TEXELSE 5 COURANT Kompasschool neemt intrek bij De Fontein Extra service oogartsen College bepleit eenvoud in evenementenbeleid DINSDAG 6 DECEMBER 2011 De Kompasschool neemt per 1 augustus 2012 zijn intrek in het gebouw van De Fontein in Den Burg. Dat hebben de besturen van beide scholen besloten. De Kompasschool, nu nog gehuis vest aan de Molenstraat, verhuist naar een gedeelte van De Fontein aan de Wilhelminalaan. De school krijgt daar een eigen ingang, de beschikking over drie naast elkaar liggende lokalen, een centrale hal en er komt een eigen schoolplein aan de kant van de Wilhelmina laan. Volgens directeur Iwan Visje van De Fontein en Jacco Dros, bestuursondersteuner van de Stichting Kopwerk waar De Fon tein onder valt, kan op die manier het speciaal onderwijs voor kinde ren met leermoeilijkheden op Texel behouden blijven. De Kompas school, onderdeel van de Stichting Samenwerkingsschool in Den Hel der, blijft op de nieuwe locatie een zelfstandige school met een eigen directie, eigen team en eigen schoolplan. 'Visje: Er komt een klapdeur tussen het gedeelte van De Kompasschool en De Fontein die bij brand open kan, maar ver der worden het twee losse scholen naast elkaar. De Kompasschool telt momenteel 23 kinderen in een schoolgebouw waar ruimte is voor 45 kinderen. Het ziet er niet naar uit dat het aan tal leerlingen de komende jaren zal toenemen. De school heeft de afgelopen jaren ook al geregeld strijd moeten leveren om een derde groep in de benen te kunnen hou den. Dat leidde begin dit jaar tot voornemens bij het bestuur van de Kompasschool om op zoek te gaan naar andere huisvesting. De Stich ting Samenwerkingsschool voerde verkennende gesprekken met Kop werk, Schooltij (openbaar onder wijs) en de Stichting Sarkon waar de Jozefschool onder valt. Daaruit bleek dat bij De Fontein voldoende ruimte was om in te trekken. Volgens Visje moet daar echter niet uit worden geconcludeerd dat het aantal leerlingen van De Fontein hard aan het teruglopen is. 'Ook wij kennen net als andere scholen een daling, maar naar verhouding doen we het nog vrij goed.' De Fontein telt dit schooljaar twee honderd leerlingen. Naar verwach ting heeft Texel in 2015 op de basisscholen gezamenlijk een klei ne 300 leerlingen minder dan dit schooljaar nog het geval is. Volgens Visje past het in huis nemen van De Kompasschool bin nen een gezamenlijke visie van het Texelse onderwijs om ondanks de afname van het aantal leerlingen het onderwijs op het eiland sterk te houden. 'We kunnen door deze stap het speciaal onderwijs op Texel borgen en ook de expertise die is opgebouwd behouden.' Bin nen die visie past volgens Visje eveneens het in huis nemen van peuterspeelzaal Spelemaer per 1 januari 2012. Die speelzaal zit nu nog in de Buureton. 'Maar daarna is het gebouw ook volledig benut.' De lessen en begeleiding die nu in de lokalen aan de Wilhelminalaan plaatsvinden, worden per 1 augus tus 2012 in andere ruimtes van de school voortgezet. De verhuisplannen komen morgen (woensdag) aan de orde in een commissievergadering. De politie ke partijen wordt gevraagd het besluit van beide schoolbesturen voor kennisgeving aan te nemen. De gemeente is daar onder meer bij betrokken als eigenaar van bei de schoolgebouwen. Aan de Wil- helminastraat moeten werkzaam heden plaatsvinden wanneer de Kompasschool zijn intrek neemt, maar dat kan naar verwachting zonder extra kosten, wanneer de gemeente geen exploitatielasten voor het gebouw aan de Molen straat meer hoeft te betalen. 