Mijn moment in 2011 TEXELSE 13 COURANT Wat was uw moment in 2011?, Het leverde bijstaande verha- luidde de vraag die Texelse len op. Courant aan lezers stelde. DONDERDAG 29 DECEMBER 2011 Zwerverig 21 april, 21 jaar, in de 21-ste eeuw Op 21 april 1990 zijn wij, Wim Kniese en Thea Eijking, voorgoed op Texel komen wonen, in de Wittstraat in Oudeschild. Daarvoor hadden wij enkele jaren op de boerderij Senang Hati van Kees en Ria de Jager in Den Hoorn gepast, als zij met vakantie gingen. Helaas is Wim in 2001 overleden. Maar ik wilde 21 april niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Ik kocht bij de Spar van Eric Kalverboer een grote doos choco lade en ging trakteren bij de soos in 't Skiltje. De dag erna weer trak teren bij de Koersbal ook in 't Skil tje, mijn Moment Maar nu ik het er toch over heb: In 2012 wordt het zestig jaar geleden dat ik voor het eerst op de Hoge- berg bij de familie Veldwisch in de jeugdherberg Panorama heb gelo geerd. Een traditie van destijds van de Nederlandse Trekkerbond, de NTB-afdeling Alkmaar. Zij gingen altijd met Pasen naar Texel. Op de fiets vanuit Alkmaar naar Den Hel der en dan met de boot naar Oude schild. Elk jaar weer een geweldig evenement. Voor toen! Vanaf 1957 ben ik eerst samen met mijn eerste echtgenoot, en later met ons gezin gaan kamperen in de zomervakantie bij de Familie Van Vliet op Dennerust. Dia's foto's en de oude filmpjes nu op DVD, zijn de herinneringen en deze zijn ons zeer dierbaar. De liefde voor Texel is dus nooit overgegaan. Want nog weer later heb ik mij dus, samen met Wim Kniese, mogen vestigen in Oudeschild. Het Vis serskoor van Oudeschild zingt dan ook, 'Texel een parel van goud'. En zo is het maar net. Thea IJking Daar stonden ze dan. Twee prach tige, robuuste eiken kandelaars. Precies in de kleur en in de stijl van mijn grote sloophouten eetta fel. Ik was er beretrots op. Eigen idee, zelf gemaakt. Nou ja, bijna dan. De timmerman had er op mijn aanwijzingen een pennetje in geboord waar de kaars op paste. De kandelaars zelf stonden in een vorig leven als stoere poten onder de massieve salontafel. Een salon tafel voor het leven. Nog honderd geslachten zou hij mee kunnen en dan nog zou hij niet in elkaar stor ten. Maar de tijd komt dat je dan op elkaar uitgekeken bent. Ver hakken? Opstoken? 'Zonde', zei mijn echtgenoot. Maar wat moet je er dan mee? Opslaan in het schuurtje en daar tot in de eeu wigheid voor de benen laten staan? Nu heb ik een vriendin met zeer veel bouwvakeigenschappen en grote vaardigheid met de ketting zaag. 'Ik was dat varkentje wel even voor je', zei ze. Daar ging het blad door midden en daar veran derden de laden in handige stook- planken. En toen viel mijn oog op de fraaie vorm van de bolpoten. Daar moest toch iets meer mee te doen zijn dan opstoken. En zo stonden ze een paar weken later een voor mijn gevoel prettige sfeer uit te stralen. Komt mijn kleinzoon langs. Ik trots: hoe vind je mijn kaarsen standaards? Gemaakt van de poten va de oude tafel, zie je wel? Hij bekeek ze nauwkeurig en keek me daarna ernstig aan. Probeerde zijn oordeel tactisch te verpakken en zei na enig wikken en wegen: 'Als je iets maakt van ouwe spul len vind ik dat wel een beetje zwerverachtig, hoor oma. Net als of je geen geld hebt voor nieuwe.' Een doodsklap was het. Ik zag mezelf door zijn ogen langs de straat zwerven, in kliko's graaien, mijn kleren gerafeld en vol vlek ken, wanhopig op zoek naar een laatste beschimmelde broodkorst. Oma in de verloedering. En dat begint dan ongemerkt bij een tafelpoot die je niet weg kunt gooien. Een uurtje later begon de schemering, het voorleesboek kwam op tafel en ik stak de veroor deelde kandelaars aan, die een zacht licht begonnen te versprei den. Terwijl hij het verhaal op zich in liet werken, werden zijn ogen dromerig. 