Politiek praat over zwemstrippenkaart TEXELSE 5 COURANT Begin gemaakt met Ecodorp Bijdrage voor aankomst Sint Week van de Mediawijsheid in bibliotheek VRIJDAG 18 NOVEMBER 2011 Kinderen op Texel zouden een zwemlesstrippenkaart van de gemeente moeten krijgen als ze 5 jaar oud zijn. Met die kaart kunnen ze dan lessen volgen om hun zwemdiploma's te halen. Dat vindt althans D66 die tijdens de begrotingsraad de zwemles strippenkaart introduceerde als een mogelijk alternatief voor het schoolzwemmen. Dat wordt, con form een voorstel van het college, volgend jaar afgeschaft om te bezuinigen. Het voorstel werd nog niet besproken, maar doorgescho ven naar de commissievergadering van 7 december. Volgens D66 is het niet nodig de gehele lagere schooltijd gratis zwemlessen te geven, maar is het wel van belang dat kinderen hun diploma's halen. De gedachte ach ter de zwemlesstrippenkaart is dat hij elk kind recht geeft op 70 zwem lessen die bij Molenkoog of Calluna bij een gediplomeerd instructeur kunnen worden gevolgd. 'De keuze voor 70 lessen is gebaseerd op ervaringscijfers van onze zwemon derwijzers', aldus D66. 'Een kind heeft gemiddeld vijftig lessen voor het A-diploma en twintig voor het B-diploma.' Volgens berekeningen van D66 kost de strippenkaart de gemeente circa €21.700,- per jaar wanneer er van uitgegaan wordt dat er 100 kinderen per jaar worden geboren. Dat is minder dan de €51.000,- die nu als kostenpost bij het school zwemmen in de gemeentelijke begroting staat. D66 wijst erop dat de strippenkaart Molenkoog aan de ene kant van inkomsten garan deert, maar aan de andere kant ook een kostenpost oplevert omdat er personeel zal moeten zijn om les te geven. 'Die kosten zijn nog moeilijk in te schatten.' Als de strippenkaart er komt, wil D66 hem in 2012 en 2013 ook verschaffen aan kinderen die in deze jaren 6 en 7 worden, zodat zij door het weg vallen van het schoolzwemmen niet buiten de boot vallen. Wat is het verschil tussen een iPad, een iPod en een E-book, hoe werkt een app en wat kun je met een Smartphone? Het ant woord op dergelijke vragen wordt gegeven tijdens de Week van de Mediawijsheid, vanaf maandag in de Texelse Biblio theek. Nieuwe media, zoals internet, face- book, hyves en twitter, zijn alom aanwezig en vormen een onuitput telijke bron van informatie. Internet is goed bruikbaar, maar niet alle informatie op internet is correct en makkelijk te vinden. Aan de 'Mediabar' geven mede werkers van de bibliotheek en jon geren dinsdag van 16.00 tot 20.00 uur tekst en uitleg over nieuwe media. Ouders, kinderen, jongeren en ouderen kunnen al hun vragen stellen en kennis maken met nieu we media en hun toepassingen. Je hebt ook oude media die wor den gecombineerd met nieuwe media. Voorbeeld daarvan is het boek Fairyland, een sprookjes boek. Zodra de lezer de webcam van de computer bij een afbeelding houdt, komt een figuur uit het boek tot leven op het scherm. Dit staal tje van toegevoegde realiteit (aug mented reality) wordt gedemon streerd tijdens de Week van de Mediawijsheid. Kinderen lijken redelijk mediawijs, maar ze gebruiken niet altijd alle mogelijkheden en onderschatten hun mediagedrag. Het bewust maken van de mogelijkheden en Een kleine, maar enthousiaste groep mensen was vorige week aanwezig bij het bezoek van Jan Schuiling, die informatie gaf over het stichten van een Eco dorp op Texel. De bijeenkomst werd gehouden in Stayokay in Den Burg, waar infor matie was te zien en te lezen over Ecodorpen, een vorm van samen leven, gebaseerd op 'gemeen schapszin, spiritualiteit en duur zaamheid.' In een korte inleiding vertelde Schuiling, de