UIT ladder 'Van bouwplaten in een weiland tot een compleet dorp' Henk de Ruyter metselde honderden gebouwen TEX ELToU TEXELSE 19 COURANT □npmd TpxpI TAXITEXEL www.taxitexel.nl onze voordeelpas DONDERDAG 29 DECEMBER 2011 Het leggen v. 'e nokvorsten op de Breemhoeve: de laatste klus Twee spreuken zijn Henk de Ruy- ter op het lijf geschreven. Geen woorden, maar daden natuurlijk, uit het clublied van Feyenoord, de voetbalclub die al jaren op zijn sympathie kan rekenen. Want hoewel hij een gezellige avond op de biljartclub niet ver smaadt, staat De Ruyter toch vooral bekend als harde werker, die als het nodig is ook in de avonduren gewoon doorwerkt. Maar net zozeer van toepassing is Luctor et emergo, Latijn voor Ik worstel en kom boven, de wapen spreuk van Zeeland. 'Je kunt goed merken dat er Zeeuws bloed door zijn aderen stroomt. Hij zeurt nooit. Als een ander zich ziek meldt, gaat kennen en ben gebleven.' De Ruyter werkte aanvankelijk voor Staatsbosbeheer, op Texel ook wel 'de Staat' genoemd. 'Dunnen in de Dennen. Dat was wel mooi werk. Een heleboel Hoornders deden het. Hans Bremer, Anne Boon, Jaap en Kees Kalis. Ik heb het een jaar gedaan. Toen moest ik in dienst.' Nadat de dienstplicht bij de genie erop zat, kon hij aan de slag bij de in 1967 opgerichte Stichting Agra risch Bedrijf ten behoeve van Natuurbehoud Texel (SABENA), die werkzaamheden uitvoerde in de natuurgebieden op het eiland. 'Het was een soort loonbedrijf voor de staat. We deden van alles: maaien, zagen, dunnen. Maar ik hielp ook Henk de Ruyter. sen', herinnert let zich. Henk: 'Pre cies weet ik het niet, maar we werkten er met zeker een man of veertig.' Zijn eerste klus was de bouw van sporthal Ons Genoegen, die 19 september 1975 officieel zou wor den geopend. De Ruyter begon als opperman, het hulpje op de bouw plaats, die specie draait en de stenen klaar zet. Maar al snel ont wikkelde hij zich tot een kundig metselaar, die gemiddeld zo'n 750 stenen per dag legde. Een aantal dat bij het metselen van rechte muren wel kon oplopen tot 1000 of zelfs 1200. Hij was betrokken bij vele projec ten. Veel te veel om op te noemen, Henk gewoon door. Het is een taaie, hoor', zegt zijn vrouw let. De Ruyter grijnst: 'Ik heb een keer een been gebroken, met zaalvoetbal. Een paar maanden nadat ik voor mezelf was begonnen. Dat kwam niet zo best uit, natuurlijk. Ik had nog krukken en een brace, toen ik alweer stond te voegen. Dat mocht niet van de dokter, maar ik deed het wel.' Hij woont op Texel sinds 1964. 'Ik kom uit Serooskerke (op Walche ren). Mijn moeder was daar huis houdster bij een kolonel. Nadat hij overleed, kreeg ze kennis aan een man in Den Hoorn. Ze verhuisde en ik ging met haar mee. Ik was toen achttien. Tussen mijn moeder en die man liep het al snel mis, maar ik had ondertussen let leren met het maken van vogelhuisjes, hekken en kribben. En bij het res taureren van schapenboeten. Toen is het metselen voor mij begonnen. Eén keer moesten we een boet van De Hemmer naar de Leemkuil ver plaatsen. Daar kwam niet veel van terecht, want dat ding was zo slecht dat het vooral slopen werd. Maar op één van de muren stond een gedicht en dat hebben we kunnen bewaren.' Eind 1974 ging SABENA failliet. Langer dan een week zou hij ech ter niet werkloos zijn, want dankzij de bemiddeling van dorpsgenoot Harry Arnout kon hij vrijwel direct bij de firma Drijver aan de slag, toen de grootste bouwondernemer op het eiland. 'Ik weet nog dat we met een bedrijfsuitje naar Carré gingen. Dat waren twee volle bus- uiteraard. Van het NIOZ in het zui den tot De Krim in het noorden van het eiland, gaandeweg het gesprek herinnert hij zich steeds meer hui zen en gebouwen die hij heeft hel pen verrijzen. Meest opmerkelijk is misschien wel dat hij Sint Jan tweemaal heeft gebouwd: van 1978 tot 1979 het verzorgingste huis aan de Beatrixlaan en nadat dit was gesloopt het gelijknamige appartementencomplex voor seni oren dat er tussen 2001 en 2002 verrees. Het grootste project van allemaal was nieuwbouwwijk De Mars. 