten fors bezuinigen. NP duinen van Texel heeft jaarlijks een budget beschikbaar van €225.000,-. Dat wordt onder meer besteed aan educatieve programma's, onder zoek, vogelwacht en een behoorlijk deel aan verbetering van de recrea tieve infrastructuur. Bijvoorbeeld de fietsstroken, die deels uit het toeris tisch investeringsfonds zijn betaald, en onderhoud van toiletten. Maar ook de vergoeding voor de schapen in de Mokbaai komt uit dit budget. Aanvankelijk zag het er naar uit dat er in 2012 al een derde op zou wor den gekort, maar er lijkt nu nog een jaar respijt te zijn. Dit biedt de mogelijkheid om te kijken of bij voorbeeld op andere manieren inkomsten uit het NP kunnen wor den gegenereerd. De financiering van het bezoekers centrum van het NP, dat is gekop peld aan Ecomare, loopt via Staats bosbeheer. Doordat SBB moet bezuinigen is daarvoor in 2012 een kwart minder budget beschikbaar en zoals het er nu naar uitziet in 2013 helemaal geen geld meer. Dit heeft gevolgen voor de recreatie, educatie en de voorlichting over het NP. Of het bezoekerscentrum blijft bestaan is nog onduidelijk. Elders in het land sluiten ook centra, maar er zijn er ook die zelf voldoende inkom- schimmelen') in de kelder van het oude raadhuis. Omdat hiervoor in Duisternis ruimte is opgenomen, is het zo lang elders in depot gezet. Over wat er met deze 'verborgen' kunst zou moeten gebeuren is in het verleden het nodige te doen oorsprong. Bram van Dijk, die gevraagd is om naar de geselec- Het zijn donkere tijden, dat weten we nu wel. Wat zijn de gevolgen op De strekking was om over gaan tot slagwerk is herkenbaar Georgisch, de Lionsveiling of iets dergelijks' daar hebben we wel wat aan, net worden verkocht. Texel? Zoals in heel Europa zijn ook hier heel wat mensen uitslui tend bezig om het allemaal nog wat erger te maken. De gemeente gooit het licht uit in alle dorpen behalve De Koog. De toeristen sanering van de gemeentelijke kunstcollectie waarbij werken met historische, topografische en kwa litatieve waarde worden behouden. De geselecteerde collectie moet een plaats krijgen in het nieuwe moeten verplicht reclame gaan gemeentehuis en de werken die maken voor Texel als enige eiland niet zijn geselecteerd zouden wor- Hoogheemraadschap Hollands vlak op het eiland voor een zee- Noorderkwartier moet onderzoe- waartse versterking van de dijk 'bijzonder breed, zo niet unaniem waar men betaald parkeert. En jammer maar helaas, u mag 's nachts het kerkhof van Den Burg niet meer bezoeken. Het wordt een den verkocht. Wat niet kon worden verkocht, kan in permanente bruik leen worden gegeven. Dat er nu vaart achter wordt gezet, komt ken of de Waddendijk buitendijks kan worden versterkt. Dat stellen de gemeente, Staatsbosbeheer, Natuurmonumenten, LTO en agra- de Prins Hendrikpolder waar wel een dooie boel daar. Texel houdt maar naar verluidt omdat de gemeente honderdvijftig ambtenaren over, de huidige opslagruimte per 1 kunnen we ons daarmee wel red- januari 2012 kwijt raakt. De kunst den, met dat stukje Vlieland erbij? Gelukkig zijn er nog lichtpuntjes. De Rotary gaat de tweede ambu lance in de benen houden, cha- peau! Ook de sportclubs staan pal. Ondanks nijpende tekorten in de clubkas zetten die heel Den Burg en omgeving elke avond in een zee die wordt weggeschonken betreft aankopen, schenkingen en kunst uit de BKR-regeling. Werken die rische natuur- en landschapsver- zeewaartse uitbreiding in de vorm eniging De Lieuw in een zienswijze van een zanddijk is onderzocht, aan het hoogheemraadschap. Technisch is dat haalbaar, juridisch lijken er geen beren op de weg en De organisaties reageren op de plan- financieel kan zo'n zanddijk volgens nen om 17 kilometer Waddendijk de de gemeente en de andere organi- komende jaren te versterken. Vol- saties ook tot mogelijkheden gaan gemaakt. De parken staan in ieder geval niet boven aan de lijst van zaken die moeten worden geschrapt. 