•lÊCu] TEXELSE 7 COURANT 'Steuntje in de rug' voor zorgboerderij Novalishoeve Mastertitel Komt Georgische festival Iberia naar Texel? Levensverhaal van een vrijgevochten Georgische 'ft Bakker ongeslagen naar De bewoners van de Novalishoeve krijgen de prijs uit handen van Henk Brouwer. Zorgboerderij Novalishoeve heeft de derde prijs ontvangen van het 'steuntje in de rug pro ject' van zorgverzekeraar Univé. De instelling ontving hiervoor een cheque van €1000,-. Op een zonovergoten tennis park heeft Ewoud Bakker afge lopen weekend de eerste Mas- ter-titel van tennisvereniging Deuce op zijn naam geschre ven. In een uitstekende finale bleef hij Lennart Witte met 6-1 en 6-3 ruim de baas. De Masters maakten deel uit van de Zilte Zaken Herfstcompetitie, waarin door 60 clubtennissers bijna 200 wedstrijden werden gespeeld. In de andere categorieën gin gen de eindoverwinningen naar Ryan van Heerwaarde, Robbert de Jong, Rutgert Oosterhuis en Dennis Saai. Terwijl veel sporters de favorieten- rol als een loden last ervaren, bleek Bakker er uitstekend mee om te kunnen gaan. Met veruit de beste rating van alle tennissers op het eiland, was hij van meet af aan de grote favoriet voor de mastertitel. Zonder een set verlies sloeg hij zich langs Baruch Coutinho, Thijs van Veen, Ruben Kooijman, Dennis Komt het festival Iberia in 2012 naar Texel? Het antwoord kan alleen Dali-de Graaf-Ubilava geven. Zij is directeur van Festi val Iberia, een kunst- en cul tuuruitwisseling tussen Neder land en Georgië. In 2010 kwamen Georgische kun stenaars, dansers en zangers naar Leiden. In 2011 ging de Neder landse animatiekunstenaar Gerrit van Dijk naar Tiblisi, de hoofdstad van Georgië. Dali wil voor de derde editie van dit festival het academi sche ensemble voor dans en zang Rustavi uitnodigen voor een spet terend optreden in 2012 in de mooie kerk in hartje Den Burg. Graag wil ik haar aan de lezers voorstellen. Dali is de oprichtster van Festival Iberia. Ze weet sponsors vanuit het bedrijfsleven en de overheid te mobiliseren met haar enthousias me. Waar haalt ze deze drive van daan en hoe is dit zo gekomen? Haar levensverhaal maakt dit dui delijk: Dali Ubilava is geboren in Abchazië, dat sinds 1993 bezet is door Rusland. Het wordt de parel van de Sovjet Unie genoemd, met de witte stranden aan de Zwarte zee en het heerlijke subtropische klimaat en is beroemd om de zoet ste citrusvruchten en de rijke hazel- notenoogst. Dali komt uit een gegoede familie. Haar ouders zijn hoog opgeleid en haar enige broer is econoom. Dali behaalt op haar 21 ste het diploma wiskunde aan de Staatsuniversiteit van Abchazië. Het gezin woont op een oud familie- De boerderij was opgegeven door de oma van Joey Hogerdijk, één van de bewoners. Daarom mocht hij, samen met coördinator Joost Heerschop, de prijs in ontvangst Beumkes en Jesper Arkenbout, waarna hij in de finale Lennart Witte trof. Die was eerder in een zeer spannende halve finale Baruch Coutinho de baas. In de finale zette Bakker met harde forehands en services Witte stevig onder druk, waardoor hij de eerste set vrij gemakkelijk won (6-1). In de twee de set wist Witte mede door zijn indrukwekkende backhand een voorsprong van 3-2 op te bouwen, maar Bakker schakelde naar een hogere versnelling en wist de partij uiteindelijk met 6-3 uit te spelen. In de categorie HE6 veroverde Ryan van Heerwaarde de titel op Antoine Kersten. Beiden hadden elkaar al tijdens de poulefase ont moet en bleken in de finale nauwe lijks voor