'Misschien vind ik ze toch wel een klein beetje mooi oma, ze staan in elk geval gezellig'. Corrie Timmer Pastor op Radio 1 Via Radio 1 is dinsdag 3 januari een vraaggesprek te horen met Henny Hin en pastor Franklin Brigitha. Het gesprek werd enige tijd gele den gevoerd met oud-Texelse Mariëlle Beers van KRO Radio en maakt deel uit van een serie over veranderingen in de kerk. De serie wordt uitgezonden van maandag 2 tot en met vrijdag 6 januari, dage lijks vanaf 10.10 uur. Na de uitzen ding zijn de afleveringen te beluis teren via www.radio1.nl. Een emotionele achtbaan 2011 was voor mij een wel heel bij zonder jaar en dan met name de maand juli. Toen mijn zus uit Oss in januari heel gezellig op mijn verjaar dag was, vertelde ze op een dag dat ze de letter R niet meer zo goed kon zeggen. Omdat ik in mijn leven al heel wat logopedielessen heb gevolgd probeerde ik die letter met haar te oefenen; goed je tong achter je voorste tanden zetten. Het lukte niet en vervolgens volgden er maan den van onderzoeken bij diverse doktoren. Op 7 juli 2011 veranderde haar en ons leven, ze kreeg het ver schrikkelijke bericht dat ze de ziekte ALS heeft. Een ernstige ziekte van het zenuwstelsel die uiteindelijk al je spieren lam legt, wat betekent dat je dus niets meer kunt en je sterft aan je ademhalingsspieren(dus je stikt!). Prognose nog drie tot vijf jaar te leven. Lamgeslagen, huilen en tot niets meer in staat zit je thuis voor je uit te staren. Maar wel met je gedachten in Mos kou, want daar ligt je schoondochter in het ziekenhuis, omdat ze zwanger is en de baby steeds wil komen ter wijl dat nog niet mag. Ook daar zijn heel veel zorgen over en moeten we maar hopen dat er een gezond kind je wordt geboren. Ik vlieg onver wachts naar hen toe om een week bij te springen en te helpen waar dat nodig is. Tijdens deze reis zijn mijn gedachten het ene moment in Oss en het andere moment al in Moskou. Soms heb ik het even niet op een rijtje en voel ik me machteloos. Als dan op 29 Juli de telefoon gaat en we horen dat we een gezonde klein dochter hebben gekregen laat ik de tranen stromen. Op zo'n moment liggen verdriet en blijdschap zo dicht bij elkaar dan zitje in een emotionele achtbaan. Verwachtingsvol begin ik aan een nieuw jaar 2012. Ria keyser Yolanda Legierse Daalder en Sharon Daalder na de Nijmeegse vierdaagse. Mooiste moment 2011 Op Texel 'Dit jaar ben ik met mijn zusje naar Texel verhuisd. Ik ben lief. Wij gaan picknicken aan het strand en dan lekker in de zee zwemmen met mama en oma Jet. De buurvrou wen zijn lief en we hebben nu een perenboom. Ik heb met leke gespeeld en met Tessel, mijn peu- tertje. Tessel is lief en geen jongen en wel een meisje! Ik ben bijna jarig, dan word ik vier en dan ben ik echt blij. Dan help ik mee taart bakken. Ik wil liedjes voor Sinter klaas zingen. Dit was het van Emma op Texel.' Aldus mijn dochter toen ik haar vroeg of ze iets wilde zeggen over het afgelopen jaar. Ze vat het prachtig samen. In januari zijn mijn man en ik van de Randstad naar Texel gekomen met onze dochters van 1 en 3 jaar. 'Voor de rust?', vragen mensen, en dan moeten we heel hard lachen. 'Rust?' We zijn nog nooit zo actief geweest! Ons leven is in een stroomversnelling gekomen en daar genieten we met volle teugen van. Leven op Texel is geen sprookje. Ook hier is verdriet, pech en fikse tegenwind. Maar wat stelt het eiland daar veel tegenover. Het strand, het bos, de boten. Scha pen! De prachtige bloementuinen deze zomer, de gemoedelijkheid, en bovenal de betrokkenheid van de Texelaars. Nooit zat ik met mijn twee kleine kinderen om hulp ver legen dit jaar. Als het nodig is, staat er altijd iemand voor ons klaar. En daardoor heb ik me geen moment eenzaam of verloren gevoeld, ook al zijn onze oude vrienden en fami lie ver van ons vandaan. Lieve Texelaars, hartelijk bedankt voor het warme welkom dat jullie ons hebben