T E X ELS E^COURANT RSE Cjrocn 'wartrjexels in het harL, Sluiting Nieuwe Skuul lijkt onontkoombaar Cijfers VVV gunstig dankzij zonnig voorjaar 'Eenderde geld IJsland mogelijk dit jaar terug' txwonen OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12630 VRIJDAG 2 DECEMBER 2011 Ondanks bezwaren van het landelijk bestuur is Rein Stam opnieuw gekozen tot voorzitter van Horeca Texel. Het uur van de waarheid nadert voor Texel Spa Resort, het ambitieuze plan van Adrie Mant- je en Peter Hin. Het NIOZ richt zich op bedrij ven met interes se in de winning van delfstoffen in de diepere gedeelten van de oceaan. Oud-Texelse Carla Witte, woon achtig in Eters- heim bij Oosthui zen en huisarts in Hoorn, hield een week lang een weblog bij. De Groeneplaats in Den Burg is sinds woensdag vier linde bomen rijker. Gemeentewerken heeft er twee geplaatst op het grasveld achter de fietsenstalling en twee tussen de bestaande lindebomen. Volgens een woordvoerder is het de bedoeling de Groeneplaats beter aan te kleden. Langs de muur van Oosterhof komt een ligusterhaag van 1,25 meter hoog, er worden een paar bankjes geplaatst (soortgelijke zoals nu al op de bult staan) en er worden bloemen geplant. De twee linden die bij de bestaande linden worden geplaatst, zijn ingegraven in boomgranulaat, zodat de straat geen last krijgt van verzakkingen. De geplante bomen zijn circa zeven jaar oud. Volgens Gemeentewerken is het de bedoeling dat ze blijven staan, totdat zich andere ontwikkelingen op de Groeneplaats voordoen. Pieternel Geurtz, die al maanden actie voert voor het openhouden van de Groeneplaats en zich met andere Texelaars inspande om het park op te knap pen, stelde naar aanleiding van het planten van de bomen dat 'actievoeren zin heeft'. 'De gemeente heeft dat signaal positief opgevat.' Geurtz stelde in september al een daad door een apenboom op de Groeneplaats te laten verschijnen, maar die boom werd verwijderd. Gemeentewerken haalt bin nenkort de houten palen van de fietsenstalling weg, zodat daar bij vorst een ijsbaantje kan worden aangelegd. De Nieuwe Skuul, de instelling voor verslavingszorg aan het Mol werk, zal in 2012 de deuren sluiten. Dat voornemen heeft het bestuur van Arkin, de orga nisatie waar de verslavings zorg van de Jellinek onder valt, donderdagmorgen meege deeld. Het gerucht dat De Nieuwe Skuul de huidige bezuinigingen niet zou overleven, circuleerde al sinds Prinsjesdag, toen uit de Miljoe nennota bleek dat de GGZ - en daarmee Arkin - het met aanzien lijk minder geld zou moeten doen. Medewerkers en (oud-)cliënten van De Nieuwe Skuul kwamen vervolgens in actie, schreven brieven naar het bestuur en bezochten het hoofdkantoor in Amsterdam, maar tot nu toe zon der resultaat. Ook de Texelse politieke partijen werden van de dreigende sluiting op de hoogte gebracht. Het voornemen van de Raad van Bestuur van Arkin moet nog besproken worden door de ondernemingsraad en de cliën tenraad, maar de verwachting is dat deze de sluiting niet meer tegen kunnen houden. De medewerkers van De Nieuwe Skuul willen nog wel op zoek naar andere mogelijkheden om het centrum open te houden. Daarbij kan bijvoorbeeld gedacht worden aan particuliere financiering. Het voornemen van de raad van bestuur van Arkin houdt in dat De Nieuwe Skuul per januari begint af te bouwen, waarna op 1 april definitief het doek valt. De Nieuwe Skuul is een afdeling van de Jellinek-kliniek in Amster dam, die in 1978 op het eiland neerstreek, oorspronkelijk in het huis van burgemeester Sprenger aan de Rozendijk, het latere Pomona, thans bewoond door de familie Wolkers. Twee jaar later verhuisde de instelling naar het Molwerk. Het gebouw daar werd de eerste jaren gehuurd en kon later worden aangekocht, zodat het nu eigendom is van Arkin. De komst van een centrum voor ver slavingszorg ging niet zonder slag of stoot, zeker niet omdat de invulling ervan een experiment was. Oud-directeur H.J. Krauweel van de Jellinek wilde in De Skuul verslaafden laten zien hoe ze konden leven zonder verslavende middelen. Daartoe werden plaat selijke medewerkers aangetrok ken, die de cliënten kennis lieten maken met muziek, natuur, maat schappijleer en tal van andere zaken. Momenteel zijn aan De Nieuwe Skuul acht mensen ver bonden, samen goed voor bijna vijf arbeidsplaatsen. Bij sluiting moeten zij omzien naar een ande re werkkring. Het centrum wordt bewoond door veertien tot acht tien mensen, die problemen heb ben met alcohol, medicijnen of gokken. Er zijn nooit harddrug- verslaafden in De Nieuwe Skuul opgenomen geweest. De WV heeft in de eerste drie kwartalen van dit jaar 1 procent meer overnachtingen geboekt dan vorig jaar. Dat gunstige resultaat was geheel te danken aan het zonnige voorjaar, want door de natte zomermaanden juli en augustus was in het derde kwartaal juist sprake van een daling van 7,8 procent. De daling was het grootst in juli: 13,1 procent. In september werd er juist iets meer geboekt dan in dezelfde maand van 2010: 2,2 pro cent. In vergelijking met 2009 bedroeg de daling in het derde kwartaal maar