elkaar onder te doen. Kersten, die vorig jaar in de finale van Robert Jalving verloor, leek met een voorsprong van 4-1 in de beslissende derde set op rozen te zitten, maar nadat het kunstlicht was ontstoken, kantelde de wed strijd en toonde het scorebord ten- nemen. Instellingen kunnen wor den opgegeven door leden van Univé. De prijs wordt jaarlijks uitge reikt aan een instelling die zich inzet voor de regio en hierbij wel wat financiële steun kan gebruiken. slotte een eindstand van 6-4, 4-6 en 6-4 in het voordeel van Van Heerwaarde. Hans Polderman en Ronald Biesboer eindigden op een gedeelde derde plaats. In de HE7 won Klaas-Dirk Koorn weliswaar één game meer dan Robbert de Jong, maar via de setstanden 6-3, 1-6 en 6-3 ging de overwinning naar debutant De Jong. De links handigheid van Koorn is voor veel tegenstanders moeilijk te bespe len, maar De Jong stelde daar op zijn beurt weer een lastige spinser- vice tegenover. Walter Oskam en Gerard van Veen deelden de derde plaats. Rutgert Oosterhuis en Cees van Beek versloegen in de kruisfi nales van de HE7/8 Henk Kikkert en Ynte Adema. Hierdoor mochten zij al vroeg in de ochtend aantre den voor de titelstrijd. Van Beek (clubkampioen HE8) was eerder in het toernooi dichtbij een overwin ning geweest tegen Oosterhuis, dus was uit op revanche. Maar met 6-2, 2-6 en 6-3 weerhield Ooster huis hem van een tweede titel. In De zorgboerderij in Den Hoorn is hiervan een goed voorbeeld. Op Novalishoeve wordt zorg gebo den aan jongeren met een psychi atrische zorgvraag en/of een ver standelijke beperking. Op de instelling houden de jongeren zich bezig met een keur aan activitei ten. Zo werken de bewoners in de werkplaats waar diverse producten worden gemaakt, verzorgen ze koeien, schapen, kippen en geiten en werken in de winkel waar eigen gemaakte producten verkocht wor den. Omdat er naast het werken ook tijd moet zijn voor ontspanning, gaat de instelling het geld gebruiken om een nieuwe tafeltennistafel aan te schaffen. 'Al is het niet de eerste prijs, we zijn hier ook erg blij mee. Zonder dit geld hadden we de tafel niet aan kunnen schaffen', vertelt Joost Heerschop. De bewoners reageerden uitgelaten op het nieuws. 'Ik heb wel een hele lieve oma', was de reactie van Joey. de HE8 had Dennis Saai een koude start, maar hij verraste nieuwkomer Marcel van Egmond in de halve finale. Ook Oliver Bamford bleef tot aan de halve finale zonder verlies, maar ging onderuit tegen Ben Krause. In de finale bleken de vast heid en het geduld van Dennis Saai doorslaggevend. Hij won met 7-5 en 6-4 van Krause. Aan het eind van de dag reikte Ronald Biesboer van hoofdspon sor Zilte Zaken met de nodige kwinkslagen de prijzen uit. Eindstanden: Masters: 1.Ewoud Bakker; 2.Lennart Wit te; 3.Baruch Coutinho; 4.Simon Brand; 5-Ruben Kooijman; 6.Thijs van Veen. HE6: 1.Ryan van Heerwaarde; 2.Antoine Ker sten; 3/4.Hans Polderman; 3/4.Ronald Biesboer; 5.Koen van der Slikke; 6.Joost Brieko. HE7:1.Robbert de Jong; 2.Klaas- Dirk Koorn; 3/4.Gerard van Veen; 3/4. Walter Oskam; 5/6.Nico Zoetelief; 5/6. Marc Schuijl. HE7/8: 1Rutgert Ooster huis; 2. Cees van Beek; 3/4. Henk Kikkert; 3/4. Ynte Adema; 5/6. Jonas Leenhouts; 5/6. Peter Brons. HE8: 1.Dennis Saai; 2.Ben Krause; 3/4.Marcel van Egmond; 3/4,Oliver Bamford; 5.Theo Witte; 6.Jan Pijlman. Kampioenen goed op dreef Regerend kampioenen Fenny en Rob Caspers waren de sterksten in de zesde speelronde van Kla- verjasclub Den Burg. John Vla ming en Eric Jan Geus blijven aan de