'Maar nu wordt het wel erg spannend' Print Service Texel slaat vleugels uit TEXELSE 9 COURANT Texel Maritiem brengt 100 wrakken in beeld Ook klimattractie aan Nikadel I Weblog Café De Kombuis Haven 10a in Oudeschild, e-mail info@kombuistexel.nl. Kijk voor meer informatie en de evenementen op de website www.kombuistexel.com. Nadat Rob Vriezema in 2007 in zijn garage aan de Duinroos straat in De Koog van start ging met Print Service Texel is, is zijn bedrijf vier jaar later uit z'n jasje gegroeid. In zijn nieuwe bedrijf op Nollenkoog heeft hij een veel voud aan ruimte tot zijn beschik king. Zondag is er vanaf 15.30 uur open huis. Print Service Texel is gespeciali seerd in het maken van belettering, logo's of andere afbeeldingen op auto's, uithangborden, gevels, deuren, spandoeken, kleding of op ander materiaal. Maar ook voor het herstellen van beschadigde prints kan men bij hem terecht. 'Ik maak vrijwel alles zelf, van ontwerp tot print. Dan weet ik zeker dat het goed is. Ik werk voor particulieren en bedrijven.' Van de stap naar zelfstandigheid heeft hij nooit spijt gehad. 'Ik begin 's morgens vroeg en voor ik het weet is de dag al weer voorbij. De start was bescheiden, in de gara ge, zodat de kosten laag bleven. Maar wel met een printer met een maximale werkbreedte van 1,60 meter. Dat ging lange tijd prima samen, totdat de klantenstroom groeide en het aantal opdrachten toenam. Toen werd de bedrijfs ruimte een belemmerende factor, onder meer bij het lamineren van de prints. In zijn nieuwe nieuwe bedrijf heeft Rob Vriezema de beschikking over 150 vierkante meter. Met op de verdieping een ruim kantoor, van waar hij van ach ter de computer rechtstreeks zicht heeft op de printer. Het lamineren en andere werkzaamheden aan de prints gebeurt beneden, waar ook plaats is voor opslag van folie en ander materiaal. De extra ruimte komt goed van pas nu ook dochter Lilian de gelederen is komen versterken. Vooralsnog in de winter, want in het toeristensei zoen werkt ze bij ijsboerderij Labo- ra. Te gast bij Ad Harman en Sander de Haan in De Kombuis Een bijzondere avond, verzorgd door een 'gewone' Texelaar. Dat is in de wintermaanden op een zater dag mogelijk bij café De Kombuis in Oudeschild. De eerste avond van deze winter is zaterdag 26 november. Ad Harman (eigenaar van De com pagnie) en Sander de Haan zullen dan een smakelijk diner koken. En u kunt hierbij aanschuiven! het schip is. Geschrokken pak ik de telefoon die verbinding geeft met de machinekamer. De SmeerPiet is nog zwarter dan normaal en geschrokken vraag ik hem: 'Wat hangt er nu weer aan m'n staf?' Met een verlegen blik biecht hij op dat hij in slaap gevallen was en daarom de aandrijfas is vergeten te smeren. Nu zijn er twaalf dikke bouten afgebroken en moet er druk gesleuteld worden, anders komen we niet meer vooruit. Sinterklaas weet dat alles altijd goed komt, maar nu wordt het wel erg spannend. Geen noten, geen aandrijving... zucht... De stoomboot ligt, wat ik je zeg op volle zee met motorpech Gebroken bouten, een grote klap, ik meen het echt, het is geen grap De Sint die moet nu maar vertrou wen op wat te Pieten kunnen bouwen. Maar we komen aan, hóe kan mij niet boeien, al moeten we naar Texel roeien! Donderdag We kregen bericht dat de boot van Sinterklaas met pech vast zit op de Waddenzee. Daarom lukte het niet om nog een bijdrage te leveren aan het weblog. De Pieten zijn druk aan het werk en ze denken dat het wel gaat lukken om op tijd in de haven te zijn. De week van... Lodewijk Dros De volgende blogger in de serie De week van... is Lodewijk Dros uit Amsterdam, chef redactie Letter &Geest en Boeken van dagblad Trouw. aan de gemeente is voorgelegd. Eerder moest het college oorde len over het klimbos dat Marco en Chantal Tadema in het bos bij Bosch en Zee willen beginnen en over de klimattractie die is gepland nabij zwembad Calluna. Voor het klimbos bij Bosch en Zee heeft het college in principe medewer king toegezegd, maar zowel van uit de bevolking als vanuit de gemeenteraad kwam bezwaar. 'Daar willen we rekening mee houden', zegt wethouder Edo Kooiman. 