'Als je gaat sikkeneuren, dan vreet je jezelf op' Wereldkampioen surfen dankt titel aan mentale veerkracht TEXELSE 7 COURANT Veel winstpunten bij dressuur Periodetitel na 1-11 voor zaalvoetbal Iers Texel'94 DINSDAG 20 DECEMBER 2011 ties om wereldkampioen te worden op de voorlaatste dag een flinke knauw. 'Ik had twee keer een heel slechte start. Eenmaal kon ik me nog van de negentiende naar de derde plaats terugknokken. Daar was ik op zich wel tevreden mee, maar normaal vaar je dan van de vijfde naar de eerste plaats, of zo.' Naar de oorzaak was het gissen. 'Stress, spanning? Ik voelde me in ieder geval niet helemaal top. Mis schien was ik wel met het ver keerde been uit bed gestapt.' Met alleen de medalrace nog voor de boeg, resulteerde dat in een tweede plaats, met een punt ach terstand op klassementsleider en wereldkampioen Piotr Myszka. een slechte indruk.' Van Rijssel- berghe denkt niet dat Dempsey expres slecht heeft gevaren om de concurrentie zand in de ogen te strooien. 'Nee, daar ken ik hem te goed voor. Hij baalde flink.' Ondanks de status die zijn titel hem verleent, beschouwt Van Rijs- selberghe het resultaat in Perth niet als zijn beste ooit. 'Ik vind mijn overwinning bij de pre-Olympische wedstrijd in Weymouth van afgelo pen zomer veel belangrijker. Die werd op het parcours van de Olym pische Spelen gehouden. Boven dien mocht elk land daar maar één deelnemer afvaardigen.' Het wereldkampioenschap is wel een zoveelste bewijs dat de Texelaar bij in de top van slimheid en tactiek af.' Van Rijsselberghe komt van daag aan op Texel en gaat half januari na een vakantie bij een Canadese vrind in Vancouver terug naar het zuidelijk halfrond om te trainen. In februari doet hij in Nieuw-Zeeland mee aan wedstrij den. Opvallend genoeg wordt in maart alweer het volgende wereld kampioenschap gehouden. Dat gebeurt in Cadiz in het zuiden van Spanje. 'Dat heeft ermee te maken dat Europa nu aan de beurt is om het organiseren en het WK niet te dicht op de Olympische Spelen mag zitten.' Hoewel Van Rijsel- berghe graag wint, zal hij er niet te lang om treuren als hij over drie Veel wind, weinig wind, draaien de wind, een vlagerige wind. De deelnemers aan het wereldkam pioenschap windsurfen in Australië wisten afgelopen week nooit precies waar ze aan toe waren. Dat Dorian van Rijssel berghe berekend over elf races de beste was, bewijst dat hij steeds veelzijdiger en constan ter wordt. 'Ik kan onder alle omstandigheden presteren en dat is fijn.' De 23-jarige Texelaar doet zijn ver haal vanaf het vliegveld in Perth, waar hij op maandagochtend zojuist de plichtplegingen bij de douane heeft ondergaan, vlak voor het begin van de achttien uur durende terugreis naar Nederland. Hij staat er voldaan, uiteraard, maar ook behoorlijk moe. 'Ik heb cham pagne gedronken, gedanst, gezel lig met mijn vrienden gepraat. Gelukkig kan ik straks in het vlieg tuig wat bijslapen.' Hoewel de Nederlandse delegatie aan het eind van de tweede week van het wereldkampioenschap aardig was uitgedund, bestond het gezelschap nog uit zo'n tien personen. Onder hen ook zijn achternichtje Domini que Kooiman. 'Zij is bevriend met onze manager en was gevraagd als onze gastvrouw op te treden in de Nederlandse tent. Dat was wel erg leuk.' Van Rijsselberghe beleefde een merkwaardig kampioenschap, waarin hij onbetwist de sterkste was, maar waarin hij het met een paar merkwaardige missers nog onnodig spannend maakte. Veel besproken in de media was de derde manche, waarin hij aan het einde van de wedstrijd een voor sprong van maar liefst tweeëneen- halve minuut op de nummer twee had opgebouwd. Op enkele tien tallen meters van de finish zag dat hij dat de voorsten van de rest van het deelnemersveld op weg gingen voor nóg een ronde. 'Nee, dit kan niet waar zijn, dacht ik.' Het was wel waar en hoewel hij er nog als een haas achteraan ging, moest hij genoegen nemen met een zes tiende plaats. Het was zijn eigen schuld, geeft Van Rijsselberghe toe. 