top in het klassement. Caspers en Caspers haalden flink uit. Na een matige start zorgden zij met een laatste partij van ruim boven de 2700 punten voor een dave rend slotakkoord. Zij bleven net beneden de 8000 steken, maar ste gen met 7907 punten naar de twee de plaats in het klassement. Bart Weijdt en Willem Koomen spelen dit seizoen wat wisselvallig, maar in deze ronde liep het weer als van ouds. Na een opening van 2300 punten leek het allemaal wat minder te worden, maar met nog een partij boven de 2000 punten werd de tweede plaats veilig gesteld. Met 7365 punten stijgen Weijdt en Koomen naar de achtste plaats in het klassement. Koplopers John Vlaming en Eric Jan Geus bleven goed in het spoor. Het zat in het tweede spel een beetje tegen, anders hadden zij ook weer ruim boven de 7000 gespeeld. Nu kwa men ze met 6986 punten een neus lengte tekort. Ze blijven eerste in het klassement. Theo en Gerard Witte zijn dit seizoen dramatisch gestart en moesten zelfs even genoegen nemen met de rode lantaarn. Deze week was Gerard Witte verhinderd, maar ook met gelegenheidspartner Jos Veeger wist Theo Witte de stij gende lijn vast te houden. Witte en Witte werden met 6771 punten vier de. Jan Zaal en Hans Westdorp heb ben na de rondewinst van vorige week de goede vorm vast weten te houden en werden vijfde met 6754 punten. Zij blijven negende in het klassement. Het gemiddelde was met 6302 pun ten net iets lager dan vorige week. Er werden 31 marsen gespeeld. Het klassement wordt nog steeds aan gevoerd door John Vlaming en Eric Jan Geus. Fenny en Rob Caspers komen weer flink opzetten en staan met ruim 800 punten achterstand op de tweede plaats. Frans Stark en Bas Tromp staan derde, met een achterstand van ruim 1600 punten. Verslag uit Georgië Vandaag de eerste aflevering van een reisverslag van Marjan Boontjes over Georgië, het land waarmee Texel sinds de opstand aan het eind van de Tweede Wereldoorlog verbonden is. Boontjes, partner van kunste naar Herman Smith, is de vrouw achter Verteltheater De Wisse ling en galerie en kunstuitleen Gallery Erin en onderhoudt war me banden met Texel en Geor gië. Vooruitlopend op de moge lijke komst van cultuurfestival Iberia naar Texel, ging Marjan voor ons op verkenning. daarvoor in besloten vriendenkring getrouwd. De film 'Bruggenbou wers' is bewust door Dali in een laatje gestopt. Uit de impuls om bruggen te bouwen is het Festival Iberia geboren. Over het festival van dit jaar in Tiblisi zal ik mijn volgende reisverslagen vertellen. Ik was erbij. Aan mij viel de eer te beurt mee te reizen als correspondent voor de Texelse Courant. Marjan Boontjes De Texelse dammers beleven een veelbelovend begin van het seizoen, zowel in clubverband als individueel. Het bondsteam van Damclub Oos- terend-Texel staat na twee speel ronden keurig in de middenmoot van de hoogste provinciale klasse. Weliswaar werd tegen titelhouder 020 een zware nederlaag geleden, tegen Almere haalden de Texelaars verrassend uit met een klinkende zege: 6-2. Komende week zal tegen Zaandam en later tegen Volendam duidelijk worden wat er dit seizoen nog meer in het vat zit. Ook de jeugd timmert stevig aan de weg. Bij het sterk bezette Van der Wiele-toernooi in IJ muiden lie ten Rinus Wesselman, Corné Vla ming, Jarne Kompier en Hannes VRIJDAG 18 NOVEMBER 2011 Vlinderwinkel Eilandcompetitie Programma dinsdag 22 november Veld A 19.00 Vlinderwinkel-Pepermolen Randstad 19.45 Randstad-Kobeko Vlinderwinkel 20.30 Warmmop-Cocky's Kobeko 21.15 