Gert-Jan Smit: levend bewijs dat wonderen bestaan Verkeersslachtoffer na vierenhalve maand coma thuis om kerst te vieren TEXELSE 13 COURANT Kerk De Waal neemt tweede orgel in gebruik Met een daverende klap komt het leven van Jan, Tina, Thijs en Carolien Smit zaterdag 19 maart, kort na het middaguur, tot stil stand. Zoon en broer Gert-Jan slaat met zijn auto over de kop op de Laagwaalderweg en wordt voor dood uit de sloot gehaald, op nog geen kilometer van hun boerderij aan de Middellandse- weg, vlakbij Oudeschild. De art sen bieden hen weinig hoop. Ze moeten rekening houden met het ergste. Negen maanden later is Gert-Jan thuis om kerstmis te vieren. Hij praat, lacht, maakt geintjes en heeft inmiddels met tamelijk vaste tred zijn eerste passen door het ouderlijk huis gemaakt. Gert-Jan Smit is het levende bewijs dat won deren bestaan. Zijn ouders, broer en zus kunnen het nog amper gelo ven. Ze hebben de hoop weliswaar nooit durven opgeven, maar voor iemand die vierenhalve maand in coma heeft gelegen, is dit wel heel bijzonder. 'Hij leest, kan alweer een beetje schrijven en op de computer kan hij prima uit de voeten', zegt moeder Tina. Gert-Jan grijnst: 'Beter dan jij. Zeker weten.' Het is op de dag af negen maanden na het ongeluk en we zitten aan de keukentafel van De Leste, zoals de boerderij van de familie Smit heet. Ook Gert-Jan zelf is erbij. Dat was een week eerder niet mogelijk geweest, want hoewel hij sinds eind augustus alweer elk weekend naar huis mocht, hoeft hij deze week voor het eerst niet terug naar revali datiecentrum Heliomare in Wijk aan Zee. Hij mag verder aan zijn herstel werken in het verpleegtehuis in Den Burg, onder leiding van Texelse fysiotherapeuten. Wat er op die 19de maart precies is gebeurd, zal waarschijnlijk nooit meer duidelijk worden. Feit is dat Gert-Jan, dan negentien jaar, zijn werkzaamheden bij een loonwerker vlak voor de middagpauze even heeft gestaakt om bij een garage naar een andere auto te kijken. Ter wijl de band Train op de radio het nummer Hey, soul sister speelt, ziet hij op zijn weghelft plotseling een tegenligger voor zich opdoemen. 'Een zilverkleurige Opel Zafira of Volkswagen Sharan', herinnert hij zich. 'Daarna ging het licht uit.' Getuigen zijn er niet. Behalve dan misschien de bestuurder van de tegenligger, maar die heeft zich nooit gemeld. Volgens de politie moet Gert-Jan over de kop zijn geslagen en uit de auto zijn geslin gerd. Hij belandt op zijn buik in een sloot. Geen diepe, maar hij ver dwijnt onder water en de eerste voorbijganger die de gecrashte auto opmerkt, een vrouw uit Hengelo, Wat was uw moment van 2011? De Texelse Courant wil graag weten wat üw moment van 2011 was. Welke gebeurtenis (mooi, ontroerend of verdrietig) zal u altijd doen herinneren aan 2011? U kunt het ons laten weten in een persoonlijk verhaal voor de Texelse Courant. De opmerkelijkste verha len worden meegenomen in de oudejaarskrant van donderdag 29 december. U kunt uw verhaal tot en met dins dag 27 december mailen naar redactie@texelsecourant.nl. De redactie stelt het op prijs als verha len maximaal 350 woorden lang zijn. Voor meer informatie kunt u bellen naar de redactie, tel 362620. ziet het slachtoffer niet liggen. Ze ziet wel glas op de weg en slaat alarm via 1-1-2. Eilandgenoot Ron Splinter stopt vlak na haar en ziet twee benen boven water uitsteken. Hij aarzelt geen moment, stapt in de sloot en trekt Gert-Jan op de kant. Hij ademt. Reanimeren is dus niet nodig, maar duidelijk is wel dat hij er niet best aan toe is. Dat zien ook vader Jan, moeder Tina en zus Carolien, die door een dorpsgenote gewaarschuwd al na een paar minuten ter plaatse zijn. 'Ik ben meegegaan in de ambulance, maar al snel zei het ambulancepersoneel: dit gaat niet goed. Bij de boot is hij overgebracht in de traumahelikop ter en naar het VU-ziekenhuis in Amsterdam gebracht', vertelt Tina. Bijna twee weken lang is Gert-Jans toestand kritiek. Het meest acute probleem is dat zijn longen vol water en modder zitten. Hoewel hij via een slang wordt beademd, blijkt het een enorme opgave voldoende zuurstof in zijn bloed te krijgen. 