'Meld waardevolle boom bij gemeente' A TEXELSE 5 COURANT DINSDAG 20 DECEMBER 2011 Het college moet 'actief' aan Texelaars vragen welke bomen en boomgroepen zij waardevol genoeg vinden om voor het eiland te behouden. Texelaars moeten dat ook uit eigen bewe ging aan de gemeente laten weten. Dat stelt de PvdA die streeft naar een vernieuwde lijst met beschermde bomen. De sociaaldemocraten stelden vorige week voor om de kapver- gunning maar weer in te voeren bij gebrek aan een nieuwe, meer uit gebreide lijst met bomen en boom groepen waarvoor een kapvergun- ning van kracht moet blijven. Het vorige college presenteerde in 2009 een 'dynamische lijst' met daarop tientallen beschermde bomen, waarvan het merendeel in Den Burg. Begin 2010 werd beloofd dat er een nieuwe lijst zou komen, maar daar is volgens de PvdA wei nig van terecht gekomen. De sociaaldemocraten kregen geen steun van de andere politieke par tijen voor een herinvoering van de kapvergunning, maar het college zegde wel toe vóór 15 mei 2012 een nieuwe bomen- en boomgroe- penlijst te presenteren. De sociaal democraten reageren daarop met een oproep aan de bevolking om zelf waardevolle bomen en boom groepen bij de gemeente te mel den. Volgens de PvdA kunnen sug gesties ook worden gemaild naar fractievoorzitter Alfred Schaatsen- berg op a.schaatsenberg@kpnmail. nl. Volgens de PvdA zouden in ieder geval de boomsingels en bomen langs de Pontweg op de lijst moe ten komen, evenals bomen in het park in het centrum van Den Burg, het Doolhof en langs de Nesweg. PvdA-raadslid Nils Lely zei woens dag tijdens de raadsvergadering dat het hem niet lekker zit dat die bomen ontbreken op de lijst, waar door ze nu zonder vergunning zou den kunnen worden gekapt. De kapvergunning werd in 2009 afgeschaft in het kader van een vermindering van de regels, maar volgens de PvdA is een verminde ring van het aantal bomen het gevolg. De partij zegt in januari van het college te willen horen hoe zij de nieuwe lijst gaat samenstellen. 'Op welke manier worden natuur organisaties, andere organisaties en bewoners betrokken en welke criteria en uitgangspunten wil het college hanteren.' De bomenlijst die in 2009 werd opgesteld, kent een aantal vaste en variabele criteria. Volgens de vaste criteria moet een boom ouder zijn dan 40 jaar, een verwachte levensduur van meer dan 100 jaar hebben en gezond zij. Volgens de variabele criteria hoort een te beschermen boom een voor de soort karakteristieke vorm te heb ben en beeldbepalend te zijn. Het wordt eveneens op prijs gesteld als de boom verweven is met de geschiedenis van de omgeving en algemeen als 'zeldzaam of mooi' wordt ervaren. Een boom moet in ieder geval aan de vaste criteria voldoen en aan minstens één van de variable criteria. Wat ik zeggen wou Hollebol Het is stil in het cultuurcentrum- Het met trots gepresenteerde ver nieuwende concept, waarbij een verfrissende mengeling van cultuur zou gaan ontstaan, blijkt 'moeilijk aan de man te brengen'. Boekhan del is en blijft een mooie boekhan del. Tussen boekhandel en exposi tieruimte blijven de, niet voorziene, deuren doorgaans hermetisch gesloten. Zelfs tijdens boekpresen taties! Zo ook de totaal onver wachte invulling van de expositie ruimte in de vorm van een zelfstandig horecabedrijf. Alwaar ondertussen het enthousiasme van de opening met het vertrek van vast personeel lijkt te zijn verdwe nen. De deuren blijven met grote regelmaat gesloten en de lichten gedoofd. En bij gelegenheid wordt 'de Jugendstil ruimte' omgebouwd tot discotheek (en halen kunste naars snel hun waardevolle stuk ken weg). Op de bovenverdieping van de expositieruimte zijn leuke collecties te zien geweest (en te zien). De kunst is niet echt zicht baar en lijkt voor het voorbij trek kend publiek (te) ver weg. De Slock is als vanouds gebleven, inclusief de stamgasten. Ondertussen doen de uitbaters hun best om ook op straat de openbare orde en over last in de avonduren te beperken. Maar nog steeds zijn er af en toe problemen. Het is stil rondom de Hollebol... 