bereid. We hopen dat we nog vele jaren te midden van jullie mogen leven en wensen iedereen alle goeds in 2012! Familie Jonker Het mooiste moment is voor mij het beleven en uitlopen van de 40 km Nijmeegse vierdaagse 2011. Wat een ervaring! Mijn nicht Sharon Daal der (24) vroeg mij of ik met haar de vierdaagse wilde lopen. Meteen zei ik ja, dus dat betekende trainen en kilometers maken. Sharon woont in Soest dus zij trainde daar en ik op het eiland. De training was voor mij een ware openbaring, ik heb de prachtigste plekjes van Texel gezien. Ik liep bijna altijd alleen, wat ont spannend werkte. Ik begon zelfs met de dieren te praten, zoals bij voorbeeld de Schotse Hooglanders, die mij dan weer vol belangstelling nakeken. Lopen genieten, gratis en voor niets: 'daar kunnen we ook een ander mee helpen, dachten wij', en zochten sponsors voor het doel dat we voor ogen hadden. Villa Joep, een stichting die onderzoek doet naar neuroblastoom, een grillige vorm van kinderkanker, waar maar heel weinig kinderen van kunnen genezen. Al onze familie en vrienden waren direct enthousiast en gaven gul. En dan.... Op naar Nijmegen, een studenten kamer gehuurd en lopen maar! De eerste dag om 6.00 uur starten, ongelofelijk wat een mensenmassa, en iedereen vol vuur. Publiek op de been om ons uit te zwaaien, velen net uit de kroeg van wege de vierdaagse feesten 's nachts. Geweldig, ineens heb je alle maal vrienden. Waar je ook kwam, overal werd je toegejuicht en aange moedigd. Muziek, eten drinken, bla ren doorprikken, handen schudden, iedereen was er voor jou! In ieder dorp een burgemeester die je ver welkomde en applaus van bewoners van een zorginstelling. Ziekenhuis bedden werden naar buiten gere den, iedereen was besmet met het vierdaagse virus. Soms was het moeilijk, soms was het zwaar, maar het was de moeite waard, en alle lieve mensen langs de kant zij droe gen je naar de finish, iedere dag weer... De laatste dag door Groes- beek, wat een belevenis. Wij hebben de oorlog niet meegemaakt, maar met al die mensen, juichend met vlaggen langs de kant en muziek van Vera Lynn voelden wij ons net de bevrijders van Nederland. Zo moet het geweest zijn, dat kan niet anders! En dan de laatste tien km voor de boeg, sommige mensen zwoegend, of uitvallend net voor de eindstreep, één en al emotie. Familieleden langs de kant, ook voor ons, met natuurlijk gladiolen. Dat was het moment dat ook wij een traan moesten wegpin ken, want we hebben het gehaald. En voor Villa Joep hebben we ruim €1300,- opgehaald, geweldig! Zomaar, omdat je even 160 km hebt gelopen! Wij blij, en de ouders en kinderen van villa Joep Blij! Dit was mijn moment van 2011 eigenlijk is het niet te beschrijven, je moet het voelen, ervaren, al is het maar eens in je levenAls je het kunt natuurlijk! Sharon ik ben trots op je. Yolanda Legierse Daalder Winterbosloop Bij Bos en Duin wordt zaterdag 31 december de jaarlijkse win terbosloop van AV Texel gehou den. Inschrijven voor deze wedstrijd, die voor de 38ste keer wordt gehou den, kan vanaf 10.15 uur bij Bos en Duin aan de Bakkenweg. Het inschrijfgeld bedraagt €1,50 voor jeugd tot en met 16 jaar en €3,- voor ouderen. De jeugd, die 1250 of 2500 meter loopt, gaat om 11.00 van start, de andere lopers rond 11.20 uur. De verschillende leef tijdscategorieën strijden op ver schillende afstanden, variërend van 1250 meter tot 8,8 km. Voor de winnaars van de langere afstanden zijn er waardebonnen beschikbaar gesteld door Sport2000 Texel. Ook zijn er prijzen voor de lopers die het beste hun eindtijd weten te voorspellen. Paard in de gang Het is mooi weer, en als je op twee van je kleinkinderen past ga je erop uit. Op de fiets, een stoeltje voorop en eentje achterop. Waar ik vroeger mijn hand niet voor omdraaide is nu een hele onder neming geworden. De tas gevuld met baby toetenpoetsers ze bestaan