'Als er geld overblijft, zou het goed zijn als dat voor het totale onderwijs beschikbaar komt.' Opsis oogartsenpraktijk in Den Burg is gestart met een spreek uur orthoptie, een specifiek gedeelte van de oogheelkunde. Dit spreekuur gaat gehouden worden door oud-Texelaar Jac- qelien Graaf. Jacqelien Graaf (57) is geboren in Den Burg en vertrok rond haar achttiende naar Groningen, waar ze alweer 25 jaar werkzaam is als orthoptiste. Ze komt nog vaak op het eiland en omdat ze een beetje heimwee had, wilde ze hier ook iets met haar werk gaan doen. Een orthoptiste onderzoekt en behandelt klachten of problemen op het gebied van scheelzien, een lui oog, dubbelzien, oogbewe gingsstoornissen, ver- en bijziend heid bij kinderen en specifieke hoofdpijn- en leesklachten. 'Een dergelijke dienst wordt nog niet op Texel aangeboden. Ik weet nog wel van vroeger dat je voor zulke spe- Het college stelt de raad dins dag voor veranderingen door te voeren in het evenementenbe leid. Dit naar aanleiding van een motie van Texels Belang en D66, erop gericht om de kosten voor organisaties te verminde ren. De motie van TB en D66, die stelt dat de regels voor de vergunning aanvraag te lastig zijn en het eve nementenbeleid te betuttelend, werd op 12 oktober door de raad aangenomen, waarop het college zich opnieuw over de kwestie boog. Er is nu gekeken naar welke vergunningen direct voor meerde re jaren verstrekt kunnen worden, waardoor organisaties van jaar lijkse evenementen niet ieder jaar opnieuw vergunning te hoeven aanvragen. Er komt nu een aan vraag waarbij achteraf wordt gekeken naar klachten of overlast. Ook als een evenement zodanig wijzigt dat niet meer van 'hetzelfde evenement' kan worden gespro ken, moet opnieuw vergunning worden aangevraagd. Een tweede dereguleringsmaatre gel is het digitaal kunnen aanvra gen van een vergunning. D66 en Texels Belang hadden ook gevraagd onderscheid te maken in de tarieven voor commerciële- en niet commerciële aanvragen. Texel centraal in reclame kozijnen Texel staat centraal in een nieu we reclamecampagne voor kunststofkozijnen van de Belgi sche fabrikant Profialis uit Oesel- gem. Het bedrijf was een paar dagen met een fotograaf en een camera man op Texel om foto's en video's te maken. Dat gebeurde bij de vakantiehuisjes van Bargerhof van de familie Plaatsman aan de Oos- terenderweg en bij de woonhuizen van Pieter Jan Kooger in De Waal, Anton van der Vis nabij De Koog en Robbert de Jong in Den Burg. Centraal stonden kunststof kozij nen die Profialis in Nederland op de markt heeft. Het bedrijf, dat vestigingen in heel Europa heeft, maakt onder meer kunststof pro fielen waarvan afnemende bedrij ven op maat kozijnen maken. Modellen poseerden bij de gebruik te kozijnen in de huizen en er kwa men ook Texelaars aan het woord. Zo vertelde onder andere Dirk Plaatsman in de camera over de kunststof kozijnen. Volgens Siegried Carpentier, mar- Spelemaer naar de Burdetstraat Peuterspeelzaal Spelemaer verhuist in de kerstvakantie van het huidige onderkomen in de Buureton naar basisschool De Fontein aan de Burdetstraat in Den Burg. Pharos, exploitant van de speel zalen, heeft daar een ruimte gehuurd waar de peuters na de kerstvakantie worden opgevan gen. Die ruimte wordt geschikt gemaakt voor de peuteropvang en er komt plek voor de kinderen om buiten te spelen. Spelemaer is volgens Pharos na de kerstvakantie geopend in de ochtenden op maandag, woens dag, donderdag en vrijdag. Een ochtend duurt van 8.45 tot 11.45 uur. Lia van Heerwaarden en Elles Bousma zijn de leidsters. Pharos onderzoekt of de openingstijden kunnen worden verruimd, zodat deze beter aansluit bij de vraag van veel ouders. Pharos benadrukt dat kinderen van Spelemaer die doorstromen naar de basisschool niet automa tisch naar De Fontein gaan. Ouders houden een vrije school keuze. De afspraken die Pharos en de Stichting Kopwerk, waar De Fontein onder valt, met elkaar hebben gemaakt, hebben alleen Het gedeelte van De Fontein aan de Wilhelminalaan in Den Burg waar in 2012 de Kompasschool wordt gevestigd. De school krijgt er een eigen ingang, eigen lokalen en eigen schoolplein. F°to Jemen van Hattumi