TEXELSE 9 COURANT Spar Koot: supermarkt met bezorgservice Koot: niet weg te denken uit Oosterend Traplift voor koorzolder RK-kerk Den Burg Makkelijke winst heren Tevoko Protest met kerstboom Jeugd Durperhonk plant tulpenboom DINSDAG 6 DECEMBER 2011 www.supermarkttexel.nl Hét Familiebedrijf Spar Koot is al jaren een begrip in Oosterend. De supermarkt is sinds 2002 in handen van Arno Koot en zijn vrouw Monique. Naast een supermarkt heeft de winkel ook een webshop met bezorgservice. Arno Koot (42) is vijf jaar wanneer zijn ouders, Gé en Anja Koot, de winkel van Ger de Jong in Ooste rend overnemen. Zo komt de in Voorburg geboren winkelierszoon op Texel terecht. Al van jongs af aan helpt hij in vakanties en weekends mee in de winkel. Om zijn horizon te verbreden, ver trekt Arno voor studie en werk naar de overkant waar hij in Amsterdam terecht komt. 'Ik wist toen nog niet of ik de zaak wilde overnemen. Mis schien later', vertelt hij. In Amster dam komt Arno ook zijn toekomsti ge vrouw tegen. Monique (46), die net als Arno, uit Oosterend komt, woont daar ook. Toch zal de relatie pas later komen, wanneer ze beide weer op Texel wonen en elkaar tegen komen in het café. Arno werkt in Amsterdam als team leider Commercieel Relatiebeheer bij Zwitserleven. Dit blijkt geen baan die hij zijn hele leven wil doen. Juist wanneer hij hier achter komt, krijgt hij de kans om de winkel over te nemen. Als hij in een weekend bij zijn ouders is, komt er een stel kij ken dat interesse heeft om de zaak over te nemen. 'Het is nu of nooit, dacht ik toen. Als ik het nu niet overneem, is de zaak weg en krijg ik de kans niet weer', reconstrueert hij de situatie. In 1999 komt hij als ven noot in het bedrijf van zijn ouders om de zaak in 2002 over te nemen. Inmiddels is hij samen met Moni que, waarmee hij de zaak vanaf dat moment runt. Zijn vader helpt op de achtergrond nog mee. In 2007 breidt het bedrijf zich uit met een webshop met bezorgser vice. Het idee ontstond toen een vakantiepark vroeg of ze ook bood schappen konden leveren. Inmid dels kunnen alle Texelaars en de toeristen de boodschappen thuis laten bezorgen. 'We leveren aan alle soorten mensen; tweeverdieners die geen tijd hebben om bood schappen te doen, mensen die door lichamelijke ongemakken niet in staat zijn om boodschappen te doen en vakantiegasten', vertelt Monique. 'Wanneer de mensen niet thuis zijn, worden de boodschap pen, in overleg met de bewoners, in de koelkast gezet. Veel toeristen die in Oosterend komen, vinden het bijzonder dat een dorp van die grootte nog een eigen supermarkt heeft. In de plaatsen waar zij van daan komen, is dit al lang niet meer Naast de bezorgservice gaat de winkel zich nu inzetten voor fruit op de basisscholen in Oosterend. Dit gaan ze doen door het plaatsen van een gele container bij de winkel. In deze container kunnen de mensen alle plantaardige oliën gooien (zoals bijvoorbeeld frituurvet en zonne bloemolie). De vetten worden door een gespecialiseerd bedrijf ingeza meld, gerecycled en verwerkt tot biobrandstof. Per 100 kilo olie ont vangt Koot €21,50. Dit wordt geïn vesteerd in fruit voor de scholen. In de winkel werken naast Arno en Monique twee fulltimers en twee parttimers. Daarnaast heeft de win kel nog een aantal oproepkrachten. Het bedrijf is altijd al zeer betrokken geweest met zijn personeel. 'Mijn doen. 'Doordat ik loyaal naar de werknemers ben, zijn zij dat naar mij.' De winkel heeft al vanaf het begin op dezelfde locatie gezeten. Hij heeft meerdere namen gehad, maar is inmiddels al een jaar of vijftien een Spar. Ondanks dat de winkel op een prachtige locatie zit, zijn er twee nadelen. Het eerste is het gebrek aan parkeerruimte. Door de smalle straatjes in Oosterend kan er bijna niet voor de winkel geparkeerd worden. 'Mensen willen tegenwoor dig toch bijna in de winkel parkeren. Wij hebben maar drie plaatsen voor de winkel. Wanneer mensen geen parkeerruimte zien, rijden ze door', vertelt Monique. Het tweede nadeel komt ook de smalle straten. Hier door is het voor leveranciers lastig om bij de winkel te komen. De familie Koot is enkele jaren gele den wel bezig geweest met plannen voor verhuizing. Dit was ten tijde van het dorpsontwikkelingsplan Oosterend. Na de gemeenteraads verkiezingen werd dit plan echter van tafel geveegd en zo zitten Arno en Monique nog steeds in het pand bij de kerk. Voorlopig blijven ze daar ook en gaan ze kijken naar moge lijkheden van modernisering. Of er ook een derde generatie van de familie Koot in de zaak komt te werken, valt nu nog niet te zeggen. de enige toegang tot de koorzol der. Door de leeftijd van sommige koorleden werd dit een steeds gro ter probleem. Veel kerkzangers zijn al 25, 40 of zelfs 50 jaar lid van het koor en vinden dit geweldig om te doen. De trap vormt echter een obstakel. De meeste kerkzangers zijn al tussen de 75 en 85 jaar oud. Ze zijn nog prima bij stem, maar niet meer zo goed te been. Extra stimulans voor de traplift was het onderzoek van Stichting Con sument en veiligheid. Hieruit is gebleken dat er jaarlijks zo'n acht duizend senioren betrokken zijn bij een val van een vaste trap, waar van een aantal letstel op loopt. Zover wil de kerk het niet laten komen. 