ladder 'Een halve gare met een hond tex eltouts TEXELSE 13 COURANT Opduin: 'Kwaliteit, familiair, maar niet te chique' Cine>mc3 Tpxe3! TAXITEXEL www.taxitexel.nl Zeehonden terug in Ecomare Begonnen als een familiehotel met elf kamers en één badkamer groeide Grand Hotel Opduin uit tot Texels grootste en meest luxe hotel. De geschiedenis van het viersterrenhotel dat per 1 januari van eigenaar verwisselt, gaat terug tot begin jaren dertig toen Pension Opduin werd geopend. Opduin kent een bijzondere histo rie. Stichter van het hotel aan de Ruijslaan was Hein Wuis, zoon van een broodbakker in Oosterend en vader van Harry Wuis. Hij had aan vankelijk een boerderij in Spang. Nadat in de strenge winter van 1929 zijn bloembollen waren bevro ren, kon hij van een tante in De Koog huize Duna huren, waarin zes gasten konden worden 'gehou den'. Na drie jaar was het vertrou wen in het toerisme dermate gegroeid, dat op een stuk grond dat werd gepacht van Staatsbos beheer Pension Opduin werd gebouwd. Het had elf kamers en de bouw kostte achtduizend gul den, voor die tijd een vermogen. Het pension had één badkamer en twee toiletten, gasten deden 's nachts hun plas in genummerde piespotten (nachtspiegels). De gastenkring groeide en na verloop van tijd opende de familie Wuis zes dependances in De Koog, waarbij de kamermeisjes heen en weer pendelden. Halverwege de jaren zestig nam Harry Wuis het hotel over en verrees achter de villa een nieuw hotel met twee verdiepin gen, met 32 kamers. Ook nadien investeerde hij vele miljoenen in het hotel, dat tot de meest luxe van Nederland ging horen en dat een doordachte marketingstrategie had. De groei van Opduin werd in de kaart gespeeld door het verval van het ooit roemruchte Hotel Juli ana, dat bekend stond als het Badhotel, dat ook in het bovenste segment opereerde. De vijfde ster was binnen handbereik, waar er werd bewust voor gekozen die niet te halen. Kwaliteit, familiair, maar niet te chique, bleef het credo. Kees den Ouden trad in 1988 bij toen nog Hotel Opduin in dienst als adjunct-directeur. Geboren in Den Haag en opgegroeid in Rotterdam volgde hij de hotelschool en werkte bij diverse hotels, om uiteindelijk in De Koog direct onder de toenma lige eigenaar Harry Wuis aan de slag te gaan. Op 1 januari 2000 namen hij en echtgenote Henriëtte het bedrijf over en veranderden de naam in Grand Hotel Opduin. En gingen daarmee een grote uitda ging aan. De exploitatie van zo'n groot hotel is niet eenvoudig en de gemiddelde verblijfsduur van gas ten werd steeds korter. Daartegen over stonden veel trouwe gasten die vaker terugkeerden in het hotel en een aanzienlijk aantal zakelijke gasten. In 2003/2004 volgde een grote verbouwing, waarbij de lob by, de receptie, de vergaderzalen, evenals het zwembad, de sauna en sport- en spelruimte werd ver nieuwd. Ook de restaurants wer den onder handen genomen en omgedoopt tot restaurant Heeren XII, brasserie De Franse Slag en Grand Restaurant Opduin. 