cifieke oogklachten altijd naar Den Helder of Amsterdam moest. Dit scheelt enorm veel tijd', vertelt Graaf. Volgens de oogspecialist kunnen zij onderzoeken en metin gen doen die een opticien, met name bij kinderen, niet kan doen. De orthoptiste zal één of twee keer in de maand een spreekuur hou den in de oogartsenpraktijk van Opsis aan de Bernhardlaan. Men sen die op het spreekuur willen komen, hoeven geen verwijzing van de huisarts te hebben en kun nen zo binnenlopen of bellen voor een afspraak met 0800-2356774. Lichttechnici zijn druk bezig met installeren van de verlichting boven de maquette in het Maritiem en Jutters Museum te Oudeschild. Het is één van de onderdelen van de heropbouw ervan. De opbouw zal nog ongeveer drie weken duren. De maquette is in het nieuwe jaar weer te bezichtigen. Foto m schept Het college stelt de raad echter voor dit niet te doen, omdat dit onderscheid in de praktijk moeilijk te realiseren valt. Het college stelt voor dit per aanvraag te beoorde len. Daarnaast heeft de raad aan gegeven dat de afhandeling van evenementenvergunningen in totaal kostendekkend moeten zijn. Wanneer de leges voor niet-com- merciële evenementen laag wor den gehouden worden die van de commerciële extreem hoog, aldus het college, dat benadrukt dat evenementen een belangrijke rol spelen in de Texelse samenleving. Bij de behandeling van vergunning houdt de gemeente rekening met de belangen van zowel de organi sator als de omwonenden van een evenementenlocatie. Daarnaast mogen de kernwaardes (eiland van rust, ruimte en natuurbele ving) van Texel niet aangetast wor den. De brandweer moest er zaterdagmiddag aan te pas komen voor een omgewaaide boom over het Skillepaadje nabij Brakestein. De boom lag dwars over het pad, waardoor het voor fietsers lastig was er langs te komen. Met een kettingzaag werd de stam in stukken gezaagd. keting coördinator van Profialis, koos de fabrikant bewust voor Texel, omdat zij materiaal nodig hadden dat aansprekend is voor de Nederlandse markt. 'Dan moe ten we niet komen met foto's die in België zijn gemaakt.' Texel was ook geen onbekend terrein voor Profialis, omdat Kunstof Kozijnen Texel van Pieter Jan Kooger één van hun afnemers is. De profielen zijn volgens Profialis geschikt voor kozijnen voor zogeheten laagener- giewoningen. Het reclamemateriaal met Texel wordt begin volgend jaar voor het eerst gepresenteerd op een grote beurs voor kunststof materialen. Profialis, een Belgische fabrikant van kunststof producten, heeft Texel uitgekozen om foto's en video's voor nieuw reclamemateriaal te maken. Dat gebeurde onder meer in de vakantiehuisjes van Bargerhof Van de familie Plaatsman. Foto Jeroen ven Helium) betrekking op huur en gebruik van de ruimte. Pharos werkt samen met alle basisscholen in Den Burg. Spelemaer vertrekt bij de Buur eton, zodat daar het kantoor van Pharos kan worden gehuisvest. Dat zit nu nog in het voormalige gebouw van Rijkswaterstaat aan de Keesomlaan in Den Burg. Op die manier kunnen Pharos en de Stichting Welzijn Ouderen nauwer met elkaar gaan samenwerken. Het is de bedoeling dat in het gebouw van Rijkswaterstaat een polikliniek van het Gemini komt, maar dat wordt naar verwachting in 2012. Niemand minder dan Sinterklaas meldde zich donderdagavond in de kantine van ZDH om zich kandidaat te stellen voor het voorzitterschap van de Hoornder sportvereniging. Hij was echter net te laat, want vlak voordat hij en zijn Zwarte Pieten arriveerden, hadden de leden Nico van Heerwaarden al gekozen als opvolger van Jaap Lap, die onlangs na bijna negentien jaar afscheid nam. Sint reageerde sportief en nam de gelegenheid te baat zijn 'naamgenoot' te feliciteren en veel succes te wensen met zijn nieuwe functie. f°>° nans Benxei Wat ik zeggen wou Dijkversterking Het klinkt zo attractief om voor de waddijk een