'Daar hebben we jaren werk aan gehad. We begonnen met niks: alleen wat bouwplaten in een wei land. Toen we klaar waren, was het een compleet dorp. Dat was mooi om te doen.' Buiten zijn werk om werd De Ruy ter een bekende Texelaar door zijn activiteiten op het voetbalveld. Bij na een kwarteeuw lang speelde hij in het eerste elftal van ZDH. Vooral zijn verwoestende schot, waarmee hij honderden keren scoorde, staat bij menigeen nog op het netvlies gebrand. Het was soms schippe ren, want veel vrije tijd werd besteed aan werkzaamheden in de avonduren. Samen met Arnout greep hij alles aan om wat extra's te verdienen. Erg kieskeurig waren ze niet, ook voor het aanleggen van een garagepad of een terras draaiden ze hun hand niet om. 'Een straatje leggen is eigenlijk ook een soort metselen, maar dan op een plat vlak', grijnst hij. De Ruyter werkte bijna negentien jaar bij Drijver. Een periode met goede en slechte jaren, waarin het werk zich nu eens opstapelde en dan weer eens lang op zich liet wachten. 'In een slechte periode ben ik samen met Peter van der Voort eens in loondienst gegaan bij Hans Halsema, een andere collega, en hebben we met z'n drieën hotel Het Uilenbos van de familie Halse ma gebouwd. Ik ben ook wel eens een tijdje uitgeleend aan de firma Daalder. Het was ook de tijd dat grote aannemers steeds minder metselaars in loondienst namen. In plaats daarvan werden ze inge huurd.' In 1996 ging De Ruyter zelfstandig verder. Dat gebeurde na een peri ode van nog eens 'een jaar of zes, zeven' bij aannemer Visser, waar hij was beland nadat Drijver de bouwafdeling had afgestoten en zich concentreerde op de aanleg en het onderhoud van het kabel netwerk op het eiland. 'Ik wilde altijd nog eens zonder baas wer ken. Dat was aan de late kant, in 1996, want ik was toen al vijftig.' Zijn compagnon was de twintig jaar jongere Peter van der Voort, met wie hij al menige bouwklus had geklaard. 'Het beviel direct al goed. We konden bij Visser blijven, maar dan als onderaannemer in plaats van als personeel. In die tijd hebben we de woningen aan de Hoefslag en omgeving in De Mars gebouwd.' Ook in de jaren erna ging het met het eigen bedrijf - naar de eigena ren VooRuyt genaamd - crescendo. 'Er was natuurlijk wel eens wat minder werk, maar net als er echt niks meer te doen was, ging altijd wel weer de telefoon en had je weer voor maanden werk. De afgelopen jaren hebben we veel met Bruin en Weijers samenge werkt. Dat leverde ons veel werk op De Krim op.' In 1998 trad zoon Lorenz de Ruyter in dienst, in 2000 Van der Voorts zwager Stefan Witte. 'Op een gegeven moment waren we zelfs met z'n negenen. Dat ging niet helemaal goed. Doordat Peter en ik volop meewerkten, misten we eigenlijk een uitvoerder en liepen de dingen niet altijd naar wens. Bovendien is zoveel personeel een dure grap. Hoe zeggen ze dat? Je Van Wolferen krijgt Legionella Award Oud-Texelaar Hans van Wolfe ren (op de foto rechts), ingeni eur en onderzoeker bij TNO, kreeg vorige week uit handen van Fred Betrand van de stich ting Veteranenziekte de Legio nella Award. De prijs werd toegekend tijdens het symposium over legionellare- gelgeving dat in De Doelen in Rot terdam werd gehouden. Bij het toekennen ervan zoekt de stich ting naar personen of instellingen die zich naar verhouding het meest hebben onderscheiden op het gebied van bewustwording rond legionella, de veteranenziekte. Sinds de uitbraak van deze ziekte in Bovenkarspel - in 1999 - werd de prijs vier keer uitgereikt. Van Wolferen kreeg de prijs ten over- bezieling, een kookboek geïn spireerd door christelijke tradi- staan van meer dan 250 congres gangers voor zijn baanbrekend werk op het gebied van legionel- lapreventie. In de afgelopen twaalf jaar deed hij veel onderzoeken, vastgelegd in TNO-rapporten, waarvan de resultaten vaak ver taald werden in richtlijnen. In zijn dankwoord wees Van Wolferen op zijn samenwerking met ir. Frank Oesterholt van KWR Watercycle Research Institute en op de mede werking van TNO. Ook liet hij zich