Texelse kap met gouden oorijzer terug op het eiland TEXELSE 3 COURANT 'Ik ben wel klein, maar financieel gezond' Veehouder vervangt 50 jaar oude koeienstal DINSDAG 20 DECEMBER 2011 DEN H AAG Utr echt. n Amelia Bakker-de Jager met de Texelse kap met oorijzer. De collectie van Cultuurhistorisch houder het Texelse museum had Museum Texel is uitgebreid met getipt. De kap verkeert volgens een authentieke Texelse kap met Wilma Eelman in perfecte staat, gouden oorijzer. De kap werd gekocht op een veiling in Dor- Waarde zuster! Verleden jaar met drecht nadat een alerte veiling- een goede luim kreeg ik eens in mijn hoofd om mijn goede vrouw een cadeautje te doen bestaande in een "kappekant" zoo men dat op Texel noemt, zo schrijft Willem Bakker Kzn in december 1913. Die brief was voor veilinghuis Mak Dordrecht aan leiding om begin december 2011 het museum in De Waal te waarschu wen. Daarmee begon een korte speurtocht naar de achtergrond van de brief, een gouden oorijzer met Texelse kap en de verwerving daar van door het museum. Gouden oor ijzers waren schaars op Texel, ze kwamen in de 18e en 19e eeuw voor bij rijke boeren, kooplieden, grondei genaars en grootschippers. Maar de meeste Texelse boerinnen hadden een zilveren oorijzer, met gouden spelden en voorhoofdsnaald. 'Deze aanwinst is bijzonder interessant voor ons museum, vooral omdat dankzij een brief uit 1913 en wat speurwerk de herkomst gerecon strueerd kon worden', aldus Eelman, die de herkomst uitpluisde. Willem Klaasz Bakker (Oosterend 1844-1922) trouwde in 1869 met Amelia de Jager (Zaandam 1847 - Oosterend 1913), dochter van een graanmolenaar in de Zaanstreek. Willem Bakker was winkelier en grondeigenaar in Oosterend en noemde zichzelf koopman. Daar naast noemt de Texelse Courant hem van 1886 tot 1911 als gemeen teraadslid, was hij directeur van het begrafenisfonds Oosterend, bestuurslid van de liberale kiesver eniging Oosterend, bestuurslid van Nut en Genoegen in Oosterend en voorzitter van de afdeling Oosterend van de Nederlandse Protestanten bond. Zijn winkel, geërfd van zijn ouders en nog een tijdje gevoerd samen met zijn moeder, stond aan de toenmalige Weststraat 10, nu Oesterstraat 8. Dat was een soort winkel van Sinkel, behalve kruide nierswaren verkocht hij ook rijstmeel voor veevoer, vloerzeilen, matten en karpetten. In 1907 had Willem Bak ker een belastbaar inkomen tussen de ƒ1.700,- en ƒ1.800,- en was daarmee de man met de hoogste inkomsten van Oosterend. Zijn vader was Klaas Willem Jacobsz Bakker, schipper, winkelier en koopman en zijn moeder Aagje Jans Timmer, kleindochter van de bemiddelde commandeur ter walvisvaart Sij- brand Jansz Timmer (1732-1801) die de boerderij (nu de Rötisserie) op het Kerkplein in Oosterend liet ver bouwen en van dure Harlinger tegel tableaus met schoorsteenstuk voor zien. De winkel van Klaas en Aagje Bakker is vóór 1832 gebouwd in de achtertuin van die boerderij. Het oorijzer met kapspelden, voor hoofdsnaald en zijnaalden dateert uit 1875 en is gemaakt door goud smid W.M. Bakker aan de Kooltuin in Alkmaar. Het kappenkant kocht Bak ker in 1912. Amelia heeft het kant vlak voor haar ziekbed nog wel ver werkt tot Texelse kap, maar niet meer zelf gedragen. Tijdens haar ziekbed sprak ze er wel over, zo schrijft Willem Bakker. Amelia de Jager was een dochter van de Zaanse korenmolenaar Jan Cornelis de Jager (1819-1858) die in 1844 trouwde met Aagje Jacobsd de Roo (1822 Krommenie-1866 Koog aan de Zaan). Amelia kwam in 1859 in huis bij de familie Klaas Bak ker in Oosterend. Een tante van Amelia, Aaltje Jacobs de Roo was in 1850 getrouwd met Klaas Pietersz Hille, geneesheer in Oosterend. Het overlijden van dokter Klaas Pietersz Hille in 1870 werd aangegeven door "onze" Willem Bakker. Willem en Amelia trouwden in 