TEXELSE 10 COURANT Netwerk van correspondenten helpt redactie bij volschrijven van de krant Krant is platform voor maatschappeijk debat Bliksemactie: Vleugel van Ed Dirk Koning: markant en op en top een horecaman Win een reisje naar Londen, Parijs of Berlijn DINSDAG 3 JANUARI 2012 125 jaar Texelse Courant Afhankelijk van het aantal en de grootte van koppen en foto's, bevat een gemiddelde redactie pagina van deze krant zo'n 3500 tot 4500 woorden. Daar doet een goede typiste ongeveer drie uur over, en zij hoeft dan niet eerst nog bezoekers te woord te staan, de onderwerpen uit te diepen, navraag te doen en de teksten samen te stellen. Met wekelijks zo'n twaalf tot veer tien pagina's te vullen, mag het duidelijk zijn dat het voor de redac tie van de Texelse Courant elke keer stevig doorwerken is om op tijd te zijn voor de keiharde dead lines die de drukkers stellen. Geluk kig kan de krant al vanaf het prille begin een beroep doen op een uitgebreid leger correspondenten, die een belangrijk deel van het voorbereidend werk doen. Vrijwil lig, maar niet altijd vrijblijvend. Er was een tijd dat de krant in elk dorp een eigen correspondent had. Omdat bekend werd verondersteld wie dit waren, zijn hun namen niet meer te achterhalen, maar het ging om mensen die midden in de samenleving stonden, maatschap pelijk betrokken waren en - niet geheel onbelangrijk - de beschik king hadden over telefoon of toch op zijn minst regelmatig in Den Burg kwamen waar ze het kantoor van de krant konden bezoeken. In de feestkrant die ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan ver scheen, kan oud-redacteur Jan de Waal het lijstje met zijn correspon denten nog feilloos opnoemen. Hij memoreert dat zij beloond werden met een cent per regel, wat niet zelden tot lange verslagen leidde. Een overzicht uit 1967 geeft de namen van Cees Vlaming (van De Bol) voor Oosterend, Ferry Zwa nenburg voor Den Hoorn, Ad Blok Wij vragen voor Do Coeksdorp cn omgeving EEN CORRESPONDENT Het zal zijn taak zijn om voor onze trant nieuws door te geven, vergadcrin- cnisscn die in het noorden van bet eiland plaats vinden meer cn beter in de aandacht worden gebracht. Redactie Texelse Courant van der Velden voor De Koog, J. Th. Boom voor Oudeschild en W. Albers voor De Waal. De post van correspondent voor De Coeksdorp was op dat moment vacant. Met de steeds snellere en beter wor dende communicatie verdween mettertijd de noodzaak van dit net werk, waarvan Dirk Kuiter in Oos terend en Bert Koning in Oude schild de laatste vertegenwoordigers waren. Tegen woordig weten mensen makkelijker de krant te vinden en hebben de meeste verenigingen een vaste functionaris die de contacten met de pers onderhoudt. Hoewel we het niet zeker weten, kunnen we ons voorstellen dat de eerste correspondenten mensen waren die toch in Den Burg moes ten zijn en dan even binnenliepen bij de redactie van de krant, toen nog gevestigd in de Parkstraat. Daar vertelden ze de heren Lange- veld en De Rooij, en later aan hun opvolgers, de laatste nieuwtjes uit het dorp. Deze werden dan ter plekke omgezet in nieuwsberich ten, in lood gezet en in de krant gepast. Ook zullen berichten per brief, telefonisch of zelfs per tele gram naar de redactie zijn doorge geven. Later, toen het volume van de krant toenam, begonnen de correspondenten zelf artikelen aan te leveren. Grote delen daarvan werden rechtstreeks overgenomen, waardoor de schrijfstijl nogal uit eenliep. Dat was geen bezwaar, zolang de krant maar berichten vanuit elk dorp kon plaatsen. Vanaf het begin is immers het streven geweest om een krant te maken voor alle Texelaars. Wel kon het door deze manier van berichtgeven lang duren voor een artikel werkelijk in de krant ver scheen. Omdat ruimte en tijd ook toen al beperkt waren, kon het wel eens gebeuren dat een verhaal dat iets later kwam, iets langer moest blijven liggen. Afhankelijk van de verschijningsdag van de krant kon het dus zomaar een week of tien dagen duren voordat een toch nieuwswaardig verhaal in druk ver scheen. Omdat de Texelse