'Voor de wedstrijd geeft de organisatie op een planbord aan hoeveel slaloms en hoeveel rond jes er moeten worden gevaren. Ik heb wel gekeken, maar het niet goed gezien.' Omdat elke deelnemer zijn slecht ste resultaat mocht wegstrepen, waren de praktische gevolgen te overzien. Wel was het zaak niet bij de pakken neer te zitten. 'Natuur lijk was ik teleurgesteld. Maar je moet door. Als je gaat sikkeneuren, vreet je jezelf op.' Van Rijsselberg he toonde mentale veerkracht en won de drie erop volgende races. Doordat hij de eerste race ook al had gewonnen en in de tweede op de derde plaats was geëindigd, had hij de eerste plaats in het klas sement op dat moment vast in handen. Hij consolideerde zijn positie met een vierde en een der de plaats in de zevende en achtste race, maar met een derde en een achtste plaats kregen zijn aspira- Opnieuw toonde Van Rijsselberghe uit het goede hout te zijn gesne den. 'Wie wint, die wint. Maar ik wist dat ik goed en snel genoeg was om de titel te winnen. Een kwestie van zolang mogelijk in de buurt van mijn concurrent blijven en hem daarna voorbij gaan. Of meteen al voorsprong pakken.' Ondanks de enorme druk die op hem rustte, liet de Texelaar er geen twijfel over bestaan dat alleen hem de titel toekwam. Gesteund door een telefonische aanmoediging van zijn ouders startte hij uitste kend. Hij zette Myszka direct op een flinke achterstand en hoewel hij de ereplaatsen aan zich voorbij moest laten gaan, was zijn vierde plaats ruim voldoende voor de titel. Myszka eindigde als tweede, de derde plaats was voor Nimrod Mashich uit Israël. De Engelsman Nick Dempsey, met wie Van Rijs selberghe al menig duel uitvocht en die als één van de grootste kanshebbers op Olympisch ereme taal wordt gezien, eindigde teleur stellend op de dertiende plaats. 'Ik denk dat hij zich slecht heeft voor bereid. Hij maakte in ieder geval de wereldtop hoort. 'Ik ben een van de jongens die het meest all round zijn.' Garanties op eeuwig durend succes geeft hem dat natuurlijk niet. 'Maar ik ben wel fit en sterk genoeg om voor de over winning te varen. Of je wint, hangt maanden alweer onttroond wordt. 'Ik doe mee om te kijken hoe ik er voor sta. Netjes varen en geen rare dingen doen, daar gaat het om. De Olympische Spelen zijn veel belangrijker.' Joop Rommets Wapperend met een Nederlandse vlag staat Dorian van Rijsselberghe op het strand van Perth de pers te woord. Roel Bakker wint ATB-competitie Een bemodderde Roel Bakker, vlak na zijn winnende race in Enkhuizen. Roel Bakker heeft de mountainbik ecompetitie Rabotop Noord-Hol land gewonnen. Na acht wedstrij den stond de Texelaar met een flinke voorsprong bovenaan in de funklasse. Bakker was het hele seizoen uitstekend op dreef. Hij won vier van de eerste zeven wed strijden in de Rabotop-competitie en werd driemaal tweede. Zijn grootste concurrent was Michael «rijnen, die twee keer won, vier keer als tweede finishte en één keer vierde werd. Om het klassement te winnen, moest Bakker in de achtste en laatste wedstrijd, die in Enkhuizen werd gehouden, ten minste op de tweede plaats eindigen. Bakker slaagde met vlag en wimpel. Vlak de start sloeg hij een flink gat, dat hij op het loodzware en modderige parcours snel groter maakte. Aan de finish bedroeg zijn voorsprong op de nummer twee, Edwin van Beek, 42 seconden. Krijnen kwam als derde over de eindstreep. Een andere Texelaar, Niels Bakker, ein digde in Enkhuizen als eenentwin tigste en in het klassement als twaalfde. Tevoko verliest maar pakt punt Het damesteam van volleybal vereniging Tevoko heeft de stij gende lijn doorgetrokken die vorige week werd ingezet. In de wedstrijd tegen het sterke Zaanstad 2 werd met veel inzet gespeeld, al was dit onvoldoende om meer dan één set te winnen. De wedstrijd ging met 1-3 naar de tegenstander, de nieuwe nummer 