'Wat is dit een prachtig initiatief' TEXELSE 9 COURANT Genieten van kerstdiner Topido Boerenzwaluw boert goed op Texel Het aantal bewoonde zwaluwnesten is sinds 2006 toegenomen met 25 procent. (Foto René Pop) Het aantal bewoonde nesten van de boerenzwaluw is in zes jaar tijd toegenomen met 25 procent. Dat blijkt uit onderzoek door Vogelwerkgroep Texel. In 2005 werden 750 nesten geteld, dit jaar liefst 930. Daarmee steekt Texel naar verwachting positief af tegen het landelijke beeld. De telling is onderdeel van een lan delijk onderzoek door SOVON Vogelonderzoek Nederland en Vogelbescherming Nederland, die dit jaar extra aandacht besteden aan de boerenzwaluw. Doel was het krijgen van inzicht in nestplaats- keuze, leefgebied kwaliteit en popu latiegrootte. Vrijwilligers hebben (in) van 20 mei tot 15 juni alle boerde rijen over het hele eiland bezocht en de bewoonde nesten geteld. Schu ren, overkappingen, bruggetjes, duikers en nog meer potentiële broedplaatsen zijn bij dit onderzoek meegenomen. Een identieke 'eilanddekkende' telling vond plaats in 2005. Er werden toen 750 en nu 930 bewoonde nesten geteld. Een toename met zo'n 25 procent ten opzichte van het aantal van 2005. Op dit moment is nog niet bekend hoe de boerenzwaluw het landelijk heeft gedaan, maar de verwachting is dat dit een minder rooskleurige uitkomst zal zijn dan de Texelse. De sierlijke luchtacrobaat van natuurrijk landelijk gebied komt nog alge meen voor maar is de laatste veer tig jaar toch met maar liefst de helft afgenomen. Wat de tellers opviel waren veel slordig gebouwde nesten en een veranderende nestplaatskeuze Mogelijke oorzaak voor het eerste is dat in de periode dat de meeste nesten gebouwd zijn het al langere tijd droog was. De boerenzwaluw maakt graag gebruik van modder om zijn nest te bouwen. Door het gebrek aan deze 'specie' heeft hij wat moeten improviseren met als gevolg dat het stucwerk aan kwali teit heeft ingeboet en het geheel er vaak rommelig uitzag. Koeienstallen waren dit jaar minder populair. Veel bezette nesten werden aangetrof fen in lege schuren waar aardap pels of bollen worden opgeslagen. Dit zijn doorgaans hoge schuren met weinig daglicht. De vrijwilligers zijn goed te spreken over de medewerking van de eige naren van de schuur. Giel Witte en Jos van den Berg, coördinatoren van het onderzoek van de Vogel werkgroep Texel, danken alle eige naren van boerderijen en huizen voor hun medewerking. In restaurant Topido is vrijdag een kerstdiner gehouden voor mensen die bij de Voedselbank of Stichting Kerk en Minima geregistreerd zijn. De gasten kregen een zesgangendiner voorgeschoteld. In totaal kwa men er zo'n dertig mensen op de avond af. De gasten, die het normaliter niet breed hebben, kregen een luxe maaltijd geserveerd. Zo kwamen onder meer Texelse ham met meloen, visbouillon met garnalen, een Texelse loempia met shiitake en stoofvlees van Texels rund op tafel te staan. De bezoekers genoten zichtbaar van de ver wennerij. 'Wat is dit een prachtig initiatief', zei een genodigde, 'en wat smaakt dat eten heerlijk.' Voor kinderen was het ook een speciale avond. Ze gaan nooit uit eten en sommigen moesten dui delijk wennen aan de stijlvolle sfeer. De organisatie had hier rekening mee gehouden en kleur boeken op een grote tafel gelegd, waar de jonge gasten zich prima vermaakten tussen de gerechten door. 'Ik vind het hier erg leuk. Ik probeer dit hele kleurboek in te kleuren, want dan kan ik het mee naar huis', zei één van de jongens enthousiast. Het diner werd dit jaar voor de derde keer georganiseerd door Karin van Dompselaar en haar man René Remmers van Topido. Het idee ontstond zo'n vier jaar geleden. De moeder van René overleed ruim 21 jaar geleden rond kerst en Karin's vader over leed enkele weken na de kerst van 2007. De pracht van kerst dreigde verloren te gaan en samen vonden ze dat ze iets moesten doen. Zo kwamen ze op het idee iets te organiseren voor de zwakkeren van de samenle ving. Ze zochten sponsoren en vrijwilligers om alles mogelijk te maken. De bediening op de avond werd gratis gedaan door mensen die graag een steentje wilden bij dragen. Voor de gasten was er de moge lijkheid om opgehaald te worden. Dit omdat niet alle bezoekers over een auto beschikken. Het werd een gezellige avond en de