Vooruitblikken op de grens van het nieuwe jaar TEXELSE 16 COURANT DONDERDAG 29 DECEMBER 2011 Bij de jaarwisseling gaan de gedachten niet alleen uit naar het verleden, maar vooral ook naar de toekomst. Hoe ziet Texel er over dertig jaar uit, dus laten we zeggen in 2040? Bestaan we dan nog als zelfstandige gemeente, rijden we allemaal in elektrische auto's en komen er nog steeds toeristen? Of is het eiland dan niet meer dan een wijk in een grote Noordkopgemeente, slechts bewoond door een grote grijze groep pensionado's. Alle scenario's zijn denkbaar en wij, de redactie van de Texelse Courant, horen graag hoe onze lezers er over denken. Daarom dit jaar geen puzzel of spel, gebaseerd op nieuwsfeiten uit het afgelopen jaar, maar een eindejaarsquiz over de toekomst. Hieronder stip pen we enkele punten aan en geven daarbij meerdere mogelijkheden. U kunt een van de gegeven oplossingen aankruisen, maar ook zelf een nieuwe bedenken. Er zijn natuurlijk geen goede of foute antwoorden, alles is mogelijk. In ieder geval bieden de opties voldoende stof voor een pittige discussie in huiselijke kring. Natuurlijk kunt u ook afwijken van de gegeven onderwer pen. We hebben het bijvoorbeeld niet over de Groeneplaats of over sport. Niet over de Texel Academie of over de horeca. Vertel gerust wat u op uw hart heeft, laat ons delen in uw toekomst visie voor Texel. Onderwijs Zijn er in 2040 nog genoeg kinderen om een school mogelijk en noodzakelijk te maken, of is het eiland zo vergrijsd dat alle scholen zijn opge heven? Of bestaat onderwijs in de vorm zoals wij dat kennen niet meer en gaat alles via compu ters en internet? a. Ook in 2040 is er nog voortgezet onderwijs op het eiland mogelijk. De OSG draait gewoon door. Wel is er nog maar één basisschool. b. Er zijn in 2040 te weinig kinderen over om een zelfstandige school in stand te houden. Alle leer lingen gaan met een bus naar de overkant, waar ze in Den Helder schoolgaan. c. Klassikaal en schools onderwijs is in 2040 allang afgeschaft. Nieuwe media en computers hebben de rol van de docent overgenomen en kinderen krijgen thuis les. d. Of, nog anders Verkeer Rijden we in 2040 allemaal in een elektrische auto of zelfs op een dito fiets? Is het wegennet daaraan aangepast? Zijn de binnenwegen, de dorpen en de wegen door de natuurgebieden allemaal afgesloten voor autoverkeer? Of is de Pontweg juist verbreed, zijn er meer rotondes, grote parkeerplaatsen en pendelbussen? Er rijden in 2040 alleen nog maar elektrische auto's 0 ja 0 nee De elektrische fiets heeft in 2040 een enorme opmars gemaakt en is het vervoermiddel bij uit stek. 0 ja 0 nee De binnenwegen (zoals de Kadijksweg, De Staart en de Slufterweg) zijn afgesloten voor autover keer en alleen nog toegankelijk voor fietsers. 0 ja 0 nee Alle dorpen zijn in 2040 afgesloten voor autover keer. 0 ja 0 nee Om dat mogelijk te maken, zijn er grote parkeer plaatsen aangelegd en rijden er pendelbussen naar het centrum. 0 ja 0 nee Het oude tramplan is weer uit de kast gekomen en er wordt druk gewerkt aan een vaste verbin ding tussen de veerhaven, Den Burg en De Koog. 0 ja 0 nee Of, nog anders.... TESO Heeft TESO in 2040 het nieuwe vlaggenschip in gebruik genomen, de opvolger van de Theo Hoo- gerheide? Vaart TESO onverdroten verder of ligt er allang een tunnel onder het Marsdiep? En het autoverkeer in Den Helder, hoe wordt dat pro bleem opgelost? a. De veerhaven in Den Helder is verplaatst naar de oostoever, autoverkeer wordt langs het kanaal naar de Kooijbrug geleid. b. In 2040 heeft TESO zijn langste tijd gehad. Er vaart nog een bootje voor de toeristen, maar het meeste verkeer gaat door de tunnel. c. Op de veerhaven op 't Horntje is een dorp gebouwd, zodat de veerdienst in een gezellige haven aankomt. d. In verband met de stijgende kosten en het afnemend autoverkeer heeft TESO het aantal afvaarten drastisch verminderd. e. Of, nog anders... banden gelegd, of heeft een aantal natuurgebie den juist het veld moeten ruimen voor landbouw? Zijn boeren, jagers en natuurbouwers tot over eenstemming gekomen of leven ze op voet van oorlog? Zijn er bestaande polders onder water gezet of juist nieuwe bijgekomen? a. Het heeft lang geduurd, maar uiteindelijk heb ben de natuurbouwers het pleit gewonnen. Er zijn in 2040 nog een paar kleine boerenbedrijven over, de rest is natuurgebied. b. De natuurbouw kon het toch niet bolwerken en veel natuurgebieden zijn weer omgezet in land bouwgrond. c. Europese regels tot bescherming van steeds zeldzamer wordende vogels vinden hun weer slag op Texel, dat in 2040 grotendeels uit beschermd gebied en reservaat bestaat. d. Natuurbouwers en boeren hebben elkaar