TEXELSE 9 COURANT Jan Jacob Rab over Ondernemersprijs Geen subsidie voor 'Behoud Texelstroom' zit m onze genen' Aanmelden voor Texelse Ondernemersprijs 2012 Kersttoernooi en examens bij Shima Zwemdiploma's in Calluna DINSDAG 20 DECEMBER 2011 Afval scheiden, niet nodeloos met busjes heen en weer rijden, besparen op energie, maar ook een optimale werkomgeving. 'Duurzaam ondernemen is een opeenstapeling van dingen', zegt Jan Jacob Rab van Stichting Duurzaam Texel, die een oproep doet aan bedrijven zichzelf of anderen te nomineren voor de Texelse Ondernemersprijs 2011. 'Duurzaamheid zit in onze genen, want uiteindelijk zijn we allemaal bezig om meer met minder te doen, zuiniger en toch beter. Ook bij bedrijven. Het is belangrijk om ons daar steeds bewust van te zijn. De Ondernemersprijs is daar een mooi middel voor. We organiseren deze nu voor het vijfde jaar. Het was in het begin iets nieuws voor Texel, maar inmiddels zie je dat duur zaamheid steeds verder wordt doorgevoerd in het bedrijfsleven. Algemeen is dat iedereen plastic, papier en algemeen afval scheidt. Je ziet nu dat er steeds verant- woordelijker met logistiek wordt omgegaan. Bij het ene bedrijf zie je dat busjes voortdurend heen en weer rijden, maar andere houden er Jan Jacob Rab. gooiden we alles weg, nu doen we aan recycling. Veel bedrijven doen daar tegenwoordig aan. Bedrijven investeren ook in duurzame mid delen, waardoor ze besparen op elektra, gas en water. Denk maar aan LED-verlichting en andere slimmigheidjes. Maar ook daar zie je grote verschillen tussen de Texel elke maand €75.000,- aan subsidie wordt uitgekeerd voor energiebesparende maatregelen door particulieren. Het levert voor bedrijven het viervoudige aan werk op. Het is goed voor het milieu en het levert geld op. Aan de andere kant: zondergeld kun je niet bespa ren.' 'Duurzaamheid is ook hoe je omgaat met je werkomgeving. We weten allemaal dat als je in een kantoor zit waar het licht goed is, waar het lekker warm is en schoon, dat je daar lekker werkt. Zo haal je meer rendement uit je medewer kers. Duurzaam ondernemen is een opeenstapeling van maatrege len, de mensen, het milieu, maar ook de winstgevendheid. Het moet allemaal in balans zijn. Een des kundige jury beoordeelt de bedrij ven die meedoen en bepaalt uitein delijk wie de Texelse Ondernemersprijs krijgt. Van de uitreiking maken we een feest voor de ondernemers. Dus ik zou zeg gen: doe allemaal mee. Ik snap best dat ondernemers moeite heb ben zichzelf op te geven, maar je kun ook een ander nomineren.' Daarnaast is het leuk dat we nu ook rekening mee. "f|| II I f700ITlflAfW de Jon9erenPri)s Minder onderweg ^^Cl Cl I III IK?I\jI hebben. Leerlingen zijn betekent ook van de OSG met meer tijd voor pro- mJ economie in hun dat ondernemers eigen favoriet kie- steeds meer zaken zen. Het is leuk, onder de loep nemen. Kunnen we bedrijven. Met energiebesparing is maar ook belangrijk. Want als je niet iets slimmer en zuiniger wer- geld te verdienen, het is absoluut wilt beginnen met duurzaamheid, ken? Of materiaal hergebruiken, de toekomst. Neem als voorbeeld dan moet je dat doen bij de Neem de Betoncentrale. Voorheen de TWIN-H gelden, waardoor op jeugd.' Stichting Duurzaam Texel (SDT) reikt op 14 maart 2012 voor de vijfde keer de Texelse Onderne mersprijs uit. In aanmerking komen bedrijven die maat schappelijk verantwoord onder nemen (MVO), oftewel winstge vend zijn