1Tevoko kon in het begin goed bij blijven en er werden over en weer mooie punten gescoord. Door moeilijke services waar Tevoko geen grip op kreeg, nam Zaanstad bij 6-7 een voorsprong van vier punten. Maar Tevoko gaf niet op en met een uitstekende blokkering van Tamar Lok en Joannie Schaap man werden enkele punten gepakt. Zaanstad begon halverwege de set fanatieker te spelen en gaf de daar mee opgebouwde voorsprong niet meer uit handen. Zondoende won Zaanstad de set met 16-25. In de tweede set nam Zaanstad al direct een voorsprong, maar het snelle en harde aanvalsspel zette Tevoko op scherp. Marianne Boekel en Moni que Leijstra verdedigden vele hard geslagen ballen die vervolgens aan het net afgemaakt werden. Zaan stad raakte hierdoor niet van slag en ging wat gevarieerder spelen. Hierdoor werd de tweede set gewonnen met 16-25. Ook in de derde set nam Zaanstad weer een kleine voorsprong en kreeg Tevoko het moeilijk. Bij een achterstand van 4-6 scoorde Tevo ko dankzij de lastige service van Céline de Graaf vier punten op rij. Daarmee was Tevoko ontketend en werd al snel een voorsprong van 16-12 opgebouwd. Zaanstad rea geerde fanatiek en bij 21-23 zag het er naar uit dat Zaanstad alsnog de set zou winnen, maar Tevoko leek vleugels te krijgen. In een spannende eindstrijd werden om en om punten gescoord, tot Tevo ko de setpoint verzilverde en met 28-26 de winst naar zich toe trok. Tevoko wilde meer dan dit ene De zaalvoetballers van Texel'94 zijn er vrijdag in Noord Schar- woude in geslaagd de eerste- periodetitel te veroveren. Na een enigszins stroef begin bleek Texel'94 over veel meer klasse te beschikken dan de tegenstander met een eind stand van 1-11 als gevolg. Deze wedstrijd moest nog worden ingehaald, maar LSW/Hink Sport, dat op de laatste plaats stond, mocht geen probleem vormen voor koploper Texel'94, dat met een enigszins uitgedunde selectie naar Noord Scharwoude afreisde. Naast de langdurig geblesseerde Matthijs de Lugt waren nog vier andere spelers absent. Toch nam Texel'94, met slechts één wissel op de bank, vanaf het fluitsignaal het initiatief, al was het overwicht niet zo groot als verwacht. Omdat tegenstander LSW knokte voor lijfsbehoud in de tweede klasse en bij Texel te veel spelers voor eigen succes gingen, bleef een vroege voorsprong uit. Pas in de dertien de minuut lukte het Pieter Jan Eelman de score te openen. Nadat hij al drie keer de paal had geraakt, bleef hij na een puike individuele actie koel en schoof de bal beheerst langs de doelman. Een paar minuten later scoorde aan voerder Ruben Duinker de tweede goal. LSW kwam kort hierna terug in de wedstrijd door in een scrim mage de bal achter keeper Alexan- punt, maar stond in de vierde set al snel met 0-7 achter. Dat was ech ter geen reden de moed op te geven en met een paar snelle aan vallen van Ivet Former en enkele kill-bloks werden nog wat punten binnengehaald. Het sterke Zaan stad liet echter zien waarom het bovenaan staat en pakte toch nog eenvoudig de vierde set met 16- 25. Met dit resultaat stijgt Tevoko naar de negende plaats. der Smit te krijgen. Smit keepte zeer sterk en in de weinige keren dat er een tegenstander door de Texelse verdediging slipte, greep hij adequaat in. In de laatste minu ten voor de wissel drukte Texel'94 het klasseverschil ook in doelpun ten uit. Lesley Koning maakte 1 -3, waarna Pieter Jan Eelman een vrije trap binnen schoot. Niet veel later stelde Koning Eelman in staat een ruststand van 1-5 te laten aantekenen. In de tweede helft liet Texel'94 de tegenstander alle hoeken van de eigen speel- helft zien. al direct aan het begin bracht Jesper Arkenbout na een prachtige langlopende aanval over veel schijven de 1-6 op het bord. Het meegereisde publiek moedig de de ploeg aan, hopend op meer van dit soort hoogstandjes. Pieter Jan Eelman schoot even later de bal onhoudbaar in de verre boven hoek en Lesley Koning kon niet