'Later zwollen zijn hersenen op door de klap. De hersendruk werd angst aanjagend hoog. Hij moest eigenlijk dringend worden geopereerd, maar de situatie was zo slecht, dat de doktoren de vijftien meter naar de operatiekamer niet durfden te over bruggen', vertelt Jan. De Smitten leven lange tijd tussen hoop en vrees. Al zijn het niet de artsen die hen die hoop bieden. Jan: 'Houd er maar rekening mee dat-ie dit niet overleeft, zeiden ze de eerste paar dagen. Na vijf, zes weken zeiden ze: ga maar naar huis, dit wordt nooit wat. Na negen weken zei een arts: jullie moeten hoop houden.' Verontwaardigd: 'Dat deden wij al vanaf het eerste moment.' Twee weken lang wijken Jan en Tina geen moment van Gert-Jans zijde. Ze logeren in het gastenver blijf van het Amsterdamse zieken huis. Pas nadat het ergste gevaar is verdwenen, wordt dat een beetje anders en gaan ze om beurten naar huis. Maar ruim tien weken lang is het bij elk bezoekuur wel één van hen die aan het bed van Gert-Jan gaat zitten. Eind juni treedt er een extra compli catie op in de vorm van een hersen vliesontsteking. 'Weer was er paniek. De situatie was zó kritiek, dat ze het medicijn er niet indrup- pelden, maar inpompten. Dat duur de anderhalve dag, maar pas na twee weken ging het echt wat beter met hem.' De boerderij thuis, met negentig melkkoeien, wordt draaiende gehouden door hun oudste zoon, de dan nog maar 21-jarige Thijs. Hij wordt daarbij geholpen door een medewerker van de firma Lely, die Lichtgevende adventskalender 24 Fraai versierde ramen vormen door het hele dorp heen in Ooste rend de Adventskalender van 2011 Bewoners hebben zich van hun creatieve kant laten zien en hun ramen versierd met als thema kerst en winter. De versierde ramen zijn tot en met 1 januari te bewonderen en nodigen uit om er bij avondlicht een rondje langs te gaan. Bijstaan de foto is van de ramen van Annie Vlaming op Achtertune 10. Wat ik zeggen wou Peuterkerstd iner Hoezo crisis? ledereen rent ergens naar toe om zich te goed te doen aan kerstdiners, kerstontbijten, personeelsborrel of klettert met eigen pannen in de keuken rond. Ook de kerstpakketten zijn nog volop in beeld, met of zonder die eeuwige kerstkransjes en suuke- laatjes. Zelfs de kleinsten van peu terspeelzaal De Kooterkeet in Oudeschild deden zich te goed aan een echt 'peuterdiner', dat bestond uit broodjes met warme worstjes en een toetje. En nu... vakantie en maar hopen een half jaar eerder een melkrobot op het bedrijf heeft geïnstalleerd. Voor Thijs een bijzondere stap, want hij werkt eigenlijk in loondienst bij Westerlaken. Maar nood breekt wet. De aanschaf van de melkrobot noemt Jan 'een geluk bij een onge luk'. 'Als we die niet hadden gehad, hadden we de koeien moeten ver kopen. Want twee keer per dag melken was natuurlijk nooit gelukt.' Na tienenhalve week vertellen de artsen in VU-ziekenhuis dat ze Gert- Jan niet verder kunnen helpen en verhuist hij naar reactiveringcen trum Het Zonnehuis in het Gro ningse Zuidhorn. Door middel van een intensief programma, bestaand uit een uitgekiende mengeling van activiteiten en rust, proberen de specialisten daar hem bij kennis te brengen. Of dit lukt, staat dan nog verre van vast. Tina: 'Lang niet iedereen die daar ligt, komt uit z'n coma. Of ze komen wel bij, maar zijn dan voor de rest van hun leven een kasplantje.' Jan: 'Naast hem lag een jongen die alleen maar grote brullen gaf en er dan elke keer weer al zijn eten uitgooide.' Kunstexpositie aan de Burgwal In het pand van voorheen Architec tenbureau Visser aan de Burgwal is van tweede kerstdag tot nieuw jaarsdag een (verkoop)expositie van kunst uit de collectie van Jan Visser. Het betreft werken van Jan Cremer, Ronald Tolman, Ko Oos- terkerk, Toon de Haas, Jan Jacob Bruin (zie foto), Lucebert, Alcchins- ky, Klaas