Paal 28/K-NIOZ 1 Cocky's 22.00 Autocentrale-Jumbo Paal 28/K Veld B 19.00 Imares-Falcon IBS 19.45 AH-IBS Falcon 20.30 NIOZ 2-Alektraon AH 21.15 Mantje-RAB Alektraon 22.00 Rabobank-Wessels RAB Veld C 19.00 Kapper-Krim Tevoko Q) 19.45 Expotise-Tevoko (j) Krim 20.30 Moorman-Kobeko 2 Klif 23 21.15 Otto's-Klif 23 Kobeko 2 22.00 Salique-SVC Otto's Wedstrijdleiding Alektraon Bliksemwerken en Daan (tel. 320370) Uitslagen: Tevoko Jeugd-SVC; Cocky's Kapsalon-De Pepermolen; Jumbo-Warmmop; Paal 28- De Krim-Randstad; NIOZ 1-Texelse Auto centrale; PFB-Mantje; Imares-lnterieur- bouw Texel; Wessels Ontwerptl-Albert Heijn; NIOZ 2-Rabobank; Falcon-IBS/ Oele/Schoo; Vakantieburo Kobeko 2- Timmer's Bakkerij; Bar Sportief-Otto's Tweewielershop; Kees de Waal, huis en tuin-Klif 23; Eetcafé De Rog-Pets Snacks Parkstraat; De Krim-Expotise. Voetbalclub van het jaar Voetballiefhebbers kunnen tot en met 22 december een stem uitbrengen voor de verkiezing van de Voetbalclub van het jaar. Bij het stemmen kunnen cijfers worden gegeven voor sfeer, accom modatie, bestuur/organisatie en spelopvatting van de club. Er wor den prijzen toegekend in de cate gorieën amateurclubs, topklassers en betaald voetbal. Daarnaast wordt per provincie een prijs toe gekend. Amateurclubs hebben minimaal 100 stemmen nodig om een Voetbalclub Award te kunnen winnen. Voor iedere stem keren de sponsors van deze verkiezing €0,05 uit aan een goed doel naar keuze. Een stem uitbrengen kan via www.voetbalclubvanhetjaar.nl. Jaarvergadering Texel'94 houdt maandag 21 november de jaarlijkse algemene ledenvergadering. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in de eigen kantine aan de Haffelderweg in Den Burg. Leden en ouders van spelende leden zijn welkom. De agenda staat op www.texel94.nl. Dames Tevoko tegen koploper Voor het damesteam van Tevoko staat zaterdag een moeilijke wed strijd op het programma tegen de gedeelde nummer één uit de com petitie, Spaarnestad 1Dit team is afgelopen seizoen gedegradeerd uit de tweede divisie en heeft tot nu toe zes wedstrijden gewonnen en alleen verloren van het reserve team Spaarnestad 2. Het zal een moeilijke wedstrijd worden, maar Tevoko zal strijden om de punten. Hopelijk is het volleybalspel van beter niveau dan de afgelopen zaterdagen. De wedstrijd wordt gespeeld in Ons Genoegen en begint om 13.30 uur. Publiek heeft gratis toegang Eelman hun visitekaartje zien. Cor né won onverwacht de B-poule, terwijl Rinus tussen de topspelers in poule A op een haar na het podium miste. In de interne competitie nemen Vic Voskuil, Losseni Savané, Gerrit Vlaming en Piet Bakelaar zoals verwacht de bovenste posities van de ranglijst in. Maar dat het ver schil tussen de nummer één en de nummer vier na tien speelronden slechts twee verliespunten bedraagt, is ongekend. Savané en Voskuil, de nummers één en twee van vorig jaar, hadden over geluk niet te klagen. Frans Bos, Cees Vinke en Frans Kuiper leken na een solide partij allemaal op remise aan te koersen, maar strandden in het zicht van de haven. Dali-de Graaf-Ubilava geven. Zij is directeur van Festival Iberia. landgoed met een grote citrusplan- tage. In de jaren '50, tijdens het collectivisme waarbij het belang van de gemeenschap boven dat van het individu wordt gesteld, is van haar familie driekwart van hun plantage afgepakt en toebedeeld aan der den. Dali's vader is 16 jaar als de Sovjetbonzen de grond opeisen. Dali's grootmoeder is hevig veront waardigd. Haar protest wordt als het beledigen van