'Niets is zoals het lijkt', dat geldt ook rondom de Hollebol. Rondom de Hollebol zijn in het verleden diverse vergunningen afgegeven en procedures 'doorlopen'. Vol gens het college 'klopte alles'. Nadat diverse keren bezwaar is gemaakt is ondertussen gebleken dat niet alles de openbare toetsing succesvol heeft kunnen doorstaan: het terras was onjuist aangevraagd, het gebouw voldoet niet aan alle eisen, de serre voor café De Slock is illegaal, en dat diverse bouwaan- vragen zijn ingetrokken. Daarnaast loopt er intussen een juridische procedure tegen de gemeente Texel, waarbij de kans bestaat dat er een uitspraak komt die recht vaardigt dat het nog weer anders moet van de rechter. De gemeente dient dan wederom de situatie aan te passen rondom cultuurcentrum de Hollebol. Dit risico wordt bewust genomen door het huidige colle ge. Blijft het stil rondom de Hollebol? Wat ik zeggen wou Spookhotel Het spookt in Oudeschild. En daar niet alleen, ook in de Texelse gemeenteraad. Daar wordt serieuze aandacht besteed aan een spook hotel op de haven van Oudeschild van inmiddels 900 bedden. Nu spookt het wel meer in de Texelse gemeenteraad, maar ik vind dat de geloofwaardigheid van de raad door dit verhaal niet in het geding mag komen.. Ik voel me namelijk per soonlijk medeverantwoordelijk voor de oorsprong van dit verhaal. Denk nu niet dat dit komt omdat ik vroeger wel Jokie-Spokie werd genoemd. Nee, het Geheim ligt besloten in het in april 2008 gepresenteerde Wortel III rapport. Op verzoek van de gemeente werd, onder leiding van onze vorige TESO-directeur Rob Wortel, samen met Henk Pennings, Marius Kikkert, Ben Daalder en ondergetekende in werkgroepver band onderzocht hoe de haven 'budgetneutraal' kon worden over genomen van het Rijk. We analy seerden en prognosticeerden ons suf, maar kregen het financiële plaatje niet rond. Er bleef een tekort van een ton over. We kwamen tot de conclusie dat dit laatste gat opge vuld kon worden door de mogelijk heid van nieuwe bebouwing. Dat zou tevens meer beslotenheid ople veren en wellicht een mooi 'water front'. Het leidde tot de opname van de volgende passages: 'Voor diverse locaties in het haven gebied en vooral de gebieden van de oude asfaltmolen en rond de passantenhaven worden mogelijk heden gezien om met name woon eenheden en/of toeristische accom modaties te ontwikkelen. De potentiële waarde in termen van verkoop van de grond ligt naar ver wachting in de orde van 1,8 miljoen tot 2,0 miljoen euro. De pacht/huur waarde ligt dan rond de 100.000 per jaar.' 'Het hele havengebied heeft in het provinciale streekplan de status van stedelijk gebied en zoekgebied. Wat ik zeggen wou Grond Hoezo cultuurhistorische waarde van de grond? Als ik om me heen kijk, verbaas ik mij er over, dat ach ter mij zomaar gebouwd mag wor den op het Burgerdijkje. Dit was ook archeologische grond van hoge waarde. Tegenover mij mag zomaar een agrarisch bouwblok komen met 150 meter pad het land in. Al deze grond heeft cultuurhistorische waarde, dat staat op de kaart zo aangegeven. Maar als er natuur grond voor terug komt, kan opeens alles. Dan zijn de mensen die er op toe moeten zien niet thuis. En dat nadat er alleen maar geboord wordt, om te zien of er archeologische zaken in de grond zitten. Dat is voor mij en achter mij gebeurd, terwijl ik hoorde dat aan de Veenselangweg niet geboord, maar gegraven moet worden. Terwijl daar met de ruilver kaveling in de jaren vijftig en zestig ongeveer anderhalve meter grond is aangebracht uit de tochten en sloten die er gegraven zijn. Dan