en daarbij oog hebben voor medewerkers en het milieu. Aanmelden kan tot 15 januari via www.duurzaamtexel.nl. SDT heeft de Texelse Onderne mersprijs voor het eerst uitgereikt in 2006 om duurzaam onderne merschap onder de aandacht te brengen en te stimuleren. Anno 2011 zijn veel Texelse bedrijven er van doordrongen dat MVO een investering in de toekomst is, maar ook nu al rendabel kan zijn. De ondernemersprijs is een kroon op het werk van het bedrijf dat hier op de meest innovatieve of aansprekende wijze mee omgaat. De jury die de aangemelde bedrij ven toetst op de criteria People, Planet Profit (mensen binnen en buiten de onderneming, milieu en bedrijfsresultaat/continuïteit), bestaat uit Ruud Koornstra van Tendris, dat ondernemingen en projecten start met een duurzaam karakter, Fenneke Kraft van Rabo bank Noord-Holland Noord, Jook Nauta en Jeroen Noot namens de Kamer van Koophandel Noord west-Holland. Uit de aanmeldin gen selecteren zij drie genomi neerden. Eind januari worden deze bekend gemaakt en uitgebreid gepresenteerd. De winnaar wordt bekend gemaakt tijdens een voor iedereen toegankelijke plechtig heid op woensdag 14 maart, vanaf 19.30 uur in de OSG De Hoge- berg. VWO-leerlingen economie Budovereniging Shima sloot afgelopen week het jaar af met een kersttoernooi en examens judo en karate. Tijdens het judo-examen lieten de judoka's zien wat ze de afgelopen periode geleerd hebben. Na de basistechnieken, met valbreken en de eerste worpen, werden grond technieken en lastiger worpen getoond. De nieuwe examinator, Anna Nauta, was zeer tevreden over het niveau. Na afloop werden alle deelnemers beloond met een welverdiende slip of band. Judo ka's die door ziekte of andere ver plichtingen niet aanwezig konden zijn, zullen het examen op een later tijdstip afleggen. De nieuwe slippen en banden wer den een week later getoond tijdens het Kersttoernooi, waarbij onder grote belangstelling leuke partijen werden gejudood. Nick van der Sar en Corné Snoeij moesten zelfs een extra wedstrijd de mat op omdat zij gelijk waren geëindigd. Uiteindelijk won Van der Sar met ippon. Kelsey Coot moet vanwege een blessure stoppen, maar sleepte de eerste prijs in de wacht. Vrijdag toonde de karategroep hun vorderingen aan examinatoren en publiek. Tussen de technische onderdelen van schoppen, werin gen en aanvallen door werd het programma aangevuld met push ups, sit-ups en squads. Ook wer den tussendoor partijen kumite (vechten) gevraagd, waarbij zoveel mogelijk verschillende technieken moesten worden getoond. Bij de examens voor gele band en hoger werden ook kata's (stijloefeningen) gelopen. Na anderhalf uur intensief sporten konden ook de laatste karateka's hun verdiende slip en band in ontvangst nemen. Abe Bruijn en Marit Stark werden uitgeroepen tot Karatekanjers van het jaar. De Bruijn omdat hij als jongste ontzettend zijn best doet en heel snel de oefeningen oppakt, Stark voor haar inzet en hulp. (Foto Hanneke Roeper) Uitslagen Judotoernooi: Poule 11 .Nick van der Sar; 2.Corné Snoeij; 3.Dave van der Sar; 3.Abe Bruijn. Poule 2: 1.Sander Keijser; 2.Sam van der Vis; 3.Joël Sandijk. Poule 3:1 .Thijs van Trigt; 2.Xander van Boven; 3.Menno Stolk. Poule 4: 1.Kelsey Coot; 2.Roel van der Vis; 3.Sil Tijssen; 3.Patrick Klok. Poule 5: 1.Kevin Groot; 2.Myron Coot; 3.Wesley Huysman; 3.Douwe van Diepen. Poule 6: 1.Chris Hartin; 2.Christian Groot; 3.Bram Zoetelief; 3.Mark Heeren. Stichting Kerken en Minima Texel Hulp aan Texelaars in financiële nood Spangerweg 10 1793 EH De Waal Tel. 31 29 83 Bankrelc. 