1869 en kregen 4 kinderen, zoontje Klaas, geboren in 1870, overleed al in 1871 Dochter Amelia Klasina (1875-1934) trouwde met Leo Koning (zoon van Sijp Koning en Dieuw Brans); Leo en Amelia waren de ouders van de op Texel welbekende Sijp en Melia Koning. Dochter Trijntje werd gebo ren in 1880 en overleed kort daarna, in 1881. Zoon Klaas Bakker (1882 - 1952) trouwde met Adriana Garrit- sen (dochter van Cornelis Garritsen en Martje Lap uit Eierland). Dochter Amelia Klazina werd in 1875 gebo ren; in dat zelfde jaar werd het oor ijzer gemaakt en mogelijk aange schaft uit blijdschap na de geboorte van een gezonde dochter. Na het overlijden van zijn Amelia kwam schoonzus Stijntje 'voor gezelschap en besturing der huis houding' bij Willem Bakker in huis. Ook was er een beste dienstbode. Tijdens haar ziekbed dacht Amelia aan haar nieuw muts, zo schreef Wil lem. Omdat Trijntje, een schoonzus van Willem, de enige in haar familie was die nog een kap droeg, bestem de Amelia het oorijzer, kappenkan- ten en andere bijbehorende sieraden voor Trijntje. De hartelijke groeten van zuster Stijntje en van mij ook aan Uwe man en kinderen, Uwe zwager W. Bakker Kz, zo besluit Willem Bak ker de brief die hij, met de kap en een foto van Amelia Bakker-de Jager, aan zijn schoonzus Trijntje stuurde in december 1913, nu 98 jaar geleden. Als het museum met ingang van maart 2012 weer open gaat, maakt de Texelse kap onderdeel uit van de expositie. Zal ik stoppen of doorgaan? Dat was de eenvoudige maar pran gende vraag die melkveehouder Hans Kikkert zichzelf vorig jaar stelde. Toen hij zich realiseerde dat hij te graag boer was om ermee op te houden, wist hij wat hem te doen stond: er moest een nieuwe stal komen. 'De oude, een ouderwetse groeps- stal, was klein en versleten. Hij was in 1963 gebouwd tijdens de ruilver kaveling. Mijn vader is hier in 1971 begonnen. Je kunt zo'n stal wel opknappen, maar dan blijft-ie aan de krappe kant. Bovendien ben ik bijna 43. Tijd om een stap te zet ten, want over tien jaar hoef je er niet meer aan te beginnen', vertelt Kikkert, wiens bedrijf Zuytdorp aan de Hemmerweg staat. Met dertig melkkoeien heeft hij één van de kleinste veehouderijen op het eiland en kon hij zich financieel niet te veel veroorloven. Om die reden koos hij weliswaar voor een ligboxenstal, maar bouwde hij geen nieuwe. 'Ik had het geluk dat ik een gebruikte stal kon overnemen van Rodenburg van de ijsboerderij, die een nieuwe stal voor een melkro- bot heeft gebouwd. De apparatuur is wel nieuw, maar om de kosten verder in de hand te houden heb ik het eenvoudig gehouden. Ik heb bijvoorbeeld geen mestkelder laten aanleggen.' De stal is twintig bij veertig meter groot en bevat wat in agrarische kringen een diepstrooiselbox wordt genoemd. De koeien liggen er op een dikke laag stro. Om deze te verversen, wordt een schuif gebruikt, waarna het mengsel van stro en mest op een mestplaat elders op het erf belandt. 'Een kos- tenafweging, want als je de grond in moet, kost dat extra geld. Dit is iets arbeidsintensiever, maar ook met zestig koeien is dat te over zien. Bovendien is zo'n laag stro voor de koeien comfortabel. Dat is belangrijk, want dan geven ze meer melk en gaan ze langer mee.' Het benodigde geld kon Kikkert zonder grote problemen lenen. 'Ik ben dan wel een kleine boer, maar ik heb altijd op tijd mijn rekeningen betaald en ben financieel gezond. Naast mijn bedrijf doe ik verder nog wat werk als ZZP'er. En omdat ik het zo eenvoudig mogelijk heb gehouden, zag de bank het wel in me zitten.' Een verhoging van het dierenwel zijn brengen - naast de dikke laag stro - ook de wanden van de stal. Die zijn niet dicht, maar bestaan uit dichtdoek (aan de westkant) en windbreekgaas (aan de oostkant). 'Dat zorgt voor veel licht en frisse lucht.' 