Courant voor veel mensen de enige bron van nieuws was, werd dit echter door niemand als een bezwaar gezien. De opeenvolgende redacteuren hebben altijd het belang van de correspondenten onderkend. Niet alleen omdat ze zelf nu eenmaal niet overal tegelijk konden zijn, redacteur in gebreke bleef, kon de krant niet op tijd gedrukt worden en stonden de bezorgers te wach ten. Daardoor kwam de krant later bij de abonnees, die dit over het algemeen niet op prijs stelden. En met het groter worden van de krant, groeide ook het aantal woor den dat nodig was om een pagina te vullen. Harry de Graaf, die jaren lang de enige redacteur was, ver telt in de jubileumkrant van 15 september 1987 over werkweken van 65 uur. En dat terwijl ook hij kon rekenen op de landbouwru- briek van Van Groenigen, het feuil leton en de bijdragen van de sport- correspondenten. Namen die in dit rijtje zeker ook niet mogen ontbre ken zijn die van Ten Cate en Wes- sels, die jarenlang de voetbalprog noses en verslagen van SV Texel en Texelse Boys verzorgden. Want naarmate de corresponden ten uit de dorpen een steeds min der belangrijke rol gingen spelen, nam het belang van de sportcor- respondenten toe. De redacteur bezocht zelf nog concerten en toneelvoorstellingen, maar de sportsector, die in de jaren vijftig en zestig een explosieve groei doormaakte, raakte er zeer bedre ven in voor de eigen publiciteit te zorgen. Nog altijd vormen de sport- verslagen, aangeleverd door de diverse correspondenten, een belangrijk aandeel in de krant van dinsdag. De moeilijkheid was (en is) voor de niet altijd even sportieve redactie om de aangeleverde ver slagen op waarde te schatten. Een actieve correspondent kan er voor zorgen dat een kleine vereniging, waar een handjevol leden zich op een doordeweekse avond ver maakt, uitgebreid ruimte wordt toegemeten, terwijl een grotere vereniging, waarvoor tientallen mensen over het eiland uitzwer- nieuwswaarde, heeft de redactie door de jaren heen heel wat hoofd brekens gekost, met niet altijd even juiste beslissingen tot gevolg. Ook komt het voor dat een wedstrijd verslag van twee kanten binnen komt, waarbij de twee verschillen de correspondenten er een heel andere visie op nahouden. En - het is geen sport, maar toch - wat te denken van een uitgebreid verslag van de begrafeniskledingvereni- ging uit De Coeksdorp, van een jaarvergadering waarbij maar één lid kwam opdagen? Nu en dan acht de redactie het noodzakelijk om orde op zaken te stellen. Zoals in 1990, toen de komst van de computer, waarmee correspondenten de tekst digitaal konden aanleverden, het met de hand knippen en plakken, overtik ken en in de zetterij uitwerken van kopij overbodig maakte. Om een vormigheid te creëren in de manier van aanleveren, werd een avond belegdwaar (sport)correspondenten tekst en uitleg - en richtlijnen - kregen voor het aanleveren van kopij. Wie het verslag van de bijeenkomst leest, verbaast zich over de ontwikkeling die de digitale snelweg sindsdien heeft doorgemaakt. Zo werd er gesproken over diskettes, Word Perfect, tekst zonder opmaak en MS-DOS. De komst van e-mail maakte het ontvangen en verstu ren van persberichten een paar jaar later nog eenvoudiger, waar door weer nieuwe regels noodza kelijk werden. Hoewel nog steeds handgeschreven vellen bij de redactie binnenkomen, zijn de pak ken kopijpapier, die in de jaren tachtig kwistig onder correspon denten werden verdeeld, inmiddels allemaal tot aantekeningenbloks verlijmd en versneden. Er waren ook tijden dat de redactie zich zelf als correspondent opstel de. Zo werd in de jaren dertig de veelgelezen en zeer gewaardeerde rubriek Voor de huisvrouw door de redactie zelf geschreven, alsmede Oom Wim's Kinderhoekje. Zelfs aan het zelf schrijven van een feuil leton heeft de redactie zich gewaagd, alsmede aan het zelf samenstellen van puzzels. Alles om de krant maar zo Texels moge lijk te houden. Een aparte groep buitenstaanders die hun bijdrage aan de krant leve ren, zijn de schrijvers van ingezon den brieven. Naast de vele tiental len die een