'Alleen al voor die manier van eten zou je naar Georgië gaan' tey eltouyls TEXELSE 11 COURANT Heeft u al een idee voor Ouwe Sunderklaas? Cinema Texel TAXTEXEL www.taxitexel.nl onze voordeelpas DINSDAG 6 DECEMBER 2011 Verslag Georgië 4 Marjan Boontjes reisde af naar Georgië en deed voor de Texel se Courant verslag van haar belevenissen. In aflevering 4 laat ze ons kennis maken met de Georgische keuken. Op de dag dat God het land ver deelde onder de volkeren waren de Georgiërs er niet bij. Ze kwa men een dag later om hun stuk in ontvangst te nemen. 'Waarom zijn jullie een dag te laat?', vroeg God. Ik ben jullie helemaal verge ten. Al het land is al verdeeld. Ik wist niet dat jullie nog zouden komen.' 'We hadden een feest maal bereid ter ere van u en het land dat u verdeelde. We hebben de hele avond op u getoast.' Geroerd sprak God: 'Ik zal jullie het beste stuk geven. Dat had ik eigenlijk voor mijzelf bestemd.' En zo komen de Georgiërs aan zo'n prachtig land. Georgië is in het noorden afge schermd door de hoge bergen van de Kaukasus. Vanuit het wes ten en oosten moet je de Zwarte en de Kaspische Zee oversteken om er te komen. Zo ingesloten tussen natuurlijke grenzen heeft het zijn eigen cultuur en tradities kunnen bewaren. Een van die tra dities is de Supra, een feestmaal tijd waar alles voor uit de kast wordt gehaald. Heerlijke gerech ten worden bereid met groenten uit eigen tuin. Brood wordt gebak ken op een houtvuur in een ste nen ton. Vlees geroosterd op pennen en bij iedere maaltijd wordt het warme kaasbrood 'kad- japuri' geserveerd. De Tamadan, de ceremoniemeester, opent het maal met een speech waarbij hij de gasten welkom heet. Aan hem moet je het woord vragen om een toast uit te brengen. Tot in de late uurtjes wordt er getafeld, gezon gen en muziek gemaakt. Gast vrouw Dali de Graaf-Ubilava neemt ons mee naar de beste Fruitsalade als kunstwerk. restaurants van Tiblisi met leven de muziek. Ze laat ons de eerste keer op zijn Hollands een eigen gerecht van de kaart bestellen. Niemand van ons weet precies wat hij heeft besteld. Ook de kok heeft niet begrepen dat er indivi dueel een keuze is gemaakt. De gerechten worden hier midden op tafel gezet en iedereen mag uit alle schalen opscheppen. De salades komen binnen enkele minuten en de gebraden kip pas na twee uur. Zo moet de degene die de kip heeft besteld het lang ste wachten. Als die eindelijk komt kijkt hij beteuterd naar al die gebraden kippenpoten zonder aardappelen en groente zoals wij dat in Nederland gewend zijn. Dali geeft het op en opgelucht gaan we voortaan alles samen delen. Alleen al voor die manier van eten zou je naar Georgië gaan! Het doet me denken aan een vakantie op Texel. Ooit aten we onbeperkt in de boter gebak ken sliptongetjes in de schuur van jutter Maarten Boon. In een kring rond het vuur met bier en witbrood en luisteren naar verha len. Een andere traditie is dat kinderen van jongs af aan leren volksdansen, zingen en musice ren. Op zondagen wordt op plei nen door jong en oud gedanst. Ik word daar spontaan aangespro ken door een mooie Georgische vrouw. Ze vertelt enthousiast dat de beste dansgroep van het land in de schouwburg van Tiblisi op zal treden. Daar ga ik heen en het is een fantastische belevenis. Dansers die vanuit hurkzit hoog opspringen en in spagaat door de lucht zweven. En tedere dansen van vrouwen in beeldschone kos tuums. Opzwepende live muziek met liederen die de liefde, het land en de strijd bezingen. De zaal zit stampvol families. Ik zie baby's en peuters op schoot die als ze moe worden gewoon in slaap vallen. Een half uur voor aanvang begint het applaus. 