TEXELSE 5 COURANT Kerstvakantie bij café Mans Wel ijsbaan maar geen winterhal VRIJDAG 23 DECEMBER 2011 Als koning Winter meewerkt, kan binnenkort worden geschaatst op het parkeerter rein van de Nikadel in De Koog. Daartoe zal een deel van het terrein naast de kartingbaan onder water worden gezet. B en w gaan akkoord met deze tij delijke natuurijsbaan. Het bestuur van de ijsclub is verheugd, want tot dusver ontbrak in de badplaats een behoorlijke schaatsgelegen- heid. Jenneke Kragt van de ijsclub: 'We hebben hier al in geen jaren geschaatst. Eigenlijk is het water bij de bungalows van het Stappe- land onze ijsbaan, maar dat is nogal diep zodat er langdurige vorst nodig is voordatje veilig kunt schaatsen. Bovendien borrelt van uit de bodem moerasgas omhoog, waardoor er steeds wakken blij ven.' Verwacht wordt dat de dunne laag water die op het parkeerter rein wordt gezet snel een goede baan zal opleveren. In ondernemerskringen van De Koog leeft ook het idee om de schaatsbaan te combineren met een zogeheten winterhal, een tijde lijk gebouw met tentdak waarin allerlei activiteiten kunnen worden gehouden. Het verzoek om zo'n hal gedurende twee maanden (bij voorbeeld februari en maart) in stand te mogen houden, is door b en w echter van de hand gewezen omdat er te weinig tijd is voor de vergunningsprocedure. Het zou kunnen dat naast een tijdelijke bouwvergunning voor bepaalde activiteiten een evenementenver gunning nodig is. Bij de beoorde ling moet worden gekeken naar veiligheid, verkoop van alcohol een dergelijke en er moet voor belang hebbenden genoeg gelegenheid zijn om zienswijzen in te dienen. Het nu gedogen van de hal wordt daarom niet wenselijk gevonden, maar voor de volgende winter staat het college er positief tegenover. Het kan worden geregeld in het nieuwe bestemmingsplan voor De Koog. Naast evenementen als het circus en de kermis kan daarbij ook een winterhal worden meege nomen. Woontij verlaagt inschrijfkosten Nieuwe huurders van Woontij hoeven met ingang van het nieuwe jaar geen waarborgsom meer te betalen. Ook het inschrijfgeld voor woningzoe kenden wordt verlaagd. Het betalen van een waarborgsom door nieuwe huurders wordt niet alleen afgeschaft om de admini stratie te vereenvoudigen, maar ook omdat het grootste deel van de huurders - volgens de corpora tie - wel weet hoe de woning bij vertrek moet worden opgeleverd. 'En gelukkig doen ze dat ook.' Alle betaalde waarborgsommen wor den in 2012 mét rente teruggestort. In die gevallen dat vertrekkende huurders hun verplichtingen niet nakomen, brengt Woontij de kos ten voor herstel en schoonmaak in rekening. Woningzoekenden die zich bij Woontij inschrijven, betalen inschrijfgeld. Met ingang van vol gend jaar wordt dit verlaagd van €120,- naar €35,-. De jaarlijkse bij drage van €7,- voor het verlengen van de inschrijving, komt te verval len. Een inschrijving is vijf jaar gel dig en kan nadien met vijf jaar worden verlengd. Om de keuzevrij heid te verhogen, wordt de regel afgeschaft dat mensen maximaal drie maal een woning mogen wei geren. Ook de voorrang voor jon geren tot 22 jaar wordt afgeschaft, omdat in de praktijk blijkt dat deze groep snel aan een woning wordt geholpen door het grote aanbod van Woontij. Door het bevoordelen van jongeren, moeten huurders vanaf 23 jaar extra lang wachten. Dit moet met de nieuwe regels voorkomen worden. Verder zal Woontij er strenger op toezien dat de eerste maand huur is betaald voor de sleutel wordt overhandigd. Daarmee moet voorkomen worden dan huurders al direct met een achterstand beginnen. Met ingang van het nieuwe jaar gaat Woontij