brief schrijven als zij iets de spuigaten vinden uitlopen en voor wie een open brief in de krant een laatste poging is om gehoord te worden, is er ook altijd een min of meer vaste groep brief schrijvers, die hun mening over de meest uiteenlopende zaken niet onder stoelen of banken steekt. Eén van hen, in een tijd dat het ondertekenen van brieven nog geen sine qua non (stikte nood zaak) was, was bijvoorbeeld Floris Dekker, de 'rabbi van Het Noor den', die vanuit het door hem gestichte Prins Hendrik Hotel en als lid van de gemeenteraad tracht te de wereld naar zijn ideeën te hervormen. Na protesten van zijn kant publiceerde de redactie een maal een brief geheel ongecorri geerd. Daarin blijkt duidelijk dat Dekker weliswaar een man van uitgesproken ideeën was, maar dat hij niet geschoold was in het onder woorden brengen daarvan. Het lijkt voor de hand te liggen dat het door de komst van de moderne com municatietechnieken eenvoudiger is geworden een (open) brief naar de krant te sturen, maar al vanaf De prijsvraag uit de krant van 24 november luidde: 'In december 1996 startte Harry de Graaf de bliksemactie voor een Vleugel voor Ed. De bedoeling was de in onbruik geraakte concertvleugel van het NIOZ aan te kopen voor gebruik in de vernieuwde Lindeboom en bij andere concerten. Hoewel het instrument voor de helft van de nieuwprijs kon worden aange schaft, kwam het geld maar moei zaam bij elkaar. Uiteindelijk waren er ongeveer tachtig inleggers. De het allereerste begin werd de krant door vele briefschrijvers gezien als belangrijk middel om tot een maat schappelijk debat te komen. Vele onderwerpen, TESO, het raadhuis, de ruilverkaveling en de Groene- plaats, zijn om deze manier onder werp van gesprek geweest. Inmiddels kan de redactie rekenen op een vaste groep corresponden ten die iedere week, elk over zijn eigen expertise, een bijdrage leve ren. De meeste sportverenigingen hebben een vaste routine, waarin de krant is opgenomen, de predik beurten worden door de scribae van de verschillende kerken door gegeven en wie dat wil, kan zelf zijn activiteiten vermelden in de online TexelAgenda. En mocht de redactie ergens het fijne van willen weten, beschikt elk van de redac teuren over een uitgebreid netwerk aan contacten, die weliswaar niet actief aan de totstandkoming van de krant meeschrijven, maar wel de gewenste informatie kunnen leveren. Wat dat betreft, is er dus de afgelopen 125 jaar niet zoveel veranderd. vraag is nu voor welk bedrag de vleugel van het NIOZ kon worden aangekocht.' Het antwoord op deze vraag was niet moeilijk te vinden. Al in zijn allereerste oproep spreekt De Graaf over het bedrag van ƒ20.000,- de helft van de nieuwwaarde. Of dit bedrag uiteindelijk ook echt bij elkaar is gekomen, wordt niet ver meld, maar al vrij snel verhuisde de 'Vleugel van Ed' van het NIOZ naar De Lindeboom. Uit Oosterend wordt ons gemeld, (niet door onzen gewonen oorrespondent) dat de laatste dagen der vorige week voor de ansjovis- visschers zeer ongunstig waren, zoodat er velen teruggekeerd zijn, om hun geluk op de Noordzee te beproeven. Dit knipsel maakt duidelijk dat de krant ook in 1894 al beschikte over vaste en andere correspondenten. maar ook in verband met het tijdro- men, het met minder ruimte moet vende volschrijven van de krant en doen. Het vinden van het juiste het halen van de deadlines. Als de evenwicht, het bepalen van de de redactie in februari 1993 Markant, op en top horecaman, betrokken, perfectionist, maar ook met scherpe kanten. Tref woorden die van toepassing zijn op de vrijdag overleden horeca man Dirk Koning. Koning (1949) was wellicht de jong ste ondernemer op Texel toen hij in de jaren zestig met zijn broer Joop de trampolines op het strand van De Koog exploiteerde. Hij had voor tijdig afscheid genomen van de kweekschool, zijn aandacht ging meer uit naar andere zaken. Zo was hij frontman van roemruchte rock band The Creatures, de tegenhan ger van The Typhoons, waarvoor hij sensationele acts bedacht. Zo beukte hij, in navolging van The Who, op het podium ooit een oud orgeltje in elkaar. Koning kreeg de kans De Zeven Provinciën in Oudeschild over te nemen en bouwde dat uit tot een florerend café met hotelkamers. Zijn klantenkring bestond onder ande ren uit kottervissers en dijkwerkers, waarbij dikwijls tot diep in de nacht werd doorgefeest, een tijd waarover nog altijd sterke verhalen de ronde doen. 