'Om de spelers aan te moedigen om te beginnen', vertelt onze gids Nini. 'PR is hier niet nodig. De zaal is zo uitverkocht. Het bericht zoemt de stad rond.' Dat klopt, Maandag 12 december wordt op heel Texel op straat, in huis kamers, cafés en dorpshuizen Ouwe Sunderklaas gevierd. Menig voorstelling staat al in de steigers, anderen moeten nog beginnen. Voor wie nog geen idee heeft, hierbij ter inspiratie een greep uit het nieuws van het afgelopen jaar. Knooppuntenroute fietsen in gebruik genomen Landbouw serveert senioren gratis maal Oude gemeentehuis gesloopt Schapen op/van de rotonde Kapper Henk Prins 50 jaar in het vak Luchtvaart- en Oorlogsmu seum breidt uit Zo Texels wint Rob de Bes Award Napoleon bezoekt Texel Buitendorpen winnen Energie Bespaarstrijd Beperkte actie radius elektrische auto gemeente Hoofd- en team leiders Gemeentewerken op non- actief Nieuwe chalets op Loods mansduin Scholen Oosterend bespreken samengaan In 1988 verstuurde kerstkaart na 23 jaar bezorgd Bruintje Beer wordt Kastanjeboom Oesterman vindt parel Bakker Bos verder als Bi- Janti Piet Rodenburg schaatst vier keer alternatieve Elfsteden tocht €5 miljoen voor duurzame ontwikkelingen Insigne strand vonder duikt op in oude kluis Rabobank waarschuwde toch niet voor Landsbanki Mede werkster Gemeente presenteert spel over WABO Spokentocht Cocksdorper jeugd Plannen voor klimbossen bij De Koog Bedrijfsleven presenteert econo mische beleidsvisie Jongeren- raad van start Erfpachters ver sus Staatsbosbeheer Terras Hollebol moet vroeger sluiten IJzeren Kaap gerestaureerd Brandweer zaagt boom om voor kat Verzet in Oudeschild tegen plannen Gouden Driehoek Boe ren slapen tijdens lammerij bij de schapen Drugsgebruik onder Texelse jeugd 'bovengemiddeld' Ventilatieproblemen in OSG Bui tenterrein Ecomare vernieuwd Strijd om banen OSG Texeltruck houdt op te bestaan Uittocht dominees op Texel Strijd over statafels Visspecialist Nieuwe ijs- salon Willem Parel Recepten boekje voor ganzenvlees Voet balclubs jagen op vrijwilligers Artex voert Tovenaar van Oz op Pastor Granneman terug Erebur ger Cees de Jager loopt op 90e mee in Halve Marathon Zwarte Kas bij Gemeentewerken Utopia Natuurgebied Dorpshuizen in de knel door bezuinigingen Plan tij delijke huisvesting clubs in LTS strandt Trouwen op héél Texel Johan Hutjes verder als ijscoman Met recreanten verdwijnt naam Texelse Boys Restaurants krijgen keurmerk Waddengoud Maïs- doolhof mag wel aan de Postweg, niet bij Den Hoorn Pofferglob op Groeneplaats Dorpsplein De Waal Plan Adrie Mantje en Peter Hin voor Texel Spa Resort Nieu we beheerders Eierlandsche Huis Surfer Dorian van Rijsselberghe kwalificeert zich voor Spelen vn/dag 23 december (try out), Zaterdag 24 december, Zondag 25 december, Maandag 26 december Donderdag 29 december 2010 KINDERTHEATER DINER CABARET zo ben ik het ook aan de weet gekomen. Misschien komt zo'n academisch ensemble voor dans en zang in maart 2012 met Festi val Iberia naar Texel Marjanboontjes@gmail.com Recept Chatsjapoeri: Voor het deeg: 2,5 deciliter matsoni of bulgaarse yoghurt, 1 ei, 1 pond zelfrij zend bakmeel, zout. Voor de vulling: 500 gram soelgoeni of 250 gram buf- felmozzarella 200 gram verse kaas of kwark, 