'We hebben er alle vertrouwen in dat de provincie de waarde van de nationale parken inziet en daarin ook haar verantwoordelijkheid gaat nemen', aldus Jacqueline Groen van het secretariaat van het Over legorgaan NP. Toeristenbelasting omhoog met €0,03 De toeristenbelasting stijgt in 2012 van €1,50 naar €1,53 per persoon per nacht met een maxi mum van zeven aaneengesloten nachten. Dat heeft de gemeenteraad beslo ten tijdens het vaststellen van de gemeentelijke begroting voor de komende jaren. De toeristenbelas ting stijgt daarmee trendmatig met 2,25 procent, net als de meeste andere lokale lasten van de gemeente. De WD diende nog een voorstel in om de toeristenbelas ting volgend jaar op €1,50 te hand haven, maar dat plan kreeg alleen steun van het CDA. Een volledig overzicht van de lokale lasten in 2012 staat op pagina 8. niet wat we er mee moeten.' Vol gens Van Dijk gaat het om een schenking en zijn er geen nadere voorwaarden gesteld. De Historische Vereniging kan wer ken van Blok van der Velden en tekeningen van Sjoerd Kuperus sten genereren om open te kunnen blijven. Op Texel lijkt dat vooralsnog niet haalbaar. een goede manier gegaan.' Ook Toon de Haas, zoals er ook kunst Of de nationale parken Duinen van De gemeente beschikt over een het nieuwe gemeentehuis geen voor Luchtvaart- en Oorlogsmuse- naar andere musea en scholen Texel en Zuid-Kennemerland blijven bestaan, is aan de provincie. Het Het nieuws is met enige verbazing secretariaat van het NP meldde tij- koperslagwerk van Georgische ontvangen door de Lionsclub. In dens de vergadering van de advies- het raadsbesluit van 2009 staat commissie van het NP deze week namelijk dat werken die de dat Gedeputeerde Staten gehecht geweest. Na een motie van het teerde kunst te kijken: 'Dat koper- gemeente niet wil behouden 'via zijn aan de nationale parken, maar dat binnen de begroting van de provincie keuzes moeten worden Noorderkwartier heeft per dijksectie opgesomd welke maatregelen geno- Er wordt gerefereerd aan de dijk van men kunnen worden, maar het staat nog niet vaste welke de beste zullen zijn. Daarnaast staan de hydrauli sche randvoorwaarden nog ter dis cussie. gens hen gaat binnendijkse verster king door de mogelijke aanleg van behoren. Volgens hen zou het hoog heemraadschap daarom eerst moe- TEXELSE@COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): expert schoorl EPs Voordeelland met voorwaarden zijn geschonken bermen die tientallen meters breed ten onderzoeken of zo'n zeewaartse aan de gemeente kunnen met het respecteren van die voorwaarden in bruikleen worden gegeven. De organisaties waar de gemeente van spuuglelijk overbodig licht. Blij aan wil schenken zijn inmiddels kunnen worden ten koste van pro- versterking ook elders langs de dijk ductiehectares in de landbouw en mogelijk is. 'Pas als dan blijkt dat interessante natuurgebiedjes die pal zoiets technisch, juridisch en financi- onder de dijk liggen. 'Het eiland is eel geen begaanbare weg is, komt benaderd. Zo krijgt het Maritiem en Juttersmuseum kunst als oude beperkt in omvang en intensief gebruik. De zee is eindeloos groot.' De organisaties wijzen het hoog- binnendijkse versterking in beeld.' De vier organisaties vinden dat het hoogheemraadschap in de zogehe- Woelmuis zeekaarten en andere objecten die heemraadschap erop dat het draag- ten oplegnotitie die de afgelopen www.texelseautopagina.nl AMlilUCAX BASE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6. .txl Bekendmakingen op pagina 10 |g!

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1