■i n n m Jaar vol ontwikkelingen en gebeurtenissen OA i w TEXELSE 14 COURANT DONDERDAG 29 DECEMBER 2011 Napoleon terug op Texel, de sloop van het raadhuis, res tauratie van de IJzeren Kaap, perikelen rondom stenen schapen op een rotonde, de opening van Utopia, het nieu we dorpshuis van Den Hoorn en een waardig opvolger voor m de Wampex. Texel stond ook in 2011 niet bepaald stil. Op t pagjna's een terugblik op het afgelopen jaar. Raadhuis 2011 is het jaar waarin het veertig jaar oude raadhuis op de Groenep- laats in Den Burg wordt gesloopt. Sloopbedrijf Jager uit Midwolde stript eerst de binnenkant en in de loop van januari begint de sloper met de buitenkant. Dinsdagochtend 25 januari verdwijnt de karakteristieke koepel van het dak van de raadzaal. Een dag later nemen honderden Texelaars officieel afscheid van het raadhuis tijdens een licht- en ge luidshow. Een paar weken later is het hele gebouw tegen de vlakte. In de loop van het jaar verrijzen de Pofferglob, een fietsenstalling en een speeltuin op de plek van het oude raadhuis. Schapen Gemeentewerken plaatst dinsdag 4 januari vijftien stenen schapen op de rotonde Emmalaan bij Den Burg. De reacties zijn lovend, maar een paar weken later besluit het college dat de schapen weg moeten. Volgens het college had er, omdat het om kunst gaat, formeel een advies aan de Kunst- en Cultuurcommissie gevraagd moeten worden en dat is niet gebeurd. Het weghalen roept veel verbazing op op het eiland. Uit protest plaatsen onbekenden één van de rotondeschapen bij de ingang van het nieuwe gemeentehuis en er worden nepschapen van oliedrums op de rotonde Emmalaan geplaatst. Als iemand van de cultuurcommissie telefonisch wordt bedreigd, grijpt burgemeester Giskes in en luwt de wind rond de rotondeschapen. School De besturen van De Akker en de Jacob Daalderschool (Kopwerk en Schooltij) weten begin 2011 niet tot elkaar te komen om over één school in Oosterend te praten. De bestuursvorm van de beoogde school is een struikelblok. Ouders in Oosterend zijn eensgezinder: zij bieden wethouder Frans Visman (onderwijs) een petitie aan waarin 76 van de 83 gezinnen met schoolgaande kinderen in het dorp zich uitspreken voor één school. Eind juni komen Schooltij en Kopwerk weer tot elkaar en besluiten intensief te gaan samenwerken. Supersunday Driehonderd Texelaars doen zondag 13 februari mee aan Supersunday. Er is een tocht van 100 kilometer uitgezet, waarbij de mountainbikers op plekken rijden waar ze normaliter niet mogen komen. In verschil lende groepen, ingedeeld naar sterkte, vertrekken de deelnemers 's morgens vroeg bij het gemeentehuis. In soms dichte mist rijden ze daarna over het eiland om bij de Zilvermeeuw te eindigen. Ongeveer tweehonderd deelnemers rijden de tocht uit. Verkiezingen De WD komt op Texel als grootste partij uit de verkiezingen die woensdag 4 maart worden gehouden. Nel Eelman en Sascha Baggerman worden beiden herkozen. Baggerman keert niet terug als gedeputeerde en verlaat in de loop van het jaar ook de Provinciale Staten. Op Texel kan voor het eerst in het wachtlokaal van TESO op 't Horntje worden gestemd. In Den Hoorn moeten kiezers uitwijken naar een stemlokaal in de Drijverschool, omdat de verbou wing van dorpshuis De Waldhoorn nog in volle gang is. Slapen Diverse schapenboeren verruilen in het voorjaar hun gewone bed voor een slaapplaats in de schuur om hun schapen te helpen bij het lam meren. Piet Kooiman is één van hen. Hij slaapt pal naast de dieren om er meteen bij te zijn wanneer er een aan het bevallen is. Texel krijgt er in 2011 een natuurgebied bij als Fn mei Utopia officieel in gebruik wordt genomen. Het nieuwe natuurgebied is 28 hectare groot en geldt als binnendijkse opvang voor vogels die op het wad foerageren. Utopia doet al snel na de opening dienst wanneer De Schorren bij extreem hoog water onderlopen. Tientallen lepelaars zijn niet op tijd weg en verdrinken. De bij Utopia afgegraven grond komt bij De Krim, de MAB en camping De Robbenjager terecht. (Foto Ton Zegers) Bellen SV De Koog voert in april als eerste club op Texel een initiatief van Sportservice Texel uit in de praktijk. Een groep leden zit een avond achter de telefoon om dorpsgenoten te bellen met de vraag of zij als vrijwilliger iets voor de voetbalclub willen doen. Het initiatief levert SV De Koog die avond dertig mensen op die zich voor de club willen inzetten. Playbackshow De playbackshows mogen zich in 2011 een warme belangstelling koesteren. In elk dorp is redelijk veel animo voor de voorronden, er is voor het eerst een playbackshow in Den Burg en zaterdag 9 april wordt in dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend de finale gehouden. Britt Stam en Liselotte Langendam uit De Koog winnen in de catego rie jeugd onderbouw. Floor Visser en Kim Huijsman uit Oudeschild winnen de klasse jeugd bovenbouw en Iris Dorst uit Oosterend is de beste in de categorie jeugd OSG. Conny en Yvonne van Beek uit Oudeschild winnen bij de volwassenen. Bewoners van De Gollards in Den Burg doen mee aan de kunstmani festatie Klifhanger in Den Hoorn. Ze helpen kunstenares Erna van Sambeek aan een aantal sèèggies die met eten te maken hebben. Van Sambeek schildert de gezegdes in het handschrift van de ouderen op borden die tijdens Klifhanger bij Bij Jef worden geëxposeerd. Meierblis De meierblissen van Den Hoorn, De Koog en T Horntje worden kort van te voren afgelast als gevolg van de droogte en de aanhoudende oostenwind. De gemeente adviseert bewoners om op 30 april eventueel bij andere vreugdevuren te gaan kijken. De meierblissen van De Waal en De Koog worden echter op allerlaatste moment naar een veiligere plek verhuisd, zodat ze alsnog door kunnen gaan. Utopia De IJzeren Kaap is in de eerste helft van 2011 weg van het eiland voor restauratie. De gietijzeren delen worden aan de overkant hersteld, waarna begin juni de wederopbouw van het baken langs de dijk van Oosterend begint. Smid Chris Otten en Henk 'de Baron' Witte voeren dat werk uit. Wethouder Frans Visman voltooit eind juli de restauratie; met de kraan van René Boon hijst hij het bovenste stuk terug op zijn plek. IJzeren Kaap

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 14