vraag ik mij af wat je daar nou moet vinden in de eerste anderhalve meter grond. Het was beter geweest als er om Den Burg gegraven was en geboord bij de Veenselangweg, maar ja, wie zijn wij? En als ze dan toch kritisch zijn, moeten ze eens kijken naar het open gebied aan de westzijde van de Kogerweg, wat geografisch gezien van waarde is, met daarin ook nog een stuk arche ologische gebied met hoge waarde. Grand Hotel Opduin in De Koog gaat over in andere handen. De ver trekkende eigenaren Kees en Henriëtte den Ouden bezegelen de overname door Anneke en Lucas Petit van Hoscom. In 2012 zal eindelijk duidelijk wor den of de Parkstraat een horeca bedrijf rijker mag zijn. En wellicht nog belangrijker of dit horecabe drijf 'dag en nacht' open mag zijn. Het komende jaar zal duidelijk wor den of het stil blijft op de buurt in de uren na het sluiten van de win kels. Niet alleen in 2012, maar ook in de jaren daarna. Wij vertrouwen erop er dat het college de ijdele moed heeft om beleid en uitspra ken te respecteren en beslissingen eventueel terug te draaien. Dus anders te handelen dan tot op heden; de gemeenteraad informe ren met 'Alles klopt', maar in stilte en op de achtergrond het alsnog 'aftikken en kloppend te maken'. Het college is reeds begonnen, getuige het in november gepubli ceerde verzoek om zienswijzen kenbaar te maken. Deze loopt tot 26 december 2011tweede kerst dag. Wij wensen u stille en rustige kerst dagen en vertrouwen op een stil en vredig 2012 op de buurt! (en jaren daarna...) Mede namens enkele buurbewo- ners, Kees Dros, Den Burg. Tamara Griffioen wordt opgetild tijdens de presentatie van haar man- nenkalender in Café Sjans in De Koog. De kalender bestaat uit 12 foto's van schaars geklede Texelse mannen. De kalender is te bestel len via tamaragriffioen@hotmail.com of telefoonnummer naar 0650691392 Fo Tevens ondersteunt de provincie verdere uitbreiding van activiteiten in het havengebied. Een en ander betekent dat stedelijke functies (wonen werken) en recreatieve voorzieningen gestimuleerd worden. Dat past (of moet gaan passen) in het gemeentelijke (ruimtelijk) ontwik kelingsbeleid. De haven geldt momenteel als speerpunt in het gemeentelijk toeristisch ontwikke lingsbeeld. In het verlengde hiervan dient de gemeente bereid te zijn de benodigde planologische procedu res te volgen en ook een ruime hoe veelheid toeristische slaapplaatsen, bijvoorbeeld zo'n 800 stuks voor de haven beschikbaar te stellen.' Het rapport van de werkgroep Wor tel III inclusief deze aanbevelingen werden door de gemeenteraad over genomen. Bepaald geen spookver haal over een hotel van 900 bedden! Wie dat er van gemaakt heeft, zal wel altijd het Geheim van het Spook hotel blijven. Jook Nauta, Oosterend. Gedeputeerde Jan van Run van de provincie Noord-Holland bracht vrijdag een werkbezoek aan Snelstart in Oosterend waar hij werd welkom geheten door Wim Ploeg sr. en Wim Ploeg jr. Gedeputeerde Van Run maakte tijdens zijn bezoek aan Texel deel uit van een panel tijdens de conferentie over de Waddenzee als wereld erfgoed bij Ecomare. Naast hem wethouder Eric Hercules, Vera van Vuuren van het ontwikkelingsbedrijf Noord-Holland Noord en Jaap Verhulst, directeur Regionale Zaken Noord van het ministerie van Economische Zaken, Landbouw en Innovatie. Dit open landschap wordt nu teniet gedaan door ook daar weer een boerderij te plaatsen. Willekeur. Geen eigen initiatief tonen. Maar als je het aan de gemeente overlaat, moet je maar afwachten wat wel of niet mag. Nu wil iemand een mooi pad naar zijn schapenboet aanleg gen en moet hij zijn paadje oprui men omdat hij de grond hieronder beroerd heeft. Als hij het zou heb ben omgeploegd, was er geen vuil tje aan de lucht. Nu heeft hij vijftien centimeter weggeschraapt en gebroken puin en stenen