1 ei, 50 gram boter, zout, boter om in te bakken. Alle ingrediënten op kamertemperatuur. Kneed de ingrediënten tot een soepel deeg. Gebruik zoveel bloem dat het deeg luchtig blijft en niet meer aan de handen blijft plakken. Zet het 30 minu ten weg. Maak ondertussen de vul ling. Rasp de soelgoenikaas of de mozzarella. Voeg de verse kaas of kwark aan de mozzarella toe en meng dit goed door elkaar. Voeg het ei en de boter toe en roer of klop met de tot een gladde massa. Voeg zo nodig zout toe en rol 4 ballen van het meng sel. Rol van het deeg ook 4 ballen. Rol de deegballen uit tot rondjes van 20 cm doorsnee. Leg midden op elk rondje een bal van het kaasmengsel. Sla het deegplakje om de kaasbal en druk de randen stevig aan. Plat de buideltjes af, tot ze in een koekenpan passen. Bak de kaasbroden een in de hete boter in de koekenpan, aan de ene kant met het deksel en aan de andere kant zonder deksel op de pan. Snijd elk kaasbrood tot slot in 4 punten en dien ze heet op. Eet smakelijk! Met TEXELTOURS naar concert of musical! 08-12-2011 Kerstshoppen bij 'De Boet' 11-12-2011 Holiday on Ice 08-01-2012 musical Wicked Compleet verzorgd arrangement met entreeticket, comfortabel busvervoer en overtocht! ;l of mail voor meer informatie of boekingen: 0222-315555 of info®texeltours.nl PROGRAMMA 8 T/M 14 DECEMBER: ia SBfcgcSBSia PROGRAMMA PER DAG: BEKIJK ONLINE ONZE VERNIEUWDE MENUKAART! AlVIN WMO/ziekenvervoer Rolstoelvervoer Tel. 0222-315555 10% korting met Plan Wubbo Ockels voor elektrifi catie veerboot Ronde van Ooste rend in ere hersteld Tweede ambulance vertrekt toch Power- bootrace Marsdiep afgeblazen Oplaadpalen voor auto's en fiet sen Folklore dreigt ter ziele te gaan Dienst Koninklijke Diploma tieke Beveiliging oefent op Texel Flashmob in de HEMA Verhalen vertellen op Dag van het Schaap Stokoude gele Dodge Wum Koorn rijdt ererondes autocross Zilte aardappels smaken goed Dak boet Kotex stort in Nieuwe Eagles Ranch geopend De Blauwvinger moet dicht Nieuwe tuunwallen, kolken en hekken 40 jaar Bonte koe Nieuwbouw Groeneplaats op lange baan Aankoop Brakestein komt stil te liggen Boeren ondervinden overlast van kauwen en kraaien Wampex wordt Waanzin Texel Dames voetballers van Koos Texel Ener gie wint landelijke titel Duurzame Topper 2011 Gemeenteraad zet Aaf van der Kooi op non-actief Nieuwe Rioolwaterzuivering Replica buitrug in Ecomare SBB verwijderd Schelpenpad Wuis en Zoetelief Emile Roemers geeft startschot Halve Marathon Clubs en organisaties grijpen naast sub sidies 'Evenementenvergunning tijdrovende papierwinkel' Cor Ellen hakt stiekels Jozefraam terug in RK kerk Dialect in 'Echt op sien Tessels' 'Veerlicht' kunst werk bij gemeentehuis Slimme energiemeters op Texel Bij Jef in Top 100 Lekker TVL en TVO fuseren tot TOP Parkeervignet ondanks kritiek toch ingevoerd Texels bock beste bockbier Ambtenarenbestand moet kwart kleiner Rotary wil meerkosten tweede ambulance betalen Raad: geef beheer sporthal en Molenk oog aan derden Stolp-Award voor Wilma Eelman Binnen- of buitendijkse versterking zeewe ring? D66 wil zwemlesstrippen kaart Geen intocht Sinterklaas in Den Burg Straatnaamborden afgeplakt Nationaal Park op de tocht Callcenter TESO zet reizi gers op verkeerde been SBB slingert mountainbikers op de bon Boogschutter Gert Jan Schoorl superkeizer Nieuwe Skuul moet dicht Stukje Vlieland Texels

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 11