grote man achter de Ecodorpen in Nederland, over de visie en achtergronden. Wereldwijd zijn al enkele honder den Ecodorpen actief, met als oud ste en bekendste Findhorn in Schotland, en duizenden initiatie ven. In Senegal is onlangs zelfs een Ministerie voor Ecodorpen ingesteld, met als doel het stichten van enkele duizenden woonge meenschappen in dit Afrikaanse land. In Nederland is een tiental projectgroepen actief, maar tot het oprichten van een Ecodorp is het nog niet gekomen. Daarmee zou Texel de eerste plaats kunnen zijn waar dit daadwerkelijk van de grond komt. Vanuit het bezoek van Schuiling is in ieder geval een groep ontstaan, die samen het traject in wil gaan om tot de stichting van een Eco dorp te komen. Deze groep van negen personen gaat op donder dag 17 november van start met een eerste bespreking in de vorm van een forumgesprek, dat aan de basis van het Ecodorp ligt. Nieuwe aanmeldingen zijn welkom. Om kans van slagen te hebben, moet de groep uiteindelijk uit minimaal vijfentwintig personen bestaan. Positief noemde Schuiling de aan wezigheid van meerdere leeftijds groepen, ook jongeren. 'De kans is groot dat er daardoor ook meer mensen bijkomen.' Ecodorp Texel wil in ieder geval acte de présence geven op de manifestatie Vrouwen van een Eiland, die zaterdag wordt gehouden. Meer informatie over Ecodorpen is te vinden op www. pro-werelddorp.nl. De stichting Sint en Piet krijgt van de gemeente eenmalig €1.750,- als bijdrage voor de aankomst van Sinterklaas aan staande zaterdag in Oudeschild. De stichting had daar om gevraagd om het feest kosten dekkend te krijgen. Het geld komt uit de gemeentelijke reservepot voor kunst en cultuur. Het is dus alleen bestemd voor de aankomst van de goedheiligman en zijn pieten in de haven. De rond gang en ontvangst in Den Burg die er sinds tientallen jaren op volgde, gaat deze keer definitief niet door. Het college vindt dat laatste zeer betreurenswaardig. 'Het is een gemis, vooral voor de ouders en kinderen die niet in de gelegenheid zijn om naar de haven te gaan', zegt wethouder Edo Kooiman. Hij beschouwt zowel de aankomst als de intocht en ontvangst in de resi dentie als een zaak van algemeen Texelse aard, dus niet alleen als een dorpsaangelegenheid. Hij hoopt dat de ondernemers vol gend jaar in staat zullen zijn het hele evenement te dragen. De nieuwe organisatie Texels Onder nemers Platform (TOP) waarbij ook de logiesverstrekkers zijn aange sloten, zal dat hopelijk als een taak zien. Volgens Kooiman is dat ook goed voor het toerisme. De intocht kan voor mensen in het land aan- Sinterklaas Beste Burgers, De ondernemersvereniging van Den Burg wil niet meer bijdragen aan de intocht van Sinterklaas in Den Burg. Dit in tegenstelling tot de andere dorpen op Texel, waar de Sint nog wel welkom is. In Den Burg vinden zij het echter te duur. Maar zij verwachten wel dat wij, voor onze kinderen en kleinkinde ren de dure cadeautjes bij hen aanschaffen. Laten wij dit echt gebeuren, of gaan we nu allemaal een dagje gezellig naar Den Helder om daar onze inkopen te doen? Of kopen we via het internet, vaak goedko per dan in een winkel, onze cadeau tjes? En het wordt nog thuisbe zorgd ook. Lekker makkelijk toch? Kom op ondernemer doe hier wat aan, wat zal het nu helemaal kos ten. Sinterklaas is een feest ten bate van de middenstand, laten ze er dan ook iets voor betalen. Wij, ouders en grootouders, kopen wel en de winst op onze aankopen is voor u. Renske Smith, Den Burg. Een ruigpootbuizerd en een gewone buizerd deden zich woensdag bij Heidehof samen tegoed aan het kadaver van een haas. Volgens een