lovend uit over het overleg met het ministerie van VROM, nu l&M. In zijn toespraak noemde Bertrand Van Wolferen 'een plezierig mens met een zeer brede oriëntatie en interesse die veel heeft te vertellen en zijn luisteraars boeit'. Hij roem de hem als een 'uitzonderlijk goe de, muzikale, vriendschappelijke, eigenzinnige, maar niet sportieve, leerling', die ieder jaar terugkeert naar het eiland waar hij opgroeide, om daar de Meierblis bij te wonen. wenst je vijand nog geen personeel toe? We zijn er al snel mee gestopt en met z'n vieren verder gegaan. Lorenz en Stefan zijn gebleven. Zij beschouwden het bedrijf als van zichzelf en werkten net zo hard als wij. Een paar jaar geleden zijn ze allebei in de firma gekomen. Dat verdienden ze wel.' let: 'Het was voor ons natuurlijk ook prachtig, dat Lorenz als onze eigen zoon de opvolger van Henk werd. Daar hebben we het al die jaren toch een beetje voor gedaan.' Afgelopen voorjaar vierde De Ruy ter zijn vijfenzestigste verjaardag. Hoewel hij niet stond te springen om met pensioen te gaan, werd de afgelopen maanden toch steeds duidelijker dat 2011 zijn laatste jaar als metselaar zou worden. 'Je moet toch een keer stoppen. Lichamelijk gaat het allemaal nog goed. Ik ben natuurlijk wel eens wat stram, maar buiten dat gebroken been heb ik nooit echt iets gemankeerd.' De crisis in de bouwwereld heeft volgens hem geen doorslaggeven de rol gespeeld. Ook het afgelopen jaar was er volop werk. Ook dicht bij huis. Zo was VooRuyt betrokken bij de bouw van de koopwoningen op 't Zouteland, aan de zuidkant van Den Hoorn. En in De Hemmer laten André en Lia Bakker hun ruil verkavelingboerderij Breemhoeve renoveren. 'We bouwen de muren opnieuw op, er komen nieuwe kozijnen in en de boerderij wordt volledig geïsoleerd. Door een sub sidieregeling was dat betaalbaar.' Het leggen van nieuwe nokvorsten op De Breemhoeve was de laatste klus van De Ruyter. Afgelopen vrij dag legde hij de troffel voor het laatst neer, al laat hij de mogelijk heid nog eens een klusje aan te pakken graag open. 'Als het druk wordt, kan ik altijd bijspringen. Naast voetbal en biljarten heb ik eigenlijk geen hobby's. Het zal nog wel even wennen worden om andere bezigheden te vinden.' Joop Rommets Zondag 1 januari - 16.00 uur Nieuwjaarsconcert met Michiel Borstlap en Band Entree €15,00 (Na afloop evt Nieuwjaarsbuffet €19,00, reserveren gewenst) Woensdag 4 januari Kindertheater Feestrestaurant! - 17.00 uur "Klojo, Tante Ko en de Sommeltjeskerstshow" 2010 KINDERTHEATER DINÉR CABARET Met TEXELTOURS naar concert of musical! 08-01-2012 musical Wicked 23-02-2012 huishoudsbeurs 23-02-2012 negenmaandenbeurs Compleet verzorgd arrangement met entreeticket, comfortabel busvervoer en overtocht! ;l of mail voor meer informatie of boekingen: 0222-315555 of info®texeltours.nl Programma 29 dec t/m 4 jan :k holmes Nieuw kookboek van Han Wilmink Bij uitgeverij Kok uit Kampen ties en symbolen. Aan het boek verscheen onlangs Koken met werd medewerking verleend door Han Wilmink, eerder domi nee op Texel. Koken met bezieling bevat 48 recepten, verdeeld over de vier seizoenen. Er worden voorgerech ten, maaltijdsoepen, hoofdgerech ten, eenpansgerechten, lunchge rechten en desserts aangeboden, elk recept gebaseerd op pure, duurzaam verkregen producten. Er wordt steeds uitgegaan van een groep van acht personen. Naast Han Wilmink werd aan het boek meegewerkt door Chiara Bots, Rangel Geerman, Janny de Moor, Carolien Looman en Jurriën Zwart. Zij verzorgen ook kook- workshops die aansluiten bij de 'bezieling' van dit boek. De bege leidende informatieve teksten wer den geschreven door Tini Brugge die, naast het openen van de bij belse provisiekast, een link legt met kloostertradities, de symboliek van de seizoenen en het kerkelijk jaar. Van Han Wilmink, thans predikant in Ommen, verschenen eerder Bij bels culinair (2007) en Koken met passie (2009). WMO/ ziekenvervoer Rolstoelvervoer Tel. 0222-315555 lm/l 10% korting met

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 19