'We proberen dus aan de bezwaren tegemoet te komen en kijken tevens of er een andere locatie is voor het klimbos.' Honderd wrakken voor de Texel se kust overzichtelijk in beeld gebracht en - voor zover mogelijk - van informatie voorzien. Dat biecft Texel Maritiem, een uitgave van de Rijksdienst voor het Cul tureel Erfgoed en Uniepers Uitge vers. De honderd wrakken staan afge drukt op een grote, kleurrijke kaart van het eiland en de zee eromheen. Er is een duidelijke indeling gemaakt naar ouderdom en achterop de kaart is nadere informatie te vinden. De kaart is op weerbestendig materiaal gedrukt en verwijst ook naar mari tiem cultureel erfgoed op het land, zoals de vuurtoren en het kerkje van Den Hoorn, die beide dienst doen als baken op zee. Maar ook onver wachte zaken komen aan de orde, zoals de eendenkooien op het eiland, die ooit proviand leverden voor de vele honderden schepen die op de rede op gunstige wind wachtten. Bij de wrakkenkaart, die is samen gesteld aan de hand van weten schappelijk onderzoek, hoort een kleurrijk boekje dat de Texelse geschiedenis belicht vanuit een maritiem oogpunt. Niet alleen wordt uitgebreid stil gestaan bij de Rede van Texel en de VOC, maar ook bij de ontstaansgeschiedenis van het eiland, de vroege en late Middeleeu wen en de moderne geschiedenis. Al deze tijdvakken hebben hun spo ren nagelaten, wat het maritiem cul tureel erfgoed, volgens Cees van 't Veen van de Rijksdienst voor Cultu reel Erfgoed in zijn voorwoord, 'vaak en eenvoudig zichtbaar' maakt. Hoewel de vele kaarten en andere illustraties - en hun respectieve bij schriften - Texel Maritiem zeer lezenswaardig maken, zal de meeste tekst de in de lokale geschiedenis geïnteresseerde weinig nieuws leren. Het formaat van het boekje, dat 56 pagina's telt, maakt het ook niet mogelijk diep op de zaken in te gaan, maar de samenstellers slagen er binnen dat bestek wel in een redelijk compleet beeld te schetsen van de rijk geschakeerde maritieme geschiedenis van het eiland. Een duidelijke aanvulling is het Wrakken- journaal achterin het boek, waarin de geschiedenis van enkele tiental len op de kaart aangegeven wrak ken wordt beschreven. Het eerste exemplaar van Texel Maritiem werd vorige week overhan digd aan gedeputeerde Sweet en burgemeester Giskes, tijdens het op Willemsoord gehouden symposium over 'het verhaal van de Wadden zee'. Tijdens deze bijeenkomst van landelijke en lokale organisaties op het gebied van maritieme geschie denis en erfgoedzorg presenteerden zich verschillende bedrijven en instanties uit de regio. Het boekje werd geschreven door Yuri van Koeveringe, met medewer king van Martijn Manders en Johan Opdebeeck. De uitgave werd mede mogelijk gemaakt door de provincie Noord-Holland, Leader en enkele andere fondsen en sponsors. Texel Maritiem is verkrijgbaar in de boek handel. Eigenaresse van De Kombuis, Ingrid Hennink, zit altijd vol ideeën voor gezellige avonden in haar café. Nu de keuken is uitgebreid, is het tijd voor echte dineravonden. Het koken door een 'gewone' Texelaar zorgt gegaran deerd voor een bijzonder gezellige en smakelijke avond. De buren van De Compagnie kunnen door een brand helaas nog niet koken in hun restau rant en maken daarom van de gele genheid gebruik om in De Kombuis n feestelijk Bijzondere avonden Is koken een hobby van de uitdaging aan om v sen te koken? Meldt i verrassingsmenu in De Kombuis maal te ver- Koks van De Compagnie verzorgen De Kombuis zorgen. Ad is 1J - bij veel Texe laars bekend, heeft veel ervaring in de keuken en is 'gewone' Texelaars graag in stand en is daarnaast zanger van de populaire daarom op zoek naar hobbykoks. Wilt Texelse band Wad Zou 't. Sander u liever rustig achterover leunen e avonden met werkt in de keuken bij De Compagnie en voetbalt bij Texel 1. Hier trapt hij wekelijks een aardig balletje. Het diner tijdens deze kookavonden bestaat altijd uit een voor-, hoofd- en nagerecht. Deze avond met Ad en Sander kunt u genieten van een verras singsmenu. De prijs is afhankelijk van het diner en is vanaf 619,95, exclusief vermeld op de website drankjes. De prijs voor 26 november ten op Facebook, Twitter, zal bekend worden gemaakt op de website van De Kombuis. genieten van heerlijk eten? Kom dan naar het diner op zaterdag 26 novem ber. Reserveren kan via telefoonnum mer 06-83204322. Café De Kombuis is 364 dagen per jaar geopend, 7 dagen per week Er zijn regelmatig live optredens, bijvoor beeld van Texelse muziekbands. Fees ten en andere evenementen worden Hyves. In de winter heeft het terras een win- terkap en is het verwarmd. Bovendien mag hier gerookt worden, dus ook de rokers zitten hier behaaglijk De koffie staat vanaf 11.00 uur voor u klaar. Het café heeft een kleine prijsvrienaeujke