'Bewustzijn erfgoedstatus moet groter' Ivy wint danswedstrijd TEXELSE 11 COURANT Volle kerk voor kerstkoren Artex Volkskerstzang in katholieke kerk KDDENZEE1LLUtKhli0ED Vrolijke gezichten bij heren Tevoko Het herentean van volleybalver eniging Tevoko heeft het jaar uitstekend afgesloten door in de eigen sporthal een achter stand van 0-2 op het hoogge plaatste Madjoe 3 om te zetten in een onverwachte, maar daar om niet minder verdiende over winning van 3-2. Na een moeizame start won Tevo ko de afgelopen twee partijen met 3-1, wat vertrouwen gaf voor de wedstrijd tegen Madjoe, al bleek daar in de eerste twee sets weinig van. Met enigszins bleek en plichtmatig spel leek Tevoko naar een neder laag te koersen. Er stond daardoor al snel een achterstand van 0-2 op het bord (22-25, 20-25). In de der de set kwam het vuur terug in het spel. Onder leiding van de uitblin kende spelverdeler Jitze Beintema knokte Tevoko zich terug in de wedstrijd. De verdediging stond beter en met veel inzet werd de derde set binnen gehaald: 25-18. Hierdoor groeide het zelfvertrou wen en met name door veel ser- vicegeweld in de vierde set kwam Madjoe er niet aan te pas: 25-18. Waar in het verleden Tevoko nog wel eens leed aan gemakzucht na een goed gespeelde set, was daar zaterdag geen sprake van. De ploeg was gebrand op de winst en ging verder met goed en gevari eerd aanvalspel. Bij 8-3 was de veldwissel en normaal gesproken is dit in de vijfde set een veilige marge. Maar de Enkhuizenaren hadden nog een laatste oprisping en kwamen sterk terug tot 14-14. Uiteindelijk bleek Tevoko mentaal het sterkst en kon Marco Tuntelder het laatste en beslissende punt maken op 17-15. Tevoko stijgt door dit resultaat naar een veilige acht ste plaats en heeft daarmee aan- Geslaagd Jonathan Abraha heeft aan de Univer siteit van Lei den zijn studie Rechten suc cesvol afge rond. Hij heeft zich gespeciali seerd in civiel recht en is nu mees ter in de rechten. Zijn afstudeer scriptie had als onderwerp De privacy van de zieke werknemer. sluiting gevonden met de brede middenmoot. Uitslagen overige Tevoko-teams: Tevoko D5-Volley 85 D2 0-4; Tevoko MA1 - Simokos MA2 3-2; Tevoko H2-MBSOV H4 3-1; Tevoko D3-MBSOV D4 4-0; Tevoko D2-Smash 68 D2 3-1 De 10-jarige Yvy Bakker uit De Waal heeft vrijdagavond de 'Freestyle dance competition' van jongerencentrum Time Out in Den Burg gewonnen. Ze voerde een zelfbedachte dans uit op het nummer 'Hier ver van daan' van Kempi en won daarmee twee kaarten voor de theatershow van 'So you think you can dance' van RTL5. Er hadden zich volgens Time Out vijf acts aangemeld, maar twee daarvan vielen kort voor tijd af, waardoor het aantal deelnemers tegenviel. 'Ik had liever gezien dat Wat ik zeggen wou Bord erfpacht Het protestbord met de leus van de erfpachters 'SBB erfpacht wij zijn het zat' de Pontweg stond is weggehaald. Dit betekent niet dat het probleem van de onredelijke nieuwe erfpacht al is opgelost. Na de actie van afgelopen week die het landelijk nieuws haalde is nu de hoop gevestigd op de Tweede Kamer om Staatsbosbeheer op te dansend Texel hier op af was geko men', aldus Justin Segerink. 'Er zitten heel veel danseressen bij Artex en we hebben het ruim van tevoren aangekondigd, zodat men sen ruimschoots de tijd hadden om te oefenen. Maar ook zonder veel aanmeldingen was het erg gezellig en was er veel publiek. Maar we hopen volgend jaar op meer acts.' De deelnemers werden beoordeeld door Denise Barhorst en Kelly Vonk die beiden een dans opleiding in Haarlem volgen. dragen niet zo star en eenzijdig vast te houden aan hun genomen besluit over de erfpacht. Wij hopen echt dat SBB een keer gaat luiste ren naar zijn erfpachters en de Texelse gemeenteraad en niet con stant het eenzijdig genomen besluit van begin dit jaar blijft verdedigen. Zoals SBB zich nu blijft opstellen kan echt niet. Wellicht levert het nieuwe jaar nieuwe inzichten op en wordt het wat dit onderwerp betreft op Texel weer rustig. De Stichting Erfpachters Texel i.o. (SET). DINSDAG 20 DECEMBER 2011 Sjaak Koomen en Freek Veeger op dreef bij klaverjaskampioenschap Sjaak Koomen en Freek Veeger hebben de derde speelronde om het Texels kampioenschap kla verjassen gewonnen. Wil Maas en Jan Middag behouden de leiding in het klassement. Koomen en Veeger zijn nog serieus in de race voor de titel. Na een modale opening werden de andere drie spellen ruim gewonnen. Zij kwamen tot 7092 punten en