36.25.99.343 Het college heeft de aanvraag voor subsidie van de Stichting Behoud 'Texelstroom' afgewe zen, omdat deze te laat is inge diend. De aanvraag werd op 10 augustus ontvangen, terwijl deze op 1 juni ingeleverd had moeten zijn. Aad van Gils, voorzitter van de stichting, betreurt het besluit van de gemeente. Volgens hem werd aanvankelijk door de gemeente gezegd dat de stichting geen recht heeft op subsidie. Hierdoor heeft hij geen aanvraag ingediend, omdat deze nutteloos zou zijn. Toen later bleek dat zij toch recht zouden hebben op subsidie, was het al te laat. De stichting hoefde, naar eigen zeggen, eerder nooit liggeld te betalen en dit is over 2011 ineens wel berekend. 'Het gaat hierbij om duizenden euro's en dat kan de stichting niet betalen.' De gemeen te meldt dat de Texelstroom al tegen gereduceerd tarief in de haven ligt. De gemeente heeft een vordering uitstaan van €2.517,- aan liggeld. Het college heeft de aan vraag ondanks de afwijzing ook inhoudelijk beoordeeld. Ook hieruit kwam een negatief advies. Reden hiervoor is de cultuurnota 2007, waarin niets staat opgenomen over drijvende monumenten. Toch geeft het college aan dat de deur nog op een kier staat. Eén van de oplos singen is een samenwerking met het Maritiem en Jutters Museum. De stichting Texelstroom staat open voor een samenwerking. In het verleden gebeurde dat al. Stichting Behoud Texelstroom wil om de tafel met de gemeente om te kijken naar de opties. 'We liggen komend jaar het hele jaar in de haven van Oudeschild, omdat we vinden dat het schip bij Texel en de haven hoort. Maar het moet wel betaalbaar blijven. Als we geen subsidie krijgen, zou het zo maar kunnen dat we het schip moeten verkopen. Dit zou zonde zijn, want we hebben het niet over één of ander bootje. We hebben het over een officieel vastgesteld monu mentaal schip', aldus Van Gils. Platform spreekt zorg uit om Gemini zijn hierbij aanwezig en reiken zelf een prijs uit aan een van de aan gemelde bedrijven. Maurits Groen (communicatieadviseur in duur zaam ondernemen, haalde Al Gore naar Nederland) geeft een presen tatie over MVO en wat dat voor een bedrijf/omgeving kan beteke nen. De avond wordt afgesloten met een netwerkborrel. Eerdere winnaars van de Texelse Ondernemersprijs zijn Waddenha ven Texel, Keybouw, Sumwing en Duin Bouwbedrijf. De winnaar ont vangt een wisseltrofee: de Donna di Mare van Antoinette LeRoy en een Energie Prestatie Advies van GraagGedaan! Daarnaast is er een speciale aanmoedigingsprijs en een Jongerenprijs. Alle genomi neerden ontvangen een oorkonde en krijgen de gelegenheid zichzelf te presenteren. Aanmelden kan tot 15 januari via het aanmeldformu lier op www.duurzaamtexel.nl, waar ook het reglement is te vin den. Een papieren aanmeldformu lier en/of reglement aanvragen kan via tel. 320723. Het 'wijkplatform Stad Binnen de Linie' uit Den Helder heeft ten overstaan van raad en col lege van Den Helder haar zor gen geuit over de 'dreigende afname van de medische facili teiten' bij het Gemini Zieken huis. In een brief verwoordt voorzitter ad interim Ina Luijken de zorgen van het wijkplatform, dat uit de pers leerde dat zowel de afdeling gynae cologie als de intensive care dreigt te verdwijnen. 