minder adverteren. Het aanbod van woningen is te vinden via www.woontij.nl. Via de website kan ook direct worden gereageerd. In café Mans aan de Binnenburg in Den Burg wordt woensdag 28 december een pubquiz gehou den. De quiz begint om 21.00 uur, deelname is gratis. vakantie organiseert. Vrijwel elke avond is er iets te doen. Zo wordt op dinsdag 27 december en maan dag 3 januari een Wll-avond gehou den. Deelname is gratis. Donder dag 29 december wordt pool gespeeld. De winnaar mag zich een jaar lang poolkoning noemen. Ook hierbij is deelname gratis. Kampioen wordt ook degene die het pokertoernooi wint dat op maandag 2 januari wordt gehou den. Deelname aan dit toernooi kost €5,-. Van beide winnaars komt een foto op de schouw te staan. De kerstvakantie wordt afgesloten met een 'foute bingo' op zaterdag 7 januari. Daarbij zijn ook prijzen te winnen voor de 'meest foute' kle ding. Al deze activiteiten beginnen om 21.00 uur. Vrijdag 30 december wordt het jaar afgesloten met een Midwinter- zomerparty. Deze begint om 22.00 uur, de muziek wordt verzorgd door DJ Jackie. De toegang is gratis en voor iedereen in originele kleding is er een bijpassende zonnebril. Op zaterdag 31 december, Oud jaarsdag, sluit het café om 18.00 uur. Om 1.00 uur 's nachts begint een Nieuwjaarsfeest. Tweede wagen voor stichting Dankzij een aanbieding van een ondernemer die zijn bakwagen aan de kant deed, is de Goede Doelen Stichting dit jaar in staat op twee locaties oliebollen te pakken. Door de stichting, die eind septem ber voor het eerst cheques uitreik te, is achter de schermen druk gewerkt aan de voortgang van het initiatief. Twee wagens zijn, vol gens het bestuur, 'wel een beetje veel van het goede', maar de uit breiding wordt wel als een aan winst gezien. De stichting is van dinsdag 27 tot en met zaterdag 31 december dagelijks te vinden op Vakantiepark De Krim en bij Albert Heijn in Den Burg. Inmiddels heb ben zich vrijwilligers gemeld, maar er zijn altijd extra handen nodig, voor het uitdenken van rijroutes, het heen en weer rijden van beslag en het bezorgen van de oliebollen. De opbrengst is bestemd voor ver enigingen en clubs die een steuntje in de rug kunnen gebruiken, de stichting stelt zich als doel het bevorderen van sport en spel voor jong en oud. Een aanvraag kan gedaan worden bij de stichting. Oliebollen zijn tot 30 december 17.00 uur te bestellen via www. oliebollentexel.nl of bij de wagens. Winterlezingen zeezoogdieren In Ecomare worden tot februari vier lezingen gehouden met als thema 'Zeezoogdieren'. De lezingen worden gehouden op de dinsdagavonden 31 januari, 14 en 21 februari en 6 maart. Elke keer vertelt een wetenschapper over zijn onderzoek naar het leven van zeezoogdieren in de Noordzee en de invloed van de mens daarop. De serie wordt geopend door Mar- dik Leopold van Wageningen IMA- RES, die op 31 januari vertelt over zijn onderzoek naar de maagin houd van gestrande bruinvissen. Twee weken later vervolgt het pro gramma met een lezing van Ron Kastelein van SEAMARCO. Hij gaat op 14 februari in op de vraag of zeezoogdieren last hebben van door mensen gemaakt onderwa tergeluid. Op 21 februari vertelt Sophie Brasseur van Wageningen IMARES over het onderzoek naar het reisgedrag van zeehonden, dat zij onderzoekt met hulp van zen ders. Professor Han Lindeboom van Wageningen IMARES vertelt op 6 maart over het onderzoek naar het effect van windmolenpar ken op het leven van zeezoogdie ren en andere Noordzeebewoners. De lezingen beginnen steeds om 20.00 uur, de toegang bedraagt €2,50. Kastanjeblues met Sorgen Frei Zaterdag 24 december speelt de Texelse