dat was nét voldoende voor de ronde winst. Veeger en Koomen stijgen naar de derde plaats in het klas sement met een achterstand van slechts 566 punten. Bart Weijdt en Piet Moree kwamen dit seizoen slecht uit de startbok- ken en stonden aan het begin van de avond zelfs op de laatste plaats. Ook het begin van deze avond was bepaald niet veelbelovend, maar daarna herpakten zij zich. Het slot akkoord van bijna 2200 punten was iets te weinig om de ronde winst te pakken. Zij behaalden 7088 punten. Dankzij dit resultaat werd de rode lantaarn overgedaan aan de concurrentie en stijgen Moree en Weijdt naar de twintigste plaats. Anita Kalf en Miriam Boog aard blijven goed presteren. Na een kleine terugval in de tweede ronde werd de draad weer opge pakt. Zij werden derde met 6988 punten en stijgen met stip van de twaalfde naar de vierde plaats. Wil Maas en Jan Middag blijven aan de leiding in het klassement en consolideerden hun positie door met 6784 punten de vierde plaats te pakken. Femmy Schuring en Frans Bos werden vijfde met 6707 punten en maken een mooie sprong in het klassement; zij stij gen van de negentiende naar de twaalfde plaats. Het gemiddelde was met 6268 punten niet bijzonder. Er werden 35 marsen gespeeld. In het klassement blijft het span nend. Wil Maas en Jan Middag leken onttroond te worden door regerend kampioenen Gisela en Lieuwe van der Veen, maar die zagen de winst van de eerste twee goede spelletjes weer grotendeels verdampen. Zij staan tweede met 400 punten achterstand, Sjaak Koomen en Freek Veeger staan derde. De grote middenmoot wordt aangevoerd door Miriam Boogaard en Anita Kalf op ruim 1200 punten achterstand. Ook Roel de Zwart en Hans Westdorp, die vijfde staan, en Gerda Veeger en Fenny Cas- pers hebben met nog twee avon den te gaan nog kans op het ere podium te eindigen. Het Kinderen voor Kinderenkoor zingt 'De Kerstezel' van Kinderen voor Kinderen. Foto Jeroen ven Hattum) Artex heeft een geslaagde derde editie van het Kerstkorenconcert in de Rooms Katholieke kerk in Den Burg achter de rug. De kerk was tot de laatste kerkbanken aan toe gevuld met bezoekers die genoten van het concert. Er waren optredens van de close- harmonygroep Close Friends, het Kinderen voor Kinderenkoor en het Popkoor van Artex. Die staan alle drie onder leiding van docent Mathieu Vulto van Artex. Close Friends, met daarin enkele Texe laars, zongen a capella nummers van onder meer Coldplay en Billy Joel. Het Kinderen voor Kinderenkoor zong kerstliedjes van Kinderen voor Kinderen, waarbij de zang zo nu en dan werd afgewisseld met toneel. De kinderen werden muzi kaal begeleid door Siebold van Breukelen (piano), Marcel Buijsman (drums) en Lucas Tijssen (bas) die ook het Popkoor begeleidden. Dat koor kende een gastoptreden van Anna Trap uit Oosterend die momenteel in Stockholm een jazz- opleiding volgt. Zij verzorgde in het Zweeds een prachtige uitvoering van het nummer Gabriellas SSng'. Het publiek beloonde Trap met een staande ovatie. Evelien Drevel en Marijn van Lindhout zorgden op blokfluit en piano voor een muzi kaal intermezzo. De Maartenscantorij, The Singers vrijdagavond mee aan de jaarlijkse redelijk goed gevuld met belang- of the Lord, Excelsior, Karen Haas- Volkskerstzang in de Rooms Katho- stellenden. dijk en Marlies Uithoven deden lieke kerk in Den Burg. De kerk was Foto Jemen ven Hattum) Ondanks de verschillende belan gen waren alle groepen het er wel over eens dat het erg belangrijk was dat mensen uit de hele wereld bewust moeten worden van de bijzonderheid van het waddenge bied. De Waddenzee is uniek, omdat dit het enige wadden- en kusteilandensysteem is in de wereld met een gematigd klimaat dat zo groot is en een enorme vari atie aan planten en dieren bezit. Gebieden of bouwwerken die op de lijst van UNESCO komen te staan blijken na de plaatsing meer toeristen aan te trekken. Dit is pri ma, maar er moet wel uitgekeken worden dat het wad hier niet onder te lijden heeft. Waddenzee Wereld erfgoed: dilemma merk-predicaat, het thema van de conferentie, sloot hier op aan. Het verwoordt de lastige keuze tussen exploitatie en bescherming. De toeristische sec tor heeft er baat bij zoveel mogelijk mensen naar het gebied te trek ken, terwijl milieuorganisaties graag de rust van het gebied gewaar borgd zien. De vissers hadden een idee om toerisme en de visserij te kunnen combineren, door toeristen mee te nemen en ze te laten zien wat