'De vrees bestaat dat het Gemini Ziekenhuis lang zaam maar zeker wordt ontman teld tot een polikliniek waar speci alismen zijn verdwenen', schrijft Stad Binnen de Linie, dat voorre kent dat zo'n 150.000 mensen zijn aangewezen op het Gemini Zie kenhuis voor de directe medische zorg. Een noodzaak die - volgens het platform - nog wordt nog ver sterkt door de slechte wegverbin dingen van en naar de Noordkop. 'Het mag niet zo zijn dat het zie kenhuis terugvalt in de situatie van rond de zestiger jaren. Juist in de decennia daarna is er heel veel moeite gedaan om een volwaardig ziekenhuis tot stand te brengen. Al die moeite en de daarmee gepaard gaande opbouw van kennis en ervaring zou daarmee, samen met de kwaliteit van de zorg, in rook opgaan.' Binnenkort komt de toe komst van het ziekenhuis aan de orde bij een gesprek tussen raads leden van Den Helder en leden van de Tweede Kamer. Onder toeziend oog van examina toren lenske Flier en Colinda Vla ming heeft een groot aantal kinde ren donderdag in zwemparadijs Calluna een zwemdiploma behaald. Het was voor het eerst dit seizoen dat er voor het Zwem-ABC werd afgezwommen. De geslaagden waren, voor het A- diploma: Abe van Exel, Amel Bahrini, Anniek van Liere, Anouk van Tatenhove, Arjen Bakker, Daphne van der Berg, Dennie Banda, Imme Witte, Ivar Boogaard, Joran Schipper, Kane Banda, Karin Boon, Karst Boog aard, Kees Jimmink, Lieke Ploeg, Manon Visser, Mayke Rentenaar, Michel van Boven, Nel Nesrati, Nele Tinga, Nelke Ploeg, Sem Poelman, Sil Boon, Stijn Bakker, Sven de Jong, Vienna Boone en Willem de Wit. Voor het B-diploma: Dami van der Starre, Esther Bak ker, Lisanne Versluis, Luc van Noorden, Mario van Woensel, Micha Beijert, Sophie de Jong, Wesley Smit en Youri den Braven. Voor het C-diploma: Britt de Jong, Daisy Jimmink, Djen van der Struis, Niels Koolhof, Robin Wassenaar en Sven Schagen. Gegradueerden Judo: Witte band: Abe Bruijn; witte band, 2 gele slippen: Douwe van Diepen, Menno Stolk, Joel van San- dijk, Thijs van Trigt, Corné Snoeij. witte band, 2 bruine slippen: Sander Keijser, Sam van der Vis. Gele band: Xander van Boven, Max Visser, Roel van der Vis. Oranje band, 2 groene slippen: Kevin Groot, Sil Tijssen, Welsey Huysman, Joey Hoogerdijk; oranje band, 2 bruine slippen: Patrick Klok. Groene band: Niek Otten, Bram Zoetelief. Blauwe band: Chris Har- ting, Dave Huysman. Gegradueerden karate: Witte band, eerste rode slip: Abe Bruijn, Fedeline de Gier, Yveline de Gier, Bram Kossen, Mariska Pool, Sebastiaan Kikkert Hoedjes. Witte Josephine Hercules en Oscar Jager. Rode band: Niesje Dros, Marije Witte, Annabel van Duijn, Afef Bahrini, Rylana Boon en Felix Hercules; rode band, tweede gele slip: Philip Stark. Witte band, eerste gele slip: Jude Espina en Leonie Drijver; Gele band: Nemo Fey en Hannes Dros; gele band, oranje slip: Simone van Tilborg, Ivo Zoetelief, Rieks Oosterhuis, Lieuwe de Wolf en Antje Dros. Oranje band: Imme Koopman, Lieke Zoetelief en Jip Kort- mann; oranje band, groene slip: Rutger Siebbeles, Rick Guldemond, Hidde Bak ker en Mark Wiering Groene band: Marjan Heerschap en Han neke Roeper Nat begin winterstop voetballers Zonder te spelen is voor de meeste Texelse voetbalteams afgelopen weekend de winterstop begonnen. Als gevolg van de vele regen van de afgelopen weken werd bijna het volledige programma afgelast. Slechts vier wedstrijden konden wel doorgaan. De consul van Texel'94 hoefde niet te twijfelen, zoals bijgaande foto