liefst 12,2 procent. De trend is redelijk in overeenstem ming met de vervoerscijfers van TESO. Opvallend is echter dat de veerdienst in augustus meer per sonen overzette dan in dezelfde maand in 2010. Per sector ver toonden de resultaten grote ver schillen. Het aantal hotel boekingen daalde in het derde kwartaal met 26 procent, terwijl voor de bunga lows stijgingen van 3 procent (in juli) en 8 procent (september) wer- Geven Dat weten we dus nu, wie in Den Burg de kortzichtige, knieperige en ongeïnteresseerde onderne mers zijn, die niets over hebben voor folklore of Sinterklaas. Het zijn van die dertien-in-een- dozijn-winkeltjes die alleen op willen vallen met afstotelijke reclamevlaggen en -borden. Wie wil daar nou nog heen? Ik niet. Winkeliers, besef dat nu eens, die folklore is het zout in de pap die jullie willen verkopen! Daar moet je wat voor over hebben. Neem een voorbeeld aan Sint en Piet, die weten wat geven is. Okee, voor een schatrijk goed- heiligmanbedrijf is het makkelijk om overbodig subsidiegeld terug te brengen. Maar ze doen het toch maar, die Sint en Piet. De gemeente kan ook nog wel wat van hen leren. Die roept eerst luidkeels dat ze kunst gaat uitdelen, en een week later doet ze dat toch maar niet. Het blijkt knap lastig te zijn, dat geven, maar echt, het geeft veel voldoening als het je lukt. Een heerlijk avondje toegewenst! Woelmuis den genoteerd. Ondanks een lichte daling in het derde kwartaal was de omzet in de eerste drie kwartalen iets hoger. Het gemiddeld aantal nachten dat toeristen op Texel verblijven, steeg in de eerste drie kwartalen licht: van 5,6 naar 5,8. De leadtime (de tijd tussen boeking en aankomst) nam toe met drie dagen. Wel waren er iets meer lastminuteboekingen, vooral in september. Meer klanten waren er voor de digitale dienstverlening van de WV. Het websitebezoek nam in de eer ste drie kwartalen ten opzichte van 2010 met 16 procent toe. Het aan tal unieke bezoekers steeg met 2,6 procent. Bijzonder, omdat volgens Google Trends in het algemeen juist minder op het trefwoord 'Texel' wordt gezocht. Het aantal klanten aan de balie steeg met 4,5 procent, terwijl het aantal telefoontjes in het derde kwartaal met maar liefst 26 procent afnam. Zandsuppletie maand uitgesteld Harde wind en hoge golven heb ben de aannemer van de zandsup pletie bij de Eierlandse dam doen besluiten de werkzaamheden een maand uit te stellen. Dat liet woord voerder Marjan Nijssen van Rijks waterstaat gisteren weten. Het was de bedoeling volgende week te beginnen, maar dat wordt nu op z'n vroegst begin januari. Contrac tueel is de aannemer verplicht uiterlijk 1 april klaar te zijn met het werk. Texel maakt kans nog dit jaar 30 procent van de verloren €8 mil joen in IJsland terug te krijgen. Als het geld komt, komt het via de provincie Noord-Holland naar Texel. Die verwachting sprak wethouder Frans Visman woensdagavond uit tijdens de eerste winteravond van de WD in De Lindeboom in Den Burg. Soortgelijke verwachtingen zijn vaker geuit, maar het was de eerste keer dat er een percentage werd genoemd. Visman was woensdag middag in Haarlem bij overleg van de groep gedupeerde overheden, waardoor hij tijdens een lezing over de financiën van de gemeente met een een actuele uiteenzetting over Landsbanki kon geven. Als het tot teruggave komt, gebeurt dat onder meer in Engelse ponden, dollars, euro's en ook nog IJslandse kronen. 'Het geld wordt overge maakt aan de provincie Noord-Hol land die het daarna in euro's aan de verschillende gedupeerde lagere overheden (verenigd in de zogehe ten Noord-Hollandgroep) overmaakt. Visman hield bewust slagen om de arm, omdat er nog technische zaken moeten worden uitgewerkt. Dan gaat het onder meer om waarde van de verschillende valuta bij het omwisselen. De verwachte teruggave van 30 pro cent vloeit voort uit een paar uitspra ken die rechtbanken in IJsland het afgelopen jaar hebben gedaan en die gunstig uitvielen voor de gedu peerde lagere overheden in Neder land. In de boedel van het zogeheten Landsbanki oud (het restant van de bank in IJsland die in 2008 omviel) zit circa €7 miljard aan bezittingen waaruit de curatoren putten om aan alle vorderingen tegemoet te komen. Mocht de 30 procent (€2,6 miljoen) van de verloren €8 miljoen terugke ren, dan hoeft Texel zich niet meteen rijk te rekenen. 'Het geld staat al op de balans, dus je staat in feite wat minder rood en hoeft dus minder rente te betalen. Maar je hebt wel meer liquiditeit voor je lopende uit gaven.' Texel heeft, mede als gevolg van de leningen voor de kanjerpro jecten, momenteel een schuld van bijna €44 miljoen euro. De gemeente betaalt jaarlijks zo'n €2 miljoen aan aflossing en dat zijn bedragen waar over de WD zich zorgen maakt. texelse53courant Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): EP: Voordeel/and Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. .txl Parkeertarieven 2012 op pagina 4 SNELCODE: 548 .txl Bekendmakingen I E Garage Westend op pagina 14 www.texelseautopagina.nl

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1