de staat opgevat en ze wordt veroordeeld tot een maand gevangenis. Haar vader neemt het voor de eer van zijn moe der op en gaat haar straf uitzitten. Hij is nooit lid van de destijds enige communistische partij geworden. Dali's moeder is daarentegen jaren lang Sovjet parlementslid en loyaal aan de Sovjetfilosofie. Burgeroorlog In de negentiger jaren beginnen de demonstraties met de roep om onafhankelijkheid. Als gevolg hier van hebben twee regio's van Geor gië, Abchazië en Zuid-Ossetie, zich onafhankelijk verklaard. Er ontstaat veel onrust en grote onzekerheid. Dali weet het nog als de dag van gisteren. 'Het was mijn 24e verjaar dag, toen iedereen op de vlucht sloeg. Met het angstaanjagende geluid van bommem in onze oren en in grote stress zijn we vertrok ken. Samen met zo'n 300.000 andere vluchtelingen. Het werd een grote chaos. Mensen moesten op stel en sprong hun huizen verlaten. De meeste met niet meer dan de kleren aan hun lijf. Er werd geen hulp geboden vanuit de regering. De verbinding met Georgië is een rivier. Al die volgepakte auto's moe ten over een enkele brug. We heb ben een hele dag over een kilome ter gedaan.' Ook in Georgië ontstaat grote onrust. De aanhangers van twee Georgische presidenten strijden om de macht. Een nieuwe nachtmerrie. Met 70 vluchtelingen, waaronder veel kinderen, vindt Dali onderdak in het huis van een tante. Weer val len de bommen en er wordt geweld gebruikt. Plunderende soldaten zijn op jacht naar goud, bont en rijke bezittingen. Op een nacht zien ze de felle lichten gericht op de poort. Dali staat achter het raam en tot haar ontzetting ziet ze een tank de poort platrijden en het erf opdende- ren. Een militair klimt eruit en schreeuwt: 'Autosleutels'. Zo wordt het laatste wat ze van waarde bezit ten afgenomen. Dali ziet geen toe komst meer. Als vluchteling wordt je Vele festivals volgen zoals o.a. het Mensenrechten Filmfestival 'Stal ker' dat ook in Moskou plaatsvindt. En het ISFIT-01 in Noorwegen. Nieuwe contacten inspireren haar tot het meedoen aan een competi tie waar ze de eerste prijs wint. Deze prijs is een studiesubsidie aan de beroemde VGIK, filmacademie in Rusland. In Moskou ontmoet ze vernederd. Je bent niemand, niks, niet meer dan stof. Ze kan alleen nog een mooi leven dromen. Ze denkt terug aan de tijd hoe ze als kind zocht naar een klavertje vier, brenger van geluk. Geluk En dan vind ze werk bij de publieke omroep als regisseur van kunstpro gramma's. Ze weet opeens wat ze wil worden: filmregisseur. Ze wordt toegelaten op de Staatsuniversiteit voor Theater- en Filmstudie in Tibli si. Voor haar eindexamen maakt ze de documentaire Wij vluchtelingen: geen commentaar. Ze is bij de vier studenten die zijn uitverkozen voor het Filmfestival 2000 in Moskou. Alle deuren gaan voor haar open. ook haar toekomstige man Paul de Graaf die daar voor zaken is. Bruggen bouwen Dali gaat terug naar Georgië. Ze werkt aan een tweede film 'Brug genbouwers' waarvoor ze veel onderzoek doet over de problemen tengevolge van de burgeroorlog in Abchazië. Een film die gaat over menselijk onrecht en bruggen bou wen tussen de volkeren. In 2005 is deze film in een filmhuis in Tiblisi vertoond. Het publiek is geschokt door het exclusieve filmmateriaal dat in de film wordt vertoond. Dali krijgt telefonische doodbedreigin- gen op de avond van deze premiè re. Paul is ook in Tiblisi. Ze zijn vlak Veelbelovend begin damseizoen Het Rustavi ensemble.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 7