'Dokters zullen wel zeggen dat het vanzelf overgaat' TEXELSE 13 COURANT Oudgedienden Ouwe Sunderklaas geëerd Oudeschild bespreekt bouwplan voetbalveld 7A VRIJDAG 2 DECEMBER 2011 Bibliotheek zoekt geslachtenboeken n Heerwaarden, Riet Veenendaal, Gerard ve ir Kooi en Lies Kooiman. De werkgroep Festiviteiten van Den Burg heeft maandag een aantal oudgedienden van Ouwe Sunderklaas in Den Burg in het zonnetje gezet. Aat en Netty van Heerwaarden, Gerard van der Kooi, Lies Kooiman en Jan en Riet Veenendaal werden gehuldigd voor veelal tientallen jaren aan inspanningen voor het feest. Zij deden dat voor de Stich ting Folklore Texel die vorig jaar voor het laatst Ouwe Sunderklaas in Den Burg organiseerde. Renske van IJsseldijk van de feest commissie van Den Burg prees de oudgedienden voor hun verrichtin gen tijdens een bijeenkomst in De Internet en TV voor bungalows Er is een geheel nieuw glasvezel netwerk voor nodig, maar Kabel- tex gaat alle 500 bungalows op De Krim voorzien van draadloos internet en een standaard televi siepakket. Vorige week werd hier toe overeenkomst bereikt met de Vereniging van Eigenaren. Lindeboom. De feestcommissie, die gelieerd is aan de dorpscom missie van Den Burg, heeft de organisatie van het feest overgeno men. Co Vermuë liet weten dat de Stichting Muziekevenementen Den Burg bereid is de feestcommissie daarbij te ondersteunen. Wat de feestcommissie betreft, blijft alles zoveel mogelijk bij het oude. Volgens Van IJsseldijk heb ben veel mensen die jaarlijks mee helpen al aangeven dat zij ook dit jaar weer van de partij zijn. Dat geldt eveneens voor Jan en Riet Veenendaal. Er wordt hard aan gewerkt het aantal jonge speulers weer te laten groeien na de halve- Na kritische opmerkingen omtrent de kwaliteit van het draadloos internet en het telvisiesignaal is De Krim op zoek gegaan naar een oplossing. Binnen de mogelijkhe den op Texel bleken alleen Skybi- tes, de huidige provider, en Kabel- tex in aanmerking te komen. KPN viel al in een eerder stadium af. Ook Skybites kon niet voldoen aan de groeiende vraag naar vol doende capaciteit. Het kabelnet- ring van vorig jaar. Daartoe is onder meer de route wat korter gewor den. Kinderen kunnen zich maandag 12 december vanaf 16.30 uur inschrij ven bij De Lindeboom aan de Groeneplaats, waarna van 17.00 tot 18.00 uur wordt gespeuld. Tus sen de Groeneplaats en de Ste nenplaats staat op vier plekken een jury om de voorstellingen te beoordelen. Alle kinderen die speu- len, krijgen bij De Kastanjeboom aan de Stenenplaats warme cho colademelk en na afloop ligt er bij inschrijftafel een prijs voor hen klaar. Om 19.00 uur begint in Ques tion Plaza de officiële prijsuitreiking voor de kinderen. werk van Kabeltex bleek klaar om de verwachte groei naar hogere bandbreedte probleemloos aan te kunnen. Tijdens de algemene ledenverga dering werd door de bungalowei genaren positief gestemd over een voorstel om een langdurige over eenkomst met Kabeltex aan te gaan voor het leveren van de gewenste diensten. De dorpscommissie van Oude schild verzorgt woensdag 7 december een voorlichtings avond in dorpshuis 't Skiltje over de bouwplannen op het voetbal veld. Het bouwplan, ontworpen door Architectenbureau Louis Uriot, zijn een vervolg op het woningbehoef teonderzoek dat in 2006 werd gedaan en waaruit bleek dat in Oudeschild een geschatte behoef te van zestig woningen was. De dorpscommissie geeft toe dat dit aantal inmiddels drastisch moet worden bijgesteld. Mede naar aan leiding van het onderzoek steunde de gemeenteraad in 2007 het initi atiefvoorstel om woningbouw mogelijk te maken op het voorma lig voetbalveld dat, met het aan sluitend gebied, een grootte heeft van 21/2 hectare. De dorpscommissie van Oude schild werd daarbij ondersteund met €20.000,- om de plannen ver- Achter de ramen van 24 Ooste- renders is tot de kerst een Adventskalender te zien. Elke avond wordt een nieuw raam aan de serie toegevoegd. De ramen zijn versierd met een kerst-, bijbels of winters thema en worden 's avonds verlicht. Tijdens de kerstmarkt op 17 december zijn ook andere ramen rond de kerk extra versierd. De