'Ook alles wat je niet kunt bedenken gebeurde daar', vertelt Rein Stam, die lang geleden met Koning bevriend raakte en hem later zakelijk adviseerde. In een interview met deze krant zei Koning over De Zeven Provinciën: 'Het was een fantastische tijd, ik was beroemd en berucht.' Het was ook een leerschool. 'Horeca moet je leren, dat komt je niet aanwaaien.' Stam: 'Dirk kende zijn grenzen en ging daar ook wel overheen. Maar wat we wel hadden verwacht, gebeurde niet: hij ging niet aan de horeca ten onder.' Na tien jaar nachtleven en keihard werken deed Koning van de ene op de andere dag zijn zaak in Oude schild van de hand, waarna hij in 1979 De Koog De Taveerne begon, een eethuis dat hij uitbouwde met levenspartner Dirk Rozeboom. Geen restaurant waar een hap eten werd voorgezet, maar met een goeie keuken, een luxe entourage en waar gasten in de watten wer den gelegd. Wie er ging eten ging niet naar De Taveerne, maar naar 'Dirk en Dirk' of naar 'De Dirken'. Koning groeide uit tot een betrok ken ondernemer. Die maatschap pelijke betrokkenheid had hij als kind meegekregen van zijn ouders. Hij kwam uit een rood nest, zijn vader was scheepstimmerman en zijn moeder zat jarenlang in de raad voor de PvdA. Koning zag tijdig het belang in om De Koog een bredere reputatie te geven dan badplaats met natte horeca. Hij hamerde er al lang geleden op dat er naast Tropi cal een tweede groot evenement moest komen. Dat mondde in 2005 uit in de eerste editie van Texel Culi nair, toen nog onder de vlag van Horecabelangen De Koog. Het was meteen een succes, waarna er een gelijknamige stichting voor werd opgericht. Koning gruwde van representatieve taken, maar zag na lang aandringen van andere bestuursleden ook het belang er van in dat hij als restaurantman de meest aangewezen persoon was om voorzitter te worden en stak veel tijd in dit Texelse culinaire hoogtepunt waarvan het succes bleef groeien. Tot vorig jaar was hij voorzitter. Ook zette hij zich in voor de Zeereep, het pad over de dui nen. Zijn mening ventileerde hij onder meer via ingezonden brieven in deze krant. Zo reageerde hij onlangs op plannen voor een klim- bos. Een man met een groot hart en een animator die niet de gulden mid denweg bewandelde. Ook een per fectionist, iemand die hevig kon twijfelen en scherpe kanten had. Het maakte dat hij geen gemakke lijk mens was, niet voor zichzelf en ook niet voor anderen. Maar wel een horecaman die zijn rol als gast heer beheerste. Konings laatste wapenfeit was het perkje aan de Nikadel, dat naar hem is ver noemd. 06-50822045 addy.van.tatenhove@reisbureauathome.nl rei sb u reauatho me.nl/addy-vantaten h ove Holland Addy van Tatenhove International Reisadvies aan huis De Texelse Courant bestaat op 15 september 125 jaar. In de aan loop naar dat jubileum stellen we elke maand een vraag, waarvan u het antwoord kunt vinden in het digitale archief van de Texelse Courant, wat is te vinden via www.archieftexelsecourant.nl. Stuur het antwoord e-mail naar de redactie (redactie@texelsecourant.nl) of per post naar Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg. Op 15 september wordt uit alle goede antwoorden een winnaar getrokken. De hoofd prijs is een stedentrip naar Lon den, Parijs of Berlijn. zich voor het probleem gesteld een opvolger te vinden. Er werd een oproep geplaatst en al vrij snel leidde dit tot resultaat. De vraag is nu wie de opvolger van Zwanenburg werd. Prijsvraag In december 1963 besloot Ferry Zwanenburg, correspondent voor Den Hoorn, deze taak 'wegens drukke werkzaamheden' neer te leggen. Daarmee zag de redactie Mede mogelijk gemaakt door uw persoonlijke reisadviseur

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 10