TEXELSE^COURANT Bosma; Cf roen ^warL-Jexels in het harL, 17 Schmallenbergvirus ook in Texelse schapenstal Erepenning Dorian van Rijsselberghe OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12637 DONDERDAG 29 DECEMBER 2011 Wat was uw moment in 2011?, luidde de vraag die de Texelse Courant stelde. Lezers stuurden hun reacties. Hoe ziet Texel er over dertig jaar uit?, is het thema van de Eindejaarsquiz van de Texelse Courant. De omzet op I Texel in 2011 is vijf procent lager dan in 2010. Aldus becijfert van Rabobank mÊM NHN. Een jaar (bijna) voorbij, goed voor honderd edities van de Texelse Cou rant. Een greep uit het nieuws I van 2011. ning geldt 'als bewijs van grote waardering en dankbaarheid wegens zeer bijzondere verdien sten jegens de gemeente of de gemeenschap'. Van Rijsselberghe was met stom heid geslagen. Bijna verlegen maar met een grote grijns vertelde hij in een geïmproviseerd dankwoordje dat zijn vader hem had gezegd dat ze maar even naar het paviljoen moesten, omdat Mark Röpke een cadeautje voor hem had in de vorm van een zelfgemaakt schilderij. Het plan om 'een ijsje te eten en daarna naar de bioscoop te gaan' moest worden bijgesteld toen bleek dat tientallen vrienden en familieleden hem opwachtten. Overigens kreeg hij uit handen van Röpke geen schilderij, maar een grote actiefoto. Deze had de surfer eigenlijk een paar dagen eerder al moeten krijgen, toen hij samen met twee andere Nederlandse medail lewinnaars in Amsterdam werd gehuldigd door het Watersportver- bond. Door een foutje kregen alle drie toen echter dezelfde foto van zeilkampioene Marit Bouwmeester. OaEEÏtlDVEID (33 £Ê0 I Sfifl SNELCODE: 568 www.texelseautopagina.nl TEXELSEÖCOURANT Onze bezorgers verspreiden /andaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Burgemeester: 'Discussie over drugs en alcohol' 'Wat mij betreft voeren we vol gend jaar een brede maatschap pelijke discussie over het gebruik van alcohol en drugs, met name onder jongeren.' Dat zegt burge meester Francine Giskes in het eindejaarsinterview op pagina 11. Giskes wil de dorpenronde benut ten om het bewustzijn over alcohol en drugs te verhogen. 'Want dat heeft op Texel stevige vormen aan genomen. Daar moeten we wat mee doen.' Berichten over toename van het Container opgeblazen Oosterend werd in de nacht van dinsdag op woensdag opge schrikt door een harde ontplof fing. Op het veld van SVO aan de Vliestraat bleek met een zware vuurwerkbom een grote vuilcon tainer opgeblazen. De brokstukken lagen over een oppervlakte van enkele tientallen meters verspreid, het veld liep enige schade op door de smeulende brand. Hoewel deze zich eerst ern- Auto hoofdprijs in darttoernooi Een auto is de hoofdprijs van de Kombuis Challange, het darttoer nooi dat van maandag 2 tot en met zaterdag 7 januari in café De Kombuis in Oudeschild wordt gehouden. De wedstrijden worden elke avond gehouden. In de eerste ronde wor den vijf legs en drie sets van 501 gebruik van drugs en alcohol onder jongeren klinken steeds luider. Het bleek onder meer uit een enquête onder scholieren op de OSG. Ook aanpak van de overlast staat hoog op het lijstje van de burgemeester. 'We gaan proberen de uitgaans- overlast in De Koog voor eens en voor altijd beheersbaar te houden.' Inbraak Zeekraal Een woning aan de Zeekraal in De Koog kreeg zaterdag tussen 16.30 en 21.15 uur ongenood bezoek. Daarbij werden diverse sieraden ontvreemd. De onbekende(n) kwam(en) binnen via een raam aan de achterzijde. De politie wijst erop dat als personen zich verdacht bij een woning ophouden, sprake is van een 'heterdaadsituatie' en dat dan het noodnummer (1-1-2) mag worden gebeld. stiger liet aanzien, had de brandweer het smeulende plastic snel geblust. Volgens een woordvoerder was het een geluk dat de daders de contai ner het veld op hadden gereden. 'Dichterbij de kantine hadden we een heel andere brand gehad.' Omdat er zeker twee explosies te horen waren geweest, één terwijl de brand al in volle gang was, contro leerden politie en brandweer ook de andere containers en de omgeving, maar er werden verder geen explo sieven gevonden. gespeeld. Daarna komen er elke ronde twee sets bij. Voor de eerste vier plaatsen is een geldbedrag beschikbaar, de meeste '180'ers' winnen een kluspakket van Gamma. De hoogste finish levert een etentje op in De Kombuis en degene die een 9-darter gooit, maakt kans op een auto, beschikbaar gesteld door Garage Grisnigt. Het aantal deelnemers is beperkt tot 32, aanmelden kan via e-mailadres pr@bootinbeeld.nl of aan de bar in De Kombuis. Deelname kost €5,-. De bouw van sporthal Ons Genoegen in 1975 was zijn eer ste klus, hij was betrokken bij nieuwbouw op het NIOZ en De Krim, bouwde grote delen van De Mars en zelfs twee maal aan Sint Jan. 