bewijst. Grote plassen maakten het terrein zowel zaterdag als zondag volledig onbe speelbaar. Duurzaam Texel bundelt krachten Duurzaam Texel is een vergaar bak waarin Texelse bedrijven en instellingen zijn vertegenwoor digd, zoals het Texels Onderne mersplatform, Staatsbosbeheer, LTO KAVB Texel, maar ook de Kamer van Koophandel en het Ontwikkelingsbedrijf NHN. Bestuurslid Jan Jacob Rab: 'We proberen tot een gezamenlijk standpunt te komen over wat goed is voor Texel. Ook het bedrijfsleven wil Texel duurzamer, mooier van onze gasten maken. Vorig jaar heb ben we ons ingezet voor het fiets- knooppunten netwerk. Daar kun je als bedrijf ook je voordeel mee doen, door daar iets leuks mee te doen. Dat is echt zichtbaar. En we zijn bezig geweest met het subsi dieloket voor TWIN-H gelden en met Texel Energie werken we samen. Met de werkgroep Duur zaam Bouwen hebben we gekeken hoe we duurzaam bouwen kunnen realiseren. Daar borduurt de Bouw- groep Texel op voort.' Nieuwe tarieven voor voedselbank De Stichting Broodnodig op Texel hanteert vanaf 1 januari 2012 nieuwe normen voor men sen die een beroep doen op de voedselbank. Vanaf dan heeft een volwassene die minder dan €180,- per maand aan leefgeld overhoudt recht op ondersteuning van de voedsel bank. Nu ligt die grens nog op €175,-. Voor elke extra volwassene per huishouden geldt een grens van €60,- per maand (gelijk geble ven) en voor elk kind jonger dan 18 jaar ligt de grens op €50,-. Dat is nu nog €35,-. De verandering komt voort uit een initiatief van Voedselbank Neder land om tot gezamenlijke tarieven te komen. De nieuwe tarieven gel den volgens Broodnodig op Texel alleen voor nieuwe aanvragen. Al bestaande aanvragen worden niet herzien. Op het moment maakt de voedselbank volgens coördinator Josje van den Berk wekelijks 13 voedselpakketten klaar waarmee in totaal 26 monden worden gevoed. Texelaars die onder de armoedegrens leven, worden via de stichting Kerken en Minima, het maatschappelijke werk of De Waer- den met de voedselbank in contact gebracht. Volgens Van den Berk is het momenteel weer pittig om de pak ketten gevuld te krijgen, omdat de aanvoer via het distributiecentrum in Amsterdam karig is. 'Vlees kan ik gelukkig met de koelwagen in Harlingen halen en we hebben ook diverse Texelaars die producten aan ons leveren. Maar op het moment hebben we veel behoefte aan verse groente. En we hebben al mensen gehad die met hun kerstpakket iets voor ons willen doen. Daar zijn we ook erg blij mee.' Klagende Zijm scoort hoog Hoewel hij bij de eerste poedel in elke partij kloeg dat het deze pot wel niks zou worden, speelde bil jarter Piet Zijm al zijn tegenstan ders helemaal zoek bij De Door stoot, met scores die tweemaal zijn normale gemiddelde waren. De clubleden van wie, gezien eerdere resultaten, het meest verwacht mag worden, stellen tot nu toe teleur. Weel maakte met elf caram boles wel de hoogste serie. De meelijwekkende Heemskerk zakte weer wat verder weg. Mocht men, de uitslagen ziende, denken dat hij de laatste tijd met het dikke eind van de keu speelt... dit is niet het geval, meldt onze correspondent. Uitslagen: Luyt-M.Boon 4-2, Smit-Van der Kooy 2-4, Weel-Heemskerk 4-0, Zijm-Huizing 4-0, Luyt-Homan 4-2, M.Boon-Smit 0-2, J.Boon- Zijm 0-4, Van der Kooy-Weel 3-3, Homan-Heemskerk 4-0, Luyt-Huizing 0-4, Van der Kooy-Zijm 0-4, Homan-Weel 4-0.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9