'Deze vernieuwing is voor ons van essen tieel belang om te overleven, in een maatschappij die zich steeds ver der anoniem ontwikkelt en de zucht naar kwaliteit, een breed service pakket en vooral lichtvoetigheid, comfort en ontspanning toeneemt', zei Den Ouden toen. Het bleef niet bij deze opwaardering, korte tijd daarna werden alle 103 kamers gerenoveerd en gemoderniseerd. Over het besluit om het hotel nu te verkopen, circuleerden direct na het bekendmaken allerlei geruch ten. Kees den Ouden daarover: 'Dit is geen besluit wat we in een week hebben genomen, zelf zijn we er al een jaar mee bezig. Er is voor ons nu geen bedrijfseconomische reden om te verkopen. Het hotel heeft een mooi rendement en ook motivatie ontbreekt het niet. We hebben wel nagedacht over de vraag dat als we een keer zouden stoppen, waar het hotel dan heen zou gaan. Dat dit nu gebeurt, is niet geheel volgens onze planning, want het idee was om nog een jaartje of vier door te gaan. Maar we zijn nu benaderd door een marktpartij en zo'n rijdende trein komt maar één keer langs. De reden om met Hoscom in zee te gaan is dat je dit soort particulier gerunde bedrijven en ondernemers die zelf een hotel op de schouders willen nemen, steeds mindertegen- komt. Grand Hotel Opduin blijft nu gewoon een Texels bedrijf waar de medewerkers op hun plaats kun nen blijven zitten.' Eigenaar Lucas Petit benadrukt dat Hoscom geen hotelketen is. 'We zijn juist wars van eenvormigheid. Al onze hotels hebben een per soonlijk karakter. Stuk voor stuk verschillende bedrijven die op hun eigen manier worden gerund, maar wel verbonden zijn. Er is ons veel aan gelegen om juist dat persoon lijke karakter dat Grand Hotel Opduin heeft uitgedragen te koes teren.' Over de erfpacht bij Staats bosbeheer zijn volgens Petite nog geen afspraken gemaakt. 'We hou den de vinger aan de pols.' Sjimmie Een mooie Texelse zondag begin mei. Het is vroeg in de middag en ik lig buiten in een tuinstoel heer lijk te slapen na een drukke nacht. Het hele weekend dienst. De drukke schapenlamperiode loopt ten einde. Maar nog steeds veel werk. Ook de afgelopen nacht. Een paar schapenverlossingen, een keizersnee bij een koe. De bel van de voordeur gaat. Meerdere keren. Even later staat m'n vrouw in de tuin. 'Een man met een hond', zegt ze. 'Erg of heel erg?', vraag ik. 'Niet erg', klinkt het, 'maar je moet er naar kijken want volgens hem is het wel erg.' Kreunend kom ik over eind en slof naar de voordeur, stijf van het gebeul van de afgelopen nacht. hondenbezitter denk ik cynisch. 'Waar bloedt ze precies?' 'Ergens van achteren', is het vage ant woord. Ik begin iets te vermoe den. Druk de hond licht op het achterste gedeelte van haar rug en ja hoor, ze zakt wat door de achterpoten en doet haar staart omhoog en opzij. Uit de opge zwollen vulva druppelt een beetje helderrood bloed. 'Uw hond is loops mijnheer', zeg ik en zet haar weer op de grond. 'Loops? Wat is dat?' Geduldig leg ik uit hoe het zit met de voortplan- tingsfysiologie bij honden. Aan zijn gezicht te zien begrijpt hij er niet veel van of hij denkt dat ik hem iets wijs maak. Maar dat kan me op dit moment niet veel sche len. 'Nou, dat is het dan', zeg ik. 'Houd haar maar goed in de gaten en zorg dat ze niet gedekt wordt, ik bedoel, zwanger wordt gemaakt.' 'Ja ja', zegt de jongen. 'Nou, bedankt dan maar.' Hij draait zich om en wil de deur uitstappen met Sjimmie. 'Ho ho', roep ik hem terug, 'u moet nog betalen.' 'Betalen? Maar u hebt niets gedaan.' Hij kijkt me verbaasd aan. 'En u bent toch dierenarts? Dan moet u de dieren toch hel pen?' 'Ik help toch ook', zeg ik iLXHlSh^COdlUvi- Vervolgverhaal Jaap Klinkers (1 juni 1951) was van 1976 tot 1993 dieren arts op Texel. Tegenwoordig woont hij in Meppel en pakt hij regelmatig pen en papier. Bijna een jaar geleden publi ceerden wij een (vervolg)verhaal van hem, geïnspireerd door de stran ding van de Compass in 1986. Onlangs stuurde hij ons zijn verhaal Sjimmie, over de belevenissen van een dieren arts op Texel. Vandaag de eerste van drie afleveringen. 