Gubbels en anderen. De tentoonstelling is open van 14.00 tot 17.00 uur. op die sneeuw, zodat we in volle vaart de dijk afkunnen sleeën. Martha Witte, leidster De Kooterkeet. Vierenhalve maand lang verkeert Gert-Jan, die zijn voeding krijgt via een zogeheten PEG-sonde, in een toestand die in het begin van die periode 'coma' wordt genoemd en aan het eind 'laag bewustzijn'. Heel, heel langzaam wordt zijn conditie iets beter. Tijdens lange sessies krijgt hij vragen voorgelegd, die hij door naar links of rechts te knikken met ja of nee kan beantwoorden. Hij krijgt voorwerpen aangereikt die hij moet vastpakken. Om zijn hersenen te prikkelen, worden hem ook foto's van thuis voorgehouden. Een belangrijke rol ten slotte speelt muziek. 'Muziek, altijd was er muziek. Van Hitzone en Radio 538.' Donderdag 28 juli krijgt Tina een gedenkwaardig telefoontje. 'Ver pleegsters hoorden praten op zijn kamer. Ze dachten eerst dat hij bezoek had, maar toen ze nog eens langs liepen, merkten ze dat het Gert-Jan was. Hij was maar aan het herhalen: Jan, Tina, ja, nee. Ze gin gen naar binnen en vroegen hem: kun je praten, Gert-Jan? Hij ant woordde: ja. Waarop zij zeiden: dan wordt het tijd dat we je vader en moeder bellen.' Tina nam de tele foon aan. 'Schrik niet, hoorde ik, maar Gert-Jan moet wat zeggen. Mijn eerste reactie was: dat kan helemaal niet. Hij had al die tijd helemaal niks gezegd. Bovendien Het kabinetorgel dat al sinds het voorjaar in de kerk van De Waal staat, wordt maandag 26 december - tweede kerstdag - officieel in gebruik genomen. Hoewel het vaker voorkomt dat in een kerk meer dan één orgel staat, is dat meestal voorbehouden aan grotere kerken. Op Texel is alleen in de Burght, de grote kerk van Den Burg, naast het hoofdorgel een koororgel te vinden. Dat een relatief kleine kerk als die van De Waal over twee orgels kan beschik ken, is te danken aan Cees Schenk, die ruim dertig jaar als organist aan de kerk was verbonden. Naast organist was Schenk, in het dage lijks leven huisschilder, ook orgel bouwer. Zo luisterde hij menige markt op met de muziek van zijn zelfgebouwd buikorgel. Op een windlade van de 18de eeuwse Jacob Meng bouwde hij een kabi netorgel, waarvoor hij ook het hou ten pijpwerk en de tractuur ver vaardigde. Het instrument, met een welluidende intieme klank, liet hij bij zijn overlijden - op 31 december 2010 - na aan de kerk van De Waal. Het kreeg daar een plaatsje op een speciaal voor het orgel gebouwde verhoging voor in de kerk en was eerder te horen in de serie zomer avondconcerten van de Raad voor het Zomerwerk tijdens een concert van Susanna Veerman en Wim waren zijn stembanden beschadigd door de tube waarmee hij was beademd. Maar toen kreeg ik Gert- Jan zelf aan de telefoon. Hé, Tina, zei hij.' Zelf herinnert hij zich er niets meer van. Jan: 'Het gaat steeds beter met hem, maar we merken wel dat zijn werkgeheugen een stuk minder is geworden. Hij weet nog precies wat er vroeger is gebeurd, maar dingen van een paar uur geleden is hij kwijt. Ook van zijn verjaardag, op 11 augustus, weet hij niks meer.' Plagend richting zijn zoon: 'Alleen de verpleegstertjes kan hij zich nog prima herinneren, hè Gert-Jan?' Die reageert met een grijns: 'Froukje, Rianda. Die waren leuk, ja.' Vrijdag 26 augustus mag Gert-Jan voor het eerst een weekend naar huis. Tina: 'Hij kon nog niks. Hij zat in een stoel of lag in het bed dat we in de kamer hadden gezet. Hij was steeds heel gauw moe en moest voor honderd procent worden geholpen. Maar we waren ontiege lijk blij dat hij er was. Want het had heel anders kunnen lopen.' Dinsdag 13 september verhuist hij naar revalidatiecentrum Heliomare. Het herstel heeft zich dan inmiddels heel duidelijk ingezet. Op alle ter reinen gaat het steeds beter met hem. 