c. Ondanks de strenge Europese richtlijnen heeft de Meierblis rond 2040 monumentale status gekregen. De blis trekt belangstellenden van over de hele wereld. d. De Texelse cultuur is in 2040 volledig uitge storven. Om er toch nog iets van mee te krijgen, kunnen toeristen een bezoek brengen aan het Texels Historisch Museum. e. Of, nog anders... Bestuur Bestaat Texel in 2040 nog als zelfstandige gemeente of is het eiland een wijk van de gemeente Kop van Noord-Holland? Of is de samenwerking met de andere eilanden aange haald en vallen de Waddeneilanden onder een eigen bestuur? a. Tegen de verwachting is bestaat Texel in 2040 nog altijd als zelfstandige gemeente, b. Texel is in 2040 deel van de grote gemeente Kop van Noord-Holland, waarvan het bestuur in Schagen zetelt. c. De samenwerking met de andere eilanden heeft geleid tot een eigen gemeente Waddenei landen. d. Net als enkele eilanden in de Antillen heeft Texel in 2040 een status aparte. e. Na langdurige strijd heeft de Texelse Onafhan kelijkheidspartij het eiland los van Nederland weten te krijgen; Texel is in 2040 een kleine, maar zelfstandige natie. f. Of, nog anders... Landbouw Wat is de status van de landbouw in 2040? Is er nog sprake van een landbouwareaal van enige betekenis of is het wat gerommel in de marge? Lopen er nog schapen en koeien in de wei, zitten ze allemaal opgesloten in grote schuren of heeft de landbouw zich toegelegd op exclusieve en dus dure, plaatselijke producten. a. Met de vraag naar lokaal geproduceerde arti kelen maakt de Texelse landbouw in 2040 een bloei door. b. Door de verminderde vraag naar vlees en andere dierlijke producten hebben de Texelse landbouwers zich toegelegd op biobrandstof. c. Texelse producten zijn in 2040 als slowfood aan een wereldwijde opmars bezig. d. Door het verbod op grote schuren zijn land bouw en veeteelt in de problemen geraakt en het kost de boeren moeite het hoofd boven water te houden. d. Of, nog anders... Economie Landbouw, veeteelt, visserij, toerisme? Waarop draait in 2040 de Texelse economie? Is het voor grootwinkelbedrijven nog rendabel een vestiging op het eiland te hebben of draait het allemaal weer op de kleine middenstander? Of is het juist andersom en is er op het hele eiland geen kleine zelfstandige meer te vinden? Toerisme Is Texel ook in 2040 nog in trek als toeristische bestemming? Of heeft het eiland als zodanig afgedaan en leiden horeca en logiesverstrekkers een noodlijdend bestaan? a. Na een korte inzinking als gevolg van de monetaire crisis, is het toerisme rond 2040 weer opgebloeid als nooit tevoren. b. Het toerisme is in 2015 in een dalende lijn terecht gekomen en nooit meer geworden zoals het is geweest. c. De uitgaanstoerist is in 2040 een schim uit het verleden; het ecotoerisme daarentegen is enorm in opkomst. d. Of, nog anders.... Natuur Is in 2040 werkelijk alle natuur op het eiland aan gevonden in een heel nieuwe vorm van land bouw, die ecologisch, diervriendelijk en duur zaam is. e. Of, nog anders... Cultuur Wat is er in 2040 nog over van de Tesselse cul tuur en traditie? Is het allemaal aan banden gelegd, of leven Ouwe Sunderklaas en de Meier blis als nooit tevoren? a. In 2040 is de Meierbis allang verleden tijd, gesneuveld door de steeds strengere wet- en regelgeving. Ouwe Sunderklaas wordt nog wel gevierd, maar alleen nog maar als drinkfestijn. b. Ouwe Sunderklaas is net als anders grote publieksfeesten wegens gebrek aan belangstel ling een stille dood gestorven. De Historische Vereniging heeft de moed om het feest in de benen te houden al lang opgegeven. a. Toerisme is in 2040 de belangrijkste bron van inkomsten. Visserij en landbouw hebben zo goed als afgedaan. b. Dankzij innoverende technieken is de visserij er in 2040 weer helemaal bovenop. Door de ver anderende vraag en regelgeving is het juist de landbouw die in het slop zit. c. De landbouw heeft zich in 2040 goed weten aan te passen aan de veranderingen. Vis is een luxeproduct geworden en op het hele eiland zijn nog maar één of twee visserijbedrijven te vin den. d. Of, nog anders... Omdat er geen goede of foute antwoorden zijn, is het niet mogelijk een prijs uit te loven. Toch horen we graag hoe u de toe komst van het eiland ziet. Stuur uw ant woorden daarom naar de redactie, via e- mail redactie@texelsecourant.nl, of per post naar Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg. Doe dit gelijk in de eerste weken van het nieuwe jaar, maar uiterlijk op maandag 16 januari. Dan komen we er aan het eind van de maand op terug en bieden we een over zicht van hoe de Texelaars over de toe komst denken.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 16