TEXELSE™COURANT SU P Texel krijgt slim elektriciteitsnetwerk 'Geen versnippering toekomstvisie haven' Cjrotn ThwartsJexels in het harL, r-ü texelseJcourant Bezorgde bouwers met petitie naar raad OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12631 DINSDAG 6 DECEMBER 2011 Texelse mannen <4 die (bijna) naakt gaan voor de camera. Ze doen het voor de kalender van fotograaf Tama ra Griffioen. Schakers van En Passant hebben een kleine overwin ning geboekt op de clubs Magnus en Anna Paulowna Spar Koot is een begrip. Het fami liebedrijf in Oos terend is sinds 2002 in handen van Arno Koot en zijn vrouw Monique j- Nog geen idee voor Ouwe Sunderklaas? Nee, dan ter inspiratie een greep uit het nieuws uit 2011. De Cocksdorp is dit jaar het 'Mekka' van het Ouwe Sunder klaas. Althans, dat vindt in ieder geval de 12 12 Club die zich inzet om het aantal speulers en toeschouwers in De Cocksdorp te laten stijgen. De club staat zeker niet alleen in zijn streven: diverse speulers hebben inmiddels 'de weg naar De Cocksdorp' gevonden. De inspanningen van de 12 12 Club, een groep bewoners van De Cocksdorp met een passie voor Ouwe Sunderklaas, lijken daarmee beloond te worden. Volgens Gerrit Koorn, Bart Boon, Wally van Beek en Esther Kuip hebben zich inmiddels veel nieuwe mensen gemeld om dit jaar ook te gaan speulen. 'Het leeft echt', aldus Kuip. Er zijn jonge speulers bijgekomen en er kunnen meer groepen worden verwacht. Ouwe Sunderklaas in De Cocksdorp kan zich al jaren beroepen op een vaste groep speulers, maar de laatste twee jaar begon de animo wat te tanen en zakte bij de volwassenen het aantal speulers onder de vijftig en het aantal voorstellingen onder twintig. Als reactie werd de 12 12 Club opgericht om het feest een zetje in de goede richting te geven. De club verwacht dit jaar weer getallen boven de vijftig en de twintig. De 12 12 Club zet zich er eveneens voor in om maandag 12 decem ber goedgevulde huiskamers in De Cocksdorp te krijgen. Belangstellenden die nog een plekje zoeken, kunnen con tact opnemen met Esther Kuip op tel 311717, tel 06- 12186667 of 1212@texel.com. (Foto Jeroen van Hattum) Texel is één van de negen plaat sen in Nederland waar de komende tijd een slim elektrici teitsnetwerk kan worden ont wikkeld. Dat heeft minister Maxi me Verhagen (Economische Zaken, Landbouw en Innovatie) gisteren bekendgemaakt. Een slim elektriciteitsnetwerk houdt in dat op een bestaand elektrici teitsnet met behulp van computers vraag en aanbod op gebied van energie op elkaar worden afge stemd. Dat moet op den duur lei den tot een vermindering van ener giegebruik en lagere kosten. 'Het is een soort laag die je over het bestaande net legt', aldus direc teur Brendan de Graaf van Texel- Energie. 'Aan het net zelf verandert niks, maar met behulp van intelli gente software stem je vraag en aanbod op elkaar af.' Met aanbod wordt onder meer energie bedoeld die mensen zelf opwekken en aan het net toevoegen. Minister Verhagen is bereid voor de proef een forse subsidie aan Texel toe te kennen. Die kan volgens het ministerie variëren van €250.000,- tot €4 miljoen. Een agentschap van het ministerie van ELI doet nader onderzoek naar de precieze hoog te. In totaal is €16 miljoen beschik baar voor de negen 'nationale proeftuinen'. Volgens Verhagen is de proef bedoeld om op verschil lende plekken ervaringen op te doen met slimme netwerken, zodat op termijn heel Nederland één slim elektriciteitsnetwerk krijgt. 'Kom op met die bouwvergun ningen!' Dat is de strekking van de boodschap die Bouwgroep Texel en het Texels Ondernemers Platform (TOP) vanavond richten tot de Raadscommissie Breed. De ondernemers hebben hun achterban opgeroepen hier mas saal bij aanwezig te zijn. Vertegenwoordigers uit de bouw en aanverwante sectoren zitten sinds kort wekelijks met het college en ambtenaren om tafel om te zorgen dat aanvragen sneller worden ver werkt en dat procedures zo snel mogelijk worden afgewikkeld. Ries Volgens De Graaf staat alles voor alsnog in de kinderschoenen en moet eerst veel worden voorbereid voordat op Texel een slim netwerk operationeel wordt. Het is de bedoeling dat de proef in de loop van 2012 start en dat zo'n 300 huishoudens op het eiland mee werken. Die huishoudens moeten nog geselecteerd worden. Texel- Energie werkt bij de realisatie van het slimme elektriciteitsnetwerk samen met netbeheerder Liander, Capgemini en Qurrent. De laatste is een organisatie die de productie van lokale energie bevordert. Cap gemini werkt sinds vorig jaar samen met de gemeente Texel en Texel- Energie om lokaal energie op te wekken en het netwerk daarvoor geschikt te maken. Swanink, voorheen van TVO, nu van