duinenrij aan te leg gen. Het zou goed zijn voor de vogels, de toeristen, en de bewo ners. We kunnen er misschien nog een richel kokospalmen op plan ten. Het wordt warmer, dus we moeten vooruit denken. Goed voor de vakantieplaatjes en voor een nieuw Texels product. Er zijn echter ernstige bedenkin gen: (1) Duinen horen niet op het wad. (2) We kunnen duinen niet maken. (3) Stuivend zand zal de waarde van de achterliggende gronden ernstig doen dalen. Toen er na de doorbraak van het Nauw van Calais grote zandpak- ketten van Calais tot bij Denemar ken zijn afgezet, zijn op de hogere delen geleidelijk duinen ontstaan, onderbroken door rivieren en ande re wateruitlaten zoals we die thans nog zien tussen de Waddeneilan den. Aan de luwe kant bezonken fijnere bestanddelen zoals fijn zand en slib die rond de hoogwaterlijn door groei van schorrenplanten hoger werden. Die lage (niet ver hoogd door verstuiving) vruchtbare delen zijn later successievelijk aan de wadkant gebruikt voor veeteelt en akkerbouw en door een dijk beschermd. Dus nergens groeit er een duinenrichel aan de wadkant als er een soort schor (kwelder) is ontstaan. Waarom zo iets onna tuurlijks dan daar te willen heb ben? We kunnen geen duinen maken, want daarvoor is een brede strand vlakte nodig met een juiste korrel grootte, een aanlandige wind en een opeenvolging van soorten planten van het primaire duintje tot hogere duinen. Toen de bouw van het NIOZ op het Horntje werd gepland en de TESO-haven werd aangelegd, is het voor de haven afgegraven duin en uit de diepte gezogen zand gedeeltelijk rond het geplande NIOZ gebouw gestort als compensatie voor het verlies aan duin. Als beplanting werden echte duinplanten gebruikt, maar na enkele jaren waren de meeste ver dwenen en ontstond een niet aan duin gebonden begroeiing. Toen door de dijkverhoging een stuk van De Schorren verloren ging, heeft Rijkswaterstaat dat gecompen seerd door wat grond op te spuiten op de zuidzijde en meteen een stenen dijkje gemaakt om het te beschermen. Zowel de opspuiting als het dijkje is een fiasco geble ken. De optimistische geluiden van natuurlijke aangroei van de kust voor de PH-polder is een wens droom. De strandjes bij 't Horntje en Ceres zijn juist een gevolg van erosie van het wad. Het wad voor de PH-polder is in de meer dan 40 jaar dat ik het heb gezien geleide lijk in hoogte afgenomen en tegelij kertijd zijn de strandjes gegroeid. Op alle plaatsen waar fijnkorrelige grond en slib eroderen, komen er zandstranden bij de hoogwaterlijn. Dat heb ik gezien op vele plaatsen, maar het grootst in Suriname waar zeer brede, zachte slibgronden in de getijzone zijn met in de hogere delen een mangrovevegetatie. Het slib (van de Amazone) is zeer fijn en zacht en alleen met een brede wad-slede begaanbaar. Hier en daar treedt erosie op en wordt het zachte slib weer door de zee afge voerd. Mangroves worden ontwor teld en het ziet er chaotisch uit, maar in de hoogste delen wordt dan juist zand afgezet. Zo bestaat de getijzone langs de Surinaamse kust afwisselend uit zacht slib met mangroves bij de hoogwaterlijn en harde klei - de onderlaag van inge dikt slib - met een stevig zand strand rond de hoogwaterlijn. Het is alleen ogenschijnlijk stationair maar over langere tijd verschuiven de delen en wordt er weer zacht slib voor het strand afgezet, enz. Bij een droge oostenwind komt het zand van die lage Texelse wad strandjes op de dijk en dat ver zwakt de begroeiing die nodig is om bij zeer hoog water de kleilaag te beschermen. Als we hoge zand hopen laten maken die boven de dijk dienen uit te komen dan waait het zand direct op de cultuurgron den en wegen. Al met al lijkt het maken van duinen op het wad een leuk idee, maar we kunnen het beter niet uitvoeren. Kees Swennen, Oudeschild.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5