adventskalender is tot en met 1 januari te zien. De adventskalender is te zien op de volgende adressen: 1 decem ber - Ellen Douma, Mulderstraat 212.Thea Schafer, Oesterstraat 1 3.Marjorie van Doorn, Verlorenkost 14; 4.Coma Makelaar, Blazerstraat 3; 5.Thea van der Zee, Peperstraat 42; 6.Richard van der Meulen, Oesterstraat 4; 7.Kirsten van de Boomgaard, Kerkplein 6; 8.Marieke Rutgers, Oesterstraat 10; 9.Anita Staak, Cor Bremerstraat 7; 10.Lia Eldering, Ankerstraat 28; 11 .Esther Hin, Ankerstraat 15; 12.Nienke der uit te werken. Dat verliep tot op heden niet voorspoedig, wat reden was de architect in de arm te nemen. Deze ontwierp de plannen die op de voorlichtingsbijeenkomst worden toegelicht. Belangstellen den worden daarbij in de gelegen heid gesteld zich als geïnteres seerde aan te melden. De dorpscommissie verwacht niet alleen veel interesse van starters, maar ook van jonge mensen met eigen vermogen en van Texelaars die noodgedwongen aan de over kant wonen. De gemeente heeft de toezegging gedaan dat de grond voor sociale woningbouw kan wor den aangekocht voor €100,- per vierkante meter. De dorpscommis sie zal zich wel bezighouden met het aansturen van het ontwerp en het voorbereiden van het nieuwe bestemmingsplan, maar niet met het aanleggen van infrastructuur of het bouwen zelf. De bijeenkomst in het dorpshuis begint om 20.00 uur. Mahieu, Kerkstraat 6; 13.Alma Legierse, Oranjestraat 9; 14.Linda Boon, Kerkstraat 9; 15.Shirley van der Meulen, Peperstraat 12; 16.Sabine Bremer, Achtertune 8; 17.Pepermolen, Peperstraat 57; 18.Marijke Stark, Cor Bremerstraat 29; 19.De Akker, Kotterstraat 1; 20.Jenny Vlaming, Peperstraat 34; 21 .Annie Vlaming, Achtertune 10; 22.Anika Stark, Achtertune 12; 23.Astrid Witte, Verlorenkost 6; 24.Janny van der Graaff, 't Hof 2. Bouwvlak Ottersaat Het college heeft besloten medewerking te verlenen aan de uitbreiding van het bebou- wingsvlak van hoeve Julia aan de Ottersaat bij Oudeschild. Het bouwperceel wordt vergroot van een naar twee hectare. De ver- In verband met een in februari te houden workshop over gene alogie is de bibliotheek aan de Drijverstraat op zoek naar geslachtenboeken en stambo men. Op dit moment ligt de nadruk in het Historisch Informatie Punt in de bibliotheek nog op het bezoek dat Napoleon tweehonderd jaar geleden aan het eiland bracht. Er zijn foto's, kaarten en opgegraven potten en scherven te zien, even als een ontwerp voor een erepoort voor de keizer. Bij het informatie punt zijn, naast algemene boeken over het eiland, ook diverse Texel se stamboomboeken aanwezig, onder andere die van de families Van Heerwaarden, Bakker/Backer, Barhorst, Schagen, Wuis en Zijm. Deze boeken kunnen ter plekke geraadpleegd worden en biblio theekleden kunnen ze lenen. Om het Historisch Informatie Punt zo compleet mogelijk te krijgen, is de bibliotheek geïnteresseerd in geprinte of gedrukte boeken van Texelse stambomen. Als deze boeken in de collectie opgenomen kunnen worden, zijn de gegevens over Texelse families voor een breed publiek toegankelijk. Men sen die een geslachtenboek voor dit doel willen afstaan, kunnen contact opnemen met de biblio theek via tel. 312743 of e-mail- adres texel@kopgroepbibliotheke n.nl. Op uitnodiging van de bibliotheek verzorgt Harry de Raad van het Regionaal Archief in Alkmaar op 13 februari een workshop genea logie. Details hierover volgen later. ruiming is nodig omdat het bestaande bebouwingsvlak is vol gebouwd en het bedrijf wil uitbrei den om de marktgerichte opzet te kunnen behouden. Als eerste bouwplan staat verlenging van de bestaande schuren op de plan ning. Dit geldt voor de veestal en de loodsen voor opslag en bewer king voor aardappels. Adventkalender in straten Oosterend I Weblog Op verzoek van de Texelse Cou rant hield Carla Witte een week lang een weblog bij. Zij werkt als huisarts in Hoorn. Over dok ter Van Loons eerste tweeling, het schooltje van Dik Trom, hachee van grauwe gans, zelf ziek zijn, een gevarieerd aanbod aan patiënten en een heerlijke keuteldag. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecou- rant.nl. (Vrijdag) Het was een verrassing en een schrik dat we geboren werden. In een gezin dat al acht kinderen rijk was, kwam daar onverwachts een tweeling ter wereld. Dokter van Loon, al jarenlang onze huisarts, had van het merendeel van de kinderen de bevalling begeleid. Dit was echter zijn eerste tweeling en trots als hij was haalde hij zijn fototoestel om dit te vereeuwigen. Coby en ik waren geboren. Inmiddels, 48 jaar later, woont Coby in Alkmaar, werkzaam in de kinderpsychiatrie. Ik woon samen met oud-Texelaar Auke Brouwer uit Den Hoorn en onze jongens Abe (13) en Jelle (11) in het gehucht Etersheim vlakbij Oosthuizen. Opstaan is niet mijn sterkste kant en als altijd sta ik eigenlijk een beetje te laat op, prop een broodje in mijn mond en stap op de fiets naar mijn werk in Hoorn, tien km verderop. Om acht uur begint mijn spreekuur. Elke tien minuten een nieuw verhaal en vraag. Ik ben nu elf jaar op deze plek werkzaam als huisarts en de meeste patiënten zijn me wel bekend. Dit brengt verdieping in de contacten. Veel hoeft niet nadrukkelijk nagevraagd te worden. Je kent de belangrijk ste gebeurtenissen in hun leven en bent er zelf soms zeer nadruk kelijk bij geweest. Thuisgekomen is onze oudste zoon inmiddels naar z'n eerste grote feest vertrokken. Een FRIS- muziekdansfeest in Heerhugo- waard, onze jongste is naar de repetitie van toneel. Auke gaat nog een marathon schaatsen in Alkmaar en ik zak even onderuit op de bank met een wijntje. (Zaterdag) Vandaag zijn we landelijk nieuws met aanwezigheid van de gedepu teerde J. Bond van de provincie Noord-Holland en de televisie. Naast ons staat een oud school tje. Het wordt hier het schooltje van Dik Trom genoemd, omdat de schrijver Johan Kievit aan het ein de van de 19de eeuw twintig jaar voor de klas van dit schooltje met één lokaal heeft gestaan. Hier schreef hij zijn Dik Trom-boeken. De verhalen probeerde hij uit op de jeugd van Etersheim. In 1923 is het schooltje opgeheven. Onze buurman Jan wilde het eerst slo pen, maar de Stichting Stadsher stel Amsterdam is fondsen gaan werven en nu na vijf jaar onder handelen en discussies is van daag de officiële start van de renovatie. Eerst toespraken bij de molen van Etersheim. Daarna in optocht achter een Wilhelmus spelend ludiek klein fanfarekorpsje aan naar het te restaureren gebouwtje. Zo ging het ook in de Dik Trom-boeken. Jelle heeft inmiddels weer zijn voetbalwedstrijd in de D1 achter de rug, ditmaal gewonnen. Ze zit ten in een pool van gelijkwaardige tegenstanders en de wedstrijden zijn veelal een lust voor het oog. De tas met vieze shirtjes is dit keer voor ons. De lokale schilder/glazenzetter vervangt een nimmer goed slui tend raam in de schuur en daarna wijd ik me aan het maken van een hachee van grauwe gans. Auke heeft dit aan onze lokale slager, die voornamelijk niet-bio-indu- strie-vlees verkoopt, gevraagd. De afgeschoten ganzen die jagers soms op verzoek van boeren afschieten, worden vrijwel altijd naar een destructiebedrijf afge voerd en dat is toch zonde. Het smaakte heerlijk. (Zondag) Vandaag heb ik overdag dienst op de huisartsenpost West-Friesland. Ik mag de patiënten op de post zien. Op een weekenddag zijn er drie huisartsen op de post aanwe zig. Eén arts rijdt visites en één arts wordt daar ingeschakeld waar hij of zij het meest nodig is. Er zijn vier doktersassistentes aanwezig. Vandaag hebben we een ervaren team en dat werkt lekker. Het patiëntenaanbod bestaat onder meer uit een kind met oorontste king, panische angst na mishan deling, benauwde mensen met hart- en longkwalen. Best een gevarieerd aanbod. Even met z'n allen doorgesproken wat de visite arts aan moest met een wat ondui delijk beeld bij een oude demente man. Lastige overwegingen. Aldaar heb ik alvast de vergader stukken kunnen doorlezen voor de bestuursvergadering komende dinsdag. Veel stukken dit keer en vooral de juridische stukken blijf ik erg taaie kost vinden. Dat hoef ik vanavond gelukkig niet meer te doen en zal me bemoeien met de surprise van Jelle. Wij vieren Sin terklaas elk jaar nog op Texel met de nog op Texel wonende broer en zusters en hun kinderen. Het gaat