TOP: 'De situatie is desastreus en rampzalig. Als je nagaat hoeveel aanvragen en vergunningen er in omloop zijn. Daardoor stagneert het werk en moeten bouwbedrijven mensen ontslaan. Verschrikkelijk. Het college heeft toegezegd er alles aan te doen dat allerlei aanvragen zo snel mogelijk worden afgewik keld. Laten we hopen dat dit daad werkelijk tot resultaat zal leiden. Met de petitie die we samen met Bouwgroep Texel vanavond aan de raad aanbieden, willen we die boodschap kracht bij zetten.' Om de ernst van de situatie duide- De Graaf is trots dat minister Ver hagen zijn oog op Texel heeft laten vallen. De basis daarvoor ligt onder meer in de ambitie van Texel om in 2020 zelfvoorzienend te zijn op energiegebied en om dienst te doen als proeftuin voor nieuwe ontwikkelingen. De reputatie van Texel als plek voor duurzaamheid speelt eveneens een rol. 'Het doet het aan de overkant goed dat we samenwerken met een grote orga nisatie als Capgemini', aldus De Graaf. 'Deze uitverkiezing hebben we ook te danken aan het feit dat op het hele eiland slimme meters worden geïnstalleerd. Uit die meters komen data beschikbaar waarmee straks vraag en aanbod beter op elkaar kunnen worden afgestemd.' lijk te maken hebben de Bouw groep en TOP iedereen die ook maar iets met de bouw te maken heeft opgeroepen vanavond naar het gemeentehuis te komen. 'Want het zijn ook hun banen die op het spel staan.' De bouwers worden opgeroepen om 'schouder aan schouder' getui ge te zijn van het overhandigen van de petitie, waaronder gisteren al honderd handtekeningen waren gezet. Bedoeling is dat de bou wers zich om 19.15 uur verzamelen op de parkeerplaats bij het gemeen tehuis. De vergadering begint om 19.30 uur. De gemeente doet er goed aan één werkgroep een toekomstvi sie voor de haven van Oudeschild te laten opstellen. Dat zegt de Stichting Havenbelangen Oude schild waarin gebruikers van de haven zijn vertegenwoordigd. De stichting kan zich over het alge meen vinden in de voornemens van de gemeente, maar heeft er moeite mee wanneer zowel een stuurgroep als een projectgroep zich over de visie gaat buigen. 'Per organisatie twee afgevaardigden in twee werk groep voor hetzelfde onderwerp is ongewenst. Dat bevordert misver standen, werkt versnippering in de hand en is niet doelmatig', aldus de stichting in een reactie op de plan nen van het college die vanavond op de agenda van de commissie vergadering staan. Volgens de stichting is het prakti scher wanneer er één werkgroep komt, waarin per betrokken organi satie één persoon plaatsneemt. Die kan tussendoor terugkoppelen met de eigen achterban, daar de des kundigheid van anderen raadplegen en die deskundigheid vervolgens te berde brengen in overleg van de werkgroep. Wat de stichting Havenbelangen betreft, zouden de dorpscommissie van Oudeschild, de watersportver eniging, het dok van Damen Shipyards en Ooms volwaardig zit ting moeten krijgen in de door haar beoogde werkgroep. Die organisa tie zijn nu in de plannen van het college alleen vertegenwoordigd in de beoogde projectgroep, worden genoemd als kandidaat om te inter viewen of zijn niet genoemd en dat klopt niet volgens de stichting. 'De dorpscommissie is de belang rijkste vertegenwoordiger van de dorpsgemeenschap en de water sportvereniging en het dok zijn eigenaar/exploitant van een groot deel van het havengebied.' Ooms, dat niet in de stichting Havenbelan gen zit, verdient volgens de stich ting eveneens een plek aan tafel, omdat het bedrijf in steenopslag ook een belangrijk deel van het havengebied exploiteert. Andere bij de haven betrokken par tijen zijn de visserij-organisatie DETV/CIV, stichting Waddenhaven Texel, ondernemersplatform TOP, ontwikkelingsbedrijf Noord-Holland Noord, hoogheemraadschap Hol lands Noorderkwartier, WV, rond- vaartondernemers, LTO, de BBZ (bruine vloot), havenbedrijf Den Hel der - Den Oever en de gemeente Texel. Daarnaast zijn er ook nog de duikclub, de Schuttevaer en de ondernemersvereniging van Oude schild. De stichting Havenbelangen wil de laatste vertegenwoordigd laten zijn middels de voorzitter die eveneens als bestuurlid van TOP aan het opstellen van de toekomst visie meedoet. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): BP: Voordeeitand Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6. Q32B3zmmn (33 c[Eg v. Garage Dros www.texelseautopagina.nl www.ekoplaza.nl vakantiekrant Verschijnt 16 december De agenda loopt tot 10 februari 2012. U kunt uw (wijzigingen voor) advertenties uiterlijk 1 week I voor de verschijningsdatum opgeven. Tel. 0222- 36 26 00 info@lenr.nl Spinbaan 6, Den Burg LANGEVELD

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1