bluesband Sorgen Frei van 14.30 tot 18.00 uur in De Kastan jeboom op de Stenenplaats in Den Burg. Sorgen Frei bestaat uit Edwin Bak ker (zang en gitaar), Hans List (gitaar, bluesharp en zang), Jeroen Groot (bas) en Niek Welboren (trommels). De band combineert gezelligheid met aanstekelijk swin gende traditionele blues. De toe gang is vrij. Bets Fietsen in Oudeschild was de gelukkige winnaar van de cheque ter waarde van €500,- die Print Service Texel verlootte ter gelegenheid van opening van het nieuwe bedrijf op Nollenkoog. Op de foto over handigen Rob en Lillian Vriezema de cheque aan John en Simone BetSema. (Foto Gerald Timmerman) 'Drugs in kluis voor de rechter' De OSG-leerling bij wie vorige week drugs in het kluisje op school werd gevonden, laat de zaak voor de rechter komen. Dat heeft de moeder van de leerling laten weten. Volgens haar heeft de jongen het kluisje weliswaar toege wezen gekregen van school, maar maakt hij er zelf geen gebruik van. Volgens haar zijn de kluisjes fraude gevoelig en kunnen anderen ze makkelijk open maken. 'We hebben het van de week zelf nog even getest.' De jongen moest mee naar het politiebureau nadat de drugs waren gevonden, waarna hij een schikkingsvoorstel van €100,- kreeg aangeboden. Hij weigerde die te accepteren, omdat de drugs naar eigen zeggen niet van hem waren. Rector Henk de Vries laat desge vraagd weten dat elke kluis op school een cijferslot heeft, waarvan geacht wordt dat alleen de leerlin gen hun eigen code kennen. 'Maar met enige vaardigheid kun je wel licht kluisjes open krijgen. Niets is onmogelijk.' De Vries laat weten dat de controle van de kluisjes werd uitgevoerd door personeel van de school zelf. De politie was daarbij aanwezig, maar is niet in de kluisjes is geweest. 'Dat was zo afgespro ken met de officier van justitie.' Politie mag niet zomaar in de kluis jes komen. Personeel mag er wel in, conform voorwaarden in de school gids van de OSG. In de andere kluisjes van de circa 900 leerlingen werd verder niets strafbaars gevon den. De controle was een initiatief van schoolleiding, schoolbestuur en ouderraad. Die zijn bezig om het gebruik van drugs en alcohol onder leerlingen breder onder de aan dacht te brengen. Bijzondere bijstand digitaal aanvragen Mensen met een bijstandsuitke ring kunnen bijzondere bijstand aanvragen via de website van de gemeente, www.texel.nl. Door met DigiD in te loggen wordt een aantal gegevens al direct inge vuld. Bijzondere bijstand is een tegemoetkoming in de extra kos ten die mensen met een laag inko men of bijstandsuitkering maken, zoals kosten van rechtshulp, medi sche kosten, aanvullende verzeke ring en kosten die te maken heb ben met maatschappelijke participatie. Met een mobiele puinbreker werd dinsdag korte metten gemaakt met de puinhoop die was achtergebleven na de sloop van de eerste boer derij die moest wijken voor de natuurbouw. Binnenkort wordt de sloop van de volgende boerderij, De Arend aan de Westerboersweg, aanbe steed. (Folo Pip Barnard) Alle scholen op Texel krijgen een exemplaar van het boek Texel in zicht 2011 dat Mediabureau Langeveld de Rooy heeft uitgegeven. Auteur Jeroen van Hattum overhandigde dinsdag een eerste exem plaar aan directeur André de Ruijter van de Jozefschool in Den Burg. De scholen krijgen de boeken, zodat ze er in de les gebruik van kun nen maken. (Foto René de Lange) Een onder de vlag van de Antigua en Barbuda varend schip heeft dinsdag op 28 km ten noordwesten van Texel twee stacaravans ver loren. De caravans stonden als deklading aan boord. Het schip is na het verlies teruggevaren naar Den Helder om de