er allemaal op de zeebodem leeft. Doordat ze de inkomsten deels hieruit kunnen genereren, kunnen ze de vangsten levend teruggooien waardoor de visstand op peil blijft. Ook lanceerden ze het idee de gar nalen die voor consumptie gevan gen worden te verkopen met een specifiek waddenkeurmerk. Dit moet bijdragen aan het bewust zijn. Een ander idee was de 'Wads- app', een applicatie voor smartp- hones en tabiets. Deze is bedoeld voor iedereen die zich op het wad bevindt. Men kan op de desbetref fende locatie op het wad informatie opvragen over de diersoorten, scheepswrakken, getijden en aller lei andere zaken die met het gebied te maken hebben. De ideeën wer den getoetst door een panel dat bestond uit wethouder van Econo mische zaken Kees Visser uit Den Helder, de Texelse wethouder van wonen en economie Eric Hercules, Vera van Vuuren van Ontwikke lingsbedrijf Noord-Holland Noord en Jaap Verhulst van het ministerie van LNV. Zij keken naar de haal baarheid van de ideeën, de origi naliteit en het kostenplaatje. Ande re ideeën die naar voren werden gebracht waren een havenvergro ting bij Oudeschild door middel van boeien. Daar vandaan kan met kleine bootjes naar de kust worden gevaren. Andere suggesties waren een waddenroute naar Den Helder vanuit de kop van Noord-Holland en een museum met lezingen op de TESO-boot en een veerboot vanuit Den Oever. Er waren toespraken van Els Jacobs, voormalige algemeen secretaris van UNESCO, Jan Ene- mark van de internationale Wad denzeeorganisatie en Herman Pleij, die een lezing gaf over het cultuur historisch perspectief van het gebied. Naast de lezingen en de workshops waren er een wadden quiz en een waddenlunch. In totaal kwam er op de conferentie ruim tachtig man af, die vooral uit de kustgebieden van Noord-Holland, Friesland en Groningen kwamen. De dag was georganiseerd door de gemeente Texel en Ecomare, voor gezeten door burgemeester Giskes en werd mede mogelijk gemaakt door een aantal organisaties, zoals TESO, Grand Hotel Opduin en UNESCO. GVT bakt oliebollen Over de werelderfgoedstatus van het waddengebied wordt verschillend gedacht, maar ver schillende belanghebbenden vinden het belangrijk dat men zich bewuster moet worden van de bijzonderheid van het gebied. Dat was een belangrijke uitkomst van de conferentie vrijdag in Ecomare over de werelderfgoed- status. Hoe om te gaan met deze positie?, was de centrale vraag tijdens de dag die werd bijgewoond door ondernemers en bestuurders die met het waddengebied te maken hebben. Sinds 2009 is de Wadden zee officieel aangemerkt als wereld erfgoed door UNESCO. Er staan ruim 900 erfgoederen uit 153 lan den op de werelderfgoedlijst. Het wad strekt zich van Nederland uit tot Denemarken, maar staat niet in zijn geheel op de lijst, omdat de Denen hebben besloten op dit moment nog niet mee te doen. Reden hiervoor is het feit dat plaat sing op de lijst ook veel verant woordelijkheden met zich mee brengt. Zo moet het gebied goed beschermt en onderhouden wor den. Tijdens de conferentie discussi eerde bestuurders (uit het bedrijfs leven en de politiek), vissers, hote liers, natuurbeschermers, vertegenwoordigers van musea en educatie en een groep havenbe stuurders. Allemaal hebben zij op verschillende manieren te maken met het waddengebied. Om tot goede ideeën te komen zaten ze in twee verschillende platforms om de tafel en werden verschillende belanghebbenden bij elkaar gezet. Om nieuwe toestellen te kunnen aanschaffen, bakt en verkoopt Gymnastiekvereniging Texel ook dit jaar oliebollen. Op oudejaars dag staat de kraam vanaf 8.00 uur bij de Beatrixzaal in Den Burg. Na bestelling worden de oliebollen tussen 8.00 en 12.00 uur tegen een vergoeding van €2,- ook thuisbe zorgd. Meer bijzonderheden en een bestelformulier staan op de website www.gvtexel.nl. Texel sponsort Sail Den Helder De gemeente gaat samenwer ken met de organisatie van Sail Den Helder 2013. De bedoeling is dat er tijdens het evenement een aantal schepen op de Reede van Texel voor anker gaan, als ver wijzing naar de maritieme cul tuurhistorie van Texel. Voor een goede samenwerking wordt een kleine werkgroep gevormd als tussenpersoon tussen de stichting Sail Den Helder en organisaties van het eiland. De bedoeling is dat het een terugke rend evenement wordt met een positief effect voor de regio. De qemeente levert een bijdraqe van €50.000,-

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 11