kaart met verse soep en stokbrood, diverse uitsmijters, versgebakken luxe broodjes met beenham en mosterd saus, runderhamburger van de grill, saté, vis en diverse snacks (ook om mee te nemen). De keuken is open van 11.00 tot 23.00 uur, dus ook vanaf de laatste boot kunt u nog een hapje komen eten. De gehele menukaart van Café De Kombuis is te lezen op de website. Een klimpark met hindernissen tot een hoogte van 15 meter, fraai aangelegd met heuvels en waterpartijen. Dat is het plan van Nico Erwich die het tot stand wil brengen op zijn ter rein bij de tennishal/karting- baan aan de Nikadel in De Koog. B en w hebben medewerking toe gezegd. Het park zelf is planolo gisch zonder meer mogelijk omdat het past binnen de bestaande sportbestemming. Maar voor de kantine die Erwich erbij wil zetten, is een projectafwijkingsprocedure nodig en het plaatsen van de hoogste masten kan alleen met ontheffing. De initiatiefnemer wil de ook personeelsverblijven bou wen, maar dat vindt het college niet nodig. De auto's die het park aantrekt, zullen op eigen terrein geparkeerd moeten worden. De gemeente stelt daarvoor geen grond beschikbaar en wil geen verdere druk op het naburige par keerterrein. Dit is dus in korte tijd het derde klimproject dat ter goedkeuring Op verzoek van de redactie werd het weblog deze week bij gehouden door Sinterklaas, die zaterdag aankomt in de haven van Oudeschild. Hij vertelt over de reis met de Pakjesboot 12, over vergeten pepernoten en mist op zee. Hieronder een bloemlezing, het complete weblog is te lezen via www. texelsecourant.nl. is. Want geen pepernoten is ook zo wat. Ook is bij de afvaart mijn staf klem komen te zitten tussen de wal en het schip. Een rare deuk is het gevolg. Zondag Ik heb geslapen als een roosje en werd gewekt met twee beschuitjes erop. 'Dat gaat niet goed', dacht ik bij mezelf en ben naar de stuurhut gesneld om de WegwijsPiet met de juiste koers te helpen. Gelukkig staat nu in de verte Texel weer op de radar. Ook kreeg ik nog een telefoontje van een club Texelse mensen die goed zijn in het bou wen van een podium. Zij boden mij Vrijdag Gelukkig houdt de Pakjesboot 12 het prima en zijn mijn knechten hard aan het werk. Ze staan overi gens te trappelen om voet aan wal te zetten op Texel. Anders dan anders, zal dit jaar het feest op de haven plaats vinden. Ik zag overi gens nog een bericht in de krant van vandaag van een kindje dat vraagt waarom wij niet in Den Burg komen. Laat ik voorop stellen dat ook ik het treurig vind dat ik niet in Den Burg kom, maar het organise rend comité van winkeliers in Den Burg heeft het helaas niet voor elkaar gekregen om de intocht in Oudeschild en rondgang in Den Burg geregeld te krijgen. Voor ver dere vragen verwijs ik u graag naar de ondernemers van Den Burg. Waar ik mij meer zorgen over maak is het feit dat mijn Pieter mannen vergeten zijn, ja u leest het goed vergéten zijn, om de peper noten in te laden. Bij vertrek vond ik al dat de boot zo gek in het water lag.de stabiliteit bleek min der omdat ik zo'n 350 kg gewicht miste, en wel aan pepernoten. Maar aangezien wij op een strak schema varen, was er geen tijd meer om om te keren. De Pieten keren nu de boot binnenste buiten om te kijken of er ergens nog een recept of iets dergelijks te vinden met jam, een kopje koffie een glaasje jus d'orange en een klein stukje banketletter. De OntbijtPiet brengt mij dit al jaren op de rand van mijn bed. Heerlijk. En het is belangrijk om goed te ontbijten, er volgen immers zware dagen op Texel. Maandag Zo tegen de aankomstdatum wor den de Pietermannen zenuwach tig. Zenuwachtig voor de aan komst. Ook al doen ze al jaren deze klus, ze zijn altijd weer erg benieuwd welke kinderen hen staan op te wachten. Afgelopen middag zag ik plot seling een boei met Engelse vlag aan een compleet podium op de haven neer te willen zetten voor het feest op de haven. Compleet voor zien van geluid en alle benodigd heden. Ik ben blij dat de mensen op Texel zich nu al inspannen om mij en mijn Pieten straks te verwel komen. Ómdat ik mijn telefoonge sprekken opneem (vanwege mijn vergeetachtigheid af en toe) kon ik ook de Pieten de Tape laten horen met het goede nieuws. Ook zij waren dol enthousiast. Dinsdag We naderen Texel, want ik herken vanuit de stuurhut de kustlijn. Ineens komt er geen rook meer uit de pijp en ik merk dat de kracht uit

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9