'Ja, ik heb in al die jaren aardig wat ste nen gelegd', vertelt Henk de Ruyter. Na bijna 37 jaar metse laar te zijn geweest, legde de 65-jarige Hoornder vorige week de troffel voor het laatst neer. In een interview op pagina 19 blikt hij terug. ifoiomix?Brum door knutten, zoals deze insecten ook blauwtong verspreidden. Maar mogelijk is er ook een andere vec tor (drager) in het spel. Volgens Loek van Vliet van de Dierenart senpraktijk Texel bestaat het ver moeden dat de schapen in augus tus en september zijn geïnfecteerd. 'Toen waren deze ooien dertig tot zestig dagen drachtig en dan zie je dit soort misvormde lammeren.' In hoeverre het virus ook lammeren treft die komend voorjaar geboren worden, is nu nog niet te zeggen. 'De hoop bestaat dat de schapen na de infectie in augustus en sep tember afweerstoffen hebben opgebouwd, zodat de lammerij gevrijwaard blijft van dit soort ver schijnselen.' Het virus veroorzaakt bij koeien diarree en mogelijk dat er afwijkende kalveren worden geboren. De eersten worden moge lijk eind januari geboren. Diefstal horloges, getuigen gezocht De politie is op zoek naar getuigen die donderdag verdachte personen of activiteiten hebben gezien rond de winkel van een juwelier in de Weverstraat in Den Burg. Tussen 17.30 en 18.10 uur werd een vitri nekast van de voor- naar de ach terzijde van het pand gebracht en grotendeels leeggehaald. Daarbij werden dertien horloges gestolen. Eventuele getuigen wordt verzocht contact op te nemen met het bureau in Den Burg, tel. 0900- 8844. Dorian van Rijsselberghe heeft vrijdagavond uit handen van bur gemeester Francine Giskes de erepenning van de gemeente Texel gekregen. Dat gebeurde tijdens een surpriseparty in strandpaviljoen Paal 17, die voor de nieuwe wereldkampioen sur fen werd georganiseerd door zijn sponsors en paviljoenhouders Mark en Corina Röpke. De 23-jarige Van Rijsselberghe kreeg de erepenning niet alleen omdat hij vorige week in Perth wereldkampioen in de Olympische RS:X-klasse werd, maar ook om de promotie die hij daarmee voor Texel bedreef. Van Rijsselberghe begon op 6-jarige leeftijd met surfen en won sindsdien talloze prijzen. 'Bij zijn vele overwinningen werd zijn Texelse afkomst steeds genoemd. Daarom vervult Dorian vanaf het begin van zijn succesvolle surfcar- rière een ambassadeursfunctie voor Texel', vertelde de burge meester. Reden genoeg voor de gemeenteraad te besluiten hem de gemeentelijke erepenning toe te kennen, aldus Giskes. De penning bestaat sinds 1953 en is 23 keer uitgereikt. Meestal aan personen, maar ook zes keer aan een organisatie. Het was de twee de keer dat dit gebeurde voor een sportieve prestatie. In 2002 kreeg de organisatie van de Ronde om Texel het kleinood ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum. De pen- Nieuwjaarsduik Op Nieuwjaarsdag wordt op drie Texelse stranden een nieuw jaarsduik georganiseerd. Om 13.00 gebeurt dat bij paal 9 en paal 28, waar deelnemers zich in de strandpaviljoens kunnen omkleden. Om 14.00 uur gaat de Unox nieuw jaarsduik in De Koog van start. Deelnemers kunnen zich hier omkleden in de Buteriggel. Naar verwachting wordt het min der koukleumen dan andere jaren, want volgens gegevens van het KNMI ligt de zeewatertemperatuur rond de acht graden Celcius. De geboorte van zes a zeven misvormde lammeren duidt er op dat het nieuwe en gevreesde Schmallenbergvirus ook op Texel voorkomt. Zekerheid is er nog niet, om die te verkrijgen zijn twee lammeren voor onderzoek opgestuurd naar het Centraal Diergeneeskundig instituut. De misvormde lammeren kwamen ter wereld bij een schapenhouder waar de lammerij onlangs van start is gegaan. Deze boer heeft in totaal 150 schapen te lammen, zodat het aantal misvormde lammeren nog meevalt ten opzichte van bedrijven elders in het land. Daar betrof het veel hogere aantallen. Met span ning wordt gekeken naar enkele andere veehouderijen waar de lam merij op punt van beginnen staat. Het Schmallenbergvirus, genoemd naar de plaats in Duitsland waar het in augustus als eerste werd ontdekt, is tot dusver op tientallen bedrijven in Nederland geconsta teerd. De lammeren hebben onder meer vergroeide gewrichten. De symptomen van de lammeren die op Texel werden geboren komen sterk overeen met dit ziektebeeld. Er bestaan veel onzekerheden over de ziekte, die verwantschap ver toont met een virus uit Australië en mogelijk een variant is. Waarschijn lijk wordt het virus overgebracht Geen licht Bij een controle op de Emmalaan in Den Burg heeft de politie vrijdag tussen 8.00 en 8.30 uur vijf fietsers betrapt op het rijden zonder goed licht. De boosdoeners kregen een bekeuring. .txl Bekendmakingen op pagina 18

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1