'Door deze traplift kunnen de koor leden nog lang sociaal actief blij ven. Dit is een prachtige oplossing voor nu en voor de toekomst. Het zou echt zonde zijn, wanneer ze niet meer konden zingen, omdat ze de steile trap niet meer op kunnen En de parochie kan ook niet zonder hen', vertelt Gerard Veeger van het kerkbestuur. Het was het ideale moment om de traplift te plaatsen. De kerk onder vindt namelijk al een grote renova tie. Zo worden alle glas- en loodra men schoongemaakt, wordt het n het RK-kerkkoor, maakte maandagmiddag als Stucwerk aangepakt en worden de I**, job schepers) muren geschilderd. De traplift werd 'De kinderen, Sil en Annanina, zijn pas zes en elf. Die moeten over een paar jaar maar zien of ze in de zaak willen werken. Je weet ook niet hoe het over tien of vijftien jaar is. Het is niet makkelijk om eigen onderne mer te zijn', vertelt Arno. Zelf is het hem altijd goed bevallen: 'Het is lastig. Maar de zaak draaiende hou den, en dan ook in de winter, zorgt altijd voor een bepaalde drive. Het houdt je scherp.' Het familiebedrijf is een rubriek die de komende tijd regelmatig in de Texelse Courant. Wilt u met uw familiebedrijf in de Texelse Courant of weet u er eentje, mail dan naar job@texelsecourant.nl. Wie weet bent u het volgende familiebedrijf dat wordt belicht. Dames Tevoko verliezen van US2 Het damesteam van volleybal- kwam. De services werden moeilij- vader zei altijd dat de medewerkers in de winkel als kinderen voor hem waren. Als er iets met één van de werknemers was, voelde hij met ze mee. En dat is bij mij hetzelfde', zegt Arno. Veel jongeren komen al op hun dertiende in de winkel wer ken en blijven dat tot hun achttiende vereniging Tevoko verloor zater dag met 2-3 van concurrent US2. Tevoko pakte relatief een voudig de eerste twee sets, maar in de derde set werden de rollen omgedraaid en vervol gens won US2 drie sets op rij. Tevoko begon enthousiast en maakte het US2 lastig met moeilij ke services. Bij een stand van 6-4 scoorde Tevoko diverse punten met een goede blokkering en nam hierdoor een voorsprong van 6 punten. De voorsprong werd niet meer uit handen gegeven en Tevo ko won de eerste set met 25-19. De tweede set was identiek aan de eerste. Tevoko was alert, scoorde eenvoudig en won met 25-19. De start van de derde set verliep rom melig. Tevoko maakte slordige fou ten en de concentratie verslapte, waardoor US2 beter in het spel ker en Tevoko verloor de grip op de wedstrijd. De pass kwam niet goed meer aan, waardoor niet gevari eerd kon worden aangevallen. Het aanvalsspel van Tevoko was te doorzichtig en US2 blokkeerde bal na bal. US2 won eenvoudig met 14-25. Tevoko probeerde in de vierde set weer het niveau van de eerste twee sets te halen, maar bleef fouten maken. Er werden om en om punten gescoord, maar US2 maakte aan het spannende eind van de set geen fouten en won met 21-25. In de beslissende vijfde set moest Tevoko alles op alles zetten om toch nog de winst veilig te stel len, maar de dames slaagden daar niet in. Het ging aardig gelijk op, maar US2 maakte minder fouten en pakte de vijfde set met 11-15. Door dit verlies blijft Tevoko op de tiende plaats staan. De Mareis U18 komt net te kort De jeugd U18 van basketbal vereniging De Mareis heeft zaterdag in Hoofddorp in een spannende wedstrijd met 51- 40 verloren van de Challen gers. Omdat vorige week in een zinde rend duel werd gewonnen van koploper KTC, begon De Mareis vol vertrouwen aan de wedstrijd, zeker omdat coach Heijenk over de volledige selectie kon beschik ken. Het eerste en het tweede kwart werden dan ook gewonnen, mede door sterk inside-spel van Joost Venneker. Ook Jorik Heijenk en Michael Bouthoorn speelden zeer sterk. Aanvallend was Chal lengers doeltreffender en speelde makkelijk door de zoneverdedi ging van de Mareis. Het harde verdedigende werk van Casper Dros en Dennis