echt) voor de altijd terug kerende snottebellen. Oud brood voor de eendjes en geitjes en ander kleinvee wat we tegen komen. Een speen en luiers voor 'je weet maar nooit'. En, je bent oma of niet, wat lekkers voor onderweg. Jasjes aan, want als je al een beetje van vroeger bent wordt je ook wat voorzichtiger en beducht voor kou en wind. Na de voorbereiding van ruim een kwar tier zitten we op de fiets. Ik zing oude kinderliedjes, zoals In Den Haag daar woont een graaf, Elsje fiederelsje en Schipper mag ik over varen.' Kleindochter Wies zingt luidkeels mee, en vraagt tel kens om meer. Het repertoire van Tom, de jongste is beperkt en bestaat uit niet veel meer dan' ja, da, da, jaa.' Maar dat is voor hem geen enkele belemmering om niet uit volle borst mee te zingen. Luidkeels zingen we met zijn drie- en een liedje drie of vier keer. En terwijl ik me overgeef aan senti menteel gemijmer, over oude lied jes die toch altijd maar weer de leukste blijken te zijn, klopt kleine Wies op mijn rug en vraagt: 'oma zullen we nu van het paard op de gang?' Beduusd herinner ik mij dit carna val nummer van André van Duin. Ik ken de tekst niet, maar gelukkig is het refrein genoeg. We vervol gen onze weg al zingend, 'er staat een paard in gang, ja ja, een paard in de gang en met een extra lange uithaal... 'bij buurvrouw Jansen!' De zon schijnt, en met twee klein kinderen zingend op de fiets is het leven mooi. Wat voor liedjes we dan ook zingen. Marijke Westerlaken Speciale herinneringen aan 2011 Ach ja, dan denk je terug aan een stormachtig weekend in februari, want wij vieren ons zoveel jarig samenzijn altijd op 'ons' eiland en dus maakt het niet uit dat de weers verwachting slecht is, de trein naar Den Helder aangepast rijdt en s' avonds diverse veerdiensten uit de vaart gaan. Wij genieten van een Skuumkoppe en lekker eten, om daarna in het donker langs de Kooger Zeereep te lopen... Best wel spannend zo door de donkere dui nen met alleen het geluid van de storm en de golven. Het strand is inmiddels verdwenen, 's Middags hadden we er nog een stukje kun nen lopen. Met alleen het licht van de vuurtoren in de verte keren we terug naar de warmte om nog maar eens te genieten van een speciale dag, deze 5 februari. Een half jaar later, 5 augustus en de zomer van 2011 is slecht. T och plannen we aan het eind van de vakantie een dagje Texel. Er zijn wol ken en het is donker, maar eenmaal in Den Burg zitten we in de zon op het terras! Hierna lopen we naar De Koog en het wordt steeds warmer, terwijl we lekker genieten van natuur en de vogels, wat inkopen doen en een terrasje pakken. We nemen een Skuumkoppe erbij en het wordt al wat later. Zullen we toch maar een nachtje blijven? Lezend in de krant vinden we een artikel over het hotel waar we altijd zijn. Dit kan geen toe val zijn. 'Even bellen maar', als we meteen komen is er nog plaats en dit hoeven we geen twee keer te horen. Het is opnieuw genieten! Eenmaal weer thuis is er de Texelse Courant en denken we iedere dag: 'wanneer gaan we weer?' Wie had dat gedacht: 'zo samen op het eiland, waar een vader en een opa hun verleden hadden en waar een van ons als klein jongetje voor het eerst op voetbalkamp kwam en de ander als klein meisje op schoolreis haar eerste kennismaking met eiland had. Texel...voor altijd in ons hart. Kees Zoon (Lies Alderlieste) Mijn boek! Op de valreep voor het nieuwe jaar, op 14 december 2011 dus, kreeg ik een telefoontje, waardoor ik de rest van de dag die 'big smile' niet meer van m'n gezicht afkreeg. Het was een gewone woensdagmiddag, ik had die och tend gewerkt bij een mevrouw. Daarna had ik de beesten ver zorgd. Ik was net goed en wel beneden gekomen, zag dat m'n dochter mijn laptop had ingepikt en ik verzocht haar net vriendelijk om er af te gaan, zodat ik even op Hyves kon kijken, toen de telefoon ging. Een man zei