'maar ik moet er wel voor betaald worden. Het zondagconsult kost vijfendertig euro, contant te vol doen.' Op de stoep staat een sjofel geklede jonge man met verwarde haren. Naast hem een vrolijk kwispelend hondje. De man kijkt mij ongerust aan. 'Ze bloedt van achteren', zegt hij. Hij heeft een plastic tasje in de hand waaruit een paar half verlepte narcissen steken. 'Is het zo erg dat u mij hiervoor op zondagmiddag moet storen?', vraag ik. Hij kijkt mij aan en wacht op het vervolg. Ant woord op de vraag krijg ik niet en jarenlange ervaring heeft geleerd dat afschepen geen zin heeft. 'Hier om de hoek is de praktijkin gang. Gaat u daar maar heen dan maak ik de deur voor u open.' Hij kijkt me wantrouwend aan, bang dat ik deze deur dicht doe en de andere niet open. 'Ga nou maar', zeg ik, 'ik kom echt wel.' Ik laat man en hond de praktijkruimte binnen en zet de hond op tafel. Gelukkig is het een braaf beestje dat niet tegenstribbelt. 'Hoe heet ze?' 'Sjimmie en ik heb haar nog maar twee dagen. Van een vrien din gekregen. Die ging samenwo nen en haar vriendje wilde geen hond in huis.' Een zeer ervaren Hij kijkt me wanhopig aan. 'Ik heb geen geld', zegt hij. 'Waar woont u?' vraag ik. 'In Amsterdam dokter.' Ik denk na. Dit wordt helemaal niks. Een halve gare met een hond op zon dagmiddag. Een hond die niets mankeert en die over twee maan den waarschijnlijk een nestje pup pies heeft waar een asiel mee opgescheept gaat worden. 'Ik wil wel graag dat u mij betaalt.' Ik probeer het nog maar een keer. Opeens weet hij het. Graait in de plastic tas en haalt de narcissen eruit. De bollen hangen er nog onderaan te bungelen als een paar testikels. Ergens gepikt natuurlijk. 'Kijk, deze mooie bloe men zijn voor u. Als betaling.' Ik kijk hem vernietigend aan. En heb allang door dat ik kan fluiten naar mijn geld en ik wil verder met m'n middagdutje. 'Vertrek maar met je loopse hond en kom hier nooit weer', bijt ik hem toe. 'Dank u wel dokter, dank u wel, de bloemen mag u houden. Dag.' En weg is hij met z'n hondje. Wordt vervolgd. Woensdag 28 december Kindertheater Feestrestaurarrt-17.00 u "Klojo, Tante Ko en de Sommeltjeskerstshow" 19633 info@klifi2.i Team Cinema Texel wenst u MUSlj: CLUtj 2010 KINDERTHEATER DIN^R CABARET WOENSDAG 28 DECEMBER Bel of mail voor meer informatie of boekingen: 0222-315555 of info®texeltours.nl PROGRAMMA 22 T/M 28 DECEMBER: i ijrïlnFeestdageh fe I®U ITIadderTexell Tel. 0222-315555 WM0/ ziekenvervoer Rolstoelvervoer 10% korting met onze voordeelpas Met TEXELTOURS naar concert of musical! 08-01-2012 musical Wicked 23-02-2012 huishoudsbeurs 23-02-2012 negenmaandenbeurs Compleet verzorgd arrangement met entreeticket, comfortabel busvervoer en overtocht! De dertien zeehonden die in ver band met de verbouwing van de bassins tijdelijk verhuisd waren naar 't Horntje zijn terug in Eco mare. De zeedieren kunnen nu genieten van de nieuwe verblijven. Het betreft zeehonden die op leef tijd zijn en zichtproblemen hebben. Hierdoor zouden ze in het wild niet overleven. In de nieuwe onderko mens is meer variatie voor de die ren. Zo hebben ze een nagebootst strand en zijn er verschillen in diep te in de nieuwe baden, waardoor ze meer speelruimte hebben. Het transport van de zeehonden is vlekkeloos verlopen.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 13