achterblijven. Hij bracht de stand met nog zo'n kwartier te spelen op 1-8. Texel'94 creëerde met direct spel de ene kans na de andere en LSW kon alleen nog maar probe ren de dubbele cijfers tegen te gaan. Tevergeefs, want nadat Jes per Arkenbout Texels negende doelpunt had laten aantekenen, bracht Koning met zijn derde, Texels tiende goal op het bord. Het slotakkoord was voor Ruben Duinker die de bal achter zijn standbeen in het vijandelijke doel deponeerde en de eindstand op 1-11 bepaalde. Hiermee was de titel voor de eer ste periode een feit. Omdat Texel'94 ook in het klassement riant aan kop gaat, komt het doel voor dit seizoen, promotie naar de eerste klasse, steeds dichterbij. Het lijkt erop dat alleen absenties en blessures nog roet in het eten kunnen gooien, de kwaliteit ont breekt zeker niet. De eerste thuis wedstrijd na de winterstop is die tegen Winkel op vrijdag 20 januari. Deze begint om 19.25 uur. Onder de deelnemers aan de laatste dresuurwedstrijd van het jaar werd nog een groot aantal winstpunten verdeeld. Zo reed Tessa van Daalen met haar paard Socrates in de klasse Z2 maar liefst vier winstpunten (230 en 227) bij elkaar en sleepte daarmee beide eerste prijzen in de wacht. Ilona van der Vis ein digde met haar paard Rozen- burg's Part 2 tweemaal achter Van Daalen en behaalde twee winstpunten (209 en 212). Mandy Bosma met Ultra Large Texel en Evalien Weterings met Svenna debuteerden in de klasse Z1Bei de dames reden nette proeven en lieten twee winstpunten noteren. Ook Hannita de Wit met Timdora en Desirée Boon met Shadrutka behaalden een winstpunt. Bij de M1-pony's reden alle deel nemers constant. Milou Kooiman behaalde twee winstpunten (192 en 192) en een eerste prijs met Wild Passion. De andere eerste prijs ging naar Marloes Veen met Maggie. Veen behaalde tevens twee winstpunten (190 en 194) en Bo Krause behaalde twee winst punten met Shayen (185 en 183). Bij de M2-pony's behaalde Esmée Zoer een winstpunt met Ster (180). Bij de paarden in de klasse M2 verscheen Eva van der Linde aan de start met Belle Lady Texel (197) en Black Painted Texel (188 en 187). Ze behaalde met beide paarden twee winstpunten en werd tweemaal eerste en een maal tweede. Marloes van der Vis behaalde met Zorro winstpunten in de M1 (187 en 184). Enit Scholtens behaalde met Dark Diamond D vier winstpunten (199 en 196) bij de L1-paarden; Jorie- ke Meijer werd tweemaal tweede met Meelehoeve's Burberry Brown. Meijer behaalde twee winstpunten (189 en 185). Veroni- que van der Starre behaalde een winstpunt met Bo en in de klasse B gooide Brigitte Landaal hoge ogen met Rachmaninov. Landaal reed twee zeer nette proeven en behaalde vier uitmuntende winst punten (206 en 204). Laura Wes- terlaken behaalde twee winstpun ten (183 en 188). Manon List was met Puck oppermachtig bij de L2-pony's. Zij behaalde twee winstpunten (186 en 184). Daphne de Ridder behaalde een winstpunt (180) met Pajona. Programma zaalvoetbal Woensdag 21 december 17.00 RAB E1-NBC/S E2 RAB 17.45 NBC/S E1 -Sport E1 NBC/S 18.30 Sport 4-NBC/S 5 Douma 19.20 Mantje 4-NBC/S 7 Douma 20.15 Krim 2-SVO 3 Arnout 21.05 Texel 3-RAB 6 Vonk 21.55 RAB 3-RAB 2 Vonk Zaaldienst: De Krim Donderdag 22 december Geen zaalvoetbal i.v.m. voetbalquiz. Vrijdag 23 december 17.45 NBC/S D1-Sport D1 NBC/S 18.30 NBC/S D3-NBC/S D2 NBC/S 19.20 NBC/S 2-Sport 1 H'dijk 20.15 Mantje 1-NBC/S 1 Arnout 21.05 RAB 1-NBC/S 3 Bakker 21.55 Sport 3-Sport 2 Vonk Zaaldienst: NBC/De Steenenplaats De uitslagen van 14-16 december worden de volgende keer geplaatst. Voetbaluitslagen Zaterdag 17 december: ZOB MA1-Texel'94 MA1 2-4 JVC D4-Texel'94 D4 5-3 Alle andere wedstrijden werden afge last. Texelse pupillencompetitie: SVC F-Telstar 0-1 Alle andere wedstrijden werden afge last. Zondag 18 december: Grasshoppers 3-De Koog 2 3-4 Alle andere wedstrijden werden afge last.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 7