's Zomers zet Kikkert de deur open, zodat de dieren naar buiten kunnen wanneer ze willen. En weer naar binnen natuurlijk, al zal dat niet altijd het geval zijn. 'Ik heb ook land aan de andere kant van de weg. Als ze daar lopen, moeten ze de hele dag buiten blij ven en kunnen ze alleen bij het melken naar binnen. Maar dat is niet zo'n probleem.' Hoewel hij waar schijnlijk wel nooit meer een 'grote' boer zal worden, wil Kikkert op kor te termijn wel graag doorgroeien naar zestig melkkoeien. 'Ik heb er de ruimte in de stal en de hoeveel heid land voor. Als het melkquotum in 2015 wordt afgeschaft, wordt het een stuk eenvoudiger om uit te breiden. Verder heb ik honderd schapen en fok ik jongvee op. Ik ben dan wel klein, ik wil het nog wel een hele tijd volhouden', aldus de veehouder, die zaterdag open dag hield en daarbij een kleine tweehonderd bezoekers kon ver welkomen. Joop Rommets Mijn liefde, mijn alles heeft ons met moeite verlaten. Henk Broekman oud-notaris Oosterhesselen, 29 juni 1923 De Bilt, 15 december 2011 Kinny Broekman - van der Linden Dag liefste papa en opa van de hele wereld, onze grote vriend en voorbeeld, je blijft in gedachten altijd deel van ons. Martin Broekman en Margreet Hofstee Roos en Noor Gijsbert Bastiaan Broekman en Michal Cohen Aden en Romy Jet Broekman Anne Broekman en Gertjan van der Star Jip en Hannah Correspondentieadres: Melkpad 23,1217 KA Hilversum De afscheidsdienst wordt gehouden op donderdag 22 december om 12.00 uur in de aula van Begraafplaats Zuiderhof aan de Kolhornseweg 13 te Hilversum. Aansluitend zal aldaar de begrafenis plaatsvinden. Na afloop is er gelegenheid elkaar te ontmoeten in de aula van de begraafplaats. In plaats van bloemen stellen we een bijdrage aan Alzheimer Nederland zeer op prijs (giro 2502 ouv dhr. H. Broekman). Op 14 december overleed in de leeftijd van 8 jaar onze oom Henk Broekman oud notaris te Hilversum Texel: Gerrit Gerrits Erik Broekman en familie Het kruis brengt ons bij Christus, want zonder Christus kunnen we het kruis niet dragen. Met grote droefheid delen wij u mede dat is overleden onze lieve zus en schoonzus Cornelia Margaretha Elisabeth Bergmans-Schoutsen Cora Weduwe van Wilko Bergmans Hoorn, 29 oktober 1946 Den Helder, 118 december 2011 Familie Schoutsen Familie Bergmans Hollewal 47 1791 GH Den Burg De avondwake zal worden gehouden op woensdag 21 december om 19.00 uur in de Johannes de Doper kerk, Molenstraat 36 te Den Burg, waarna gelegenheid is de familie te condoleren De uitvaartdienst zal worden gehouden op donderdag 22 december om 13.30 uur in bovengenoemde kerk. Aansluitend zullen wij Cora begeleiden naar de begraafplaats van De Cocksdorp aan de Molenlaan. Na afloop van de begrafenis komen wij samen in restaurant "de Aanleg", Kikkertstraat 1 te De Cocksdorp, waar tevens gelegenheid is de familie te condoleren Correspondentieadres: R.J.A. Schoutsen, Pergola 132, 1628 LX Hoorn. In plaats van bloemen vraag ik u, als het mogelijk is, mij te begeleiden op weg naar de hemel met uw gebeden. Mocht u geen persoonlijk bericht hebben ontvangen, dan verzoeken wij u deze advertentie als zodanig te beschouwen. Hoera!! Na 9 maanden is Gert- Jan weer thuis. Wij willen iedereen bedanken voor de vele kaarten, smsjes, telefoontjes en bezoe ken. Fijn te weten hoe iedereen met ons gezin heeft meegeleefd. Tevens willen wij ieder een Prettige Kerst en een goed en gezond 2012 toewensen. Jan en Tina, Thijs, Gert-Jan en Carolien Smit Hartelijk dank voor de mooie felicitatiekaar- ten die wij ontvingen vanwege ons 50-jarig huwelijk. Tevens fijne feestdagen en een goed 2012 gewenst. Co en Ria Moens Morgen nieuw in de Club van 50: deze muzikale, sportieve reporter! Hans Kikkert: 'Ik heb

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 3