'Het zijn maar kleine stapjes steeds, maar ze geven wel hoop.' Does. Dezelfde organisten verzor gen het concert op tweede kerst dag, wanneer het orgel officieel in gebruik wordt gesteld. De klank van het Schenk-orgel, dat werd geïntoneerd door de firma Mense Ruiter uit Groningen, past wonder wel bij het Flentrop-orgel dat in 1952 voor de kerk van De Waal werd gebouwd. Dat zal te horen zijn tijdens het concert, waarbij niet alleen beide orgels afzonderlijk worden bespeeld, maar ook geza menlijk in stukken voor twee orgels. In de literatuur is daarvan veel te vinden, maar het uitvoeren ervan in de kerk van De Waal zal - volgens organist Pieter Plug - niet altijd Erg belangrijk vindt Gert-Jan zelf dat zijn spraakvermogen langzaam maar gestaag terugkeert. 'In het begin kon ik niet alles zeggen en was ik steeds op zoek naar woor den. Dat was frustrerend.' Een belangrijke rol in zijn herstel spelen ook zijn vrienden en vrien dinnen, die hem al die tijd trouw zijn gebleven en hem met grote regel maat op een bezoekje trakteren. Ook zijn broer en 17-jarige zus wer den en worden niet vergeten. Tina: 'Al die belangstelling is voor ons allemaal een enorme steun geweest. Dat geldt ook voor alle honderden kaarten en briefjes. Ik heb in totaal 800 sms'jes gehad. Ik reageer niet op allemaal, hoor. Gelukkig snap pen de mensen dat wel.' Vorige week vrijdag nam Gert-Jan afscheid van Heliomare en sinds dien woont hij weer thuis. Tot enor me vreugde van zijn ouders, broer en zus, die het zo te zien nog amper kan geloven. Voortdurend zoeken Jan, Tina, Thijs en Carolien en ook de vrienden en vriendinnen die voor een praatje binnenlopen Gert-Jan op om hem een knuffel of een aai over zijn bol te geven. Eén ding weten ze zeker: dit wordt een bij zondere kerst. 'Ik weet nog heel goed dat ik met een vrouw in de VU praatte en zij zei: ik ben benieuwd hoe mijn kerst eruitziet. Ik dacht op dat moment hetzelfde. Haar man is er inmiddels niet meer. Wij hebben Gert-Jan weer terug. Het is moeilijk je dat allemaal voor te stellen. Ik wilde eerst helemaal geen kerst boom, maar ik heb toch maar een kleintje gekocht. Ik stuur alleen geen kaarten dit jaar. We doen het maar met een advertentie in de krant.' Na negen maanden van angst, tien tallen gesprekken met artsen en verplegers, na 100 keer overnacht te hebben in gastenverblijven aan de overkant, 150 overtochten met de TESO en 30.000 kilometer in de auto te hebben gereden, keert de rust langzaam terug. Beetje bij beetje dringt bij Jan en Tina het besef door wat ze allemaal hebben meegemaakt. 'Daar ben je in het begin helemaal niet mee bezig. Je wordt geleefd. Je bent niet aan het verwerken, maar aan het overle ven', zegt Tina. 'Je denkt niet, je doet', vult Jan aan. Over de toekomst willen ze niet te veel nadenken. De vraag welke rol er de komende jaren voor Gert-Jan weggelegd zal zijn in de firma die hij met zijn vader en moeder vormt, is op dit moment helemaal niet aan de orde, vindt Jan. 'Het herstel van Gert-Jan, daar gaat het om. Des kundigen hebben voorspeld dat hij komend voorjaar los, dus zonder rollator, over het erf kan lopen. Daar houden we ons aan vast.' Gert-Jan zelf heeft geen enkele twijfel: 'Waar een wil is, is een weg. Het komt helemaal goed.' Daarop klinkt het, bijna in koor: 'Daar gaan we voor.' Joop Rommets eenvoudig zijn, omdat daarvoor ook twee organisten beschikbaar moeten zijn. Ook zullen op beide orgels stukken voor vier handen worden gespeeld. Het Flentrop- orgel heeft een aangehangen pedaal, het Schenk-orgel geen. De dispositie van het nieuwe orgel is holpijp 8 voet, fluit, prestant, sesquialter, calcant en gemshoorn. Het concert waarmee het orgel in gebruik zal worden genomen, begint om 16.00 uur, de toegang is gratis. Op het programma staan werken van onder meer Sweelinck, Bach en Mendelssohn. In de kerk zijn bovendien iconen te zien, ook vervaardigd door Schenk. Negen maanden na zijn ongeluk is Gert-Jan Smit thuis om kerstmis te vieren. Tot geluk van vader Jan, moeder Tina, broer Thijs en ZUS Carolien. (Foto Joop Rommets)

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 13