deel nemers aan het diner genoten zichtbaar. Voor Karin en René heeft de kerst weer waarde gekre gen op deze manier: 'Dit is gewoon wat er met het echte kerstgevoel bedoeld wordt' na's ingeruimd voor Keukencen trum Texel. De redactie toonde zich vooral getroffen door de com- Het Design Vakblad Keukens heeft binatie van kookwinkel, keukens in het jongste nummer vier pagi- en kookstudio. Geknipt Het nieuwe jaar De kerstvakantie is al een tijdje ingegaan. Massaal hebben we kerst versierd, cadeau's gekocht en onze stoppen door hun geknipper minder worden. De echte kerstdagen zijn alweer laten branden door de uitbundige voorbij en het volgende feest dat kerstversiering. Een enorme hoe- voor de deur staat is Nieuwjaar. veelheid snoeren die we goed weg moeten stoppen voor kinde- Je kan natuurlijk een hekel heb ben aan de oorverdovende knal- ren, dieren of de ietwat onhandi- len, zweterige wangen, te honge- ge mensen, die misschien niet rige knellende armen en luide helemaal meewerken aan het vei- stemmen die 'Gelukkig Nieuw- ligheidsgevoel, jaar!!!' in je oor maar het kan niet ontbreken. Som migen vinden het overdreven, maar toch heeft het wel iets; al die lichtjes binnen en buiten de deur, alle con touren in en om het huis worden benadrukt met een beetje verlichting. Al behoorlijk wat mensen hebben geklaagd over die kerstboom. Na een paar dagen schreeuwen en je kan er van hou den. Het idee om totaal met een schone lei te beginnen is mis schien een beetje teveel van het goede, maar alle fijne gedachtes die we ook nog van kerst vers in ons geheugen hebben volgen elkaar toch wel lekker op, op deze manier. Met vallen er massaal naalden uit, die frisse moed een nieuw jaar bin- aan je sokken blijven haken en de stofzuiger zakken doen scheuren nengaan, lijkt velen een te grote opgave. Hoewel, wij Nederlan- en tegen de tijd dat een uitbun- ders zijn ietsje minder somber dige kerstmaaltijd (Uitgebreid vijf zou 2012 het jaar van de onder gangen menu, steen grillen, gour- gang zijn? Het zal vast allemaal metten, of toch fonduen?) is ver- wel meevallen en zo niet, dan orberd, is onze kerstboom alweer komen we er vanzelf wel achter, wat kaler, maar wat maakt het We bekijken het voorlopig nog uit? Het bestaan van hele winkel- maar van de zonnige kant. Posi- ketens lijkt af te hangen van de tief het nieuwe jaar in dus! In koopwoede in deze gezellige ieder geval wens ik u alvast een decemberweken. Die verschrikkelijk foute kerst nummers zijn weer van de radio tenminste aan meedoet), en in de komende tijd zullen ook de lichtjes die je verblinden met al gelukkig nieuwjaar! Veel geluk in leven, liefde en lotto (als u daar Bosatlas van de geschiedenis Geen mooier boek om het boekbe sprekingseizoen mee af te sluiten dan De Bosatlas van de geschiede nis van Nederland. Deze atlas bestrijkt de geschiedenis van de Lage Landen vanaf de prehistorie tot heden. Het enorme boek van bijna 600 pagina's geeft door middel van kaarten, tabellen, tijdsbalken, platte gronden en heldere tekst een magi straal overzicht van de historie. Geschiedkundige ontwikkelingen zijn precies te volgen, maar ook tot de verbeelding sprekende voorval len en anekdotes komen aan bod. Een mooi voorbeeld daarvan is de Slag bij Nieuwpoort, waarvan iedere Nederlander het jaartal 1600 wel kent, maar niet weet wat zich daar nu precies heeft afgespeeld. Na het lezen van deze uitgave weet u van de hoed en de rand. De atlas is een mooi voorbeeld van hoe een boek een rol kan spelen in het internet tijdperk. De manier waarop de atlas informatie bundelt, illustreert en toe gankelijk maakt is op het internet niet of nauwelijks te evenaren en bewijst daarmee dat het geschreven en gedrukte woord nooit helemaal kan verdwijnen. Dit boek is een monument. Een naslagwerk in de meest echte zin van het woord. Het biedt garantie voor uren lang lees plezier voor de huidige en de vol gende generatie(s). Tot in de puntjes verzorgd, overzichtelijk en gevari eerd. Een sieraad voor de boeken kast. Kirk van der Zwaag www.boekenaandedijk.nl Titel De Bosatlas van de geschie denis van Nederland Auteur Noordhoff altlasproducties Uitgeverij Noordhoff Groningen Isbn 978 9001 12094 8 VAN DE GESCHIEDENIS VAN NEDERLAND Rrokettenberichtcn

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9