me zijn naam en waar hij van was. En nee, het was niet het een of andere waar deloze verkooppraatje! Het was iemand van de uitgeverij Freemus- keteers.nl, die mij meedeelde dat ze mijn verhalenboek uit wilden geven! Een heel verhaal volgde, wat ik ook nog op papier toege stuurd zou krijgen, 'want', zei hij, 'je kunt nu toch niet alles in één keer onthouden.' En dat was ook zo, ik kon het niet geloven. Gingen ze echt mijn boek uitgeven? Ik had het al eerder geprobeerd, wat niet lukte, en daarvoor al met m'n gedichtenbundel, wat ook niet lukte. En nu zou het wel gaan gebeuren? Ik kreeg na het gesprek die grijns van oor tot oor niet meer van mijn gezicht! Ik bleef maar lachen en denken 'is dit echt zo?' Mijn familie gebeld, op facebook en hyves een bericht gezet, met een boel smily's en uitroeptekens erbij. Daarop volgden heel snel een boel reacties van vrienden en familie. Nu moet ik dus gaan den ken over een leuke cover, want de voorkant van het boek hoort er uiteraard ook bij. En ik moet vijftig mensen vragen of ze hun e-mail adres willen geven, voor een een malige reclame over mijn boek door de uitgeverij. Dat zal denk ik niet zo'n probleem worden, daar er al mensen vroegen naar het ISBN nummer, de titel en wanneer het uit zou komen en zo. Maar wauw! Wat een dag! Als ik dan in de Texelaar lees "wat is uw moment van 2011 Tja, dan was dit het dus wel! Corinne Schonenberg-Krijnen Sommeltjespop Het is vrijdagmiddag 1 juli 2011 rond een uur of vijf. Het heeft hiervoor al weken geregend, maar er is vanmid dag zowaar een prachtige zon te bewonderen. De organisatoren van het Sommeltjespop festival staan aan de vooravond van editie num mer 8. Wederom zijn kosten, en vooral, noch moeite gespaard om het groeiende 'festival dorp' nabij De Waal de grond uit te stampen. Terwijl er op het festivalterrein nog keihard wordt gewerkt om alles op tijd af te krijgen, haast ik mijzelf richting de geheime locatie, waar even later een geweldig optreden voor een select publiek zal gaan plaatsvinden. Op weg daar naar toe, zijn mijn gedach ten nog immer op het festivalterrein alwaar nog te veel moet gebeuren. Een geheel misplaatst gevoel van onmisbaarheid stelt mijn humeur behoorlijk op de proef. En dat is jam mer, want de vooruitzichten zijn meer dan goed. Rond 6.00 uur kom ik aan op de geheime locatie, wat later als het atrium op de veerboot de boeken in zal gaan. Ik maak kennis met een uiterst sympathieke band, geniet van mijn zoon Jesse die 's middags al glunderend de band heeft geholpen met sjouwen, informeer of alles gelukt is ten aanzien van de techniek en wanneer blijkt dat dit het geval is bekruipt me een gevoel van inge haalde rust. Een uur later arriveren ongeveer 125 gasten enigszins ver baasd op het atrium. Verder ietwat onwennig en lacherig, maar bovenal verheugd, omdat het voor een ieder inmiddels wel duidelijk is geworden dat er wat bijzonders staat te gebeu ren; Sommeltjespop headliner 2011 RIGBY speelt akoestisch!! De band heeft zojuist een fantas tisch eerste set afgeleverd, ledereen bovenin de Dokter Wagenmaker geniet. Ik zie een hoop blije gezich ten, en ik besef me dat het gelukt is. Even later komt tourmanager Willem mijn kant op met de mededeling dat zanger Christon Kloosterboer de tweede set alleen begint. Nadat ik het publiek hierop heb geattendeerd, zie ik Christon tot mijn verbazing de microfoon en verdere technische hulpmiddelen aan de kant duwen... In de 'verte' klinkt slechts een slag gitaar en een stem. Het wordt stil op het atrium. 'I could spend a million years', zomaar een zinnetje uit het nummer Let go. Ik zie en hoor een gepassioneerd muzikant die met heel weinig, heel veel doet. Het is mooi, authentiek, gedurfd, maar bovenal uit het hart. Het beklijft me. Dit is waar het om gaat. Jeroen Schoo

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 13