dan vooral om de surprises en gedichten. Zal vast weer heel gezellig worden. (Maandag) Gisteravond al niet lekker gewor den en met koorts het bed inge kropen. Vanmorgen nog steeds overal spierpijn, rillerig, hoofdpijn. Afijn, ziek dus. Dokters zullen wel zeggen dat het een virusje is en dat het vanzelf wel over zal gaan. Zal ik dat maar geloven. Voor het eerst in mijn huisartsenbestaan mijn spreekuur niet laten door gaan in verband met zelf ziek zijn. Maak ik dat ook nog eens mee. Het komt Auke eigenlijk wel goed uit, want door ziekte van een col lega moest hij onverwachts een presentatie overnemen en kon niet op tijd thuis zijn. Normaal gespro ken zorg ik voor de maaltijd op maandag voordat de jongens gaan schaatsen en Auke zou dat van daag op zich nemen. Ze rijden dan met een dorpsgenoot mee naar de kunstijsbaan in Hoorn en worden dan ook teruggebracht. Het erop volgende uur schaatsen wij samen en eten de kinderen nog eens een pizza. (Dinsdag) Gelukkig ben ik weer opgeknapt en kan ik weer aan het werk. Assi stente is hierover op tijd ingelicht, dus het spreekuur staat weer gewoon vol. Beginnend met een man die op de fiets naar de prak tijk komt, maar waarbij de verden king van een miltruptuur rijst. Ik wil hem niet met deze diagnose op de fiets 600 meter verderop naar het ziekenhuis laten gaan. Met de ambulance vinden we alle bei ook wat veel van het goede. We besluiten dat de assistente hem dit stukje even met de auto brengt. Verder blijkt de ene vrouw een half jaar na het overlijden van haar echtgenoot het thuis niet te red den en het aangevraagde verzor gingshuis duurt te lang. Ze gaat naar een zorghotel ter overbrug ging. Een andere vrouw lijkt juist weer op te leven na het recent overlijden van haar echtgenoot. Die man verbood haar vrijwel alle contact met de buitenwereld. Zo kan het gaan. De dag wordt verder voortgezet met een vergadering van het bestuur van de CHP (centrale huisartsenpost) en WFHO (West- friese huisartsenorganisatie). Terug naar huis kan ik de kinderen nog net naar bed brengen. Ook op deze leeftijd willen ze af en toe nog hun schoen zetten. Vooruit dan maar, maar wel goed zingen. Dat lukt niet meer echt serieus. Ik weet dus niet of de Sint dit wel gehoord heeft. (Woensdag) Een heerlijke keuteldag. Geen afspraken of speciale taken van daag. Sinaasappeltje persen voor het goede gevoel van de ochtend. Abe is vandaag de eerste die het pand verlaat op de fiets richting Hoorn. Jelle vindt het altijd gezel lig als iemand meefietst naar school anderhalve km verderop en vandaag wordt hij door zowel zijn vader, als zijn moeder vergezeld. Auke fietst dan door naar Amster dam, wat hij al jaren doet, vier dagen per week. Bij regen of vorst pakt hij de bus. Ik werk vandaag niet en ook morgen niet. Deze dagen werkt in mijn praktijk al drie jaar een waarneemarts. Het is een fantastische vrouw en omdat mijn duopartner over enkele jaren zijn praktijk zal beëindigen, hebben wij wel plannen om dan een herver deling te maken. Het is fijn om dan al zo lang gezamenlijk gewerkt te hebben. Abe is een maand geleden zijn portemonnee kwijt geraakt, waarin een ID-kaart. Om een nieuwe aan te kunnen vragen is een aangifte bij de politie nodig. Dat moet op een politiebureau en dat is niet meer aanwezig in ons dorp. Eigen lijk best lekker even zo'n fiets tochtje. Daarna een Sinterklaas gedicht gemaakt, met als grote hulp een rijmwoordenboek op internet. Voor mij echt een uit komst. Vroeg weer eten om dan samen met Abe naar schaatstraining te gaan. Een jongen uit een naburig dorp rijdt ook altijd mee. Op het zelfde moment heeft Jelle dan voetbaltraining. Hij is echt de voetballer in ons gezin. Soms word je er wel eens gek van, want hij voetbalt werkelijk met alles wat voor zijn voeten komt. Als bevoor oordeelde moeder vind ik dat hij het ook goed doet en hij heeft er altijd zeer veel lol in. De week van... Ouwe Sunderklaas Renske van IJsseldijk houdt de komende week het weblog bij in de serie De week van... Zij is betrok ken bij de organisatie van Ouwe Sunderklaas in Den Burg.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 13