resterende caravans goed vast te sjorren. De twee verloren caravans staan vermoedelijk ergens op de bodem van de zee. ff Oudeschild had de afgelopen week zijn eigen glazen huis. Bij de Spar van Erik Kalverboer stond tot en met vandaag bij de kassa een klein glazen huis waarin mensen geld voor het Glazen Huis van 3FM kon den doneren. Het Texelse huis werd beheerd door de Texelse afdeling van het Rode Kruis. Het Glazen Huis van 3FM zamelt dit jaar geld in voor moeders die door oorlogen en conflicten alles zijn kwijtgeraakt. Wat ik zeggen wou Den Burg Het met Ouwe Sunderklaas gespeelde stuk 'Lief zijn voor elkaar' is mij uit het hart gegrepen. En laat ik dan maar in mijn eigen buurt beginnen. Iemand die een hetze voert tegen De Hollebol en daarvoor enquêteformulieren maakt en die in de buurt verspreidt. Niet met het doel er een eensge zinde en prettige buurt van te maken, nee, onrust en zijn eigen gelijk, daar gaat het hem om. Als hij een nobel doel zou hebben, schiet hij dat zo voorbij. In plaats daarvan zet hij de bewoners tegen elkaar op en gaat maar door met insinuaties die er niet om liegen. Een gemeente die niet waardeert hoeveel werk er in het park, het visitekaartje van Den Burg, is verricht. Nee, keihard woningen bouwen is hun beloning. Dat zou toch ook anders kunnen? En de jongeren die zich 's nachts in het park uitleven en misdragen, dat kan toch ook anders? Ik kan nog veel meer zaken noe men, maar wil liever op een posi tieve manier verder gaan. Laten we in het komend jaar de handen ineen slaan en zorgen voor een prettige leefomgeving. Met mooie bedrijvigheid, sfeer en waardering voor elkaar. Ik hoop dat 2012 een jaar wordt van sympathie en waardering en dat we allemaal constructief kun nen samenwerken aan een mooi Den Burg met een mooie Groene- plaats. Eentje die het centrum waardig is. Een liefdevol 2012 toegewenst. Marga Lakwijk, Den Burg. Engel en de ster De engel sprak eens tot de ster: 'Help jij mij, want ik moet heel ver Een boodschap brengen van mijn Heer; En in het duister daal ik neer.' 'Ja', zei de ster, 'ik maak mij groot: Mijn broer is blauw, mijn zus rood, En samen geven we groot licht; Dan kun je gaan met je bericht.' 'Dank', zei de engel, 'zeg wat goed! Het is hoog tijd vandaag, het moet, En God heeft juist mij uitverkoren, Want God is de mens verloren.' Zo kon hij gaan naar Bethlehem Met vele engelen achter hem, En ik het veld van Efrata Zijn boodschap brengen van gena: 'Geboren is de Zoon van God, De redder uit het bange lot. Dank en aanbid Hem als je Heer, En, samen met ons, geeft Hem eer!' Den Burg Donateursactie De Traanroeier Tijdens de kerstmarkt die vrij dag 23 december (vandaag) bij het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild wordt gehouden, werven vrijwilligers van de Stichting tot Behoud van Molen De Traanroeier nieuwe dona teurs. Het donateursschap wordt extra aantrekkelijk gemaakt door voor de jaarlijkse bijdrage van minimaal €10,- niet alleen een jaarkaart voor het MJM te verstrekken, maar tevens een kilo meel, door vrijwilli gers in De Traanroeier gemalen. Uit de bijdragen van donateurs wor den reparaties en onderhouds werkzaamheden aan de molen betaald. Ook de verzekeringskos ten van het beeldbepalende monu ment zijn zeer hoog. De kerstmarkt duurt van 17.00 tot 21.00 uur, de toegang is gratis. Eiland Galerij Tijdens de kerstvakantie is De Eiland Galerij in Zuid-Eierland dagelijks geopend van 12.00 tot 17.00 uur. Niek Welboren expo seert er zijn tekeningen en schilde rijen, partner Kerstin Edelmann toont keramische plastiek.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5