Weijers werd dan ook niet beloond. De tegenstanders waren net wat handiger. Max Hendriks onder schepte regelmatig de bal, maar kon een aantal lange drives naar de basket niet scorend afronden. Aron Blauboer kon aanvallend niet genoeg aanvalskracht inbren gen en ook Sjoerd Jan de Lugt raakte de bal een paar maal kwijt. Werd de winst al in het derde kwart weggegeven, in het vierde kwart - dat met 7-5 werd afgeslo ten - werd aan beide zijden slecht gescoord. Daarbij kwam dat veel vrije worpen werden gemist. Als alle gemiste vrije worpen zouden zijn meegeteld, had De Mareis 20 punten meer gehad en Challen gers 8. Coach Heijenk zal daar in de komende trainingen extra aan dacht aan besteden. Scores: Joost Venneker (20), Michael Bouthoorn (14), Max Hendriks (3), Jorik Heijenk (2), Dennis Weijers (1). Ondanks een overwinning van 3-1 op De Boemel uit Tuitjen- horn was na afloop in de kleed kamer van Tevoko toch sprake van een lichte teleurstelling. En dat terwijl de resultaten de laat ste weken niet om over naar huis te schrijven waren. Toch was de tegenstrijdigheid wel te verklaren. Tegenstander De Boe mel, derde op de ranglijst, was naar Texel afgereisd met een door blessures gehandicapt team en moest noodgedwongen een beroep doen op enkele wel zeer jeugdige volleyballers. Het gevolg was dat Tevoko een onverwacht makkelijke middag had. Daar stond tegenover dat het team geen beroep kon doen op Berry Koning, Patrick Hol- lenberg en Lennard Wieringa. Wel maakten Jitze Beintema en Ron Broersma hun rentree, beiden terug na langdurige blessures. De gasten uit Tuitjenhorn konden in de eerste set nog lang bij blijven, maar bij een stand van 17-17 sloeg Tevoko een beslissend gat naar 25-22. In de tweede en derde set werd De Boemel weggeslagen. Met een goede service werd de spelop- bouw verstoord en daarnaast maakte de harde aanval van Tevo ko resoluut korte metten. Met set standen van 25-16 en 25-8 bleef er weinig heel van de tegenstander. Maar in de merkwaardige vierde set stokte het spel van Tevoko en lieten de aanvallers van De Boemel zien dat er toch wel wat talent rond liep. De set ging gelijk op, maar Tevoko kon de opponent niet meer onder druk zetten. Toen ook de passing nog stokte, sloeg De Boe mel onverwacht alsnog toe met 22-25, Tevoko ondanks de winst toch met een lichte kater achterla tend. Door deze overwinning sluit Tevoko wel weer aan bij de brede middenmoot. Volgende week staat de belangrijke wedstrijd tegen directe concurrent Madjoe 4 op het programma. Bij winst kan Tevoko echt stappen maken op de ranglijst. Uitslagen overige Tevoko-teams: Tevoko H2-Rapide H1 3-1; Tevoko D3- Polisport D2 3-1; Tevoko D2-Alvoco D4 4-0; Tevoko MA1-Dinto MA2 3-1. Tot hun verrassing was opeens de vertrouwde boom voor hun huizen verdwenen. Een plataan die bij Ingrid Spelt en Inge Koerts in de Witte Kruislaan in Den Burg voor de ramen stond, moest wijken voor de aanleg van een nieuwe parkeer plaats en daar zijn beiden weinig gelukkig mee. Uit protest plaatsten ze een kerstboom op de plek waar de plataan stond. 'We willen daar toch graag een nieuwe boom terug hebben', aldus Koerts en Spelt. Wat ze tegenvalt, is dat de kap van de plataan niet op de tekeningen van de werkzaamheden in de straat stond aangegeven, anders hadden ze er naar eigen zeggen wel tegen geprotesteerd. Een oproep aan buurtgenoten om als steun kerst ballen in de boom te hangen, heeft inmiddels tot resultaat geleid. De twee hebben niet de indruk dat één parkeerplaats erbij de oplossing is voor de parkeerproblemen waar de Witte Kruislaan in het seizoen mee kampt. De rooms-katholieke Johannes de Doperkerk in Den Burg is voorzien van een traplift. Dit moet het gemak voor de zan gers van het dames- en heren koor vergroten. Tot dit moment was een steile trap maandagmiddag in gebruik geno men door Truus Jorna, die al sinds 1967 in het koor zit. Maandag avond werd de lift al gebruikt bij de repetitie. Kinderen van OBS Durperhonk in De Cocksdorp hebben samen met Marcel Brouwer van Gemeentewer ken vorige week een tulpenboom geplant. Het plein rond de school was dit voorjaar dankzij veel hulp vaardige handen al ingrijpend opge knapt. Het werd opnieuw ingericht en voorzien van veilige en moderne speeltoestellen. Op de officiële opening op 28 april kreeg schooldirecteur Nel Kant van wethouder Edo Kooiman een waar debon voor een tulpenboom voor het schoolplein. Toen het geschikte moment zich aandiende om die te planten, hielp de jeugd graag een handje.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9