vogelspotter in de buurt had de buizerd de haas maandag al te pak ken. Woensdag werd de buizerd verjaagd door de ruigpootbuizerd. gevaren van nieuwe media, komt aan de orde tijdens de bezoeken die de hoogste groepen van de Texelse basisscholen in deze week aan de bieb brengen. De media- coach geeft inzicht in welke bron nen de juiste informatie geven en waarom. Ook wordt aandacht besteed aan zoekgedrag en krijgen kinderen trucs en tips. Bijzonder is de QR-speurtocht door de lees zaal. Door een zogeheten QR-code (vergelijkbaar met een streepjes code) in te lezen met een smartp hone, iPad of iPod verschijnt een vraag op het scherm, die moet worden beantwoord. Zo zijn er vijf vragen voor kinderen en volwas senen. De winnaar krijgt een abon nement op een tijdschrift. Kunstenaarsvereniging Zouttexel.nl heeft sinds kort een eigen vitrine kast in de entreeruimte van de WV. In de vitrine bijzondere kunstwerk jes voor een leuke prijs. Al eerder werkten de kunstenaars en de WV samen via www.texel.net. Nieuwbouw voor Wouter van Strien Aannemer Wouter van Strien krijgt van de gemeente mede werking voor de bouw van een bedrijfspand aan de Slotskolk in Oosterend. Het plan is strijdig met het bestem mingsplan omdat de nieuwbouw het bebouwingsvlak overschrijdt. Het college vindt dat echter geen probleem en wil er een mouw aan passen, mede omdat in 1996 is meegewerkt aan een soortgelijk bouwplan op hetzelfde bedrijven terrein waarbij ook de perceelgrens werd overschreden. De nieuwbouw neemt de plaats in van een bestaande loods, oorspronkelijk de opslagruimte van de dorpscom missie. Van Strien wil het nieuwe gebouw aan de achterzijde van het terrein zetten, zodat er aan de voorkant genoeg ruimte is voor stalling en opslag. Opslag achter het gebouw is onpraktisch omdat de spullen dan telkens dwars door het pand zouden moeten worden getransporteerd. Wouter van Strien is nog maar kort zelfstandig bouwondernemer. Daarvoor was hij medewerker van aannemer Elko Vermeulen. Toen die met zijn bedrijf stopte, begon Van Strien voor zichzelf. Hij is onder andere actief bij de restauratie van schapenboeten. leiding zijn om met hun kinderen naar Texel te gaan, gebruikmakend van een door de logiesverstrekkers aangeboden speciaal arrange ment. Intussen droomt het college van een nationale en door de televisie uitgezonden intocht van de Sint op Texel. De lobby die daarvoor nodig is, zou wel eens succes kunnen hebben omdat men over goede contacten beschikt. Vivianne Neeteson van de Openbare Bibliotheek demonstreert hoe door een webcam op een afbeelding in het sprookjesboek Fairyland een figuur uit het boek tot leven komt. Het is te zien tijdens de Week van de Mediawijsheid. (R*,Gererd Tmm*man) rN--» Het postkantoor aan de Parkstraat is definitief dicht. Afgelopen woensdag was het voor het laatst geopend. Er kwamen veel mensen langs om een bloemetje of een fles wijn langs te brengen. In het ver volg kan men voor postzaken terecht bij de Jumbo. Bedrijfswoning Schorrenweg Het college gaat akkoord met de vergroting van het agrarisch bedrijf aan Schorrenweg 16 tot anderhalf hectare en ook met de bouw van een tweede bedrijfs woning binnen dit bouwvlak. De betrokken agrariër heeft aange toond dat dit nodig is om het bedrijf op termijn levensvatbaar te kunnen blijven exploiteren. Er is wel een wijzigingsprocedure nodig waarbij het plan voor ieder ter inzage wordt gelegd. Weet Sinterklaas met de mist van de afgelopen dagen Texel eigenlijk wel te vinden? Het is een vraag waar de Stichting Sint en Piet zich niet meer druk over maakt. Sinds gisteren wappert boven het havenkan toor op de haven van Oudeschild een echte Sinterklaasvlag om de Sint net als vorige week bij de landelijke intocht in Dordrecht de weg te wijzen. Het is nog wel de vraag of het de Sint lukt om zaterdag om om 14.00 uur op de haven te zijn. Zijn boot heeft gisteren motorpech gekregen op de Waddenzee.