gelegd en dat mag niet. Maar een A-blok met 150 meter pad voor ons huis is geen struikelblok, hoe leg ik dat uit naar de burger? Hans Jimmink, Den Burg. Gedeputeerde Van Run luistert op het parkeerterrein van de Aldi naar betogen van Bob Bakker en Ruud Kalusche om de Aldi te verplaatsen naar de Spinbaan. Foto's Jemen ven Hettum) Steunpunt Mantelzorg Omring voegt per 1 januari haar Steunpunt Mantelzorg Kop van Noord-Holland organisatorisch bij het Mantelzorgcentrum van de regio Noord-Holland Noord. Hieronder valt onder meer ook de mantelzorgmakelaar. Meer bundeling in de organisatie van mantelzorgondersteuning ver betert en versterkt volgens Omring de dienstverlening aan de cliënt. Voor Omring is de ondersteuning aan mantelzorgers van het groot ste belang om in de dagelijkse praktijk goed te kunnen samen werken. Het Steunpunt Mantelzorg blijft bereikbaar op het telefoon nummer: 088-130 8000 lokaal tarief) maar ook het oude nummer 0223-661670 blijft voorlopig nog in gebruik. Het Steunpunt is dagelijks geopend van 9.00 tot 17.00 uur. E-mail steunpuntmantelzorg@man telzorgcentrum.nl. Collectieve festiviteiten Het college heeft besloten aan aantal festiviteiten in 2012 aan te wijzen als collectieve festivitei ten. Het gaat hierbij ondermeer om Oude Sunderklaas, het Tropi cal Festival in De Koog en Jazz on the Waves in Den Hoorn. Horecabedrijven moeten normali ter voldoen aan de bij het Activitei- tenbesluit gestelde voorschriften. De voorschriften met betrekking tot geluidshinder zullen echter zeker overtreden worden, wanneer in meerdere cafés gelijktijdig festi viteiten plaatsvinden. Tijdens eve nementen komt er meer geluid uit de deelnemende horecagelegen heden als gevolg van de aanwezig heid van veel publiek en een fees telijke stemming. Naleving van de geluidsnormen uit het Activiteitenbesluit kunnen hier bij redelijkerwijs niet worden gevergd. Door de evenementen aan te wijzen als collectieve festivi teiten kan de horeca vrijstelling worden verleend voor geluidsnor men. Het college let hierbij op de maatschappelijke functie die kroe gen dan hebben. Andere gebeurtenissen die als col lectieve festiviteiten zijn beoor deeld zijn; het Bluesfestival Den Burg en Broadway in Den Hoorn. Agrariërs vieren 75-jarig jubileum De leden van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting voor de Land bouw op Texel vieren zaterdag 7 januari het 75-jarig bestaan van hun organisatie. Zij doen dat met een programma met Texelse arties ten, de vertoning van de film die bij het 50-jarig bestaan werd gemaakt, een diavoorstelling van de activitei ten van de vereniging en live muziek. Het feest wordt gehouden in Stayokay in Den Burg en begint om 20.00 uur. Wie er bij wil zijn (ook huisgenoten zijn welkom), wordt verzocht zich vóór zondag 25 december op te geven. Dat kan door €10,- per per soon over te maken op bankreke ning 36.25.04.016, ten name van de Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting, onder vermelding van feestavond 7-01-2012. Subsidies clubs vastgesteld Het college heeft voor 2012 de subsidies voor verenigingen vastgesteld. Ze worden begin januari uitbetaald. Het betreft sportclubs, het Texels mannen- en vrouwenkoor en Excelsior. Opvallende naam is gymnastiek vereniging GVT, die €21.379 subsi die krijgt toegewezen. De meeste sportclubs krijgen een toelage naar het aantal leden, maar GVT krijgt de extra subsidie door een in het verleden gemaakte afspraak. Met het geld betaalt de club de officiële bondstrainer die de pupillen bege leidt. De subsidieaanvragen van Vrouwen van Nu (zowel afdeling Cockdorp/ Eierland als de afdeling Texel) en de reumapatiëntenvereni ging werden afgewezen, omdat ze niet voldoende aansluiten met het gemeentelijke beleid.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5