(Foto Jemen ven He«um> Bedrijfswoningen boven winkel Twee bedrijfswoningen boven een winkel aan de Nikadel in De Koog mogen wat b en w betreft als gewone woningen in gebruik worden genomen. Daar was om verzocht door de eigenaar, die ook wilde dat het per- soneelsverblijf bij dezelfde winkel een gewone woonbestemming zou krijgen. Dat laatste is van de hand gewezen omdat het niet past in het beleid ten aanzien van personeels- verblijven. 'Er is altijd gebrek aan mogelijkheden voor het onderbren gen van tijdelijk personeel.' Een en ander moet via een procedure wor den geregeld. Verder is gebleken dat het personeelsverblijf niet is gebouwd volgens de verleende bouwvergunning. Voor deze afwij king moet alsnog vergunning wor den gevraagd en wel binnen een half jaar, anders gaat de gemeente tot handhaving over. Wegwijs worden in digitale archief TC Voor Texelaars die wegwijs wil len worden in het digitale archief van de Texelse Courant geeft de redactie dinsdag 22 november van 15.30 tot 17.00 uur tekst en uitleg in de Openbare Biblio theek. Het digitale archief van de Texelse Courant bevat een schat aan infor matie over het eilandnieuws vanaf de eerste editie in 1887. Abonnees, die allemaal een toegangscode toegestuurd hebben gekregen, kunnen gratis gebruik maken van deze service. Over hoe je de gewenste informatie het beste kunt zoeken, hoe je een foto kunt nabe stellen of een pagina kunt opvra gen, gaat de demonstratie die wordt gegeven tijdens de Week van de Mediawijsheid en waarbij gebruik wordt gemaakt van een beamer. De bibliotheek heeft met toestemming van uitgever Media bureau Langeveld de Rooy onlangs een computer zodanig ingesteld dat het digitale archief van de Texelse Courant continu is te raadplegen, ledereen is wel kom. Fietspad Redoute pas na de winter Het fietspad langs de Redoute, dat dit najaar zou worden aan gelegd, laat nog op zich wach ten omdat er meer voor komt kijken dan was voorzien. Voor het fietspad is namelijk niet alleen een projectafwijkingsproce- dure nodig, maar ook ontheffing van de provincie. Het streven is nu om het voor het komende zomer seizoen klaarte hebben. Het vrijlig- gende pad is wenselijk voor de verkeersveiligheid en het project De Gouden Driehoek. Het draagt bij aan de toeristische aantrekke lijkheid en het behoud van het cul tuurlandschap. Ter hoogte van fort Redoute kan het pad niet binnen het wegprofiel en de waterkering worden gerealiseerd. Het zal daar om om het fort lopen over grond met een nu nog agrarische bestem ming. Verder is het nodig bruggen te bouwen en ook het gedeeltelijk verbreden en dempen van sloten, kan niet zonder vergunning. Planschade in natura vergoed Volgens het oude bestemmings plan Oosterend Noord-Oost was op een terrein aan de Anker straat de bouw van ongeveer acht garageboxen mogelijk. Die mogelijkheid verdween toen in 2006 een nieuw bestemmingsplan werd gemaakt. Voor de eigenaar betekende dat waardedaling en hij diende bij de gemeente een plan schadeclaim in. B en w hebben besloten deze schade te vergoe den door de bouw van een woning op hetzelfde terrein mogelijk te maken. Daarvoor is nu een projec- tafwijkingsprocedure gestart. Het college vindt dat de extra woning past in de omgeving en goed is voor de leefbaarheid van Oos terend.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5